Jump to content

raspuns pedala de frana la e39 automat


Recommended Posts

Tocmai am schimbat discurile si placutele de frana, la un e39, automat.

Nu mi-au schimbat si lichidul de frana, desi l-am luat si pe asta, mi s-a spus ca nu trebuie.

Bun, stiu ca trebuie sa merg cateva zeci de kilometri fara sa franez brusc, sa se "aseze" placutele. Am mers vreo 20. Pedala e foarte moale, in continuare, iar daca o apas, in P, la relanti, opune o mica rezistenta, apoi se duce, incet, pana la fund...

 

E normal sa faca asa? Ultima oara cand am schimbat placutele, parca nu reactiona asa (si, oricum, dupa aia, masina mea devenise cam..saniuta).

Link to comment
Share on other sites

Pai se duce, usor, pana la capt. Dupa prima clipa, cand opune o mica rezistenta si parca se intareste, imediat se duce pana la podea.

 

Sper sa n-o iau de la capat, la ultimul schimb am facut un miniaccident.

Link to comment
Share on other sites

-probabil are aer pe instalatie,daca era in regula inainte de ai schimba placutele,oricum pedala nu trebue sa mearga mai mult de un sfert de cursa,daca face si dupa aerisire la fel ori iti curge pe undeva ori e defecta pompa de frana,scapa lichidul pe langa garnituri.
Link to comment
Share on other sites

Pai se duce, usor, pana la capt. Dupa prima clipa, cand opune o mica rezistenta si parca se intareste, imediat se duce pana la podea.

 

Sper sa n-o iau de la capat, la ultimul schimb am facut un miniaccident.

 

si la mine la fel .....probabil si la tine ca si la mine a tras aer cumva in instalatie ...ca sa fi sigur 100 % ca e totul ok ..mai bine schimbi lichidul sau macar o aerisire !..:blink:

Link to comment
Share on other sites

Sa fii atent la lichidul de frana din vas, sa nu scada sub minim, cand aierisesc meseriasii, sa inceapa cu roata dreapta spate, stanga spate, dreapta fata, stanga fata.

 

Si sa verifici dupa aierisire cum lucreaza pedala, inainte de a plati ,,reparatia"

Link to comment
Share on other sites

Bun, si vasul ala unde e? Of, daca numai asta ar fi problema la masina, dupa ce-am scos-o din service... De ex, au 'uitat" sa puna chestiile alea de guma pe galeria de admisie, si au cuplat incorect instalatia de la stropitoare, si apa in loc sa vina la parbriz, ghici unde se scurgea?! Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

Un service serios va avea pompa de vacuum pentru tras lichidul de frana din aerisitoare. Se va completa pe sus, in borcan cu lichid nou iar pe jos, la fiecare roata se va trage lichidul afara, pe la ventile. Asa se si aeriseste si stii ca schimbi tot lichidul. Spor!
Link to comment
Share on other sites

Dupa informatiile mele exista asa: DOT4; DOT5 (care NU e compatibil cu 4) si DOT5.1 (care ESTE compatibil cu DOT4).

 

In manualul masinii ce scrie? Pe bidon ce scrie? Ce aprobari/avize are lichidul?

Edited by osa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Bun, mai nou, cand franez, la viteza mica, a inceput sa se auda, pronuntat, un scartait "ca la dacie". Asta de unde o mai fi, ca pana acum n-am avut "norocul" sa-l aud... Se aude dinspre rotile din spate.
Link to comment
Share on other sites

da, toate placutele. plus sabotii de la frana de mana. Multumesc pt link.

 

Tot nu m-am lamurit...eu am schimbat tot, discuri, placute, fata/spate, si sabotii. Inainte ...nu facea.

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.