Jump to content

help!frana de mana


maLaKay

Recommended Posts

eu la bmw 318d ,2002,model facelift......am abs pe toate rotile...as vrea sa imi explicati care roti blokeaza frana de mana:rotile de pe spate,cele de pe fata,sau pe toate....vreau sa fac burnout si nu stiu cum sa fac....ma poate ajuta cineva...?aseara mi-au iesit 8 cerculete.....si as vrea sa ma apuc sa fac si cateva drifturi imi poate explica cineva...care e treaba cu frana de mana si cu am putea face drift?
Link to comment
Share on other sites

...drift cu 318d...:|....sper ca nu te gandesti sa vinzi masina pe forum mai incolo :twoup:)

 

Frana de mana blocheaza rotile din spate....poti sa tragi frana de mana, daca vrei, ca sa rupi aderenta (dar sa vii in viraj), apoi infunzi piciorul in acceleratie si eliberezi ambreiajul....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu (chiar cineva de pe forum postase ceva asemanator) frana de mana nu blocheaza roata in mers. In mers poti sa tragi de frana de mana pana iti ies ochii, sau pana ramai cu manerul in mana, torile (de pe spate) nu se vor bloca. Daca, in schimb, tragi frana la maxim si incerci sa pleci de pe loc, atunci le tine blocate.

 

Cred ca drifturi si cerculete si cum le mai zice se fac mai mult din acceleratie si mai putin din frana de mana.

Link to comment
Share on other sites

k...merci...chiar daca are 120cp....sincer masina se invarte usor...am facut pe nisip.....merge si pe asfalt dar trebuie sa incing rotile mai intai....drift inteleg ca nu se paote face,nici nu ma apuc de asa ceva....ma itnreb daca exista posibilitate sa invarti rotile pe loc?..daca frana de mana blokeaza rotile de pe spate....(avnd tractiune spate)..cum pot sta cu masina in loc si sa scot fum din roti?
Link to comment
Share on other sites

Cred ca drifturi si cerculete si cum le mai zice se fac mai mult din acceleratie si mai putin din frana de mana.

 

Cei care au tractiune fata folosesc frana de mana pentru a face "drifturi, cerculete" si alte prostii...

 

Normal! Nici nu m-am gandit la tractiune pe fata.

 

Aiurea, dar, in fine.. Fiecare cu pasiunile lui...

Link to comment
Share on other sites

Frana de picior, sa tina doar pe rotile din fata !!! :twoup:

 

Eu nu stiam asa. Stiam ca tine si pe rotile din spate, dar mai putin comparativ cu cele din fata. Parca era 70 % fata si 30 % spate. Daca gresesc, corectati-ma.

 

Oricum se pot face burnout-uri. Accelerezi pe la 4 ooo rpm-uri, debraiezi in treapta 1-a (pe zapada sau pietris) si apoi franezi repede....si continui accelerarea cu frana apasata.

Merge 100%, testat de mine.

 

Bafta !!

Link to comment
Share on other sites

daca vrei burnout...e simplu...

 

dezactivezi sau scoti siguranta de la dsc... :twoup: ...ti apasat pe dsc pana iti apar 2 semne galbene in bord...

 

ti piciorul stang cu calcaiul pe ambreiaj si cu varfu pe frana....

 

si dreptul il bagi in acceleratie ,timp in care iei calcaiul dupa ambreiaj,tinand varful(stangu) doar pe frana...si dreptu pe acceleratie...

 

 

 

simplu... 

 

p.s. si te astept cu o oferta de ambreiaj ... :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

AM INTELES......se paote intampla ceva la masina daca se face bornout sau cerculete?.....

 

POIUYT:p.s. si te astept cu o oferta de ambreiaj ...

 

adika cum ma astepti cu o oferta de ambreaj?

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...38896&st=20

 

 

:twoup:

 

cam asta se intampla la burnout ....

 

e diesel ce dreaku...are cuplu imens,fata de benzina si implicit omoara ambreiaju mai rapid...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu (chiar cineva de pe forum postase ceva asemanator) frana de mana nu blocheaza roata in mers. In mers poti sa tragi de frana de mana pana iti ies ochii, sau pana ramai cu manerul in mana, torile (de pe spate) nu se vor bloca. Daca, in schimb, tragi frana la maxim si incerci sa pleci de pe loc, atunci le tine blocate.

 

Cred ca drifturi si cerculete si cum le mai zice se fac mai mult din acceleratie si mai putin din frana de mana.

 

frana de mana e actionata mecanic si e singura ta scapare pe gheata sau carosabil alunecos cand dsc-ul iti taie acceleratia si cand nu mai ai control asupra franei de picior.

asta iarna am prins o portiune de carosabil cu gheata, peste care mai si plouase putin, deci imaginativa gheata si pelicula de apa ce inseamna.

la aprox. 30-40 km/h am actionat frana de picior si am incercat sa iau viraj dreapta pentru a lua curba. nimic ! parca nici directia nu mai asculta de mine.

zid-ul se apropia in fata mea si masini erau parcate atat pe dreapta cat si pe stanga. am zis ca am sfeclito cand am vazut ca nu prea am alternative sa ies bine din toata treaba. sunt chestii care le faci din instinct si e vorba de fractiuni de secunda. singura mea varianta era sa ma apropii de zid in portiunea libera (ca sa nu lovesc masinile parcate anapoda pe carosabil) si sa actionez frana de mana impreuna cu un viraj usor al volanului spre dreapta, astfel ca masina sa loveasca bordura de la baza zidului cu lateralul rotilor. ei asta am si facut si am scapat cu schimbarea unui brat pe spate si a unei jante fara a crea alte prejudicii.

atunci am realizat cu adevarat ce inseamna dsc-ul si importanta franei de mana. nu dorec la nimeni sa traca prin ce am trecut eu in momentele alea.

ideea e ca, daca frana de mana nu ar fi prins, fiind conectata la vreun sistem electronic al masinii, nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi putut intampla.

si da, frana de mana blocheaza roata in mers. asa ca, conduceti prudent.

Edited by Ricky
Link to comment
Share on other sites

Normal ca blocheaza rotile in mers, daca e bine reglata...nu prea am inteles eu cum vine aia cu "tii piciorul pe frana in continuare si accelerezi..." :twoup:)

 

nu stiu de unde ai luat citatul "tii piciorul pe frana in continuare si accelerezi..." .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.