Jump to content

tuning la E46 d


Recommended Posts

Buna la toat lumea in primul rand

Am deschis acest topic pentru ca vreau sa aflu cu adevarat cum as putea sa tunez un 320 d din 2001.Stiu ca sunt o gramada de discutii pe acest subiect dar vreau sa subliniez faptul ca sunt care mai de care mai contradictorii.Am citit pe o gramada de site-uri ce pot face piesele lor, dar parerea mea de incepator si in acelasi timp de om care lucreaza in vanzari e ca sunt minciuni.As discuta prima data de vestitele chiptuninguri.Cred ca un asemenea lucru iti face mai mult rau decat bine.De asemenea pe toate drumurile sunt filtre sport si esapament sport.totusi lasand parerea mea la o parte as dori de la stiutori sa-mi spuna si mie ce ar trebui sa pun pe masina sa o tunez dar sa nu-i afectez motorul(200 000km are la bord).Daca ii pun un filtru sport cati cp castig?Daca ii pun o esapare sport cati CP casti? :twoup: Ce as mai putea sa adaug la chestii shimbate din stock in tunate sa mai castig si eu ceva CP dar sa nu elimin catalizatorul ca nu e inca inmatriculata :D Va rog daca se poate si niste preturi sau niste situri de unde sa aleg.

Multumesc foarte mult anticipat pentru toti cei care vor posta si de bine si de rau :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Filtrele sport nu-ti dau putere, cel putin nu s-a putut demonstra o crestere reala de putere.

 

Evacuarea completa nu-ti da putere decat daca este facuta in mod profesionist, asa ceva costa peste 1500 euro.

Exista producatori consacrati de evacuari, insa cresterea de putere nu este foarte mare.

 

Fiind diesel, o evacuare sport mi se pare de prost gust.

 

Daca vrei sa o modifici cu gust, nu pune nimic aftermarket, cu exceptia jantelor.

 

Pachet M tehnic II, interior sport, faruri si stopuri cu semnal alb, jante de M sau aftermarket, ca marime - minim 17.

 

La motor nu prea ai ce sa-i faci in afara de chiptuning insa asta pe riscul tau.

 

In orice caz, nu merita sa faci modificari semnificative la motor, ma refer la o turbina hibrid care intr-adevar, ti-ar da mult mai multa putere, alaturi de o resoftare.

 

Ai iesi mult mai ieftin daca ti-am cumpara alta masina mai puternica.

In orice caz, nu poti castiga putere fara sa bagi bani seriosi.

 

Trebuie sa te gandesti si daca intr-adevar ai nevoie de mai multa putere..

Link to comment
Share on other sites

Ce imi plac mie topicurile astea cu tuning la 320 d....... :D

 

Daca se poate masina sa consume putin, sa fie la fel de fiabila, dar sa "rupa" la cai putere.......... :twoup: :twoup: :D

 

 

cat plin de tine esti cand spui ca iti plac topicurile astea....tocmai oameni ca tine fac romania sa fie aasa ca tot zicea colegu mai jos....bagatorii de seama....nu are voie sa intrebe omu ca are diesel si trebuie luat peste picior de alti ca tine...

Link to comment
Share on other sites

cat plin de tine esti cand spui ca iti plac topicurile astea....tocmai oameni ca tine fac romania sa fie aasa ca tot zicea colegu mai jos....bagatorii de seama....nu are voie sa intrebe omu ca are diesel si trebuie luat peste picior de alti ca tine...

 

Hmm, ce vrea sa insemne asta? :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cat plin de tine esti cand spui ca iti plac topicurile astea....tocmai oameni ca tine fac romania sa fie aasa ca tot zicea colegu mai jos....bagatorii de seama....nu are voie sa intrebe omu ca are diesel si trebuie luat peste picior de alti ca tine...

 

Hmm, ce vrea sa insemne asta? :twoup: :D

 

Vrea sa spuna ca te impaunezi aiurea.Daca ai Mx2 nu inseamna ca altii cu un 320d, de exemplu, nu au voie sa intrebe cum pot sa isi faca masina mai rapida.

Banuiesc ca la asta s-a referit :twoup:

 

sa nu-i afectez motorul(200 000km are la bord

 

Las-o asa cum este.

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am mai postat dar m-a trimis serviciul la niste cursuri si nu am avut acces de loc la net

revenind la topic vreau sa spun pentru Tien ca daca tot a deschis subiectul despre cat ii plac lui topicurile astea tipic romanilor vreau sa-i spun ca si el e roman si tocmai si-a demonstrat aceasta calitate prin ingamfarea de care a dat dovada.Sa stii ca nu toti oamenii in romania isi permit masini ca a ta, doar ca asta nu te poate opri sa speri catre mai bine.Probabil ca masina ta ti-a cumparat-o unu dintre parinti, iar tu nici nu ai idee cata munca s-a depus pentru o asemenea bijuterie.

In rest multumesc tuturor care au fost indeajuns de draguti sa-mi raspunda ontopic.

Apropo de chestia asta m-am interesat la un amic din Craiova care sustine ca cu 350 de eur im va pune un fel de chip care va face turbina sa functioneze si la turatii mai mici si astfel voi castiga vre-o 20 de cai si ceva.Un alt amic mi-a sugerat o remapare de soft, si chiar mi-a aratat ce face mai nou A4 lui.Sincer a fost grozav, chiar se simte diferenta.Dar dupa ce mi-a zis ciupanezu cred ca ma las.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.