Jump to content

Cauciucuri vara


Myx

Recommended Posts

Nu te incurca cu second mai ales de vara. ai viata in mainile tale. poate n-ai fost niciodata in situatie de criza ca sa realizezi cat de mult ajuta niste anvelope bune. De iarna merg pt ca circuli cu viteze mici.

191917[/snapback]

 

da cam asa e ..vara mai calci pedala ..orice anvelopa sh are uzura ..chiar daca nu e f vizibila ...mai bine ceva mai ieftin dar nou ...chiar daca nu e superfirma ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La cum a fost iarna anul asta...cauciucurile de iarna s-au dovedit o investitie inutila deocamdata...Eu am de vara Continental Premium Contact pe 16", foarte multumit...acum tocesc niste Vredestein Snowtrac 2 tot pe 16", care in singura zi cu zapada care-am apucat-o s-au descurcat foarte bine. Insa la viteza mare sunt incomode, cam provoaca vibratii...
Link to comment
Share on other sites

La cum a fost iarna anul asta...cauciucurile de iarna s-au dovedit o investitie inutila deocamdata...Eu am de vara Continental Premium Contact pe 16", foarte multumit...acum tocesc niste Vredestein Snowtrac 2 tot pe 16", care in singura zi cu zapada care-am apucat-o s-au descurcat foarte bine. Insa la viteza mare sunt incomode, cam provoaca vibratii...

192088[/snapback]

 

Uite exact asta m-a impresionat la TOYO de iarna, nu fac nici zgomot nici nu provoaca vibratii, indiferent de viteza. Mai mult au si aderenta f buna pe zapada.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Cam ce cauciucuri de vara, bune, imi recomandati?

 

Dimensiuni: 225/50 ZR16 92W. Momentan am niste Pirelli, dar din cauza faptului ca sunt cam uzate nu ma pot pronunta asupra calitatii si performantelor... asa ca astept sfaturi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu as merge pe Marshal. Scuze Bobo :twoup:

Tyre wear este slab, noise slab, comfort slab....ca sa nu mai spun de "Braking under wet conditions" unde a luat 4, si 5 este cel mai slab rezultat...

Daca vrei cam la aceeasi bani atunci uitate la Fulda CARAT EXELERO http://www2.sicherbestellen.de/cgi-bin/RDT...=Reifentest.com

 

Alte cauciucuri care ti le mai recomand si pe care le am si eu si sunt foarte multumit de ele sunt Bridgestone Potenza http://www2.sicherbestellen.de/tests/39/Br...fentestcom.html

Sunt mai scumpe dar esti mai sigur...Cauciucurile dupa cum stiti si voi sunt foarte importante pe masina...

Edited by Tato
Link to comment
Share on other sites

Nuuuuu.......nu Pirelli...eu am pireli si de vara si de iarna si nu sunt multumit deloc de el!!! Abia astept sa se uzeze si sa imi iau altceva!!! (raport pret calitate sunt foarte ok.....adica la pretul lor nu prea gasesti altceva mai bun)

Cele de vara sunt excelente pe uscat nu am nici cea mai mica problema doar ca daca apar si 2-3 picuri de ploaie abia o mai opresc, nu am vazut la nimeni sa se opreasca asa de greu pe ploaie.....sunt sport si au indicativ de viteza 240km/h (asa scrie pe ele)

Cele de iarna sunt dezastru....parca nici nu asa avea speciale pt zapada (o mica diferenta) dar comparat cu a altor prieteni de-ai mei care majoritatea au Nokian (pt iarna) nu prea am gasit un grad favorabil!!!

Eu probabil o sa aleg pt vara Toyo (cu azot in ele) si pt iarna Nokian!!! (costa mai mult dar la o adica e siguranta ta)!!!

Bafta Multa la alegerile pe care le faci.....sper ca nu am jignit pe nimeni cu parerea personala!!

Link to comment
Share on other sites

pai da de pirelli m-am cam convins si eu.. culmea e ca sunt mai scumpe decat Brigestonurile pe care le-a mentionat tato si conform testelor de pe site-ul acela postat tot de el sunt si mai proaste...

 

Am facut diferenta intre brigestone, pirelli powergy 6000 si Goodyear vreo 2 modele... guess what brigestone rules si la pret si la calitate / performante :twoup:

 

cred ca o sa raman pe brigestone.. o sa le mai compar si cu dunlop sau michelin dar alea devin prea scumpe..

Link to comment
Share on other sites

Eu am cauciucuri de iarna (asa am luat masina). Si sunt destul de uzate. Cat de grav este daca merg in continuare cu ele inca 4-5 luni (adica peste vara). Am jante de tabla pe 15", nu as da banii pe cauciucuri pt 15". As mai astepta 2-3 luni sa imi cumpar jante pa 17" si atunci sa le pun cauciucuri pe masura (de vara).
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt foarte uzate si nu mai ai riduri pe ele de minim 5mm o sa ai ceva probleme la plecare de pe loc si la oprire pe ploaie, in rest nu ii chiar asa de mare problema, derapezi mai usor si le uzezi foarte repede!!!

In locul tau le-as pune deoparte si mi-as cumpara de vara exact asas cum vreau, si jante si cauciucuri ca sa poti sa treci iarna viitoare cu astea pe care le ai. Daca le uzezi pe astea de iarna de tot si apoi o sa iti cumper de vara cu tot cu jante, la iarna dupa prima zapada o sa vrei sa cheltui iar bani pe cauciucuri dar de iarna!!! Daca iti iei acum de vara si nu le uzezi pe cele de iarna de tot (astfel incat sa treci iarna) numai la anu in toamna o sa iti iei iar de iarna....gandeste-te bine si vezi ce cheltuiala o sa ai daca la uzezi de tot!!!

Bafta multa!!!!

Link to comment
Share on other sites

Poi vaza e ca nici nu ma pricep f bine la cauciucuri sa pot spune daca sunt astea bune pentru iarna care vine. Eu ma gandeam ca sunt destul de varza si ca nu o sa mai pot sa le folosesc la iarna, si d-aia ma gandeam sa le fac acum praf, pana fac rost de bani. Si la iarna sa imi iau oricum altele si pt iarna (probabil pentru jantele astea de 15" ca nu stau sa mai dau si pe cauciucuri de iarna late o gramada de bani, nici nu stiu daca exista). Ma duc acum sa ma uit si vin cu detalii despre starea in care se afla astea.
Link to comment
Share on other sites

Sunt Platin Germany ***

As zice ca au vreo 5 mm ridurile de pe ele, dar printre ele (prin santulete) sunt asa nijte crapaturi mici de tot ca nijte firisoare. banuiesc ca din cauza ca au stat in soare sau ceva.. In fine, la cum am mers pana acum n-am simtit vreun scartait sau vreo scapare in curbe. Nu pot sa zic ca le-am testat, dar nici batraneste nu am mers. Deci asta dpdv al stabilitatii..

Acum, pentru cele de vara nu stiu ce marimi sa imi iau. Am auzit ca daca sunt f late apar probleme la volan, in sensul ca se misca (sare din mana) la orice groapa. Nu prea ma pasioneaza. Dar nu stiu de la ce latime incepe fenomenul. Eu ma gandeam ca ar fi ideal (confort/look) 225/45/R17. Stiu ca se gasesc la 400-450. Dar jante pentru ele?

Link to comment
Share on other sites

Am facut un mic research pe tema asta raport calitate pret

 

Cauciucurile le-am cautat pe : http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestell...819&dsco=39 iar la fiecare exista un link catre rezultatele testelor cu fiecare cauciuc.

 

Am verificat pt Dunlop, Michelin, Pirelli, Yokohama, Brigestone, Good Year.

 

Rezultatul cel mai BUN (pt cauciucuri de vara) l-a avut de departe Birgestone potenza cu media 2.1 ; nu asta e cel mai important, m-am uitat indeosebi la franare in conditii de ploaie si de uscat dar si la noise level, unde au dat clasa aceste cauciucuri.... http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestell...819&dsco=39

 

 

SI la pret cel mai bine au iesit: ei bine aceleasi brigestone-uri :D

 

Eu cred ca raman la aceeasi parere ca mai inainte.

Daca gasiti ceva mai bun decat brigestone potenza , overall si eventual mai ieftin, anuntati-ma si pe mine :twoup:

 

Sunt Platin Germany ***

As zice ca au vreo 5 mm ridurile de pe ele, dar printre ele (prin santulete) sunt asa nijte crapaturi mici de tot ca nijte firisoare. banuiesc ca din cauza ca au stat in soare sau ceva.. In fine, la cum am mers pana acum n-am simtit vreun scartait sau vreo scapare in curbe. Nu pot sa zic ca le-am testat, dar nici batraneste nu am mers. Deci asta dpdv al stabilitatii..

Acum, pentru cele de vara nu stiu ce marimi sa imi iau. Am auzit ca daca sunt f late apar probleme la volan, in sensul ca se misca (sare din mana) la orice groapa. Nu prea ma pasioneaza. Dar nu stiu de la ce latime incepe fenomenul. Eu ma gandeam ca ar fi ideal (confort/look) 225/45/R17. Stiu ca se gasesc la 400-450. Dar jante pentru ele?

 

 

latimea e 225 cea recomandata ... daca ai jante de 16 iti recomand urmatoarele dimensiuni:

 

225/50 R16 92w.

 

Daca ai de 17 atunci cred ca cele pe care le-ai mentionat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.