Jump to content

Curatare/ degresare si vopsire


-Sarpe-

Recommended Posts

sunt convins ca multi dintre voi sunteti stresati de tamburul si etrierul ruginit care da un aspect urat si invechit al jantei .

pasi si produse folosite:

am dat rotile jos, am dat pe tambur si etrier cu ulei 5w sa curete rugina ,am lasat sa actioneze cam 5 minute dupa care am folosit un spary pentru degresat jante, dupa uscare am vopsit tamburul si etrierul cu spray aerosol prevent pentru jante( rezistent si la caldura).

toata treaba a durat 3 ore dar rezultatul este incredibil :twoup: cu aceasta ocazie am degresat si jantele .

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sunt convins ca multi dintre voi sunteti stresati de tamburul si etrierul ruginit care da un aspect urat si invechit al jantei .

pasi si produse folosite:

am dat rotile jos, am dat pe tambur si etrier cu ulei 5w sa curete rugina ,am lasat sa actioneze cam 5 minute dupa care am folosit un spary pentru degresat jante, dupa uscare am vopsit tamburul si etrierul cu spray aerosol prevent pentru jante( rezistent si la caldura).

toata treaba a durat 3 ore dar rezultatul este incredibil :twoup: cu aceasta ocazie am degresat si jantele .

 

Super tare!Cand ai 3 ore libere?Bineinteles,ma revansez la folie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca vroiai de calitate trebuia sa demontezi etrierul si sa scoti placutele afara. Tu ai vopsit tot, trebuia sa izolezi putin p-acolo.

Daca n-ai dat si cu grund inainte nu faci mare lucru. Nu rezista mult timp. Sper ca senzorul l-ai demontat, nu?

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

grund pentru ce ? etrierul era negru (vopsit) si partea dupa tambur o sa am grija sa-i mai dau cu ulei wd-40 din cand in cand.

partea cu izolatul nu mi-sa parut nimic dubios pe acolo si de aceea am dat cu spray peste tot .

 

LE: Nu am demontat niciun senzor :twoup: :

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

discurile mele au 1 an vechime si deja se facuse praf , trebuia sa fac ceva .

link cu uleiul aici

preturi: ulei 9 ron si spray 20 ron se pot cumpara de la orice magazin de piese auto, cora, carefour,real .....

Calin78: care-i treaba cu senzorul :twoup:

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

Daca jetul de vopsea a intrat si in locul unde face contact senzorul e posibil sa nu mai faca contact cum trebuie. O sa ai mesaj de la frane.

Ciupanezu are dreptate, wd-4o nu-i ulei, e doar un degripant.

 

Eu am gasit ceva mult mai bun decat wd-40 la vecinii unguri. Si mult mai ieftin si mai de calitate

post-8540-1214253213_thumb.jpg

post-8540-1214253222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca jetul de vopsea a intrat si in locul unde face contact senzorul e posibil sa nu mai faca contact cum trebuie. O sa ai mesaj de la frane.

Ciupanezu are dreptate, wd-4o nu-i ulei, e doar un degripant.

 

Eu am gasit ceva mult mai bun decat wd-40 la vecinii unguri. Si mult mai ieftin si mai de calitate

 

 

dupa ce am terminat de vopsit am facut cateva ture sa se curete vopseaua dupa discuri (nu-mi aparuse nimic in bord) poate am noroc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ma intrebam de ce oare ti-a luat numai 3 ore :twoup:

 

O vopsire cu placutele jos, o flexuiala cu peria de sarma, vopsea in 3-4 straturi, grija la detalii, etc etc etc dureaza aproape o zi intreaga.

 

pentru ca am dat floscai floscai .

Link to comment
Share on other sites

am facut si eu azi la rotile din spate. mi-a luat vo 3 ore. am frecat cu peria de sarma si hartie abraziva, apoi am curatat cu diluant si am vopsit cu un spray special pentru roti. a iesit misto, o sa pun maine cateva poze dupa ce termin si pe fata. :twoup:

 

nu pui si tu niste poze ?

Link to comment
Share on other sites

am facut si eu azi la rotile din spate. mi-a luat vo 3 ore. am frecat cu peria de sarma si hartie abraziva, apoi am curatat cu diluant si am vopsit cu un spray special pentru roti. a iesit misto, o sa pun maine cateva poze dupa ce termin si pe fata. :twoup:

 

nu pui si tu niste poze ?

 

 

scuze, am si uitat, maine dim o sa fac poze sa pun. au iesit f bine. pe fata insa au inceput sa se acopere cu mizerie, probabil de la placute , in spate e super.

 

:twoup:

 

si la mine a inceput sa se depuna mizerie , initial am crezut ca s-a dus vopseaua :D o sa-i dau cu niste degripant wd40 sa se curete.

Link to comment
Share on other sites

Prima oara am inceput cu schimbatul de ferodouri de la frana de mana, pac un strat de vopsea rosie.

Pe urma suspensia si daca tot am ajuns si pe la etrieri le-am dat o vopsea proaspata sa se mai laude si ei, ca prea erau prafuiti. In realitate se vede mult mai bine cu masina lasata jos. Ca ore de munca .... fara numar!

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.