Jump to content

pentru cei cu e60


Recommended Posts

nu stiu ce sa ii mai fac. am verificat toata puntea fata, am demontat tot, nu am nici un joc ,totul e ok, caseta este noua si nu are nici un joc.

cu tatea astea, cand merg pe un drum pietruit, ma invart in cerc, in loc, la o viteza de 30-35 km/h apare o bataie groaznica pe partea stanga si se simte si in volan, parca vibreaza roata. am mai mers cu inca 2 masini identice si fac aproape la fel, dar la mine e mai accentuat si apare la viteze mai mici, si in unele intersectii unde am denivelari, sau cand trec peste o linie de tranvai si am rotile virate. ma dispera. la servis mi-au zis ca e o belea la e60, dar mi se pare cam greu de crezut ca au facut astia o asa greseala de proiectare. eu am roti pe 17 si is mai plinute si grele. mi-au zis ca de asta la mine apare mai des si mai intens acel zgomot, masinile cu care am mai mers au pe 16.

va rog eu incercati sa vedeti daca se aude. volanul sa fie cat mai mult virat.

Edited by shtefu1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu stiu ce sa ii mai fac. am verificat toata puntea fata, am demontat tot, nu am nici un joc ,totul e ok, caseta este noua si nu are nici un joc.

cu tatea astea, cand merg pe un drum pietruit, ma invart in cerc, in loc, la o viteza de 30-35 km/h apare o bataie groaznica pe partea stanga si se simte si in volan, parca vibreaza roata. am mai mers cu inca 2 masini identice si fac aproape la fel, dar la mine e mai accentuat si apare la viteze mai mici, si in unele intersectii unde am denivelari, sau cand trec peste o linie de tranvai si am rotile virate. ma dispera. la servis mi-au zis ca e o belea la e60, dar mi se pare cam greu de crezut ca au facut astia o asa greseala de proiectare. eu am roti pe 17 si is mai plinute si grele. mi-au zis ca de asta la mine apare mai des si mai intens acel zgomot, masinile cu care am mai mers au pe 16.

va rog eu incercati sa vedeti daca se aude. volanul sa fie cat mai mult virat.

La mine nu se aude nimik,am incercat astazi. ?

Link to comment
Share on other sites

Si la mine face. :)

 

Face numai trecand linii de cale ferata sau roata trecand peste ceva asemanator unei borduri. Deci miscare brusca a rotii...

 

La drum denivelat nu face.

 

Am uitat sa precizez: face cu volanul virat dar mai face si cu rotile drepte. Acest comportament l-am sesizat in primii 4000km facuti cu E60-ul nou nout fara a primi gropi mari in freza. In cei 4 mii de km intrand 2000km facuti pana in Germania si inapoi...

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

imi facea si mie pina acum cateva zile,am dus-o la service s-au uitat aia pe acolo dar mi-au zis ca nu are nimic la bucse si articulatie sau caseta de directie.Dar stupoare dupa ce am plecat de la ei numai face,singurele lucruri care le-au demontat a fost scutul de sub motor si mi-au mai strans un pic bara de torsiune cea de sub capota dintre telescoape(am inteles ca se mai slabeste uneori).
Link to comment
Share on other sites

si la mine face urat exact simptomele precizate de tine mai sus, am verificat directia si inafara casetei de directie care are un mic joc, toate sunt bune, si au descoperit ca bucsile la bara stabilizatoare sunt uzate, care leam comandat si luni ma duc sa le monteze, bucsile la bara stabilizatoare pot sa faca mult zgomot si daca sunt uzate tare, este sunetul acela de bataie fier pe fier, fiindca se bate bara de brida de prindere.
Link to comment
Share on other sites

si la mine face urat exact simptomele precizate de tine mai sus, am verificat directia si inafara casetei de directie care are un mic joc, toate sunt bune, si au descoperit ca bucsile la bara stabilizatoare sunt uzate, care leam comandat si luni ma duc sa le monteze, bucsile la bara stabilizatoare pot sa faca mult zgomot si daca sunt uzate tare, este sunetul acela de bataie fier pe fier, fiindca se bate bara de brida de prindere.

 

sa ne anunti si pe noi daca de la alea se auzea , ca am si eu aceeasi simptoma!

Link to comment
Share on other sites

Eu am roate pe 17", insa mare lucru nu se aude...decat la unele linii de tramvai ...parca am amortizoarele f f rigide...dar de obicei trec usor peste. Ideea e ca poate sunt eu surd sau nu stiu, insa cand masina e mai incalzita sau afara e mai cald ...parca se amortizeaza mult mai bine gropile decat cand e rece...deci e vorba de gazul din amortizoare...banuiesc!
Link to comment
Share on other sites

ma scuzati ca nu am mai raspuns de mult, am fost plecat si nu am prea avut acces la net si nici timp prea mult. intre timp am mai fost pe la asa numitii mecanici f buni de la niste servisuri oare care. repet, la reprezentanta bmw am fost de 10 ori cu aceeasi problema si nu au gasit nimic. bine inteles ca nici astia nu au gasit nimic. am schimbat cam tot la masina, bataia tot a ramas. singurul lucru la care ma mai gandesc sunt amortizoarele. dar am facut 3 teste si toate au dat cam 65 % in medie. deci mai astept.
Link to comment
Share on other sites

Am fost la service astazi cu o alta problema si am aflat ca acel zgomot la trecerea peste o cale ferata etc. ar fi o chestie comuna la E60. Nu este o defectiune tehnica ci un mic compromis intre perfiormanta si drumuri proaste...

 

Tind sa cred ca asa este...

Link to comment
Share on other sites

ma scuzati ca nu am mai raspuns de mult, am fost plecat si nu am prea avut acces la net si nici timp prea mult. intre timp am mai fost pe la asa numitii mecanici f buni de la niste servisuri oare care. repet, la reprezentanta bmw am fost de 10 ori cu aceeasi problema si nu au gasit nimic. bine inteles ca nici astia nu au gasit nimic. am schimbat cam tot la masina, bataia tot a ramas. singurul lucru la care ma mai gandesc sunt amortizoarele. dar am facut 3 teste si toate au dat cam 65 % in medie. deci mai astept.

Du-te la service si explica-le mecanicilor lui Peste Prajit ca ti s-au spart rulmentii de sarcina.A mai zis un coleg mai sus de bucsele din capul amortizoarelor, dar nu l-a auzit nimeni.

In capul amortizoarelor sunt niste bucsi mari care contin un rulment pe care se rasuceste amortizorul atunci cand iei viraj.Daca nu sunt Ok, tranacane de zici ca e rupta toata.

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a schimba brat,telescop,sau bucse....verifica-ti burdufurile,in proportie foarte mare,burdufurile de la roti se uzeaza in mod constant primele.Aceasta uzura este principala cauza a simptomelor descrise de tine(batai cu reverberatii in volan,insa doar cu rotile virate si la viteze mici).Mult succes!

 

 

 

 

nu stiu ce sa ii mai fac. am verificat toata puntea fata, am demontat tot, nu am nici un joc ,totul e ok, caseta este noua si nu are nici un joc.

cu tatea astea, cand merg pe un drum pietruit, ma invart in cerc, in loc, la o viteza de 30-35 km/h apare o bataie groaznica pe partea stanga si se simte si in volan, parca vibreaza roata. am mai mers cu inca 2 masini identice si fac aproape la fel, dar la mine e mai accentuat si apare la viteze mai mici, si in unele intersectii unde am denivelari, sau cand trec peste o linie de tranvai si am rotile virate. ma dispera. la servis mi-au zis ca e o belea la e60, dar mi se pare cam greu de crezut ca au facut astia o asa greseala de proiectare. eu am roti pe 17 si is mai plinute si grele. mi-au zis ca de asta la mine apare mai des si mai intens acel zgomot, masinile cu care am mai mers au pe 16.

va rog eu incercati sa vedeti daca se aude. volanul sa fie cat mai mult virat.

Edited by StefTM
Link to comment
Share on other sites

Toate planetarele au niste termiantii,localizate in spatele rotilor,care se numesc burdufuri.Au o expunere mai ridicata la uzura,insa nu sunt scumpe(asta e avantajul).Nu am foto for now,dar fac si pun.O saptamana faina!

Ce burduf? Te referi la planetare (la BMW? :) ) sau la ce anume? Baga o poza (realoem.com style).
Link to comment
Share on other sites

Toate planetarele au niste termiantii,localizate in spatele rotilor,care se numesc burdufuri.Au o expunere mai ridicata la uzura,insa nu sunt scumpe(asta e avantajul).Nu am foto for now,dar fac si pun.O saptamana faina!
Ce burduf? Te referi la planetare (la BMW? :) ) sau la ce anume? Baga o poza (realoem.com style).

 

Pai la BMW tractiunea este pe spate. Din moment ce nu exista planetare in fata de unde sa faca zgomot acele burdufuri care nu exista?

Link to comment
Share on other sites

Toate planetarele au niste termiantii,localizate in spatele rotilor,care se numesc burdufuri.Au o expunere mai ridicata la uzura,insa nu sunt scumpe(asta e avantajul).Nu am foto for now,dar fac si pun.O saptamana faina!
Ce burduf? Te referi la planetare (la BMW? :) ) sau la ce anume? Baga o poza (realoem.com style).

 

Pai la BMW tractiunea este pe spate. Din moment ce nu exista planetare in fata de unde sa faca zgomot acele burdufuri care nu exista?

...la BMW tractiunea e pa spate? Nu e ca la Cielo, pa roatili din fata? :) Ca altfel ii recomandam sa le umple cu talaj si scapa de cloncaneala... Plus ca mai stiam pe un sudor bun care incarca planetare...super treaba facea... :)

 

nici eu nu stiu ce burduf poate fi pe fata, iar in leg cu bucsele alea din capul amortizoarelor, se numesc flanse si le-am schimbat pe amandoua.

 

La tine ori e bucsaraia (daca nu-i schimbata) ...ori e caseta... Din pacate trebuie sa admit faptul ca am citit f f multe posturi referitoare la aceasta problema...(si pe e60.net) si se pare ca e frecventa tare. Adica daca cei din SUA se plang de asta si au sosele bunicele zic eu, dar noi ce sa mai spunem..?

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Ironie ieftina, nejustificata, postata din prea mult timp liber:

 

...la BMW tractiunea e pa spate? Nu e ca la Cielo, pa roatili din fata? Ca altfel ii recomandam sa le umple cu talaj si scapa de cloncaneala... Plus ca mai stiam pe un sudor bun care incarca planetare...super treaba facea...

 

In fine...

 

Curios este cum de cei de la BMW nu au corectat asta odata cu modelul LCI. Puteau sa faca o reproiectare sa corecteze problema...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.