Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

eu altceva vroiam sa evidentiez... si anume faptul ca tinarul 316i nu percepe bine conceptul de a merge _constant_, si mai ales mersul constant in forja, respectiv aproape de limitele masinii. acolo consumul este groaznic de mare, iar ceea ce a facut el e cu totul altceva, si de aia i-a iesit consum asa de mic.

 

dealtfel din discutiile cu el am inteles ca al sau 316i consuma mai mult decit al meu 320i, si in oras si afara... asa ca de aia imi permit sa fiu circotas :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci daca acul a stat la 170 pe durata drumului de dus si intors si asta nu se numeste mers constant, atunci ce se numeste mers constant ca pe mine m-a bagat tov. (cine pana mea?!?) in ceatza. :)

1. In oras am facut consumul de vre-o doua dati incoace si a iesit prima data 12 si penultima data 10.9. Ultima data cand a fost mixt am scris deja.

2. Vreau sa vad si eu cum 320-ul dansului scoate consum mai mic de 11-12 in oras si inghit bricheta aprinsa. Daca imi zice 13 incep sa-l cred. :)

3. Depinde de stilul de condus. Eu recunosc ca o cam calc (in limitele bunului simt) si de aici apare din nou o crestere de consum. Chiar voi face un efort supraomenesc intr-o luna sa merg calm si sa vad cat o sa scoata atunci. Probabil tot cam 10-11.

Asa lasati miturile urbane cu "uuuuuuuuuu, 320 consuma mai putin ca 316 in oras, uuuuuuuu" ca asta n-o s-o vedeti in viatza asta.

E, daca 320-u' sta in parcare vre-o luna atunci se poate ca 316 sa consume mai mult. :blink:

Edited by 316i
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut autostrada Buc.Pitesti cu media vitezei indicata de  OBC 170 km/ora,dar am mers aproape tot drumul cu peste 200 si varful a fost aproape 250.Consumul a fost de 30 de litri la toata autostrada,117 sau ca are.

7169[/snapback]

Ai obtinut un consum bun :blink: pe 100 de km.

Poti concura cu un Tico la consum :)

Link to comment
Share on other sites

1. 320d

2. 2000/136 CP

3. diesel

4. manuala 5+1

5.

vara oras: 7-8% (stau in Constanta ... traficu e o problema mare atunci aici)

in rest in oras: 6,5%-7% max.

iarna nu stiu inca cat o sa ia pe ninsoare, cred ca in jur de 7,5%

 

in afara pana in 120-130 ia o medie de 5-5,5%, maxim 6,3%. pe probate si computer de bord si la pompa

2915[/snapback]

 

identic si modelul meu, insa in oras am ajuns si la 8,8l; in afara cel mai mic consum l-am avut la intoarcerea de la Arad, aproape de Sibiu cu aprox.100km am facut pana, am venit cu rezerva care are scris pe ea max80km/h, am venit cu 90km/h si consumul scos a fost de 4,2l; in rest confirm cosumul afisat de Dan98.

Link to comment
Share on other sites

Revenind la consumuri, daca tot ne-am laudat atat care consuma mai mult :blink:, stie cineva ce trebuie facut sa imi reduc si eu consumul?

 

Cifrele pe care le-am spus nu sunt "confortabile" si as prefera sa scada. Daca in exterior pot spune ca un consum de 8% nu este foarte deranjant, in oras sa fac suta cu 500.000 nu e prea convenabil.

 

Deci, are cineva idei?

Link to comment
Share on other sites

- E46/320d, 40.000 km pana acum.

- aer conditionat tot timpul

- nu ma intereseaza viteza maxima, nu ma intereseaza explicit sa depasesc vecinul de la semafor (desi in general o fac, e mai sanatos asa, fara oglinzi)

- merg cu pana in 70 in oras, pana in 160 in afara

 

Consum (indicat de OBC):

- iarna, oras - 9-10%

- vara, oras - 8-9%

- afara din oras - pana in 7%. pe ultimul drum lung, Bucuresti - (pe langa) Salzburg - Bucuresti - 3.300km, 5.9%

Link to comment
Share on other sites

eu altceva vroiam sa evidentiez... si anume faptul ca tinarul 316i nu percepe bine conceptul de a merge _constant_, si mai ales mersul constant in forja, respectiv aproape de limitele masinii. acolo consumul este groaznic de mare, iar ceea ce a facut el e cu totul altceva, si de aia i-a iesit consum asa de mic.

 

dealtfel din discutiile cu el am inteles ca al sau 316i consuma mai mult decit al meu 320i, si in oras si afara... asa ca de aia imi permit sa fiu circotas :)

7140[/snapback]

niciodata un 316 nu va consuma mai mult decat un 320 :blink: in conditiile in care conduce acelasi sofer

Link to comment
Share on other sites

1. E46 / 330xi / 2004

2. 2979cc/231cp(170kW)

3. Benzinara

4. Cutie manuala in 6 trepte

5. Consum vara: oras 14-15% / afara 9%

iarna: oras 15-16 / afara 9.5%

Consumul mixt de pe calculatorul de bord in cei 24000 de km care i-am facut cu masina a fost intre 10.8 si 11.7% (am resetat consumul mediu de cateva ori si cam aici s-a incadrat consumul).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.