Jump to content

DIY - Filtru epurator


Recommended Posts

Celalalt corp rotund care este atasat de corpul cu filtrul ce este? In imaginea de la Florin33 cu piesa dupa curatire apare si o garnitura orange(pe interior)la corpul atasat de corpul cu filtrul. La mine nu este, se vad doar urme de orange. Trebuia sa fie o garnitura? Edited by omegabmw
Link to comment
Share on other sites

Sa recapitulez ce am inteles....Ai facut comanada de filtru si a venit cu tot cu capac? Si asta la pretul de 170-180. A venit si cu garnituri?Intreb deoarece la omega mea, daca dau cautare ptr fitru gasesc ceva la 130 lei si nu stiu daca nu cumva este doar capacul. In cazul in care este doar capacul este mult mai bine sa-l caut pe BMW...asa am si filtrul nou si carcasa.
Link to comment
Share on other sites

nasol...iar l-am tras in teapa pe bavaria :)

 

Da, deja sunt uimit.Cum spun ceva, cum ai imediat raspunsul corect.

Asta este, cat traiesc invat, sper totusi sa apara cat mai multi pe forum la fel de bine pregatiti. :)

se putea sa nu dai iar o duma...inseamna ca esti bine pregatit daca spui asta , chiar ma mir... :blink:

Link to comment
Share on other sites

nasol...iar l-am tras in teapa pe bavaria :)

 

Da, deja sunt uimit.Cum spun ceva, cum ai imediat raspunsul corect.

Asta este, cat traiesc invat, sper totusi sa apara cat mai multi pe forum la fel de bine pregatiti. :)

se putea sa nu dai iar o duma...inseamna ca esti bine pregatit daca spui asta , chiar ma mir... :blink:

 

Scuze, exprimarea a fost nepotrivita.Ma refeream la tine, sa apara cat mai multi la fel de bine pregatiti ca tine.

Doar nu ai crezut ca mi-au murit laudatorii :)

Link to comment
Share on other sites

Daca in sarcina iese mult fum negru, schimba-l.

 

 

hmm, nu iese...dar nici nu cred sa fi fost schimbat ...cel putin in ultimii 90 000 km de romania...da nu iese mai mult decat normal ( aidca nu iese negru , dar seara se vede ca iese ceva pe toba, uitandu-ma in retrovizoare...la plecarile mai tari de pe loc...) dar la fel se vede si la megane-ul meu care are 49 000 din 2007...hmm...

Edited by alex sabin
Link to comment
Share on other sites

Salut. A mai schimbat cineva filtrul epurator? Daca da, cum arata al vostru? Cel pe care l-am scos arata ca in poza de mai jos dar cel pe care l-am pus arata oleak altfel; partea dreapta arata exact la fel dar partea din stanga care in poza e ca un burete, la mine e capsulata in totalitate. A fost comandat dupa seria sasiului... mecanicul care mi l-a schimbat a zis ca inauntru trebuie sa fie tot ceva de genul ala pentru ca oricum trebuie sa aiba aceeasi functie...

 

Aici o comparatie intre filtrul vechi si asta nou pe care l-am pus...sper ca mecanicul avea dreptate

 

Pe site-ul asta e o discutie despre asta dar e in spaniola si nu inteleg. ( http://www.bmwfaq.com/f9/renovacion-de-bmw...rga-bmw-280896/ ). Daca poate cineva sa ma ajute... din cate inteleg eu de la ala zice ca ar fi un model mai nou de filtru epurator si ca nu este nici o problema daca este montat in loc de cel vechi... Astept parerea voastra. Multumesc.

post-10310-1207750338_thumb.jpg

post-10310-1207750365_thumb.jpg

Edited by CrazyJ0
Link to comment
Share on other sites

e posibil ca de la acest filtru infundat- murdar sa se faca presiune prea mare in admisie?

cand filtrul epurator este infundat...daca scoti busonul de la ulei vei observa presiune... .

cand cumperi filtrul epurator vine cu tot cu garnituri ...cea portocalie si carcasa de plastic... costa original de la AB in Baneasa pe DN1 160 lei am cumparat acum o luna si un pic iar dupa inlocuire nu am mai avut probleme

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Dau o bere buna cu prima ocazie :blink:

 

Am inteles unde se afla, insa nu-l gasesc ca si cod aceasta piesa pe realoem. Ma poatea ajuta careva? Va rog. Si tot asa caut capacul de la filtrul de aer de la motor ca am vazut ca e fisurat putin langa un holsurub si sa-l schimb si pe ala.

 

Va rog pentru cele doua piese niste coduri de pe realoem sau link, ca eu nu le gasesc.

 

Va dau si ultimele 7 ciofre de la vin : ch01602

 

Opreatiunile de schimbare doresc sa le fac singur la mine in garaj in liniste si cu multa grija. Doar pentru ulei voi merge la un service specializat, desi...... de 2 ani tot caut un service ok in Tm si pauza. Toti iau la greu banii de pe tine si fac treaba de mantuiala.

 

 

Multumesc inca o data si astept raspunsurile voastre.

 

Respect

Becul D2S este pe moarte cand trece pe rosu.Trebuie inlocuit 100%

 

De problema cu xenonul ce spuneti? Aveti careva idee?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.