Jump to content

De ce incurajam smekeria din service-uri?


mchis

Recommended Posts

Vad ca te-ai mai linistit, asa si trebuie de fapt... acum sa te vedem daca reusesti sa faci ceva

59268[/snapback]

Din nou esti cam superior, RedCap. Wlf, nu sunt taios deloc, e doar o remarca, pacat ca e nevoie sa o fac, trebuia sa intre in actiune chestia cu racoritul banuiesc.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

numai bine si-ti doresc succes

59269[/snapback]

Mersi mult. Sincer sa fiu, daca ai ce spune cu privire la service-uri multi-brand (vezi Augsburg - e un exemplu, nu sugerez nimic, chiar nu am experiente negative cu ei) pe topicul ala nu vad cum ar face rau. Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Vad ca te-ai mai linistit, asa si trebuie de fapt... acum sa te vedem daca reusesti sa faci ceva desi... privesc cu scepticism toata incercarea ta dar daca iti iese... jos palaria.

59268[/snapback]

 

Totul incepe cu un pas mic si poate ca unii dintre cei ce au citit, din motivele lor personale, vor incepe sa faca ceea ce a rugat mchis... e si asta bine si cine stie poate odata si odata majoritatea vor proceda asa... Nici eu personal nu cred 100% in reusita acestui demers pe termen scurt dar cred in el pe termen lung si cum oricum pretentii mari nu am de la tara in care traiesc acum nu ma deranjeaza ca nepotii mei sa se bucure de servicii beton si povestile mele sa li se para basme de adormit copiii...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  Daca vrei sa mergi pe ideea de a schimba ceva in Romania, trebuie sa mergi mult peste un thread pe forum. Propune si organizeaza intlaniri cu membrii, cand are unul o problema ia 50 de membrii pe care intre timp i-ai atras in sanul actiunilor tale si mergeti toti la service-ul unde s-au semnalat probleme, ia legatura cu reviste si emisiuni de specialitate si tot asa. Altfel parerea mea ca o sa ai cateva posturi pe threadul ala si in rest nimic.  Dar cum am zis, asa e ce cred eu si nu pretind ca am 100% dreptate.  Oricum, pe threadul tau zice asa: "Asadar, toti cei care au experiente negative in legatura cu BMW-uri in service-urile patriei sunt rugati sa ne ajuute si pe noi ceilalti cu povestea lor". Deocamdta n-am BMW deci n-am ce sa caut acolo. Insa daca-o vrea cineva sa schimbe mentalitatile din Romania, legate de service-uri, la modul general si nu doar pt BMW, o sa particip cu placere.

 

59269[/snapback]

 

 

intradevar asta cu presa si televiziunea cred ca e o idee buna si cand vine o cerere semnata de 50 de persoane nu au cum sa nu o ia in calcul... chiar cred ca ar trebui sa avem un contact cu o revista indomeniu in care sa putem publica articole vis-a-vis de masinile pe care le iubim (BMW) si tot ceea ce intereseaza un utilizator al unui BMW inclusiv situatia in serviceuri... sunt convins ca o astfel de idee ar prinde la reviste, macar la nele dintre ele...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

treaba e simpla,

eu am solicitat oferta pt piese de la un importator si distribuitor si rezultatul a fost ca pretul era mai mult decat dublu fata de cat am luat din Germania de la un reprezentant BMW.

si la asta de la noi aveam contract si reduceriiiiiiii.

in Germania, am vazut unul...am franat la receptia lor...am dat din maini si am desenat in aer pt majoritatea denumirilor....

treaba e simpla, viata e prea scurta ca sa mai analizezi!

vrei ceva?plateste.

simti ca te trage de galci?mergi la altul.

si tot asa.cel mult risti sa fii un locuitor al Terrei.

de ce crezi ca in statiunile de renume de laa noi sunt PRETURI?pt ca sunt destui care au complexul de a iesi afara din tara.ce, in Romania exista servicii?

"pe el si pe mama lui !"

Link to comment
Share on other sites

treaba e simpla,

eu am solicitat oferta pt piese de la un importator si distribuitor si rezultatul a fost ca pretul era mai mult decat dublu fata de cat am luat din Germania de la un reprezentant BMW.

si la asta de la noi aveam contract si reduceriiiiiiii.

in Germania, am vazut unul...am franat la receptia lor...am dat din maini si am desenat in aer pt majoritatea denumirilor....

treaba e simpla, viata e prea scurta ca sa mai analizezi!

vrei ceva?plateste.

simti ca te trage de galci?mergi la altul.

si tot asa.cel mult risti sa fii un locuitor al Terrei.

de ce crezi ca in statiunile de renume de laa noi sunt PRETURI?pt ca sunt destui care au complexul de a iesi afara din tara.ce, in Romania exista servicii?

"pe el si pe mama lui !"

59386[/snapback]

Ai foarte multa dreptate GTR, dar tu faci o comparatie Romania - Germania. Ce n-as vrea sa stau si eu la TM sa ies din tara intr-o ora :-) si sa pot lua de la dealer-ul de afara cu mai stiu eu cat % mai ieftin! Problema e ca, daca nu poti asa, atunci ce faci, incurajezi practica de "ia-o" / "schimb-o" / "altul plange acum langa masina dupa piesa asta" din service-urile in special dambovitene? Ca la asta ma refeream... Uite vezi, inca o idee, ar fi foarte misto daca ne-am putea uni in asa fel incat sa gasim o filiera de adus piese originale de afara, la preturile de afara, accesibila oricand.
Link to comment
Share on other sites

eu va aduc piese....

treaba e sa fiti cu timp, ca daca-mi spui azi ca maine vrei cap de planetara pentru Nisan Kubistar sau mai stiu eu ce DUDE, atunci....

59399[/snapback]

Super! Nu sariti acum pe om cu comenzi :-) eu zic ca e o chestie de luat in considereare pentru ceva la scara mai larga si/sau cu regularitate/siguranta mai buna (vreau sa spun ca ar trebui ceva le intervale fixe, 2-4 sapt, cu "comenzi" stranse intre timp de la membrii clubului etc). Bineinteles, de la vorba pana la fapta mai e oaresce cale, dar am identificat o potecutza :-)
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles, de la vorba pana la fapta mai e oaresce cale, dar am identificat o potecutza :-)

59494[/snapback]

 

Ai mai indentificat tu ai cum sa rezolvi smecheriile din service-uri, esti un adevarat pionier, deschizator de drumuri..ma intreb ce surprize ne mai rezervi. Asta daca intre timp nu-ti gasesti alt loc unde sa pierzi timpul cum ziceai. Apropos, te ajut eu sa gasesesti daca nu te descurci singur sa nu mai mirosi aici esapament de fiat sau renault.

Link to comment
Share on other sites

Acum sper si eu sa fie OK de acum incolo. Pt ca s-a schimbat seful de service la ei si se pare ca-i baiat bun si pune suflet in munca lui. Toti care au fost pana la el erau varza. Si parerea mea: :) cum e seful de service asa e si service-ul si mecanicii.

59248[/snapback]

 

Da intradevar s-a schimbat seful de service si pot sa intaresc cele spuse de cyborg. Banuiesc ca s-a intamplat in mare masura si datorita plangerilor facute de el. Noul sef de service de la Contempo ( pentru ca de ei este vorba) este mult diferit de cel dinaintea lui. In primul rand ca nu e roman! :) ...asta e bine...e rau?

Celalalt era o jigodie si nu misca un deget daca nu-i pica ceva. M-am programat pentru prima revizie de la 25000 km cu 10 zile inainte si cand am ajuns acolo mi-a spus ca nu stie daca ma poate rezolva. :blink: Dupa ce i-am dat spaga de rigoare s-a rezolvat totul fara nici o problema. :) Faza tare a fost ca dupa ce i-am bagat banul in buzunar am intrat la toaleta ca tot omul. Fara sa stie ca eu sunt acolo a intrat si el si ...a inceput sa numere banii...cand ma vazut a ramas masca...deci ideea era ca trebuia sa stie pentru cata spaga lucreaza...

Seful nou este mult mai bine intentionat si chiar m-i s-a plans de situatia in care a gasit service-ul cand si-a inceput activitatea acolo.

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa pun postul asta pe "Service-ul rusinii"...dar fiind un topic inchis o sa-mi spun parerea aici.

Este aberant sa crezi ca a nu da nume de service-uri, dealeri sau mecanici faci un bine clubului BMW, marcii BMW sau relatiei dintre club si oficialul BMW in Romania.

Daca ai fost "facut" in un astfel de service este absolut normal sa postezi aici si sa-ti spui oful si numele nemernicilor. Cred ca ei trebuie sa se teama de noi si nu noi de ei.

Chiar BMW prin persoana lui Werner Schmidt incurajeaza clientii nemultumiti de calitatea serviciilor sau a problemelor intampinate in service sa-si declare opiniile. Au chiar consilieri juridici pe langa fiecare din service-urile BMW care se ocupa de primirea si solutionarea reclamatiilor.

Link to comment
Share on other sites

Usurel 330xi. Topicul e inchis, pana ne consultam intre noi sa vedem cum sa procedam. A fost inchis pentru ca discutiile scapau de sub control. Fiecare parte are dreptate, deci va fi pana la urma o solutie de mijloc. Pe moment am crezut ca o solutie de mijloc ar fi ca toti sa isi poata spune problemele, dar fara sa mentioneze in clar de ce service era vorba. De parca mai e nevoie sa te intreb pe tine unde iti repari tu 330xi-ul, ca nu cred ca te duci la nea gica in curtea casei sa il faci. Era prea evident ce service poate fi, ca doar nu sunt decat 2 in Bucuresti. O sa facem cel mai probabil un alt topic pe aceasta tema,bine organizat, pentru ca e o problema mai delicata si nu vreau iesiri incontrolabile si insulte gratuite. Mai ales ca multi vorbesc din auzite decat din patite. Nu cred ca acolo in service se repara doar 20 de BMW-uri, cred ca se repara cu miile. Deci, aveti putina rabdare.
Link to comment
Share on other sites

Eu astept :blink: ...nu-i asta problema...problema e cum o sa impacati si capra si varza...eu o spun inca o data...nu cred ca BMW Club, Automobile Bavaria, Contempo sau mai nu stiu cine care e legat de numele BMW are de castigat daca serviciile din service-urile lor sunt jalnice. Inca o data...ei vor trebui sa se teama de noi ...si nu noi de ei...cred ca si asta e un motiv ca acel BMW Club sa se infiinteze mai repede.
Link to comment
Share on other sites

Ai mai indentificat tu ai cum sa rezolvi smecheriile din service-uri, esti un adevarat pionier, deschizator de drumuri..ma intreb ce surprize ne mai rezervi. Asta daca intre timp nu-ti gasesti alt loc unde sa pierzi timpul cum ziceai. Apropos, te ajut eu sa gasesesti daca nu te descurci singur sa nu mai mirosi aici esapament de fiat sau renault.

59520[/snapback]

No comment.
Link to comment
Share on other sites

Referitor la topicul asta... prietena mea a fost zilele trecute la un interviu la Cardinal Motors in Ploiesti... si cat statea pe acolo a vazut o chestie interesanta. In reprezentanta aveau 2 televizoare cu plasma, unul era comutat pe HBO si altul era pe o camera de supraveghere din service unde vedeai ce faceau oamenii acolo. A mai auzit cineva de asa ceva ?!?

59624[/snapback]

Interesant si laudabil. Din pacate AB etc nu au si dupa cum arata politica lor actuala nici nu cred ca or sa puna.
Link to comment
Share on other sites

In Cluj exista sistemul la Skoda. La BMW inca nu...

59663[/snapback]

 

La Cluj la BMW e chiar si mai misto decat un TV. Au la etaj un hublou, un geam mare si oval, pe care poti vedea tot ce se intampla in service jos. Practic stai pe scaun la masa si iti bei cafeaua, si te uiti la cei din service ce lucreaza la masina ta.

Link to comment
Share on other sites

La Cluj la BMW e chiar si mai misto decat un TV. Au la etaj un hublou, un geam mare si oval, pe care poti vedea tot ce se intampla in service jos. Practic stai pe scaun la masa si iti bei cafeaua, si te uiti la cei din service ce lucreaza la masina ta.

59667[/snapback]

Acum inteleg de ce esti asa de relaxat in privinta relatiei tale cu dealer-ul - glumesc, da' un sambure de adevar e pe undeva :blink: Pe aici la dealer la Buc dai cheia, vii sa platesti si iei cheia. Mai departe nu sunt decat supozitii... a facut, n-a facut, ce-a facut?
Link to comment
Share on other sites

Acum inteleg de ce esti asa de relaxat in privinta relatiei tale cu dealer-ul - glumesc, da' un sambure de adevar e pe undeva :blink: Pe aici la dealer la Buc dai cheia, vii sa platesti si iei cheia. Mai departe nu sunt decat supozitii... a facut, n-a facut, ce-a facut?

59681[/snapback]

 

Nici una din masinile mele nu a intrat intr-un service BMW. Si nici nu vor intra, numai daca mi-as lua masina noua si as merge la revizii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.