Jump to content

De ce incurajam smekeria din service-uri?


mchis

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu va mai certati aiurea, ca nu ajungem nicaieri. atata vreme cat suntem la coada Europei, fiecare o sa faca toate smecheriile posibile ca sa mearga mai departe (to get by). asta inclusiv eu si TU, cel care citesti post-ul asta. cand o "sa traiti bine" va fi altceva. (apropo, in cazul acesta se scrie cu un singur "i"... daca vrei sa zici nu mai "fii" prost, atunci se scrie cu 2 (doi)). civilizatia se dezvolta in masa, nu individual si vine impeuna cu nivelul de trai.
Link to comment
Share on other sites

Daca avem atitudinea ca daca nu cumpar eu o sa cumpere altul sau ca suntem coada Europei, pai atunci nu o sa schimbam nimic.Coada Europei suntem nu din cauza ca suntem saraci dar din cauza ca suntem niste curve de oameni.Avem gandirea ca atata timp cat mie imi este bine cel de langa mine poate sa crape(poate chiar din cauza ca am cumparat piesa aia noua mai ieftin si piesa lui de la masina nu a fost schimbata). doar o opinie....
Link to comment
Share on other sites

Apropos mchis...sa luam drept mitocanie faptul ca nu respecti structura forumului si ai postat chestia asta la Generalitati unde se mentioneaza clar "Aici se poate discuta despre orice model BMW."?

59222[/snapback]

Daca vrei sa o iei ca mitocanie poti, poti orice vrei tu, atat ca se va dovedi ca n-ai mai cuparat un DEX de ceva vreme, si ca ar cam fi cazul.

 

Am sa te las pe tine sa respecti structura forumulul si sinceritatea debordanta a tupeistilor si smekerilor. Eu o sa continui sa sper ca poate mai e posibil sa nu bag bani in buzunar unora care gandesc ca RedCap si ca poate poate o sa reusesc sa-mi iau masina din service intreaga.

 

Stau si constat ca probabil ti-a picat bine berea pe care ai baut-o cu RedCap la Paltinis. "Prietenii stiu de ce!" Pacat, cred ca era un subiect care trebuia tratat cu seriozitate, eu chiar speram ca o sa fim capabili de o actiune cat de cat concertata, care sa ne protejeze pe toti.

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Daca avem atitudinea ca daca nu cumpar eu o sa cumpere altul sau ca suntem coada Europei, pai atunci nu o sa schimbam nimic.Coada Europei suntem nu din cauza ca suntem saraci dar din cauza ca suntem niste curve de oameni.Avem gandirea ca atata timp cat mie imi este bine cel de langa mine poate sa crape(poate chiar din cauza ca am cumparat piesa aia noua mai ieftin si piesa lui de la masina nu a fost schimbata).  doar o opinie....

59232[/snapback]

Exact asta era ideea. Ca ne putem schimba mentalitatea si in acest fel influenta sistemul si prin asta proteja pe noi insine si pasiunea noastra. Din pacate atat timp cat sunt *destule* persoane care apreciaza hotia doar pentru ca e "sincera" nu prea vad cum o sa fie posibila schimbarea asta... Sunt sau nu *destule*?
Link to comment
Share on other sites

Probabil adevarul este undeva la mijloc :blink:(ma refer la furturi)

59215[/snapback]

Sunt perfect de acord cu tine, asta se intampla intotdeauna. Ideea acestui topic era ca atata vreme cat exista dovezi clare ale unor practici, oare chiar e bine sa stam sa ne uitam si sa nu facem nimic, mai ales ca suntem parte in acest joc? Si din pacate suntem partea care plateste? Unii aleg sa profite orbeste, fara sa-si dea seama ca exista riscuri mari, pe ei speram sa-i "sensibilizez", sa le arat ca una e defilarea intr-un BMW si alta e pasiunea. Ca eu banuiesc ca stam cu totii si pierdem vremea pe aici dintr-o oarescare pasiune, eh?
Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu ca musca-n lapte.

Eu ma consider unul din fraieri ... adica cel care pleaca cu pielele altora - Vechi - cat mai uzate ... strambe samd.

Cu BMW inca nu mi s-a intamplat .. in schimb cu Suzuki mi s-a intamplat de 2 ori.

 

Oricum cred ca este alegerea fiecaruia sa cumpere second hand, sau noi ... Nu cred ca exista persoana pe planeta asta care sa fie full de bani .. vezi tiriac sau chiar bill gates care daca are ocazia sa ia ceva (in cazul nostru o piesa noua) la bani mai putini ar ezita sa o faca.

Asa este natura umana.

 

Poate vreo generatie de extraterestrii ceva nu ar face chestia asta .. dar noi ... pamantenii sigur o facem.

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu tine, asta se intampla intotdeauna. Ideea acestui topic era ca atata vreme cat exista dovezi clare ale unor practici, oare chiar e bine sa stam sa ne uitam si sa nu facem nimic, mai ales ca suntem parte in acest joc? Si din pacate suntem partea care plateste? Unii aleg sa profite orbeste, fara sa-si dea seama ca exista  riscuri mari, pe ei speram sa-i "sensibilizez", sa le arat ca una e defilarea intr-un BMW si alta e pasiunea. Ca eu banuiesc ca stam cu totii si pierdem vremea pe aici dintr-o oarescare pasiune, eh?

59237[/snapback]

 

Cine a zis ca am rabdare? M-am certat, pana au reparat tot ce au trebuit sa repare. Daca nu insistam ma trimiteau acasa cu masina in starea in care mi-au predat-o. Tot insistau ca asa am adus-o la ei, pe ideea asta au incercat sa se scoata. Sunt si niste mincinosi ordinari: "Dom'le, dar senzorul de ABS a picat chiar in stand, in timp ce faceam verificarea". Am vrut sa fac reclamatie la Werke, dar m-am linistit intr-un final, chiar daca am avut cheltuieli nejustificate, senzorul ABS si debitmetrul.

Asa ca cine are impresia ca un service aurorizat BMW din Romania este un colt de rai, sau o "mica" Germania se insala amarnic :)

Si nu le mai acordati prea mult respect, pt ca dupa aia o sa regretati, cum am regretat si eu :blink: sunt si ei romani, ca marea majoritate, care traieste cu gandul de unde sa mai castige un ban "cinstit".

Link to comment
Share on other sites

ce-i nasol este ca trebuie sa merg si eu in service luna asta pentru o reparatie la aripa... minora e drept dar daca masina nu merge la fel cand plec de acolo cred ca-i alerg perin service cu bata de baseball.. nu glumesc deloc pe tema asta si chiar cred ca o sa-mi marchez piesele instalate acum in masina... cel putin alea la vedere si mai usor accesibile (debitmetru, capac vas expasiune si alte chestii de genul asta)... inca nu stiu la ce service voi fi trimis (o sa-mi spuna cei de la asigurari) dar ar fi bine sa avem si un thread vis-a-vis de asta... macar daca nu putem opri romanii sa fure hai sa ne orientam spre zonele in care isi fac treaba macar... eu personal intru in categoria care da banii pe piese, pe CASCO, si pe tot ce trebuie sa aiba o persoana respnsabila si de bun simt in masina dar nu-mi place sa fiu fraierit si din start nu accept propunerile mecanicilor... de ce? pai nu sunt sigur ca in momentul in care poate chiar mie imi pun o piesa de la altul (sau noua) poate ca imi iau mie alta piesa pe care o dau altuia... desigur, daca pot lua din magazin sau depozit piese la pret mai mic, sigilate, e OK, dar nu negociez niciodata cu un mecanic... deci, propunerea mea, hai sa facem un thread al rusinii unde sa postam tot ce s-a intamplat nasol in ce service si cu ce persoana daca se poate... asta ar ajuta imens restul membrilor acestui forum si in mod klar va afecta financiar firmele de tzepari... asta putem face fara nici o problema, ne cheltuim banii unde vrem cum vrem si cel putin stim de cine sa ne ferim... chiar as prefera sa mentionati si numele celui care s-a ocupat de masina (eventual Nea Georgica de la Serviceul X)... sunt curios daca atunci cand sa zicem respectivii sunt prinsi cu mata in sac daca sunt concediati si daca da cu ce mentiune in cartea de munca...
Link to comment
Share on other sites

deci, propunerea mea, hai sa facem un thread al rusinii unde sa postam tot ce s-a intamplat nasol in ce service si cu ce persoana daca se poate... asta ar ajuta imens restul membrilor acestui forum...

59245[/snapback]

Sincer mi se pare o idee excelenta. Asa cum am mai zis, daca patim vreo porcarie macar sa nu o patim degeaba, in sensul ca sa aflam cu totii ce le poate pielea unora si altora, si poate macar cei care urmeaza sa se poata feri. Azi e randul altora sa invete ceva de pe urma pataniilor mele, maine va fi randul meu. Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o idee excelenta. Asa cum am mai zis, daca patim vreo porcarie macar sa nu o patim degeaba, in sensul ca sa aflam cu totii ce le poate pielea unora si altora, si poate macar cei care urmeaza sa se poata feri. Azi e randul altora sa invete ceva de pe urma pataniilor mele, maine va fi randul meu.

59249[/snapback]

Eu unul am facut topic-ul, se cheama link: Service-ul rusinii. Poate cyborg copiaza textul cu povestea acolo, eu nu mi-am permis sa o fac. Daca poate sa dea si nume, cu atat mai bine. Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Eu unul am facut topic-ul, se cheama "Service-ul rusinii". Poate cyborg copiaza textul cu povestea acolo, eu nu mi-am permis sa o fac. Daca poate sa dea si nume, cu atat mai bine.

59251[/snapback]

 

ocupa-te tu, copiaza-l fa-i ce vrei. nu mai dau nume pt ca se agraveaza prea mult situatia si este o poveste destul de veche totusi.

Link to comment
Share on other sites

ocupa-te tu, copiaza-l fa-i ce vrei. nu mai dau nume pt ca se agraveaza prea mult situatia si este o poveste destul de veche totusi.

59252[/snapback]

 

Am mai auzit povestea ta (cred ca am vazut-o in forum imediat ce a aparut) si cred ca trebuie ca si altii sa vada... Inteleg ca te pregatesti de proces si e mai bine sa nu popularizezi asta insa ai putea posta numele celor care s-au ocupat de masinuta ta chiar si fara explicatii... daca lumea considera mai bine asa hai sa postam numele dar fara explicatii pe forum ci maxim, daca vrea ownerul, cine vrea poate sa intrebe pe private... Dupa cum am mai spus o sa am nevoie sa merg la service si deja ma apuca spumele cand ma gandesc la asta... cred ca o sa fac ca Nastratin Hogea si o sa-i trag una mecanicului in avans ca dupa ce mai conteaza...:blink:

Link to comment
Share on other sites

La mine e vorba de MIT Motors - Baneasa.

Am plecat de acolo cu masina noua - 3000 km - praf - lonjeron stramb, fara cablu de ambreiaj strans, cutia se tinea intr-un prezon, motorul nu avea decat 2 suruburi, bara fata 2 suruburi din 6 ... piese vechi indreptate - aripi, capota, traversa inferioara, superioara ... piesele noi le dusese nevasta-mea care era gravida in 7 luni treptat, pentru ca nu mi-au facut o constatare exacta. Plus ca reparatia a durat 5 luni.

Ce sa mai zic mai mult.

Link to comment
Share on other sites

mchis ia scuteste-ma tu cu lectiile de moralitate. Inteleg ca nu-ti convine o chestie, dar de aici si pana la a arata tu lumea cu degetul e cale lunga. Daca ti-ai pune catusi de putin mintea la contributie ai intelege ca sunt n situatii in care piesa pe care o ieie de la mecanic, poate avea alte proveniente decat sa fi fost furata. Si cum atunci cand mecaniacul ofera piesa nu sta nimeni sa ia in discutie problema furtului, pentru ca oricum nu ar recunoaste nici dracu`, singurul lucru la care se gandeste cineva este daca e bine pt el si pt masina lui s-o cumpere.

 

Si intr-adevar adevarul este pe la mijoc asa cum zice Bavaria. Daca vine mecanicul si spune "ia bai piesa asta ca i-am ciordit-o aluia dinaintea ta" nu stiu daca o mai cumpara cineva, dar cata vreme acest lucru nu se intampla, iar piesa aia poate avea alta provenienta, de ce sa n-o iau daca-mi e de folos. Si ca sa dau doar un mic exemplu despre cum e cu moralitatea asta, vad in piata langa care stau, o gramada de oameni care cumpara legume si fructe de la tiganii care le interzic taranilor accesul in piata si le cumpara ei marfa pe mai nimic. Si lumea stie asta. Il vede pe ala care-ti arunca merle in scosa ca are ditamai bratara la mana si lantul de gat. Dar totusi cumpara, bagand bani in buzunarele unora care se ocupa cu intermediatul prin forta. Dar asta e cata vreme, totusi, nu stii sigur care e treaba dai banu` si iei ce-ti trebuie.

 

Oricum, ar fi bine sa-ti scoti ochelarii aia de cal si sa vezi problema pe intreg ansamblul si nu mai veni cu ineptii gen "persoane care apreciaza hotia pt ca e sincera..." Omul n-a zis ca fura sau ca ia piese despre care are cunostina ca sunt furate ci doar ca ia piese pe sub mana. E o diferenta. Si inca una mare.

 

Iar faza ca ma lasi pe mine sa respect structura forumului e de nota zece ...ce sa zic. Suna a "lasa-i pe fraieri sa-si bata capul cu ce si unde sa posteze ca eu sunt mai smecher si postez unde vreau". Si apoi ne dai in cap cu moralitatea pe care nu o ai.

 

P.S. astept cu nerabdare detalii despre "actiunea concertata care sa ne protejeze". Sau totul se rezuma la a da din gura si a -i lua la misto pe cei cu pareri diferite? Sa vedem daca vrei sa faci ceva concret sau doar ai atituinea aia de Miss "Vreau sa salvez balenele" si te-ai gandit sa-ti adaptezi discursul pe teme de service-uri.

Sa mai stii ca eu am vrut sa=ti raspund de bun simt nu pt ca am baut bere cu RedCap. Daca-ti raspundeam dupa criterii de prietenie, avand in vedere ca ti-ai permis sa jignesti, cu totul altfel arata postul meu. Dar tocmai ca am tratat problema cu seriozitate. Daca veneai si tu la bere cu noi, cred altul era tonul tau, pentru ca ne cunosteam cat de cat si macar de obraz nu mai erai asa de ironic si arogant.

Link to comment
Share on other sites

mchis ia scuteste-ma tu cu lectiile de moralitate. Inteleg ca nu-ti convine o chestie, dar de aici si pana la a arata tu lumea cu degetul e cale lunga. Daca ti-ai pune catusi de putin mintea la contributie ai intelege ca sunt n situatii in care piesa pe care o ieie de la mecanic, poate avea alte proveniente decat sa fi fost furata. Si cum atunci cand mecaniacul ofera piesa nu sta nimeni sa ia in discutie problema furtului, pentru ca oricum nu ar recunoaste nici dracu`, singurul lucru la care se gandeste cineva este daca e bine pt el si pt masina lui s-o cumpere.

 

Si intr-adevar adevarul este pe la mijoc asa cum zice Bavaria. Daca vine mecanicul si spune "ia bai piesa asta ca i-am ciordit-o aluia dinaintea ta" nu stiu daca o mai cumpara cineva, dar cata vreme acest lucru nu se intampla, iar piesa aia poate avea alta provenienta, de ce sa n-o iau daca-mi e de folos. Si ca sa dau doar un mic exemplu despre cum e cu moralitatea asta, vad in piata langa care stau, o gramada de oameni care cumpara legume si fructe de la tiganii care le interzic taranilor accesul in piata si le cumpara ei marfa pe mai nimic. Si lumea stie asta. Il vede pe ala care-ti arunca merle in scosa ca are ditamai bratara la mana si lantul de gat. Dar totusi cumpara, bagand bani in buzunarele unora care se ocupa cu intermediatul prin forta. Dar asta e cata vreme, totusi, nu stii sigur care e treaba dai banu` si iei ce-ti trebuie.

 

Oricum, ar fi bine sa-ti scoti ochelarii aia de cal si sa vezi problema pe intreg ansamblul si nu mai veni cu ineptii gen "persoane care apreciaza hotia pt ca e sincera..." Omul n-a zis ca fura sau ca ia piese despre care are cunostina ca sunt furate ci doar ca ia piese pe sub mana. E o diferenta. Si inca una mare.

 

Iar faza ca ma lasi pe mine sa respect structura forumului e de nota zece ...ce sa zic. Suna a "lasa-i pe fraieri sa-si bata capul cu ce si unde sa posteze ca eu sunt mai smecher si postez unde vreau". Si apoi ne dai in cap cu moralitatea pe care nu o ai.

 

P.S. astept cu nerabdare detalii despre "actiunea concertata care sa ne protejeze". Sau totul se rezuma la a da din gura si a -i lua la misto pe cei cu pareri diferite? Sa vedem daca vrei sa faci ceva concret sau doar ai atituinea aia de Miss "Vreau sa salvez balenele" si te-ai gandit sa-ti adaptezi discursul pe teme de service-uri.

Sa mai stii ca eu am vrut sa=ti raspund de bun simt nu pt ca am baut bere cu RedCap. Daca-ti raspundeam dupa criterii de prietenie, avand in vedere ca ti-ai permis sa jignesti, cu totul altfel arata postul meu. Dar tocmai ca am tratat problema cu seriozitate. Daca veneai si tu la bere cu noi, cred altul era tonul tau, pentru ca ne cunosteam cat de cat si macar de obraz nu mai erai asa de ironic si arogant.

59258[/snapback]

No comment.

Link to comment
Share on other sites

La mine e vorba de MIT Motors - Baneasa.

Am plecat de acolo cu masina noua - 3000 km - praf - lonjeron stramb, fara cablu de ambreiaj strans, cutia se tinea intr-un prezon, motorul nu avea decat 2 suruburi, bara fata 2 suruburi din 6 ... piese vechi indreptate - aripi, capota, traversa inferioara, superioara ... piesele noi le dusese nevasta-mea care era gravida in 7 luni treptat, pentru ca nu mi-au facut o constatare exacta. Plus ca reparatia a durat 5 luni.

Ce sa mai zic mai mult.

59257[/snapback]

Poate ar fi bine sa copiezi asta pe topicul ala nou, aici. Nu de alta, dar poate asa prinde ideea, ca e in folosul tuturor. Ce mai, un exemplu de "actiune concertata", sa-i satisfacem curiozitatea si lui Mihai :blink: poate in final pricepe si el ca daca ar pune umarul si nu piciorul ar fi mai bine.
Link to comment
Share on other sites

Poate ar fi bine sa copiezi asta pe topicul ala nou, aici. Nu de alta, dar poate asa prinde ideea, ca e in folosul tuturor. Ce mai, un exemplu de "actiune concertata", sa-i satisfacem curiozitatea si lui Mihai :blink: poate in final pricepe si el ca daca ar pune umarul si nu piciorul ar fi mai bine.

59260[/snapback]

 

eu zic ca are dreptul toata lumea la o parere (e drept ca unii si-o expun destul de coltzos) dar chiar si faptul ca a aparut acel forum al rusinii eu consider ca este un lucru bun... cine vrea posteaza acolo, cine nu e treaba lui si consider eu si riscul lui... ca sa fie fair putem face si un forum al bunului simt in care sa apara chestiile de laudat... dar la fel... cine are ochi de vazut o sa vada si sunt sgur ca rezultatele vor aparea mai devreme sau mai tarziu... cand baietii or sa descopere ca numai au clienti (normal ca unii vor continua sa-i viziteze dar avand in vedere numarul mici de masini venite in service nu cred ca or sa mai aiba mecanicii de unde sa fure) cred ca o sa le vina mintea la cap pentru ca banu misca tot si ei klar nu prea or sa mai aiba tot atatia bani...

Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca pun umarul 100% dar sa vad fapte nu vorbe la misto

59261[/snapback]

Mihai, incercand sa trec acum peste vorbele grele pe care mi le-ai aruncat, chiar imi e greu a crede ca poate avea cineva impresia ca-mi pierd vremea pe aici doar ca sa fac gura. De-aia inclin inca sa cred ca ai fost subiectiv si ai preferat amicitia ideii in sine. Iti propun sa trecem peste asta si sa incercam chiar sa facem ceva. Ai vazut ca a aparut un topic nou, cu patzatii in service-uri, poate prinde, si daca e asa e bine pentru noi toti.
Link to comment
Share on other sites

ca sa fie fair putem face si un forum al bunului simt in care sa apara chestiile de laudat...

59263[/snapback]

Cred ca astea ar trebui sincer sa fie 2 topici superioare (nu ma stiu prea bine in Invision Powerboard, dar moderatorii vor intelege ce vreau sa spun, din alea cu pozitie fixa in partea de sus a paginii). Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Va rog frumos sa incheiem discutiile taioase aici. Nu avem nevoie de flame-uri.

Cine mai contreaza tare de acum incolo, ma simt nevoit sa il racoresc pentru o zi.Indiferent daca are dreptate sau nu, in punctul de vedere care il sustine.

Link to comment
Share on other sites

mchis, am vazut topicuri d-astea pe nenumarate forumuri. si rezultatul a fost mereu acelasi adica nimic. povesti si atat. S-a vrut inclusiv schimbarea atitudinii in trafic a membrilor respectivului forum care sa dea un exemplu celorlalti. bineinteles ca n-a iesit nimic. Imi permit sa-ti dau nu un sfat ci o idee. Daca vrei sa mergi pe ideea de a schimba ceva in Romania, trebuie sa mergi mult peste un thread pe forum. Propune si organizeaza intlaniri cu membrii, cand are unul o problema ia 50 de membrii pe care intre timp i-ai atras in sanul actiunilor tale si mergeti toti la service-ul unde s-au semnalat probleme, ia legatura cu reviste si emisiuni de specialitate si tot asa. Altfel parerea mea ca o sa ai cateva posturi pe threadul ala si in rest nimic. Dar cum am zis, asa e ce cred eu si nu pretind ca am 100% dreptate. Oricum, pe threadul tau zice asa: "Asadar, toti cei care au experiente negative in legatura cu BMW-uri in service-urile patriei sunt rugati sa ne ajuute si pe noi ceilalti cu povestea lor". Deocamdta n-am BMW deci n-am ce sa caut acolo. Insa daca-o vrea cineva sa schimbe mentalitatile din Romania, legate de service-uri, la modul general si nu doar pt BMW, o sa particip cu placere.

 

numai bine si-ti doresc succes

 

 

wlf am postat dupa tine pentru ca n-am vazut interventia ta deoarece scriam de zor. Dar acum am luat la cunostinta si gata am incetat

Edited by Mihai
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.