Jump to content

zgomot rulare E39


Recommended Posts

huruie ceva la peste 140km/h si la viare dar doar spre stanga. :blink:

pana la 140 in linie dreapta nu se aude nimic, decat daca virez spre stg.

nu pot sa-mi dau seama dc e pe spate/fata.

ce sa fie?? a mai avut cineva astfel de problema?

sa fie rulmentii?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceeasi problema tot la un e39 .Mie mi se aude doar in viraj la stanga si la plecari de pe loc dar fara sa patineze roata.Am verificat siera hardingu' dus.Maine ma pun sa il schimb.NU stiu daca la tine e aceeasi problema.Pot fii multiple cauze.Ia-o la o verificare amanuntita, bafta.
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fii rulmentii ar trebui sa aude si la viteze mai mici.

 

 

Care ar fi explicatia? :blink:

Dupa cum stiu si dupa cum am invatat si(chiar vizite in fabrica de rulmenti la Brasov).Rulmentul stricat adica ajunge pe o portiune de 0.5mm2 si chiar mai mic, daca se duce cementarea de pe bila sau role, care face un zgomot si chiar se simnte si un mic blocaj la portiunea respectiva. Zgomotul aceasta se aude si la turatii mici, dar bine inteles la turatii mai mari se amplifica. Faptul ca E39 si in generala bmw are o izolatie fonica destul de buna, si de asta se aude la turatii mai mari. Dar daca inchiz muzica si mergi intro zona linistita fara gropi si daca ai ureche se aude si la turatii mici moraitul rulmentiilot sau rulmentului respectiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Rulmentul se descopera cu masina pe rampa, cu roata suspendata. Daca e ceva care sa huruie de la rulment, se aude imediat. Asta cu huruitul in masina poate avea mai multe cauze dar cu roata suspendata se aude imediat rulmentul. Daca vrei sa fii si mai sigur ca e rulmentul, se recomanda sa se dea placutele jos de pe roata respectiva.
Link to comment
Share on other sites

Rulmentul se descopera cu masina pe rampa, cu roata suspendata. Daca e ceva care sa huruie de la rulment, se aude imediat. Asta cu huruitul in masina poate avea mai multe cauze dar cu roata suspendata se aude imediat rulmentul. Daca vrei sa fii si mai sigur ca e rulmentul, se recomanda sa se dea placutele jos de pe roata respectiva.

 

 

salutare,

 

eu vorbesc de rulmeti de viraj (cei care vin deasupra amortizorului ).

Link to comment
Share on other sites

huruie ceva la peste 140km/h si la viare dar doar spre stanga. :twoup:

pana la 140 in linie dreapta nu se aude nimic, decat daca virez spre stg.

nu pot sa-mi dau seama dc e pe spate/fata.

ce sa fie?? a mai avut cineva astfel de problema?

sa fie rulmentii?

rulmetnii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pote fi la fel de simplu si o uzura inegala a pneului...am patit-o si am schimbat si rulmentii degeaba.

 

 

am schimbat rulmentii fata+spate si degeaba...peste 20 milioane aiurea :twoup: :twoup:

o sa schimb si cauciucurile acuma....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.