Jump to content

ajutor.nu pot sa merg pe ploaie


dr. vladyk

Recommended Posts

de fapt.pot dar nu cu mai mult de 40 la ora. am o pisica din 93 pe care am prezentat-o pe aici pe undeva. am fost la unul din cele mai bune service-uri de aici.( onesti- bacau). mi-au zis ca masina e ok.au reglat directia au schimbat amortizoare etc... dar daca ploua, la mai mult de 40 la ora o ia razna. nu stiu ce sa mai fac. am ajuns sa ma gandesc sa vand masina. daca ma prinde ploaia si-s departe de casa ajung terminat fizic si psihic. mi-au tot zis unii altii ca e normal sa se intample. nu pot sa cred ca nu poti merge cu 80 macar chiar daca nu are sisteme de siguranta decat abs. ce naiba se intampla si ce pot sa fac?aaaa si inca ceva imi toceste f rapid cauciucurile pe spate. am luat unele sh dar bune si dupa 1500 km se vede deja ca e aproape sters. va rog cei care va pricepeti spuneti-mi ce sa fac. am avut un 320 din 92 pe care il simteam stabil pe sosea. asta si pe uscat la 100 la ora da senzatia de instabilitate :twoup:
Link to comment
Share on other sites

de fapt.pot dar nu cu mai mult de 40 la ora. am o pisica din 93 pe care am prezentat-o pe aici pe undeva. am fost la unul din cele mai bune service-uri de aici.( onesti- bacau). mi-au zis ca masina e ok.au reglat directia au schimbat amortizoare etc... dar daca ploua, la mai mult de 40 la ora o ia razna. nu stiu ce sa mai fac. am ajuns sa ma gandesc sa vand masina. daca ma prinde ploaia si-s departe de casa ajung terminat fizic si psihic. mi-au tot zis unii altii ca e normal sa se intample. nu pot sa cred ca nu poti merge cu 80 macar chiar daca nu are sisteme de siguranta decat abs. ce naiba se intampla si ce pot sa fac?aaaa si inca ceva imi toceste f rapid cauciucurile pe spate. am luat unele sh dar bune si dupa 1500 km se vede deja ca e aproape sters. va rog cei care va pricepeti spuneti-mi ce sa fac. am avut un 320 din 92 pe care il simteam stabil pe sosea. asta si pe uscat la 100 la ora da senzatia de instabilitate :twoup:

 

Trebuie sa descrii in detaliu simtomele, nu prin "o ia razna" sau "senzatia de instabilitate".

Link to comment
Share on other sites

de fapt.pot dar nu cu mai mult de 40 la ora. am o pisica din 93 pe care am prezentat-o pe aici pe undeva. am fost la unul din cele mai bune service-uri de aici.( onesti- bacau). mi-au zis ca masina e ok.au reglat directia au schimbat amortizoare etc... dar daca ploua, la mai mult de 40 la ora o ia razna. nu stiu ce sa mai fac. am ajuns sa ma gandesc sa vand masina. daca ma prinde ploaia si-s departe de casa ajung terminat fizic si psihic. mi-au tot zis unii altii ca e normal sa se intample. nu pot sa cred ca nu poti merge cu 80 macar chiar daca nu are sisteme de siguranta decat abs. ce naiba se intampla si ce pot sa fac?aaaa si inca ceva imi toceste f rapid cauciucurile pe spate. am luat unele sh dar bune si dupa 1500 km se vede deja ca e aproape sters. va rog cei care va pricepeti spuneti-mi ce sa fac. am avut un 320 din 92 pe care il simteam stabil pe sosea. asta si pe uscat la 100 la ora da senzatia de instabilitate :twoup:

 

Trebuie sa descrii in detaliu simtomele, nu prin "o ia razna" sau "senzatia de instabilitate".

 

acquaplanare. asta e, nu? cand o simti de parca ar pluti si nu mai ai control pe volan? plus ca ii fuge spatele la orice denivelare.

intre timp am ajuns in service si au zis ca trebuie schimbate bucsele de la bratele fata. ca rotile fata nu stau cum trebuie din cauza asta. si dupa ce le schimba se ocupa de unghiuri. a zis ca la caseta nu sunt probleme.cam asta pana acum. cand termin munca merg pana acolo si daca e revin cu detalii

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca trebuie sa-i faci si geometria, poate ai si amortizoarele uzate.

 

azi urma sa primeasca bucsele. le pune luni si porma se ocupa de unghiuri. amortizoarele is bune

inca ceva , scuze daca is oftopic parca tu scriai undeva ca nu prezinta siguranta pisicutele. de ce zici asta? eu la accident am tras concluzia ca-s solide avand in vedere ca habitaclul a ramas aproape intact si am scapat toti in conditiile in care nu aveam macar airbaguri.( accidentul l-am avut in ian cu alta)

Link to comment
Share on other sites

scuze daca is oftopic parca tu scriai undeva ca nu prezinta siguranta pisicutele. de ce zici asta? eu la accident am tras concluzia ca-s solide avand in vedere ca habitaclul a ramas aproape intact si am scapat toti in conditiile in care nu aveam macar airbaguri.( accidentul l-am avut in ian cu alta)

 

Pai sunt accidente si accidente.

 

E36 si E34 nu stau deloc bine la capitolul siguranta.

Verifica testele EuroNCAP.

Link to comment
Share on other sites

Verifica testele EuroNCAP.

 

Parca s-a ajuns undeva la concluzia ca nu sunt atat de concludente...Cel putin eu asa retin.

 

ma rog, nu sunt asa de informat incat sa-mi permit sa intru in polemici pe tema asta, doar ca nu stiu din cate masini din anii aia ieseam asa de teferi. cu asta ma compar eu ca stiu ca nu ma pot compara cu modele mai recente care au atatea sisteme de siguranta

Link to comment
Share on other sites

gata.schimbat 2 bucse pe fata si reglat unghiurile.am simtit in 100m dupa ce am iesit din service ca sta bine pe drum. azi am iesit pe ud si pare sa fie ok. n-am reusit sa ies chiar cand ploua ca asa voiam, se mai uscase,dar ideea e ca simt ca masina se asaza bine pe drum. ati avut dreptate cu geometria. va multumesc

P.S. mai vb dupa prima ploaie

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
de fapt.pot dar nu cu mai mult de 40 la ora. am o pisica din 93 pe care am prezentat-o pe aici pe undeva. am fost la unul din cele mai bune service-uri de aici.( onesti- bacau). mi-au zis ca masina e ok.au reglat directia au schimbat amortizoare etc... dar daca ploua, la mai mult de 40 la ora o ia razna. nu stiu ce sa mai fac. am ajuns sa ma gandesc sa vand masina. daca ma prinde ploaia si-s departe de casa ajung terminat fizic si psihic. mi-au tot zis unii altii ca e normal sa se intample. nu pot sa cred ca nu poti merge cu 80 macar chiar daca nu are sisteme de siguranta decat abs. ce naiba se intampla si ce pot sa fac?aaaa si inca ceva imi toceste f rapid cauciucurile pe spate. am luat unele sh dar bune si dupa 1500 km se vede deja ca e aproape sters. va rog cei care va pricepeti spuneti-mi ce sa fac. am avut un 320 din 92 pe care il simteam stabil pe sosea. asta si pe uscat la 100 la ora da senzatia de instabilitate <_<

eu am un e 39 din 1996. l-am adus chiar eu din germania. am patit si eu pe autostrada pe drumul de intoarcere spre tara exact acelasi lucru ca si tine. cand a inceput sa ploua am observat ca nu mai am aderenta deloc. problema mea a fost ca aveam jante de 265/45/17 pe spate si erau sterse de tot. parca erau de formula 1. pe langa asta erau si umflate foarte tare aveau bagat 2.8 atmosfere. cred eu ca poate fii o problema ca rotile sunt late si umflate prea tare, iar daca sunt si uzate atunci e o problema si mai mare de stabilitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Din moment ce ai probleme cu uzura gumelor pe spate, trebuie sa rezolvi cauza care duce la aceasta uzura. In mod clar ai o problema si pe spate. Ori ai caderea negativa (si ar trebui sa fie vizibila daca in 1500km iti toaca gumele) ori ai bucsile duse de la brate sau mai stiu eu ce. Ca ai avut probleme si pe fata, asta e partea a doua. Eu am avut e36 si statea foarte bine pe ploaie. Dimensiunea gumelor omologate pe 16 pt e36 este 205/55, 225/45 sau 225/50. Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Aceeasi problema am patit-o si eu cu pisica mea, atunci cand mi-am cumparat-o.

Am schimbat bucsile alea mari pe spate , ce leaga bascula de caroserie si am refacut geometria.

Eu m-am intalnit cu o problema destul de mare, ai anume, nu toti stiu ca la E36 se regleaza unghiurile pe spate...si nu toti se chinuie sa regleze perfect, sau ma rog, cat mai bine unghiurile spate.

La o masina cu tractiune fata nu este chiar asa importanta geometria rotilor spate, si din aceasta cauza multi "meseriasi" nu-si bat prea tare capul...

Poti face proba si ep un drum cu asfalt si ceva nisip sau pietris peste, si daca e dereglata o sa faca la fel cum facea pe ploaie..Eu asa am testat-o, ca sa nu astept sa vina ploaia!

 

Toate bune !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.