Jump to content

Diagnoza E34 525 TDS, '92


Recommended Posts

Am incercat in 2 randuri sa intru cu scanerul pe masina, odata cu Carsoft alta data cu un scaner d-ala "dashtept" de vreo enspe mii de euro. Cu primul cica s-a conectat dar nu poate citi nimic iar cu al 2-lea, la care am fost de fata, spune "ECU disconnected". Masina merge bine, nu am probleme. Mici variatii ale turatiei. Speram sa se poata citi ceva info despre injectoare, daca compenseaza careva sau de la pompa de motorina. Masina nu cred ca are soft tuning, pt ca nu se comporta ca atare. Baiatul cu carsoft-ul spune ca e o versiune ciudata, pe care nu o stie carsoft.

Aveti ceva sugestii? As prefera sa nu ma trimiteti catre AB, pt ca am alergie la oameni care se scarpina dupa ureche. Decat sa dau 100euro la aia pt vreun update care sa nu schimbe nimic in functionarea masinii mai bine dau 200euro si fac soft tuning.

Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema si la mine la E34 525tds 1995 nu merge nici cum sa intre in system.Am sa incerc sa fac o programare la un service Bmw sa vedem daca aia ii da de capat.Pe carsoft zice sa conectezi cablul verde la pinul 17 si cel galben la pinul 15 la mine lipseste pinul 17.

Bafta si consum mic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Aceasi problema si la mine la E34 525tds 1995 nu merge nici cum sa intre in system.Am sa incerc sa fac o programare la un service Bmw sa vedem daca aia ii da de capat.Pe carsoft zice sa conectezi cablul verde la pinul 17 si cel galben la pinul 15 la mine lipseste pinul 17.

Bafta si consum mic

Salut , ai reusit sa conectezi interfata la masina? Vezi ca in mufa de diagnoza ai linia K si pe pinul 20 , linia de pe pinul 17 este pt motoare in 4 cilindrii ( vezi link-ul : http://www.obd-ii.de/tech_obd1-bmw.html

1 TD TD Signal

2 CANH CANCA-High (M3)

3 CANL CANCA-Low (M3)

4 Schirm Schirm CAN-Leitung (M3)

5 -- nicht belegt

6 Tacho A Tachoausgangssignal

7 SI Service Interval Reset

8 -- Kompressor

9 -- Kompressor verzĂśgern

10 -- ZusatzlĂźfter

11 -- nicht belegt

12 61(D+) Lichtmaschine Ladeanzeige

13 -- nicht belegt

14 30 Spannung (+) Batterie

15 RXD Diagnose Datenlink "L" line

16 15S Spannung: ZĂźndung Ein

17 TXD II Diagnose Datenlink (4-zyl. Benziner) "K" line

18 PGSP Programm Leitung

19 31 Masse

20 TXD Diagnose Datenlink "K" line

Edited by Lancer
Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit. Am incercat cu un coleg de aici de pe forum si nimic. Pe alte masini a intrat scanerul deci nu e problema de soft pt scan. E la masina mea problema: posibil sa se fi umblat in soft.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.