Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

E34 535i 211cp cutie manuala.

 

In afara pe pilot automat la 100 km/ora consuma 8.5%

Daca merg sportiv(vreau sa zic ca o alerg cat imi da voie soseaua) in afara imi ia 13%.

In oras am scos si sub 16%,dar cand sunt relaxat.In general 16%,iar cand sunt stresat si nervos si ii dau in gura,ajunge si la 19%

 

Nu ma iau dupa consumul care il indica OBC-ul in mod normal.Intru in Testele OBC-ului si iau consumul de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Pentru E46 nu stiu daca e la fel, dar pentru E39:

 

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

5227[/snapback]

 

 

Nu stiu cum procedeaza computerul despre care zici tu ca trebuie reglat, ca sa calculeze consumul, dar la mine nu ai avea ce sa modifici. Este un calcul simplu bazat pe combustibilul consumat si distanta parcursa.

 

Apropo, afisarea consumului, gasindu-se si la alte marci, nu mi se pare o chestiune pur BMW.

 

 

Aha.

 

Se modifica.

 

Deci nu este "un calcul simplu bazat pe combustibilul consumat si distanta parcursa".

Link to comment
Share on other sites

Eu deobicei cand calculez consumul,fac plinul,si dupa exact 100 de km ma duc si bag iar benzina,si de fiecare data merg cu masina diferit.Adica 100km merg lejer fara sa o fortez,vad cat mi-a consumat.Urmatorii 100km ma dau la ea si iar vad cat consuma.Fac asa si in oras si in afara,si bag benzina numai de acelasi tip.

Si daca consumul difera fata decat imi indica OBC-ul,intru si modific factorul de corectie.Apoi pot sta linistit ca OBC-ul imi indica exact cat trebuie.La mine am observat ca trebuie sa bag factorul de corectie 0,930 ca sa dea cat imi consuma real.Daca scoti bateria masinii de exemplu,se reseteaza totul,si trebuie corectat iar.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, motorul a fost conceput pe vremea cand nu prea exista fara plumb, deci e facut pentru benzina cu plumb. Pretul benzinei si faptul ca totusi am injectie ma face sa pun fara plumb. Cred ca nu sunt diferente de performante.

 

P.S.: modelul tau ar trebui sa fie 735i E23 sau 535i E28

Link to comment
Share on other sites

Depinde de tipu de supape, eu pot sa pun si fara plumb dar atunci masina ii ca dreku de lenesa,bagati ce benzina scrie pe talon altfel va ardeti supapele sigur.am bagat la papucu(nu eu am pus) meu fara plumb si leam ars.

mai depinde si de garnitura de chiulasa care daca nu are depuneri de plumb se poate arde(eu am garnitura de fara plumb si nu sa intamplat nimic).

Benzina fara plumb explodeaza mai compresata decat ce cu plumb, deci ar trebui schimbat calcu de bord si injectoarele.

Eu in germania am bagat benzina far plumb(aveam si ceva aditivi care erau cu pb si bagam la 100l dou sticlute) daca nu gaseam si vad ca nu sa intamplat nimic.

De recomamdat cand iesiti cu masina afara sa nu incercati experimente ca o sa ramaneti fara un ban.

tatamiu o trecut de 6500rpm cand stia ca are joc la cuzineti in ungariasi un motor cu totu lo costat 11000marci.si in vara asta so incalzit masina pe centura vienei si mo cosat 35000e reparatia(bloc motor nou ca ala veci era fisurat).

Facetiva diagrame de compresie cu plumb si fara pb.eu miam facut si la ce fara pb compresia era mult mai slaba!

Edited by lordseba
Link to comment
Share on other sites

In urma unui trip facut afara (200km), distanta din care cam 180km (pe autostrada) au fost parcursi cu 170km/h constant + mers in oras vre-o 3 zile pana sa fac plinul din nou, mi-a iesit un consum mixt de 9.3%. :blink: Edited by 316i
Link to comment
Share on other sites

In urma unui trip facut afara (200km), distanta din care cam 180km au fost parcursi cu 170km/h constant + mers in oras vre-o 3 zile pana sa fac plinul din nou, mi-a iesit un consum mixt de 9.3%.  :blink:

7038[/snapback]

 

hai, lasa-ne :) unde ai mers tu 180km constant cu 170km/h ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.