Jump to content

Bunicutza mea


Bogdan Chis

Recommended Posts

Va salut pe toti.

 

Aceasta este prima mea masina si sper si unica pt cel putin 3 ani de acum in colo.E un 525td din 94 cu facelift .Interior cu velur si imitatie de lemn(cogniac).

Ca dotari: -geamuri electrice in fata

-oglinzi electrice heliomate

-clima

-ABS

-ceas digital

-reglaj electric suportul lombar(la scaun sofer)

-inchidere centralizata la telecomanda(dar nu am cheia cu telecomanda si nici nu vreau sa ma gandesc cat e telecomnada de la BMW)

-mp3 Pioneer(l-am pus eu)

 

La exterior are culoarea Negru Cosmic si jante de serie pe 15".

 

Imi place f mult cum arata si cum merge(poate sunt prea entuziast fiind prima masina) dar totusi cu parere de rau trebuie sa spun ca fostii proprietari si-au cam batut joc de ea si are multe probleme minore care trebuie sa le rezolv.Din pacate a avut si mai are probleme mari care sper in primul rand sa le localizez si dupa aceea sa le rezolv.

V-o prezint aici in stadiul in care am luat-o fara absolut nici o inbunatatire.Sper ca intr-un an jumate sau 2 ani sa o aduc la stadiul de "fabrica" pt ca asa si vreau sa ramana.E o masina clasica deja si asa vreau sa ramana.Vreau sa atraga atentia doar prin faptul ca o sa fie impecabila pt o mashina de varsta ei.

 

Multa bafta cu masinile voastre.VA SALUT.

Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti.

 

Aceasta este prima mea masina si sper si unica pt cel putin 3 ani de acum in colo.E un 525td din 94 cu facelift .Interior cu velur si imitatie de lemn(cogniac).

Ca dotari: -geamuri electrice in fata

-oglinzi electrice heliomate

-clima

-ABS

-ceas digital

-reglaj electric suportul lombar(la scaun sofer)

-inchidere centralizata la telecomanda(dar nu am cheia cu telecomanda si nici nu vreau sa ma gandesc cat e telecomnada de la BMW)

-mp3 Pioneer(l-am pus eu)

 

La exterior are culoarea Negru Cosmic si jante de serie pe 15".

 

Imi place f mult cum arata si cum merge(poate sunt prea entuziast fiind prima masina) dar totusi cu parere de rau trebuie sa spun ca fostii proprietari si-au cam batut joc de ea si are multe probleme minore care trebuie sa le rezolv.Din pacate a avut si mai are probleme mari care sper in primul rand sa le localizez si dupa aceea sa le rezolv.

V-o prezint aici in stadiul in care am luat-o fara absolut nici o inbunatatire.Sper ca intr-un an jumate sau 2 ani sa o aduc la stadiul de "fabrica" pt ca asa si vreau sa ramana.E o masina clasica deja si asa vreau sa ramana.Vreau sa atraga atentia doar prin faptul ca o sa fie impecabila pt o mashina de varsta ei.

 

Multa bafta cu masinile voastre.VA SALUT.

 

 

foarte tare omule.....am vazuto live la intalnire si am ramas impresionat...... :twoup: :twoup: :D

Link to comment
Share on other sites

Maine o duc la service.Sa imi faca injectia.sper sa iasa ceas.Din pacate am observat ca mi-e fisurata galeria de admisie si nu stiu daca se poate suda ca e din fonta(a-ti mai incercat careva?)si din pacate nu stiu cat de grav e dar imi baga ulei din turbo si cat de repede tre sa-l dau jos sa vad ce are.(daca stiti careva luminati-ma si pe mine).

 

Numai bine tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Foarte frumoasa si culoarea mea preferata,nu-i tds?

Si eu i-mi doresc una dar tds si sper sa se rezolve cit de curind.

Atuncea apreciezi mai mult o masina cind o aduci la adevarata ei valoare,adika cind mai mesteresi ceva la ea,mie-mi place la nebunie chestia asta,am pus pe picioare citeva masini si alt sentiment ai nu ca si cind am cumparat un logan nou din fabrica si nu puteam mesterii nimik la el ca era nou.

S-o stapinesti cu bine fara incidente si derapaje necontrolate. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa si culoarea mea preferata,nu-i tds?

Si eu i-mi doresc una dar tds si sper sa se rezolve cit de curind.

Atuncea apreciezi mai mult o masina cind o aduci la adevarata ei valoare,adika cind mai mesteresi ceva la ea,mie-mi place la nebunie chestia asta,am pus pe picioare citeva masini si alt sentiment ai nu ca si cind am cumparat un logan nou din fabrica si nu puteam mesterii nimik la el ca era nou.

S-o stapinesti cu bine fara incidente si derapaje necontrolate. :twoup:

 

Multumesc in primul rand.Nu e tds e doar td.E acelasi motor dar fara intercooler si are 116 cp.Adica cel putin eu asa stiu ca doar intercooler-ul e diferenta.pe la anul pe vremea asta o sa ma interesez mai in detaliu pt ca ma gandesc sa fac tds din el.

In legatura cu mesteritul clar ca e cea mai mare sadisfactie cand repari ceva sau aranjezi un detaliu cu mana ta.Cred ca asa ajungi sa iti cunosti masina si sa ai incredere in ea la drum.Mai mult cred ca te ajuta sa stii si ce poate si cel mai inportant sa-i stii limitele. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Saptamana viitoare urmeaza sa schimb turbosuflanta ca e pe duca(baga ulei).Si in weekend o sa imi schimb bujiile incandescente si o sa imi reglez sabotii de la frana de mana.O sa incerc sa fac poze sa va tin la curent cu problemele.Apropo trebuie ceva cheie speciala sa scot bujiile sau e bine cu cheie tubulara.

Si inca ceva se merita sa blochez EGR-ul?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Bunicuta e Euro2, si a trecut rar-ul cu brio.

 

:) :) :) a mea azi intra in service...incepe reconstructia

 

Vii maine la intalnire?

 

Sambata incepe cosmetizarea la a mea.Vopsea(unde este rugina),Creion corector,polish,ceara etc...Sper sa iasa bine.

Spoilerul din spate il las pe la anu.

 

La motor mai tre sa schimb furtunere retur,sa sudez galeria de admisie,si sa schimb bujiile incandescente( :) cred ca ma ia dracu pana le schimb)

In rest masina e brici.Incepe sa se apropie de adevar ;) .

Link to comment
Share on other sites

Bunicuta e Euro2, si a trecut rar-ul cu brio.

 

:) :) :) a mea azi intra in service...incepe reconstructia

 

Vii maine la intalnire?

 

Sambata incepe cosmetizarea la a mea.Vopsea(unde este rugina),Creion corector,polish,ceara etc...Sper sa iasa bine.

Spoilerul din spate il las pe la anu.

 

La motor mai tre sa schimb furtunere retur,sa sudez galeria de admisie,si sa schimb bujiile incandescente( :) cred ca ma ia dracu pana le schimb)

In rest masina e brici.Incepe sa se apropie de adevar ;) .

 

 

maine vin pe jos la intalnire dar vin:)))) la ora 7 sus la iulius... a mea am lasat-o la mecanic...schimb ulei si filtre si ceva vacumuri si punerea sus a senzorului de temp exterioara sa folosesc si eu functi aauto a climei...de asemenea va mai face o evaluare a suspensie si articulatiilor si a transmisie sa vedem ce si cum e pe acolo.....sper sa nu platesc o avere ca nu am de unde...las masina amanet pana am banii

Link to comment
Share on other sites

unde stai bre ? manastur ? undeva in spate la calea floresti ? spre... cora ?

 

Nu.Eu stau pe Dima in Zorilor.Dar pozele sunt facute la garaj la prietena mea pe Meteor.

 

apoi tot in zorilor e si Meteor.. :) nu ? mai jos putin de liceu de info... si dima... stam la max 1000 m pe linie dreapta unu de altu..

Link to comment
Share on other sites

unde stai bre ? manastur ? undeva in spate la calea floresti ? spre... cora ?

 

Nu.Eu stau pe Dima in Zorilor.Dar pozele sunt facute la garaj la prietena mea pe Meteor.

 

apoi tot in zorilor e si Meteor.. :) nu ? mai jos putin de liceu de info... si dima... stam la max 1000 m pe linie dreapta unu de altu..

 

Da,e langa liceul de info.E chiar peste drum.

Link to comment
Share on other sites

salut.

vezi ca la OBC (ceas, temperatura) se pot schimba beculetele din spate si o sa ai luminate butoanele. Si la mine au fost arse.

La orice magazin de piese autoe xista astfel de beculete si nu sunt scumpe (1,5 - 2 lei bucata), doar sa mergi exact cu modelul de beculet sa fie soclul de prindere la fel.

 

Bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.