Jump to content

Drumurile Romanesti si BMW


mchis

Recommended Posts

As fi curios sa aud parerea voastra despre cat de bine/rau sunt adaptate masinile care fac obiectul pasiunii noastre (BMW) la drumurile noastre toate... Sa incercam sa fim cat mai precisi daca se poate - model, an, probleme :blink:

 

Sa incep eu: BMW E46, 2002. Cred ca puntea fatza e mult prea fragila pentru drumurile din Romania. Caseta directie, brate, bucsi etc. se deterioreaza destul de usor, si unele sunt scumpe (vezi caseta directie) de inlocuit.

 

Ce stiti despre E39, E60, X3? Banuiesc ca E90 e prea nou ca sa avem experiente... Comparatii intre serii?

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

La E60 mie personal mi se pare ca suspensia e prea rigida pentru drumurile noastre,mai am si cauciucurile runflat care iar nu mi se par potrivite la noi in privinta confortului...nici nu vreau sa ma gindesc cum simteam masina de rigida daca aveam pachetul sport...dar asta e...trec cu 1(unu)km/h peste sinele de tramvai si in rest cum pot :blink:
Link to comment
Share on other sites

drumurile sunt de (cenzurat) si la e46 mi se pare ca masina absoarbe foarte bine majoritatea denivelarilor... cand se aude in masina ceva insemana ca ala chiar a fost gropan... deocamdata dupa 7 luni de utilizare nu am probleme dar nici eu nu sunt genul care sa caut gropile... in masina mea nu se aude nimic inauntru cand merg chiar si pe teren accidentat... normal liniile de tramvai le iau cu grija...:blink: oricum insa BMW= autostrada sau serpentine ca in rest te plictisesti... :)
Link to comment
Share on other sites

e39: articulatiile se comporta bine deocamdata,cu mers prin bucuresti prin gropi..ushoooor.....ca si cand as avea becuri in portbagaj.... :blink:

din cand in cand..de control mai fur cate una de control,fara intentie...dar nimic deocamdata,nici articulatie,caseta,etc.

60501[/snapback]

Cati KM ai mers cu ea?
Link to comment
Share on other sites

La E60 mie personal mi se pare ca suspensia e prea rigida pentru drumurile noastre,mai am si cauciucurile runflat care iar nu mi se par potrivite la noi in privinta confortului...nici nu vreau sa ma gindesc cum simteam masina de rigida daca aveam pachetul sport...dar asta e...trec cu 1(unu)km/h peste sinele de tramvai  si in rest cum pot :blink:

60496[/snapback]

Vad ca ai avut si E30 si E34. E mai rigid E60 fata de alea? Ai jante 17" sau 18"?
Link to comment
Share on other sites

Subiectul topicului si inca cateva motive m-au determinat sa imi iau E83. Din acest punct de vedere am un avantaj. Dupa 18.000 km, inca nici o problema, insa la noi nu sunt asa gropi ca in Bucuresti. Si in general drumurile pe care le fac sunt super bune (E60, Zalau, Alba).

Am fost si pe drumuri mai putin bune, insa nimic de remarcat la masina.

Link to comment
Share on other sites

Subiectul topicului si inca cateva motive m-au determinat sa imi iau E83. Din acest punct de vedere am un avantaj. Dupa 18.000 km, inca nici o problema, insa la noi nu sunt asa gropi ca in Bucuresti. Si in general drumurile pe care le fac sunt super bune (E60, Zalau, Alba).

Am fost si pe drumuri mai putin bune, insa nimic de remarcat la masina.

60509[/snapback]

Tocmai asta era o intrebare precisa pe care voiam sa o pun - cum e X3 la chestiile astea! 15.000km e un pic cam putin pentru concluzii cred eu, dar macar faptul ca e SUV (sau SAV, sau cum or vrea sa-i spuna) ar trebui sa oblige la o toleranta un pic mai pare la drumuri rele...
Link to comment
Share on other sites

As fi curios sa aud parerea voastra despre cat de bine/rau sunt adaptate masinile care fac obiectul pasiunii noastre (BMW) la drumurile noastre toate... Sa incercam sa fim cat mai precisi daca se poate - model, an, probleme :blink:

 

Sa incep eu: BMW E46, 2002. Cred ca puntea fatza e mult prea fragila pentru drumurile din Romania. Caseta directie, brate, bucsi etc. se deterioreaza destul de usor, si unele sunt scumpe (vezi caseta directie) de inlocuit.

 

Ce stiti despre E39, E60, X3? Banuiesc ca E90 e prea nou ca sa avem experiente... Comparatii intre serii?

60485[/snapback]

si eu am un bmw 318d din 2002 si pe linga alte masini pe care le-am avut ,golf4,passat,asta mi se pare super,la suspensii si nu numai,chiar si la preturi de intretinere

Link to comment
Share on other sites

2004 E46 330xi.Acum am 31.000 la bord,merg 70% in Bucuresti cu ea.

La 8.000 am schimbat toate cauciucurile,din motive de talon mic si gropi multe :blink:

Pe la 17.000 parca,am inlocuit basculele si coloana de directie.

Acum cred ca e nevoie sa le inlocuiesc din nou.

Link to comment
Share on other sites

mai ce sa va zic.... eu zic ca la e46 e chiar super... am fost cu un megan la sibiu azi ... mi'au zdranganit creierii, scaunele complet contra pasagerului, o masina complet aiurea..... pacat ca e asa frumoasa pe afara.... zdranganea tot bordul.... n-spe bucati de plastic...care bat unu in altul.... doamneeeee si cum se simte in masina - la relanti se balangane motorul ala de zici ca nu'i adevarat !

 

cand m'am suit in bmwutul nostru.... simteam ca m'au luat ingerii in brate !:blink:

Link to comment
Share on other sites

E34 cu jante de 15 e un vis. Nu ocoleam decat gropile cu adevarat mari si arareori incetineam prea mult la sinele de tramvai. Piatra cubica nu ridica nici ea nici o problema.

In masina nu se simtea nimic, nu zdranganea nimic. Extrem de rezistente articulatiile.

Intretinerea nu este prea costisitoare, raportat de ex. la WV, Ford sau masini similare.

 

Acum am un E39 cu jante de 17.

Intradevar e mai controlabil in curbe si la viteze mari. Dar la mersul pe drumuri mai proaste .... mare diferenta.

E mult mai rigida. Zdruncina mai tare iar zgomotele sint mai mari.

Trebuie sa incetinesc la sine, pe piatra cubica la fel, ocolesc capacele de canalizare :blink:.

Link to comment
Share on other sites

mai ce sa va zic.... eu zic ca la e46 e chiar super... am fost cu un megan la sibiu azi ... mi'au zdranganit creierii, scaunele complet contra pasagerului, o masina complet aiurea..... pacat ca e asa frumoasa pe afara.... zdranganea tot bordul.... n-spe bucati de plastic...care bat unu in altul.... doamneeeee si cum se simte in masina - la relanti se balangane motorul ala de zici ca nu'i adevarat !

 

cand m'am suit in bmwutul nostru.... simteam ca m'au luat ingerii in brate !:blink:

60556[/snapback]

 

Cred ca dramatizezi putin calatoria cu megane-ul :)

 

Am fost nevoit sa intru cu 316-le prin niste hartoape prin provincie (mi s-a rupt sufletul) si am fost uimit fiindca ma asteptam sa fie mai rigid. Am deschis geamul si se auzea doar cauciucul cum calca prin gropi.

Link to comment
Share on other sites

E39 din 2001.36000 km fara nici o problema.Am ocolit cat am putut gropi,canale,am mers incet pe piatra cubica,am evitat pe cat s-a putut sa urc borduri.Cauciucuri 225/55/16.

In orice caz,condusul pe strazile din Bucuresti parca e proba de jaloane :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca dramatizezi putin calatoria cu megane-ul :)

 

Am fost nevoit sa intru cu 316-le prin niste hartoape prin provincie (mi s-a rupt sufletul) si am fost uimit fiindca ma asteptam sa fie mai rigid. Am deschis geamul si se auzea doar cauciucul cum calca prin gropi.

60567[/snapback]

 

eu am avut passat 2001 inainte si mi se pare bmw-ul muuuuult mai rigid. dar si sta mai bine in curbe. am mers deja 5.000 km, majoritatea in oras si nu simt probleme. sper sa nu am ocazia sa simt ceva prea curand :) gropile le ocolesc cu mare atentie. ma enerveaza cand apare peste noapte cate una mare pe care n-o stiu :blink:

Link to comment
Share on other sites

2004 E46 330xi.Acum am 31.000 la bord,merg 70% in Bucuresti cu ea.

La 8.000 am schimbat toate cauciucurile,din motive de talon mic si gropi multe :blink:

Pe la 17.000 parca,am inlocuit basculele si coloana de directie.

Acum cred ca e nevoie sa le inlocuiesc din nou.

60555[/snapback]

You're my man :) Exact cum banuiam. Si eu care voiam sa iau 18" acum mai putin de o luna! Pe stradutza la mine e piatra de rau, daca umflu rotile ca-n manual merg cu masina de parca sunt cu TNT-ul in portbagaj...
Link to comment
Share on other sites

mai ce sa va zic.... eu zic ca la e46 e chiar super... am fost cu un megan la sibiu azi ... mi'au zdranganit creierii, scaunele complet contra pasagerului, o masina complet aiurea..... pacat ca e asa frumoasa pe afara.... zdranganea tot bordul.... n-spe bucati de plastic...care bat unu in altul.... doamneeeee si cum se simte in masina - la relanti se balangane motorul ala de zici ca nu'i adevarat !

 

cand m'am suit in bmwutul nostru.... simteam ca m'au luat ingerii in brate !:blink:

60556[/snapback]

Comparatii comparatii. A-propos de experiente extra-BMW, nevasta-mea are un Golf5 de la servici. 1.6i, destul de puturos, standard, dar mi se pare adaptat perfect la drumurile de la noi. Evident, vine si reversul, cu ruliu etc. dar ea-l foloseste doar in Buc.

 

Fata de E46-le pe care-l am acum (325i, pare a avea alta suspensie decat 320d - am fost cu un 320d si se simte *complet* diferit) intr-adevar E34 (520) cu 15" era superb! Inghitea tot. Si E39 (523) inghitea mai bine drumurile.

Link to comment
Share on other sites

X3-ul meu din 2004 a facut 30.000 km din care 80% in Constanta. Gropile noastre super meseriase plus ca iarna nu se curata nimic pe strazile secundare. La 9.000 am schimbat bratele fata in garantie evident. Altceva nimic pana acum. Ma gandesc ca poate a fost vreo defectiune... sau din cauza ca in vara aia am batut muntii cu ea in draci ?!
Link to comment
Share on other sites

cineva spunea ca atunci cand te urci in BMW e ca si cum te-ai sui pe covorul fermecat... cam asta e si senzatia in e46 -le meu.. nu simt absolut nimic incuntru dar daca deschid geamul se aude ca munceste saraca in draci afara... inauntru nu simt decat chestiile cu adevarat nasoale si astea sunt foarte rare pentru ca sunt grijuliu... dar, una peste alta e super bine reglata suspensia... nu am schimbat nimic pana acum dar cine stie... am doar 14.000 de KM cu el din care 10 000 in Bucuresti...
Link to comment
Share on other sites

You're my man :blink: Exact cum banuiam. Si eu care voiam sa iau 18" acum mai putin de o luna! Pe stradutza la mine e piatra de rau, daca umflu rotile ca-n manual merg cu masina de parca sunt cu TNT-ul in portbagaj...

60612[/snapback]

 

 

2004 E46 330xi ...60 de mii la bord...pana la 25 de mii am avut jante de 17"...dupa aia am trecut pe 18" (M135 din pachetul M pentru E46)...nu am schimbat inca nimic la suspensie si articulatii, dar nici nu am "sansa" sa merg prin gropile din Bucuresti. Masina este foarte rigida si pe drumuri proaste te scutura destul...dar asta a fost pana la urma alegerea mea. Fac kilometrii mai mult pe nationale si europene si mai putin in oras.

Am realizat cat de rigida este cand am trecut la sfarsitul lunii noiembrie iar pe 17"(am pus gumele de iarna pe 17")...acum am senzatia ca au reparat astia toate strazile... :)

Link to comment
Share on other sites

330ci-2003-jante 18`-60.000 km - schimbat :

- de doua ori bucse + tot de doua ori pivoti + dupa cate am inteles acum ar trebuii schimbati ceva rulmenti de la suspensie (nici cei din service nu sunt siguri) dar ideea este ca se aude un zgomot ciudat uneori si in acelasi timp groaznic ........ :blink:

 

concluzia :

drumuri foarte proaste din toate punctele de vedere , cel putin pentru masina mea

Edited by alina
Link to comment
Share on other sites

am mers si eu cu golf 5 1,9 de 105 cai ... e de rasul lumii motorul ala ..... in schimb mi s-a parut cea mai criminala suspensie.... amortizeaza denivelarile perfect ( cel putin cat am mers pe drumuri mai ... neortodoxe )

 

si apoi faza cu meganul nu exagerez pe cuvant.... se simte fiecare chestie.... mi'au zdranganit creierii in cap nu alta... dak va intalniti cu mine si ma vedeti ca dau din cap sus-jos ... de la megan e :blink:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.