Jump to content

Taranism?


Ciupanezu

Maner frana de mana AC S  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

de treaba cu racirea,... nu am spus ca e deficitara racirea la 535-540 pentru ca e evident ca niste ingineri cu cap au gandit toata treaba, ceea ce spuneam e faptul ca bara de m5, prin grila de sub ea care e un pic mai generos desenata, asigura un flux de aer un pic mai mare si o racire un pic mai buna a partii inferioare a radiatorului decat poate sa o faca bara stock. stiu ca in bara stock, chiar langa proiectoare exista 2 canale pentru racirea discurilor de frana, am bagat acum ceva vreme un batz p-acolo sa vad unde duce gaura :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pe mine nu m-au deranjat niciodata pedalele actuale. ma intreb daca pedalele alea cu insertii sunt doar un fel de capace care se pun peste pedala stock sau sunt cu totu? ma gandesc ca daca se aplica peste pedala originala risti sa te agati in ele. nu de alta da eu adesea nu tin stangu pe footrest ci in gaura dintre footrest si pedala de frana ca asa pot sa tin picioru mai intins. :twoup: si in plus revenim la vechea problema. 1 daca nu ai altceva de aluminiu sau cromat prinauntru, arata ca porcu (in cazul de fata are trim-urile gri deci s-ar putea potrivi) si 2, eu unu nu m-am uitat niciodata la pedale, consider pedalele ca pe dosul covorului. calc pe ele dar nu ma uit niciodata acolo. de ce sa ma intereseze cum arata niste chestii pe care nici din greseala nu le prea vezi. sunt negre, sunt intr-o gaura, sunt in umbra, de obicei au picioare peste ele, deci nu prea conteaza cum arata. parerea mea :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

type r si emblema M pe undeva pe spate sau pe grila, sa vada omu ca ai M, emblema M :twoup:)

 

Bottom line, man, ai un bmw preparat de AC Schnitzer, iti pui orice vrei tu pe care sa scrie AC Schnitzer, n-ai BMW care sa fi trecut pe la firma anterior mentionata, e acelasi lucru cu a-ti pune M-ul pe undeva pe masina. aceeasi parere am si despre cei care-si pun volan de M pe masina normala. e ghiolbanie curata sau kitsch indiferent de calitatea sau pretul produsului pe care vrei sa-l montezi. :|

Edited by looney
Link to comment
Share on other sites

Te inseli din nou. :twoup:

 

Emblemele M pe masina sunt o dovada de taranie insa volanul M este o optiune din fabrica deci nu poate fi taranism.

Eu chiar am volan M pe masina.

La fel si pachetul M, este tot o optiune de fabrica si o masina cu pachet M arata de 10 ori ma bine decat una fara.

 

Cat despre manerul AC S, NU VREAU SA-L CUMPAR, ERA DOAR O IDEE. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat tot (footrest, pedale, cap schimbator si maner frana mana) imi place sa fie masima altfel decat celelalte (parca ati f... toti aceeas p.... vorba BUG :twoup: ) si nu m-a interesat niciodata parerea lui nea gica '' este taranism domne' '' va plac masinile stock dar va puneti toti bara de Mtech. Dar cum ziceam si altadata ''gusturile nu se discuta''

 

am votat NU

Link to comment
Share on other sites

pe bara m-tech nu scrie M iar volanul m este intr-adevar un pic mai mic si mai placut la condus, dar eu nu ziceam de volan in sine, ci de emblema de pe el. pentru mine M este sinonim cu masina preparata. preparaa la modul serios. orice alta masina care poarta acea emblema este ca in versurile din parazitii - fakeri "Mi-am pus trei kile de lanÞ la gât, din care-un gram de aur" adica aparente fara esenta. mai mult respect am pentru unu care are un M5 si scoate aripile si le inlocuieste cu unele stock, schimba evacuarea cu una ascunsa sub bara si mai silentioasa si scoate toate emblemle cu M de pe masina. in rest, bling-bling cu plastice vezi peste tot. o parere permisa mie.
Link to comment
Share on other sites

pe bara m-tech nu scrie M iar volanul m este intr-adevar un pic mai mic si mai placut la condus, dar eu nu ziceam de volan in sine, ci de emblema de pe el. pentru mine M este sinonim cu masina preparata. preparaa la modul serios. orice alta masina care poarta acea emblema este ca in versurile din parazitii - fakeri "Mi-am pus trei kile de lanÞ la gât, din care-un gram de aur" adica aparente fara esenta. mai mult respect am pentru unu care are un M5 si scoate aripile si le inlocuieste cu unele stock, schimba evacuarea cu una ascunsa sub bara si mai silentioasa si scoate toate emblemle cu M de pe masina. in rest, bling-bling cu plastice vezi peste tot. o parere permisa mie.

Sa-l vad si eu p-ala care are M5 si-i inlocuieste aripile cu unele stock si pune o evacuare mai silentioasa....sunetul ala e demential, nici nu-ti mai trebuie muzica-n masina...

Link to comment
Share on other sites

pe bara m-tech nu scrie M iar volanul m este intr-adevar un pic mai mic si mai placut la condus, dar eu nu ziceam de volan in sine, ci de emblema de pe el. pentru mine M este sinonim cu masina preparata. preparaa la modul serios. orice alta masina care poarta acea emblema este ca in versurile din parazitii - fakeri "Mi-am pus trei kile de lanţ la gât, din care-un gram de aur" adica aparente fara esenta. mai mult respect am pentru unu care are un M5 si scoate aripile si le inlocuieste cu unele stock, schimba evacuarea cu una ascunsa sub bara si mai silentioasa si scoate toate emblemle cu M de pe masina. in rest, bling-bling cu plastice vezi peste tot. o parere permisa mie.

 

Exagerezi.

 

BMW pune embleme de M in masini non-n M.

 

Un E39 cu pachet M de fabrica va avea ornamente de prag inscriptionate ///M.

Volanul are emblema de M.

Jantele de pachet M au emblema ///M.

 

Faci o mica confuzie.

Taranie este sa modifici o masina in asa fel incat sa para un M cand de fapt nu este.

Este tentativa de a parea ceea ce nu esti.

 

Aici nu este cazul.

 

Iar cine isi ia M nu-si pune astfel de intrebari.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pe bara m-tech nu scrie M iar volanul m este intr-adevar un pic mai mic si mai placut la condus, dar eu nu ziceam de volan in sine, ci de emblema de pe el. pentru mine M este sinonim cu masina preparata. preparaa la modul serios. orice alta masina care poarta acea emblema este ca in versurile din parazitii - fakeri "Mi-am pus trei kile de lanÞ la gât, din care-un gram de aur" adica aparente fara esenta. mai mult respect am pentru unu care are un M5 si scoate aripile si le inlocuieste cu unele stock, schimba evacuarea cu una ascunsa sub bara si mai silentioasa si scoate toate emblemle cu M de pe masina. in rest, bling-bling cu plastice vezi peste tot. o parere permisa mie.

Sa-l vad si eu p-ala care are M5 si-i inlocuieste aripile cu unele stock si pune o evacuare mai silentioasa....sunetul ala e demential, nici nu-ti mai trebuie muzica-n masina...

 

era ceva dus la extrem ca sa evidentiez faptul ca mai mult respect are din partea mea un lup in haine de oaie (vezi m5 535 e34) decat o oaie in haine de lup (vezi 99% din masinile tunate din romania). Ah, si ca o paranteza, la bmw cu evacuare stock, nu tobele urla,...mtorul urla. :twoup:

Edited by looney
Link to comment
Share on other sites

M5-ul este tot un lup in haine de oaie pentru marea majoritate a oamenilor.

si ai vazut tu vre-un M5 cu chestii prin interior sau exterior altele decat cele OEM? eu nu, si in cazul in care s-a schimbat ceva la masina, nu s-au schimbat doar pedale sau mai stiu eu ce ci s-a schimbat radical, s-a umblat la aerodinamica, motor, transmisie etc.

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa modifici un M5?

 

Din punct de vedere optic, M-urile nu pot fi imbunatatite, sunt aproape perfecte.

 

Jantele se pot schimba, altceva nu merita.

 

ei, exact acelasi lucru spun eu si despre interiorul de e39 in general. dupa parerea mea interiorul este absolut perfect. al meu e crem complet cu insertii de lemn pe usi, bord, schimbator etc si arata aldreaq de bine. singurul lucru pe care l-as modifica ar fi head unit-ul. l-as inlocui cu un touchscreen de 9" wide montat in partea stanga, in dreapta cateva butoane de control si toate acestea legate la un pc in portbagaj. atat, in rest totul e asa cum ar trebui sa fie. recunosc faptul ca actualele bmw-uri sunt superioare la design exterior dar la interior le lipseste ceva, suflet poate, forma organica.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca se poate inlocui, bani sa fie.

 

Legat de racire, imi pare rau dar trebuie sa te contrazic.

E39 535i si 540i nu au probleme de racire.

 

Aerul pentru racirea motorului este tras prin grila fata nu prin bara.

In bara exista niste trasee de racire pentru frane nu pentru motor.

 

 

nu face bmwu de cand e el masina cu astfel de probleme..ce dracu..asa ceva e o problema mare care nu apare la bmw.

se proiecteaza masina pana la cel mai mic detaliu...si sa omita ei racirea ursului de sub capota..ce naiba

In plus eu n-am vazut bmw la care temp apei sa treaca de jumatea ceasului din bord..cat o fi fost el de vechi

Link to comment
Share on other sites

Personal nu mi se pare taranism manerul de AC S ... insa eu nu mi-as pune :twoup:

 

Am vazut scris mai sus ca pedalele OEM sunt "uratele"? :twoup: ... iubesc pedalele de la BMW nu le-as schimba cu nimic ... sunt foarte comode la condus, sunt suficient de mari ... piciorul nu iti aluneca ... si le consideri chiar frumoase! + ca sunt deja traditie ... toate BMW-urile le au la fel

Sfatul meu : lasa pedalele asa cum sunt ... footrest-ul merge

Link to comment
Share on other sites

nu am zis ca au probleme de racire, am luat doar in calcul faptul ca e o diferenta majora intre 530 si 535-540 in ce priveste motorul chiar daca toate 3 au aceeeasi grila prin care intra aerul. m5-ul are bara astfel desenata incat intra aer si prin partea inferioara tot catre radiator si astfel asigura un flux mai mare de aer proaspat catre radiator si deci o mai buna racire a acestuia si implicit a motorului. diferenta intre 535-540 si m5 nu este chiar asa mare din punct de vedere constructiv deci ambii fratiori mai mici ar beneficia pozitiv de pe urma unei bare fata de tip m fata de bara standard. nu am insinuat nici macar o secunda ca ar avea bmw probleme la partea de racire a motorului, cu toate ca eu unu am patit-o la 2 bmw-uri, un e34 si un e39 dar asta din motive tehnice, nu din deficiente de proiectare. apropo, daca aveti orice problema cu bmw-ul, va sfatuiesc cu toata caldura sa NU va duceti la bavaria otopeni. sunt niste jegosi si jumatate unde eu mi-am luat teapa de peste 4000 de euro (da patru mii) in piese care apar pe factura si care nu au fost montate. si ca tot veni vorba, unde as putea sa scriu despre patania mea, nu ca sa fiu despagubit in vreun fel ca stiu ca nu mai am sansa, dar poate previn alti posibili viitori pagubiti sa apara. Edited by looney
Link to comment
Share on other sites

o secunda ca ar avea bmw probleme la partea de racire a motorului, cu toate ca eu unu am patit-o la 2 bmw-uri, un e34 si un e39 dar asta din motive tehnice, nu din deficiente de proiectare. apropo, daca aveti orice problema cu bmw-ul, va sfatuiesc cu toata caldura sa NU va duceti la bavaria otopeni. sunt niste jegosi si jumatate unde eu mi-am luat teapa de peste 4000 de euro (da patru mii) in piese care apar pe factura si care nu au fost montate. si ca tot veni vorba, unde as putea sa scriu despre patania mea, nu ca sa fiu despagubit in vreun fel ca stiu ca nu mai am sansa, dar poate previn alti posibili viitori pagubiti sa apara.

 

 

 

la Lazarus la Otv :twoup: ....glumeam desigur, nu o lua in nume de rau.

si eu am patit-o de 7800Euro la casa auto timisoara acu 2 ani la chrysler....de la pompa ulei si un cuzinet la ToT motoru..

Incearca la BMW AG Germania!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
M-am razgandit. :twoup:

 

O sa-mi comand setul de pedale M si un maner de frana de mana matt chrom.

 

http://img510.imageshack.us/img510/4835/8b6b16522671gn0.jpg

 

 

si eu vreau sa-mi comand acelasi set ( dar de la AC), fara frana de mana

 

daca faci de el inaintea mea sa imi arati si mie cum vine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.