Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

sa stii ca pe carte imi zice consum urban 10.4 sau ceva de genu stiu sigur ca este 10 virgula ceva, oricum sunt date relative pentru ca consumul vine in primul rand de la stilul de condus

ce ma bagat pe mine in ceata este ca pe anumite situri nemtesti la datele cu privinta la consum ,nu sunt la fel cu cele ce sunt date pe siturile de la noi

mie mai mult de 14 nu mia luat, si pot sa imi mentin afirmatia pentru ca in fiecare seara sau dimineata imi fac plinul asta dupa aproximativ 230-- 270 km parcursi in oras Cluj.

 

9% mers mai mult agresiv decat calm in afara orasului Cluj- Oradea si retur

Edited by sergiulean
Link to comment
Share on other sites

sa stii ca pe carte imi zice consum urban 10.4 sau ceva de genu stiu sigur ca este 10 virgula ceva, oricum sunt date relative pentru ca consumul vine in primul rand de la stilul de condus

ce ma bagat pe mine in ceata este ca pe anumite situri nemtesti la datele cu privinta la consum ,nu sunt la fel cu cele ce sunt date pe siturile de la noi

mie mai mult de 14 nu mia luat, si pot sa imi mentin afirmatia pentru ca in fiecare seara sau dimineata imi fac plinul asta dupa aproximativ 230-- 270 km parcursi in oras Cluj.

 

9% mers mai mult agresiv decat calm in afara orasului Cluj- Oradea si retur

 

Sa mori tu ca esti cu taxi-u ala alb. Ieri vroiam sa ii fac poza sa il pun aici pe site, sa se mire lumea. Nu cred ca iti consuma atata nici mort. Fac pariu pe un plin de benzina. Poate daca mergi din Floresti pana la aeroport si retur, dar nici asa nu cred ca sta sub 14 in intervalul ala orar.

Link to comment
Share on other sites

prietene, oricand dar sa vi pregatit cu 270 ron,

 

deci o mai zic inca odata consumul de maxim 14 verificat plin la plin pentru ca obc da mai putin si in trei saptamani de cand am masina am urmarit treaba asta ,consumul, pentru cai subiect tabu la mine in masina

Edited by sergiulean
Link to comment
Share on other sites

prietene, oricand dar sa vi pregatit cu 270 ron,

 

deci o mai zic inca odata consumul de maxim 14 verificat plin la plin pentru ca obc da mai putin si in trei saptamani de cand am masina am urmarit treaba asta ,consumul, pentru cai subiect tabu la mine in masina

 

Deci masina e 530i, da? Adica benzina, nu motorina...? Sigur, sigur, sigur? Vezi ca vin cu banii jos data viitoare cand vad masina in oras... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Urmaresc atent discutia si : :)

 

530d-ul (E60) unui priete ia in SV 12% si e diesel :blink: poate indica aiurea...

 

al meu e generatie depasita si e de 2500cc si ia cam 12,5 - 15,5% in oras iar mers sport pana in 20 desi am vazut si 27% :) nu vad cum sa ia mai putin in sport decat in melc mode :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
De regula eu fac plinul si de fiecare data fac si un consum.Se mentinea , de cand a venit iarna, in jurul lui 15%, putin peste chiar.Astazi am avut insa o surpriza : 12,4%.Explicatia ar fi ca : am mers doar in week-end cand traficul era lejer, nu am oprit-o decat dupa minim 10 km, a fost si mai cald afara.Deci, se poate :blink: .
Link to comment
Share on other sites

Pai daca rezervorul e de 70 si se golesc sa zicem 60l pana la rezerva in 230-270km , pai iese un consum de...22-26% :blink:

...maricel, dar mai aproape de adevar , cred.

Iarna, daca am treaba prin oras la amiaza, imi ia si mie 16-17%. Mai scade la 15% iarna si la 14% vara, doar cand traversez orasul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.