Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

E46 318d 2003, consumul pe computerul de bord in Bucuresti, acum 8,4-8,8 l/100km .Problema nasoala este ca dupa cat alimentez iese un consum de 9.7-11l/100km. de unde diferenta nu stiu........e posibil sa pierd motorina?!!! ...... m-am uitat dedesupt si....nimic!! Nici o urma de motorina!!
Link to comment
Share on other sites

E46 318d 2003, consumul pe computerul de bord in Bucuresti, acum 8,4-8,8 l/100km .Problema nasoala este ca dupa cat alimentez iese un consum de 9.7-11l/100km. de unde diferenta nu stiu........e posibil sa pierd motorina?!!! ...... m-am uitat dedesupt si....nimic!! Nici o urma de motorina!!

 

:blink:

 

Stai linistit, nu pierzi motorina in niciun caz. E normal sa apara diferenta de consum intre OBC si cel real. OBC arata prostii de cele mai multe ori. Masina ta consuma 10-11, nu 8-9.

Link to comment
Share on other sites

Cluj - Vama oradea.. am facut plinul in cluj, si am completat la pompa in vama in oradea... cu 9 L :blink: la 150 km... la un 525d 2001.. e adevarat ca a fost ceata foarte mare si nu am trecut de 120 km/h.... Saptamana trecuta, fara ceata, completarea la plin in oradea pe aceiasi 150 km.. a fost de 10 L.....

 

Concluzia: GRATIS !!!

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Este motor de ultima generatie,am citit pe site la bmw ca se folosesc nu stiu ce sisteme pt reducerea consumului,in plus are si motor de 3 L,se misca mai usor masina nu trebuie sa o turezi mult deci consuma mai putin.

Ia exemplu la E39: 520d consuma mai mult decat 530d :blink:

Si totusi de asta e diesel,sa consume putin 14-15 e enorm.

Link to comment
Share on other sites

Este motor de ultima generatie,am citit pe site la bmw ca se folosesc nu stiu ce sisteme pt reducerea consumului,in plus are si motor de 3 L,se misca mai usor masina nu trebuie sa o turezi mult deci consuma mai putin.

Ia exemplu la E39: 520d consuma mai mult decat 530d :blink:

Si totusi de asta e diesel,sa consume putin 14-15 e enorm.

Dupa logica asta v10tdi de la audi ar trebui sa consume aproape 4.5%....

Cand sunt -3 grade si derapezi, bagi caldura, dezaburire, si tot asa, plus mestecat in rezervor toata ziua, sistemele alea pt reducerea consumului il reduc pana la 14% :)

Link to comment
Share on other sites

mai degraba e mai aproape de 14 decat de 11, asta va zic eu sigur. doar sa nu am probleme cu ea. e o vibratie mica la relanti care ar putea indica ceva dar inca nu am pus`o pe nici un tester sa vad daca are vreo defectiune. extraurban insa consuma excelent... cam 6.5 si mers destul de tare intre 140-230(asta la nemti)
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ne lamurim ar fi bine sa trecem aici consumurile pe care le inregistrati la masina.

Este bine sa dati pe cat este posibil si detalii despre :

 

1.model

2.cilindree/cp

3.tip de carburant

4.cutie de viteze

5.consum vara/iarna-oras/afara

 

La mine cam asa e>

1.>320d

2.>1995/150caiuti

3.>Diesel

4.>5+1

5.>4,3l pe autostrada/5,8MIXT/7,8-8 in oras

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.