Jump to content

Cum se conduce o masina cu peste 200 cai putere?


ciprianborbei

Recommended Posts

Dau semnal, ma incadrez sa ma vada, bag I-a, o duc in 80km/h, il depasesc in blana, cu semnal cu tot tacamul, loc era destul. Dar berbecul nu a crezut probabil ca o sa se intample asa repede manevra sau ...... ideea e ca l-am vazut calcand frana violent desi nu avea de ce. Ramasesera intre mine si el cel putin 10 metrii.

Eu am auzit de la multi povestea asta .. mie mi s-a intamplat o singura data ... dar nu eram cel pe care il depaseam .. era cel care se bagase in fata mea .. sa depaseasca el primul .. m-a vazut in ultimul moment ... si s-a gandit ca ar fi bine daca m-ar lasa sa il depasesc .. cu toate ca nu mai aveam loc ... a efectuat depasirea si a franat violent ... ca sa nu il lovesc a trebuit sa il ocolesc prin sant pe dreapta ... :twoup: eram cu o Dacie .. asha ca nu au fost probleme .. :twoup:

 

Cred ca asta tine de cat de mult risti in depasiri .. daca le faci la mustata .. normal ca il sperii ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Chrysler 300m 3.5L.

I-a merge pana in 80 aprox

II-a 140 aprox

III-a pana cand vrea ea ca deja la viteza aia nu ma mai uit la ac iar IV-a pana in 220 limitata.

 

. dar nu eram cel pe care il depaseam ..

 

N-ar fi fost culmea :twoup: ?

 

 

daca le faci la mustata .. normal ca il sperii ....

 

Pentru ca masina iti permite uneori le vei face asa.

AM fost zilele astea in Germania si am adus pentru o cunostinta o Daewoo Evanda si pentru ca la roata aproximex ca are undeva la 115 hp analizam de 2 ori inainte sa intru intr-i depasire oricat de mica. Depasiri de genul celei de mai sus sunt excluse la caii astia.

Edited by Cumnatu
Link to comment
Share on other sites

N-ar fi fost culmea biggrin.gif ?

Ba ... ar fi fost foarte bine . asha aveam si eu loc .. smile.gif

 

Pentru ca masina iti permite uneori le vei face asa. ...

NU stiu ce sa zic ... eu nu am avut probleme sa imi franeze vreodata ala pe care il depasesc .. si daca franat .. oricum eu nu ies exact din spatele lui .. ci ies in larg... si poate sa se si opreasca .. ca nu ma deranjeaza .. tongue.gif

In coloana ... mentine ritmul .. adica .. normal ca ii sperii .. daca tu mergi cativa km in coloana .. si dupa aia incepi sa depasesti la mustata ...

Eu cand incep sa fac manevre de genul ... le fac de la cap la coada ..

Adica .. in permanenta stau pe jumatatea soselei (cand pot... oricum cat mai aproape de centrul ei) .. si cand calculez ca pot sa trec .. am zbughit-o ..

aaa .... si mereu cu semnalul pus .. chiar daca nu am cum sa fac depasirea in momentul ala .. dar macar il avertizez ca am intentia sa depasesc la proxima ocazie ...

 

Deci .. frana cand depasesc .. niciodata ... eventual ... pun frana ca sa ma ajute .. dar nu ma stanjenesc ..

In schimb ... bolovani si dulapuri marca logan ... in depasire .. in fata mea ... cacalau .. sad.gif bashwall.gif

 

Oricum... ideea e sa constientizezi ca ai o masina mult mai puternica decat partenerii de trafic ... si sa te comporti ca atare ...

Edited by Black Soul
Link to comment
Share on other sites

Chrysler 300m 3.5L.

I-a merge pana in 80 aprox

II-a 140 aprox

III-a pana cand vrea ea ca deja la viteza aia nu ma mai uit la ac iar IV-a pana in 220 limitata.

 

Alea nu erau doar automate ? Daca da te mai ajuta convertorul ala de cuplu, ma si miram sa ai trepte asa de prost raportate pe o manuala.

Link to comment
Share on other sites

Evident ca automata.

Cutia nu are nici o treaba cu sportivitatea, e de veche generatie si in doar 4 trepte lungi.

Dar trage ca dracii masina asta in ciuda dimensiunilor. Cuplu undeva la 340 nm.

Evident o compar cu ce am mai circulat pana acum ( vre-o 10 masini, niciuna peste 150 hp )

De exemplu 0-100 undeva intre 7 si 8 la 1640 kg goala.

Edited by Cumnatu
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

intradevar 300m-u are vitezele FOARTE lungi, dar eu stiam ca cel de 2.7l are 200 cp, 3.5l n-ar trebui sa aibe mai mult?

 

ontopic, s-a facut imediat anul, si ciprianborbei cred ca are ciorapu' rupt de citi bani a strins la el..

ti-ai luat mult doritul e60 ?

Link to comment
Share on other sites

intradevar 300m-u are vitezele FOARTE lungi, dar eu stiam ca cel de 2.7l are 200 cp, 3.5l n-ar trebui sa aibe mai mult?

 

ontopic, s-a facut imediat anul, si ciprianborbei cred ca are ciorapu' rupt de citi bani a strins la el..

ti-ai luat mult doritul e60 ?

Intradevar a trecut mult timp de cand am deschis topicul dar din pacate nu am reusit sa cumpar e60-ul. Am cheltuit banii pe un apartament nou-nout. Urmatoarea investitie va fi pentru un BMW, cel mai posibil noua generatie de serie 5. Sper sa nu fiu dezamagit de asteptarea asta prelungita muuuult de tot.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
man,fara suparare dar nu iti lua bmw.

Sa stii ca asa sfat bun nu am primit pana acum de la nimeni. Propun sa fii premiat de admin-ii forum-ului pentru ideea ta geniala. Sa stii ca iti voi urma sfatul si urmatoarea masina va fi o dacie 1310, asta daca mai gasesc vreuna. Mersi inca odata. <_<

Link to comment
Share on other sites

imi dau seama ca ai luat o ca pe un afront insa eu chiar ti am dat un sfat pertinent,bazat pe ce am vazut aici scris de tine.

omule nu ai ce sa faci cu 535 si nu ai ce sa faci cu bmw,tu nu cauti personalitatea lui bmw,parerea mea este ca doar iti surade ideea de a avea bmw(mai intrii putin si pe forum,vezi ce mai zic si baietii,ce informatie,dar intre timp ai gasit si un deal bun la un apartament sau d -zeu stie,intelegi tu..)

cum se conduce o masina cu peste 200 cai putere??cu ani de experienta si pasiune si animat de un anumit spirit,nu ai nimic din astea in tine,sorry dar decat sa iti spun ok da ia ti bmw ca sa fi posesor sau ok ia ti bmw ca sa te prinda in ghearele lui si sa iti ofere in cateva fractiuni de secunda alte perspective despre viata eu ti am spus sa stai linistit acolo in apartament.

numai bine

Edited by bta
Link to comment
Share on other sites

masina pomenita mai sus se vinde cu cv "automata" de nu stiu care ca sunt x variante iar la cate sisteme de control are nu cred ca e cazul sa iti faci probleme cum sa o conduci,singura mea problema ar fi cum sa mi-o cumpar,
Link to comment
Share on other sites

imi dau seama ca ai luat o ca pe un afront insa eu chiar ti am dat un sfat pertinent,bazat pe ce am vazut aici scris de tine.

omule nu ai ce sa faci cu 535 si nu ai ce sa faci cu bmw,tu nu cauti personalitatea lui bmw,parerea mea este ca doar iti surade ideea de a avea bmw(mai intrii putin si pe forum,vezi ce mai zic si baietii,ce informatie,dar intre timp ai gasit si un deal bun la un apartament sau d -zeu stie,intelegi tu..)

cum se conduce o masina cu peste 200 cai putere??cu ani de experienta si pasiune si animat de un anumit spirit,nu ai nimic din astea in tine,sorry dar decat sa iti spun ok da ia ti bmw ca sa fi posesor sau ok ia ti bmw ca sa te prinda in ghearele lui si sa iti ofere in cateva fractiuni de secunda alte perspective despre viata eu ti am spus sa stai linistit acolo in apartament.

numai bine

Tu ai cumva habar despre ceea ce vreau eu de la un BMW? Ai idee ce gandesc eu despre aceasta masina? Stii cumva programul meu zilnic? Ma indoiesc ca ai raspuns la intrebarile de mai sus. Sau cred ca nu inteleg eu bine ce vrei tu sa zici. Tu crezi ca discutia care o avem pe forum are legatura cu realitatea? Aici pur si simpu ma delectez cu informatii mai mult sau mai putin corecte insa putin imi pasa ca imi doresti sau nu sa am un bmw. Asta e dorinta mea de cativa ani incoace insa faptul ca am 24 de ani si inca nu imi permit unul asta nu inseamna ca nu am voie sa astept...Pe primul plan e familia, drept dovada am investit in ceva SERIOS si apoi in distractii. Cunosc o gramada de "baietasi" cu masini mai scumpe decat locuinta lor. Nu vreau sa fac parte din acea categorie asa ca pentru mine nu e stres sau problema ca nu am BMW.

Zici ca nu am ce sa fac cu 535....Faci afirmatii aiurea dupa parerea mea. Daca vreau ii dau foc sau o tin in garaj ca e masina mea. Asta nu e un raspuns la titlul topicului. Daca vrei sa faci misto nu ai decat insa nu stiu ce te determina sa faci asta?!

Personalitate BMW???? Tu te auzi??? E masina si nimic mai mult. Daca tu esti atat de atras si implicat de o masina de parca ai avea o relatie cu ea....iarta-ma dar nu sunt obisnuit cu asa ceva;

Eu am o masina de sub 10000 EURO insa nu o iubesc si nici nu simt "SPIRITUL RENAULT" cum zici tu ca ar trebui pentru un BMW. Pur si simplu o conduci si atat. La un BMW de peste 50000 EURO e la fel. Comportamentul meu nu se va schimba decat in o mai mare atentie in exploatare si intretinerea ei.

Consider ca nu mai are rost sa iti dau explicatii pentru ca tu esti altfel probabil. Habar nu am.

Link to comment
Share on other sites

imi dau seama ca ai luat o ca pe un afront insa eu chiar ti am dat un sfat pertinent,bazat pe ce am vazut aici scris de tine.

omule nu ai ce sa faci cu 535 si nu ai ce sa faci cu bmw,tu nu cauti personalitatea lui bmw,parerea mea este ca doar iti surade ideea de a avea bmw(mai intrii putin si pe forum,vezi ce mai zic si baietii,ce informatie,dar intre timp ai gasit si un deal bun la un apartament sau d -zeu stie,intelegi tu..)

cum se conduce o masina cu peste 200 cai putere??cu ani de experienta si pasiune si animat de un anumit spirit,nu ai nimic din astea in tine,sorry dar decat sa iti spun ok da ia ti bmw ca sa fi posesor sau ok ia ti bmw ca sa te prinda in ghearele lui si sa iti ofere in cateva fractiuni de secunda alte perspective despre viata eu ti am spus sa stai linistit acolo in apartament.

numai bine

Tu ai cumva habar despre ceea ce vreau eu de la un BMW? Ai idee ce gandesc eu despre aceasta masina? Stii cumva programul meu zilnic? Ma indoiesc ca ai raspuns la intrebarile de mai sus. Sau cred ca nu inteleg eu bine ce vrei tu sa zici. Tu crezi ca discutia care o avem pe forum are legatura cu realitatea? Aici pur si simpu ma delectez cu informatii mai mult sau mai putin corecte insa putin imi pasa ca imi doresti sau nu sa am un bmw. Asta e dorinta mea de cativa ani incoace insa faptul ca am 24 de ani si inca nu imi permit unul asta nu inseamna ca nu am voie sa astept...Pe primul plan e familia, drept dovada am investit in ceva SERIOS si apoi in distractii. Cunosc o gramada de "baietasi" cu masini mai scumpe decat locuinta lor. Nu vreau sa fac parte din acea categorie asa ca pentru mine nu e stres sau problema ca nu am BMW.

Zici ca nu am ce sa fac cu 535....Faci afirmatii aiurea dupa parerea mea. Daca vreau ii dau foc sau o tin in garaj ca e masina mea. Asta nu e un raspuns la titlul topicului. Daca vrei sa faci misto nu ai decat insa nu stiu ce te determina sa faci asta?!

Personalitate BMW???? Tu te auzi??? E masina si nimic mai mult. Daca tu esti atat de atras si implicat de o masina de parca ai avea o relatie cu ea....iarta-ma dar nu sunt obisnuit cu asa ceva;

Eu am o masina de sub 10000 EURO insa nu o iubesc si nici nu simt "SPIRITUL RENAULT" cum zici tu ca ar trebui pentru un BMW. Pur si simplu o conduci si atat. La un BMW de peste 50000 EURO e la fel. Comportamentul meu nu se va schimba decat in o mai mare atentie in exploatare si intretinerea ei.

Consider ca nu mai are rost sa iti dau explicatii pentru ca tu esti altfel probabil. Habar nu am.

eu zic sa pastrezi renaultul. ala pur si simplu se strica si se repara.nu cere afectiune pt ca nu ofera nimic. e o masina onesta.bmw-ul nu e asa. e o masina care dupa ce o platesti sa o ai iti ofera multe, bineinteles nu degeaba.daca nu o respecti nu ti-o cumpara.te-ai trezit dimineata si ai auzit de 535d 286cp si ai zis :"asta e,o vreau". implica mult mai mult decat atat.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa pastrezi renaultul. ala pur si simplu se strica si se repara.nu cere afectiune pt ca nu ofera nimic. e o masina onesta.bmw-ul nu e asa. e o masina care dupa ce o platesti sa o ai iti ofera multe, bineinteles nu degeaba.daca nu o respecti nu ti-o cumpara.te-ai trezit dimineata si ai auzit de 535d 286cp si ai zis :"asta e,o vreau". implica mult mai mult decat atat.

Tu iti respecti masina de spalat??? Daca nu, spala manual.

Link to comment
Share on other sites

da man asa e,ai subliniat perfect.

eu intrdevar sunt "altfel"

nu prea iti mai inteleg semnatura..esti fan la...ce?

glumesc

am inteles din prima.

bafta!

Edited by bta
Link to comment
Share on other sites

BMW creeaza un soi de dependenta ..Am schimbat multe masini si totusi e ceva cu marca asta !.Poate unii sunt mai detasati . Ai sa vezi dupa ce o iei ! Succes !..Nu cred ca ai nevoie de scoala ..Doar de creier !
Link to comment
Share on other sites

vreau sa revin asupra discutiei despre casco:

la o masina ce a costat 1/4 din pretul unui 535d, lovirea unui caine a dus factura pe care a platit-o BT asigurari la fix 10.000RON. sa mergi pe strazi fara casco la un 535d ce probabil in configuratia ce am vazut-o pe una din paginile anterioare trece de 80.000 este ca si cum ai face pipi impotriva vantului. eu nici nu as avea curaj sa ridic acea masina din curtea dealerului daca nu ar avea casco si in nici un caz nu as avea curajul sa o parchez in fata blocului sau sa o conduc. apoi, 1500 euro pe an casco platesti pt o masina de maxim 30.000 euro ddp; pt una de 80.000 euro ddp platesti aprox 4000euro.

 

e un mare paradox: sa platesti o spinare de bani pe o masina si sa te gandesti ca un casco de 1500 euro este prea scump in conditiile in care exista oricand posibilitatea sa iti lovesti masina, sa te loveasca altul sau sa ti-o zgarie cineva din invidie. nu inteleg de ce casco este perceput ca si o taxa inutila in conditiile in care casco de fapt este o protectie financiara pe care ti-o cumperi si cu ajutorul careia dormi si conduci linistit.

 

apropo de caini si de lipsa accidentelor in anii de soferie: in 200.000km nu lovisem nici un caine si apoi intr-un interval de doua luni am lovit doi caini cu doua masini diferite si ambele masini au avut avarii f mari (una am carat-o cu platforma pt ca se sparsese intercoolerul).

pana la urma iti mai cumperi 535d-ul? ca a trecut un an de atunci.

de fapt, acum nici nu ar fi o miscare inteleapta tinand cont ca la toamna va fi pe piata un nou bmw seria 5 care cu siguranta tehnic si estetic va fi peste actualul e60.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.