Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

Filtru ulei motor - 84.35 lei

Filtru aer - 202.41 lei

Filtru motorina - 160.27 lei

Colier - 5.67 lei

Microfiltru 9 071 935 - 165.9 lei

Ulei motor 5w40 bmw - 218.88 lei

Lavete bumbac - 2.36 lei :)

Curatitor frana - 9.18 lei

Manopera conform devizului - 263.14 lei :)

 

TOTAL factura: 1,124.26 lei :blink:

+

CEVA PT. Sefu :)

 

Revizia o fac la 10000km.

 

si inca un cauciuc pe fata dupa ce dimineata era intepat in parcare (4,5 mil)

 

Dar ..... e BMW Tata... merita si ea mai mult de atat :)

 

Dar fac treaba buna, macar poti sa stai langa masina sa vezi ce face, nu ca la B dupa geam :)

 

 

 

Pe la Bavaria cum e ?

 

Asfalt uscat'

Link to comment
Share on other sites

Mie la AB mi-au pus 0W-40. Cica asta e recomandat. Banuiesc ca diferenta nu e dramatica.

 

Preturile cam la fel, dar nu stai langa masina. Asta e singura mea grija, sa puna astia uleiul pe bune acolo. Filaretul mi-a spus sa schimb compresorul de aer iar la AB mi-au gasit imediat un furtun care pierdea freon. M-a costat 100 de euro cu tot cu freon proaspat etc..., la Filaret treeam de 1000 Euro si nici nu aveam masina facuta. Cred ca tine de bafta, nici unii nu sunt mai breji.

Link to comment
Share on other sites

Filtru ulei motor                      - 84.35 lei

Filtru aer                                - 202.41 lei

Filtru motorina                        - 160.27 lei

Colier                                    - 5.67 lei

Microfiltru 9 071 935                - 165.9 lei

Ulei motor 5w40 bmw              - 218.88 lei

Lavete bumbac                      - 2.36 lei          :)

Curatitor frana                        - 9.18 lei

Manopera conform devizului    - 263.14 lei        :)

 

TOTAL factura: 1,124.26 lei :blink:

                          +

                    CEVA PT. Sefu  :)

 

Revizia o fac la 10000km.

 

si inca un cauciuc pe fata dupa ce dimineata era intepat in parcare (4,5 mil)

 

Dar ..... e BMW Tata... merita si ea mai mult de atat  :)

 

Dar fac treaba buna, macar poti sa stai langa masina sa vezi ce face, nu ca la B dupa geam  :D

Pe la Bavaria cum e ?

 

Asfalt uscat'

286503[/snapback]

 

 

tot ce ai facut tu te costa in jur de 500 ron ..cu piesele tale la vreun service relativ ok ..in care tot dadeai ceva la Sefu ca sa stie cine-i de fapt Sefu

e adevarat ca nu aveai stampila pe carte de Filaret ...Dar orice service poate pune stampila , pastrezi facturi si aia e .. :)

 

PS ...a nu se rastalmaci !..Dar ca sa stii pe data viitoare ...macar iesea cauciucul gratis ...

PPS Nu ai Casco la bolid ? :D

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

nu te supara ca iti spun dar filtrul de aer si cel de motorina sunt f scumpe frate...cel de motorina e 35-45 ron iar cel de aer pleaca de la 60 ron...mai citeste si tu topicul in care sunt trecute preturile la piese...o sa vezi ca ai destule variante de unde sa alegi...totul depinde de tine si de buzunarul tau
Link to comment
Share on other sites

tot ce ai facut tu  te costa in jur de  500 ron ..cu piesele  tale la vreun service relativ ok ..in care  tot dadeai ceva la Sefu ca sa stie cine-i de fapt  Sefu

e adevarat ca nu aveai stampila pe carte de Filaret ...Dar orice service poate pune stampila , pastrezi facturi  si aia e .. :blink:

 

PS ...a nu se rastalmaci !..Dar ca sa stii pe data viitoare ...macar iesea cauciucul gratis ...

PPS  Nu ai Casco  la  bolid ? :)

286521[/snapback]

 

ba da, am CASCO la ING dar ... mai bine lasa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am facut de curand revizia.

 

ulei 6l Castrol Magnatec Diesel 5-40w, filtre MANN (ulei, aer, motorina, polen de carbon) cumparate de la Total Auto 580 RON

schimbat filtre +ulei Dormag - 120 RON (evident trecut in cartea service)

curatat injectoare Dormag - 120 RON

 

total: 820 RON

Link to comment
Share on other sites

Schimbat placute frana e46 320d din 2004 touring - placute + manopera = 1004 RON - Bavaria

 

Furat geamuri oglinzi, respectiv achizitia acestora de la Bavaria - 604 ron

 

Amuzant este ca puteam sa schimb placutele cu 400 ron cu tot cu manopera la alt service, nu la Bavaria si cu alte placute nu cu originale ... dar am fost eu chitit atunci ca NUMAI la BAVARIA MERG. Asta e, pe viitor, o sa ma gandesc de 2 ori.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ziua buna la toti!

Mi s-a oferit ocazia sa-mi iau un seria 1 118d din Germania si as dori sa aflu cat costa o vizita service pentru acest model.

 

Schimb filtre (aer, polen, motorina, ulei) si ulei de motor.

 

Am cautat informatia asta, dar nu am gasit-o. Daca exista pe undeva, imi cer scuze si astept indrumari catre topic.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Inlocuire racord flexibil la E46 (piese + manopera) = 300 RON, la un "service" care se ocupa doar de tobe.

Poate parea cam scump dar omul a lucrat foarte frumos, cu mare grija, si a durat vreo 5 ore operatia (doua suruburi incapatanate + alti clienti care l-au mai intrerupt pe mester) desi estimarea initiala era de 2-3 ore.

 

L.E.: Racordul nou este unul universal (nu mai stiu marca, B.....) cu dimensiunile de 60x150 (sper ca-mi amintesc bine).

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

Inlocuire racord flexibil la E46 (piese + manopera) = 300 RON, la un "service" care se ocupa doar de tobe.

Poate parea cam scump dar omul a lucrat foarte frumos, cu mare grija, si a durat vreo 5 ore operatia (doua suruburi incapatanate + alti clienti care l-au mai intrerupt pe mester) desi estimarea initiala era de 2-3 ore.

 

L.E.: Racordul nou este unul universal (nu mai stiu marca, B.....) cu dimensiunile de 60x150 (sper ca-mi amintesc bine).

spune'mi si mie te rog cum ti'ai dat seama ca trebuie schimbat ? mi se pare ca si al meu e pe duca..

Link to comment
Share on other sites

spune'mi si mie te rog cum ti'ai dat seama ca trebuie schimbat ? mi se pare ca si al meu e pe duca..

Initial s-a schimbat sunetul si am presupus ceva la toba. Apoi am vazut ca miroase si ca mirosul vine de pe la mijlocul masinii. Am urcat-o pe rampa si am vazut ca scoate fum in zona de imbinare a racordului flexibil cu toba intermediara si ca aceasta misca in zona de imbinare.

Link to comment
Share on other sites

Cu racordul flexibil iti dai seama ca e o problema si la relanti si mai ales la oprire cand are un zgomot metalic motorul, nu mai merge asa lin. Cand accelerezi nu se mai aude.Eu nu am simtit gaze, dar ma enerva zgomotul si am inteles ca, daca nu-l schimbi repede, poate sa duca la stricarea catalizatorului care e destul de scump.

L-am rezolvat la un turc prin Colentina cu 300-400 de lei cu tot cu manopera. Omul a fost foarte serios, desi unora li se poate parea ca am dat mult pentru rezolvarea acestei probleme.

Link to comment
Share on other sites

pe mine m'a costat

 

"

mi'au schimbat filtru de motorina, filtru de ulei, filtru de microclima, uleiul - filtrul de aer motor urmand saptamana viitoare pt ca nu era pe stoc :blink: . Initial mi'au zis ca la prima revizie se schimba doar uleiul, filtru ulei si cred cel de aer... nu mai retin care - asa spune bmw. I'am rugat sa schimbe tot. Cost total : 875ron (tva inclus ) din care 58ron + tva a fost manopera

"

Link to comment
Share on other sites

pai e scump uleiul , dar eu am luat ulei BMW longlife 04 5w-30 la 34 lei /litru aia e cam 240 ron + 40 filtru de ulei mann + filtru de aer 135 ron filtru de polen 80 ron , filtru de combustibil de la 110 la 170 ron ... asta vine la 170+240+40 = 450 + 135+80=650 + manopera.... 70 ron = 720 Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.