Jump to content

DIY - Filtru epurator


Recommended Posts

sti cumva ce rol are epuratorul asta de gaze? la mine nu scoate deloc fum , vreau sa-l schimb ca n-o fi fost schimbat :)

Problema este alta, am impresia ca masina nu prea fuge, adica nu fuge cum ar trebui si nu stiu de la ce... (sau poate mi se pare mie)

Edited by SPW
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sall ..am un 320 D 2004 , prima masina disel care am avut-o si o nelamurire am cu EGR ...se curata sau nu se curata ca am auzit pe la diversi prieteni ca nu e bine sa-l cureti ca il strici de tot ...am desfacut furtunul care vine de la turbo (cred) si intra in EGR si era murdar si furtunul si EGR ..cam 2 milimetri de mazga daia am dat cu surubelnita si se cojea ...e bine sal curat ...la mai curatat cineva ..vreo diferenta sau e bine lasat asa sa nu umblu la el , ...si cu ce solutie se curata ??
Link to comment
Share on other sites

sall ..am un 320 D 2004 , prima masina disel care am avut-o si o nelamurire am cu EGR ...se curata sau nu se curata ca am auzit pe la diversi prieteni ca nu e bine sa-l cureti ca il strici de tot ...am desfacut furtunul care vine de la turbo (cred) si intra in EGR si era murdar si furtunul si EGR ..cam 2 milimetri de mazga daia am dat cu surubelnita si se cojea ...e bine sal curat ...la mai curatat cineva ..vreo diferenta sau e bine lasat asa sa nu umblu la el , ...si cu ce solutie se curata ??

 

furtunul vine de la intercooler cu aer rece ce intra in admisie. Nu-i bine ca ai decojit cu surubelnita p-acolo, mizeria aia care ai desprins-o poate face pagube mari

se poate curata, nu-i greu

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

furtunul vine de la intercooler cu aer rece ce intra in admisie. Nu-i bine ca ai decojit cu surubelnita p-acolo, mizeria aia care ai desprins-o poate face pagube mari

se poate curata, nu-i greu

 

nu ar fi nici o problema cu stricatul egr-ului daca il curat ...si cu ce solutie sau cum se curata ai idee ??

Link to comment
Share on other sites

am curatat si eu valva aia... la mine oricum nu era foarte murdara... e simplu... desfaci colierele alea...dai furtunu jos si o scoti din admisie.... o cureti cu niste spray de curatat carburatoare impreuna cu o carpa, iar daca ai depuneri mai groase foloseste o surubelnita fina. Diferenta nu am constatat... pentru ca la mine nu era destula mizerie care sa impiedice deschiderea acelei valve, daca e foarte multa...atunci ar trebuii sa fie o diferenta. Si stai linistit ca nu ai ce sa strici, in admisie e de 10 ori mai multa mizerie :) Bafta
Link to comment
Share on other sites

am curatat si eu valva aia... la mine oricum nu era foarte murdara... e simplu... desfaci colierele alea...dai furtunu jos si o scoti din admisie.... o cureti cu niste spray de curatat carburatoare impreuna cu o carpa, iar daca ai depuneri mai groase foloseste o surubelnita fina. Diferenta nu am constatat... pentru ca la mine nu era destula mizerie care sa impiedice deschiderea acelei valve, daca e foarte multa...atunci ar trebuii sa fie o diferenta. Si stai linistit ca nu ai ce sa strici, in admisie e de 10 ori mai multa mizerie :) Bafta

ma intereseaza si pe mine sa curat acest egr si nu prea am gasit unde sa ma duc... ma ajuta si pe mine cineva?

fac cinste :)

Link to comment
Share on other sites

am curatat si eu valva aia... la mine oricum nu era foarte murdara... e simplu... desfaci colierele alea...dai furtunu jos si o scoti din admisie.... o cureti cu niste spray de curatat carburatoare impreuna cu o carpa, iar daca ai depuneri mai groase foloseste o surubelnita fina.

 

Banuiesc ca glumesti cu surubelnita. Zgarieturile acesteia, chiar si microscopice, vor retine "funingine" si astfel EGR-ul se va "incarca" mult mai rapid.

Link to comment
Share on other sites

am vazut valve egr, care aveau in interior pe cilindrul ala central...mizerie foarte solida, deja era ca un carbune, cu ce vrei sa indepartezi acea mizerie ? stai linistit ca acele zgarieturi....care oricum vor fii foarte fine ( daca ai grija) nu vor retine mizerie... daca nu ma insel cilindrul ala chiar are striatii pe el
Link to comment
Share on other sites

Poti merge la Filaret sau Ab,sau la orice mecanic cu ceva experienta.Nu este f complicat de curatat si nici f scump unde ti-am indicat sa mergi

cred ca glumesti.... nu ma mai duc in viata mea la mizeriile astea 2 de mi-ai spus.... mai ales ca nu inteleg cum poti spune ca nu e foarte scump

eu cautam un meserias particular... nu la Bavaria

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca daca il schimb nu mai da asa cu fum la mine daca o calc mai rau adica o duc in 4 mii de ture fara sa schimb pe la 3500 se vede ceva fum in spate nu foarte rau dar se vede este vorba de un E 46 320d 2004 ,sai fie de la filtru sau sa aibe ceva
Link to comment
Share on other sites

eu l-am schimbat de curand, odata cu revizia generala. la mine nu pot sa spun ca dadea cu fum exagerat (adica la 4000 ture e cam normal la un diesel sa scoata ceva fum), insa am zis sa-l schimb si pe ala. ce am gasit acolo nu pot descrie...era plin de ulei si mazga, se umflase elementul ala filtrant de abia mai incapea in cutiuta :)

 

dupa revizie masina mi s-a parut ca trage ceva mai bine si urca mai repede in ture. acum ca a fost de la filtrul epurator sau de la cel de aer...sau de la toate combinate, nu pot sa spun...cert e ca nu-i face rau deloc.

Link to comment
Share on other sites

eu l-am schimbat de curand, odata cu revizia generala. la mine nu pot sa spun ca dadea cu fum exagerat (adica la 4000 ture e cam normal la un diesel sa scoata ceva fum), insa am zis sa-l schimb si pe ala. ce am gasit acolo nu pot descrie...era plin de ulei si mazga, se umflase elementul ala filtrant de abia mai incapea in cutiuta :)

 

dupa revizie masina mi s-a parut ca trage ceva mai bine si urca mai repede in ture. acum ca a fost de la filtrul epurator sau de la cel de aer...sau de la toate combinate, nu pot sa spun...cert e ca nu-i face rau deloc.

cat a costat ? e greu de schimbat ? eu de cat timp am masina nu lam schimbat pana acum asa k probabil er fi bine sa il schimb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.