Jump to content

Cauciucuri vara


Myx

Recommended Posts

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in teste cam cel mai bine la vara au iesit good year eagle f1 asymmetric (aprox. 530 RON bucata), chiar mai bine ca michelin pilot PS2 (aprox. 590 RON bucata)

 

eu zic sa faci investitia in niste cauciucuri de calitate, daca tot le iei noi. 2-3 milioane in plus sau in minus nu se mai simt cand dai peste 20 :)

 

preturile sunt de pe cauciucuridirect.ro, poate gasesti modelul asta chiar mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

si eu as vrea sa le schimb cu non-RFT, dar vreau sa va intreb ce folositi pentru eventuala pana, roata de rezerva este exclus, si cum se foloseste acel ceva (spuma, spray, etc.).

merci.

I-ati o roata de rezerva ingusta intr-o husa originala BMW, este eleganta si ocupa loc putin in portbagaj (plus cricul de roata, bineantales!).Rotile inguste sunt pentru E46 deci trebuie sa faci rost si de o flansa distantoare de 15mm - 20mm cu 5 prezoane mai lungi (asta daca ai E90). Se poate rezolva

Link to comment
Share on other sites

si eu as vrea sa le schimb cu non-RFT, dar vreau sa va intreb ce folositi pentru eventuala pana, roata de rezerva este exclus, si cum se foloseste acel ceva (spuma, spray, etc.).

merci.

I-ati o roata de rezerva ingusta intr-o husa originala BMW, este eleganta si ocupa loc putin in portbagaj (plus cricul de roata, bineantales!).Rotile inguste sunt pentru E46 deci trebuie sa faci rost si de o flansa distantoare de 15mm - 20mm cu 5 prezoane mai lungi (asta daca ai E90). Se poate rezolva

eu am roata subtire de e46 si merge fara distantiere

 

in teste cam cel mai bine la vara au iesit good year eagle f1 asymmetric (aprox. 530 RON bucata), chiar mai bine ca michelin pilot PS2 (aprox. 590 RON bucata)

 

eu zic sa faci investitia in niste cauciucuri de calitate, daca tot le iei noi. 2-3 milioane in plus sau in minus nu se mai simt cand dai peste 20 :)

 

preturile sunt de pe cauciucuridirect.ro, poate gasesti modelul asta chiar mai ieftin

ai dreptate, dar deocamdata bugetu e de criza, pe langa pretul anvelopelor mai e si montajul 150ron , acum am sa incep sapaturile dupa F1 asymetric , apropo de site-ul cauciucuridirect.ro tot ce am gasit in Bucuresti am comparat cu preturile de pe site , si nici macar unul nu a iesit mai ieftin pe site

 

Toyo Proxes T1R am si eu si sunt deasupra la orice alta anvelopa, poate Eagle F1 sa fie putin mai bune diferenta de pret intre ele este mica. Eu zic sa mergi pe proxes T1R, uite de aici le-am luat eu, cele mai bune preturi:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ucuri&st=40

am vb cu Cristian din Chitila , nu are T1R dar Topgear Romania are la 450ron , am vazut si eu ca toyo au note mari.

 

da, si mie mi-a placut Michelin , au talonul moale , dar sub 600ron/buc nu am gasit nimic, cele toyo sunt la 450ron/buc , daca ati gasit ceva mai bine, da-ti un semn , dar sa fie stoc cert , ca pe net am gasit super preturi dar nu sunt pe stoc sau sunt preturi neactualizate

 

Gasesti in baracile de la Autovit, cele paralele cu soseaua care iese spre A2, Michelline, cu sfert de pret. Sigur sunt originale, ca toata marfa din targ. Am auzit ca OPC-ul nu ii mai lasa sa vanda fake-uri.

Chiar sambata am fost la autovit, numai este ce era odata , aveau cauciucuri fara factura si alte combinatii , am gasit doar F1 GSD3 made in china , dunlop sp9000 turcia , cateva marci ciudate pe care nu le mai zic , nu erau f multe de vara , mai mult iarna , ce am gasit totusi bun conti sportcontact 3 ,Franta , 450Ron. De Michelin nu a zis nimeni nimic.Daca ai luat tu de curand zi si mie.

Link to comment
Share on other sites

sa ai mare grija la data fabricatiei. unii importatori poate aduc la preturi ceva mai bune (nu cu mult), dar sa nu fie anvelope vechi, ramase prin stocuri pe afara, de unde ei le iau la preturi de nimic.

 

eu personal nu mi-as cumpara cauciucuri noi daca ar fi mai vechi de 6 luni.

Link to comment
Share on other sites

si eu as vrea sa le schimb cu non-RFT, dar vreau sa va intreb ce folositi pentru eventuala pana, roata de rezerva este exclus, si cum se foloseste acel ceva (spuma, spray, etc.).

merci.

eu am 2 spray-uri cu spumĂŁ ĂŽn portbagaj ĂŽn locul alĂŁ mic de sub compartimentul de bagaje, ĂŽn caz cĂŁ fac 2 pene, sĂŁ am cu ce sĂŁ le rezolv :)

eu nu am folosit ºi sincer nici nu-mi doresc. dar scrie pe ele cã trebuie sã Îndepãrtezi cauza penei(am ºi un patent sã scot sârme, cuie etc) dupã care agiÞi bine tubul, Îl pui pe valvã ºi Îl goleºti pe tot(cicã valva trebuie sã stea În sus sã se Împrãºtie uniform În interiorul anvelopei). În afara spumei care acoperã gaura, are ºi aer ca sã umfle pneul. ºi ca o ultimã recomandare sã mergi Încet pânã la prima vulcanizare.

 

toate bune ºi frumoase, dar dacã e sã tai cauciucul e belea mare. rãmâi cu maºina În drum.

Link to comment
Share on other sites

vad ca de bridgestone nu spune nimeni nimic :)

 

eu sunt ft multumit, imi aduc aminte cand le-am pus ca timp de ~ 2 sapt ma duceam din 2 in 2 zile la benzinarie sa controlez presiunea, simtindu-le asa moi incat credeam ca sunt desumflate insa nu aveau niciun gram mai putin aer decat atunci cand le-am umflat prima oara

 

 

http://ssl.delti.com/tyre-pictures/Bridgestone/PotenzaRE050.jpg

Link to comment
Share on other sites

sa ai mare grija la data fabricatiei. unii importatori poate aduc la preturi ceva mai bune (nu cu mult), dar sa nu fie anvelope vechi, ramase prin stocuri pe afara, de unde ei le iau la preturi de nimic.

 

eu personal nu mi-as cumpara cauciucuri noi daca ar fi mai vechi de 6 luni.

Multumesc , dar fi sigur ca prima data ma uit la DOT si la tara de provenienta , in general am gasit anv. din 2008.

 

vad ca de bridgestone nu spune nimeni nimic :)

 

eu sunt ft multumit, imi aduc aminte cand le-am pus ca timp de ~ 2 sapt ma duceam din 2 in 2 zile la benzinarie sa controlez presiunea, simtindu-le asa moi incat credeam ca sunt desumflate insa nu aveau niciun gram mai putin aer decat atunci cand le-am umflat prima oara

 

 

http://ssl.delti.com/tyre-pictures/Bridgestone/PotenzaRE050.jpg

am avut si eu Potenza dar runflat , nici nu le-am pus pe masina , le-am vandut de curand , de cumparat altele cam greu , f scumpe , ma mir ca sunt asa moi avand in vedere ca sunt f sportive , stiu ca Michelin sunt moi

Link to comment
Share on other sites

Salut...

 

Vreau sa-mi cumpar 2 cauciucuri de vara... ce am pe masina ca dimensiuni 225 / 45 / ZR 17 - 94 Y - indicele de viteza - pe fata , marangoni - cu astea am luat masina.

 

Nu de alta... dar am luat o groapa si au facut galme :) alea de pe fata.

 

Ce marca de cauciucuri imi recomandati? si eventuale preturi daca stiti

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam ce cauciucuri de vara, bune, imi recomandati?

 

Dimensiuni: 225/50 ZR16 92W. Momentan am niste Pirelli, dar din cauza faptului ca sunt cam uzate nu ma pot pronunta asupra calitatii si performantelor... asa ca astept sfaturi :)

 

 

michelin , eu am luat cu 340 bucata

 

mai baieti. de unde scoateti preturile astea?

am tot cautat pe net (nu prea multe situri ... e drept) si nu am gasit preturi sub 5 milioane la anvelope (Goodyear , Michelin , Continental....) pe 16 inch si indice de viteza de minim 240km/h.

 

dati si voi mai multe detalii .. de unde ati luat .. in ce an ... . este pret fara TVA?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam ce cauciucuri de vara, bune, imi recomandati?

 

Dimensiuni: 225/50 ZR16 92W. Momentan am niste Pirelli, dar din cauza faptului ca sunt cam uzate nu ma pot pronunta asupra calitatii si performantelor... asa ca astept sfaturi :)

 

 

michelin , eu am luat cu 340 bucata

 

mai baieti. de unde scoateti preturile astea?

am tot cautat pe net (nu prea multe situri ... e drept) si nu am gasit preturi sub 5 milioane la anvelope (Goodyear , Michelin , Continental....) pe 16 inch si indice de viteza de minim 240km/h.

 

dati si voi mai multe detalii .. de unde ati luat .. in ce an ... . este pret fara TVA?

 

incearca si la baietii de pe forum care se ocupa cu asa ceva. eu am dat anul trecut 1800 de ron pe 4 bucati Toyo pe 17.

se poate sa se fi modificat preturile cu 10-15 procente din cauza cursului euro.

Link to comment
Share on other sites

Si eu o sa incep sa caut cauciucuri de vara. Eu vreau 195 65 R15 si cu un indice de viteza H (parca) 210km/h. Sunt cam 200-250 de lei.

 

 

cu cauciucurile astea o sa ai stabilitate la peste 150km/h ...oha.... :)

 

iti recomand folosirea centurii dupa achizitonare.... :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu o sa incep sa caut cauciucuri de vara. Eu vreau 195 65 R15 si cu un indice de viteza H (parca) 210km/h. Sunt cam 200-250 de lei.

 

 

cu cauciucurile astea o sa ai stabilitate la peste 150km/h ...oha.... :)

 

iti recomand folosirea centurii dupa achizitonare.... :)

 

La ce te referi? La pret? La indicele de viteza? La dimensiuni? Sau de ce zici ca nu o sa am stabilitate? Eu am cautat cu specificatiile astea si am gasit la 200-250 de lei nume cunoscute (falken - 203; dunlop sport 01 - 239; pirelli p6 - 248).

 

Stiu ca nu este sanatos, dar am mers cu cauciucuri uzate de iarna cu indice de viteza T=190 pe A2. Stii ce bine se simte la 200km/h. Nici urma de instabilitate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.