Jump to content

e39 525D 2001 - face ca o carutza


Recommended Posts

Am observat zilele trecute un scartait care se aude din spatele rotii stanga spate. Parca se accentueaza si face din ce in ce mai des. Sunetul provine de undeva din spatele rotii si se aude cam la orice denivelare. Nu am batai la gropi sau alte probleme de genul "e moale suspensia" . Nu e nimic diferit in afara de faptul ca scartaie. Nu trebuie sa apesi tare ca sa reproduci sunetul si pe loc nu face tot timpul. (trebuie sa te chinui putin sa reproduci sunetul pe loc) . Cand apesi de porbagaj in jos face destul de rar si cand face trebuie sa apesi destul de usor. Daca apesi tare nu mai face. In schimb daca ridici de aripa in sus atunci sunetul se aude des si cand ridici si cand o lasi inapoi la nivel normal.

 

Ce poate fi ?

Link to comment
Share on other sites

piesa numarul 2 pare sa fie in dreapta fata de centrul jantei. Sunetul pare sa vina de undeva din partea stanga fata de centrul jantei. Stanga - sus. Posibil sa ma insel.

 

Daca vrei sa iti garantez ca este de acolo, nu iti voi garanta. :)

In general, cand sunt probleme cu masina, se merge la un service. :blink:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

@Bavaria: din ce am citit pe forum pari a fi un om care stie ce vorbeste. Informatiile suplimentare le-am dat in speranta ca vei mai veni cu o idee/varianta. Nu iti pun la indoiala prima presupunere si sunt constient ca nu ai cum sa garantezi. Si voi merge luni la un service sa o urc pe elevator.

 

Stii cum e cu serviceurile ... multi vor sa te prosteasca si sa fure cat mai mult de la tine motiv pentru care am apelat la voi.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Sunt 95% sigur ca aia e. Am gresit cand am spus ca sunetul pare sa se auda din partea stanga fata de centrul jantei. Am urcato pe elevator la un service de doamne' ajuta .. si nu am reusit sa reproduc sunetul decat cand masina era pe roti.

 

Cat costa piesa nr 2 de pe realoem.com ? stie cineva ? dupa summit sper sa ajung la service ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
piesa nr.2 pe realoem este: 33326767748 $63.35...scrie jos in tabel....si, apropo...si la mine face la fel :)

 

aa..da..si scuze...e topic din 2008 :())))

 

 

nu are nimik :( e bine ca esti saritor. dar informatia care ai dat-o tu de pe realoem.com e in dolari, la noi se lucreaza cu leii noi :) . si pretul nu are cum sa fie la fel. aia e ca sa iti faci tu o ideea cam cat de scumpa ar fi piesa, daca e ceva subtirel sau daca te rupe la buzunar. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema! Pe ambele parti scartaia ca o caruta. S-a rezolvat bagand ulei de masina cu seringa in chestiile alea de cauciuc(nu stiu cum se numesc) de langa roti.

Am vazut multe masini cu problema asta. Sper sa o rezolvi ca e nasol tare cand se uita toata lumea pe strada dupa scartait :twoup:

 

L.E.: Da-mi o poza cu bmw de dedesubt sa iti spun exact unde a bagat mecanicul ulei cu seringa.

Edited by valentinc
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.