Jump to content

Drumurile Romanesti si BMW


mchis

Recommended Posts

330ci-2003-jante 18`-60.000 km - schimbat :

- de doua ori bucse + tot de doua ori pivoti + dupa cate am inteles acum ar trebuii schimbati ceva rulmenti de la suspensie (nici cei din service nu sunt siguri) dar ideea este ca se aude un zgomot ciudat uneori si in acelasi timp groaznic ........  :blink:

 

concluzia :

drumuri foarte proaste din toate punctele de vedere , cel putin pentru masina mea

60651[/snapback]

 

fara suparare as vrea sa mentionez ca in general femeile sunt mult mai periculoase la chestii de genul asta... datu-l in borduri si luatu-l gropilor e sport national feminin... rezultatele sunt cele enumerate de tine...:)

Link to comment
Share on other sites

fara suparare as vrea sa mentionez ca in general femeile sunt mult mai periculoase la chestii de genul asta... datu-l in borduri si luatu-l gropilor e sport national feminin... rezultatele sunt cele enumerate de tine...:blink:

60654[/snapback]

Vreau sa-ti zic ca nevasta-mea merge cu masina asta (cand apuca :)) ca si cu oul! Eu cred ca problema nu e soferul...
Link to comment
Share on other sites

Masina scartaia , scartaia rau de tot pe fata. Nici un fel de tremur in volan , nici o alta senzatie de suspensie stricata, dar la cel mai mic hop scartaia de intorceau oamenii capul pe strada dupa mine. Dupa ce le-am schimbat pana azi nu a mai dat nici un semn...
Link to comment
Share on other sites

dupa cate am inteles acum ar trebuii schimbati ceva rulmenti de la suspensie (nici cei din service nu sunt siguri) dar ideea este ca se aude un zgomot ciudat uneori si in acelasi timp groaznic ........  :)

 

60651[/snapback]

 

Alina, cred ca inainte sa te duci sa iti schimbe rulmentii de la suspensie :blink: , ar trebui sa te documentezi f. bine, ca in problema franelor, sa nu te pacaleasca...

Link to comment
Share on other sites

Acum am E46 cu care am facut 5 mii de km, nu am nici o problema, gropi am cam luat, cel putin e o portiune imputita de-a lungul unei linii de tramvai din Cluj, sunt valuri valuri, e groaznica portiunea.

 

Mai demult chiar spuneam ca E39 comparabil cu E34 nu sta la fel de bine pe strada, si nici la gropi. Am avut 535 E34 si 520 E39 in acelasi timp pentru o perioada scurta si chiar de curiozitate am probat sa vad diferenta. Iar la E34 telescoapele pe fata imi erau duse, iar la E39 fusese schimbata puntea fata complet, si parca tot mai bine era cu E34.

 

Vreo 2 luni am avut un Pejo 307. Dezastru, nici nu va puteti inchipui, cand dadeam in groapa, parca loveam cu caroseria, se auzea tare de tot. Plus rigiditatea suspensiei, amortizam mai mult cu shuncile.

 

Oricum, incomparabil Clujul cu Bucurestiul, stam mult mai bine la capitolul strazi. Cel putin pe cei 10km dus-intors care ii fac de acasa la birou, merg ca pe sosea internationala, fara gropi.

Link to comment
Share on other sites

@oSerX

La ce Megane te referi: 1 sau 2 ?

60682[/snapback]

 

 

megane 2 ala scurt... hatchbak sau cum s'o numi ... nu stiu

 

e foarte rigid si motorul diesel e prea "cutremurator" si ma gandeam ca bmw diesel 2l trepideaza.... aoleu.... scaunele sunt groaznice.... la fosta mea berlina aveam scaune de o mie de ori mai confortabile ( erau de golf gti :blink: ) .... apoi ... mai zdranganeau plasticele alea pe bord si ceva in zona airbagului dreapta pasager... undeva deasupra torpedoului.... si cand ma gandeam ca megane 2 ala e o super masina... imi placea si inca imi plce la nebunie exteriorul.... nu stiu insa cum e bancheta spate. avea "climatizarE" manuala si ba era prea cald, ba prea racoare... suspensia e ok dar rigida mai ...nu se aude/bate nimic... insa simte denivelarile mai rau decat bmw.... chiar mai bine decat pejo 307

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Alina, cred ca inainte sa te duci sa iti schimbe rulmentii de la suspensie :blink: , ar trebui sa te documentezi f. bine, ca in problema franelor, sa nu te pacaleasca...

60666[/snapback]

 

mda , asa e ,dar nici ei nu sunt siguri de ceea ce are (au presupus doar) ......... m-au lasat sa plec asa cu ea si spune-au sa mai circul cu ea asa vre-o 2 - 3 saptamani dupa care sa ma reintorc la ei ......... habar nu am :) , mai zice`au si de ceva bucse de la brate (ceva de genul asta) ........ imi vine sa ma duc in lume cand ma gandesc ca trebuie sa ma duc in service din nou cu ea , dar asta e ........ si asta numai din cauza drumurilor ........

suntem tara lui papura-voda....... :)

Link to comment
Share on other sites

si mie mi se pare ca la gropi am suspensie de dacie.: simt orice in scaun, volan,creier...groaznic ! Era s-o patesc de cateva ori din cauza ocolirii gropilor si a sinelor de tramvai...cu trasul brusc de volan in lateral

 

Apropo de discutia cum ca femeile nu au nici o treaba cu ocolitul gropilor - masina mea a avut ca utilizator anterior O FEMEIE (instarita)... sunt cam ingrozit de istoria amortizoarelor/bucsilor/bratelor/etc. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Apropo de discutia cum ca femeile nu au nici o treaba cu ocolitul gropilor - masina mea a avut ca utilizator anterior O FEMEIE (instarita)... sunt cam ingrozit de istoria amortizoarelor/bucsilor/bratelor/etc.  :blink:

61035[/snapback]

 

mai , eu nu cred ca vina o poarta femeia care e la volan din cauza ca s-au schimbat o gramada la masina , normal ca si eu s-au oricare alta ocolim ce putem dar sunt cazuri in care nu ai ce ocoli ca dai din una in alta ........... normal ca am grija de masina mea (desi eu ce-l putin nu prea ma uit la vitezometru si de multe ori ,,sar calu'' si inevitabil mai i-au si cate o groapa ) dar asta nu inseamna ca femeia de la volan e vinovata ca s-au schimbat de mai multe ori bucse,brate,bla,bla ........... :)

Link to comment
Share on other sites

mai , eu nu cred ca vina o poarta femeia care e la volan din cauza ca s-au schimbat o gramada la masina , normal ca si eu s-au oricare alta ocolim ce putem dar sunt cazuri in care nu ai ce ocoli ca dai din una in alta ........... normal ca am grija de masina mea (desi eu ce-l putin nu prea ma uit la vitezometru si de multe ori ,,sar calu'' si inevitabil mai i-au si cate o groapa ) dar asta nu inseamna ca femeia de la volan e vinovata ca s-au schimbat de mai multe ori bucse,brate,bla,bla ...........  :)

61042[/snapback]

 

 

scuze daca se interpreteaza asa remarca mea, nu s-a dorit misogina...precizarea "instarita" imi da de gandit, nu apartenenta la genul feminin...

Tipa e in top 300 capital, si nu cred ca isi punea prea des problema pieselor de schimb... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca de gropi,santzuri si alte cratere nu putem scapa ,ar trebui sa ne adaptam stilul de condus.A intra cu viteza intr-o groapa cred ca e mai daunator pentru masina,decat a intra in aceeasi groapa fara viteza(depinde si de gropi aici,de marimea lor,ca uneori cauciucul trece de o groapa mai bine in viteza,socul e mai mic)

In fine,eu,pentru a-mi proteja masina,franez intotdeauna inainte de gropile pe care nu le pot ocoli si am grija sa nu intru in groapa cu piciorul pe frana!Am inteles ca asta e daunator!

Ar trebui ca cei care stiu cel mai bine cum se conduce corect o masina prin gropi,sa posteze ca sa invatam si noi :blink: si astfel sa ne protejam mai bine masinile.

 

Off-topic:Era cineva ingrijorat ca masina i-a fost condusa de o femeie,fie ea si instarita.Sa fie multumit,din "constructie" o femeie se poarta mai delicat cu masina,ca sa nu mai vorbim ca probabilitatea ca masina lui sa fi suferit liniutze,cerculetze si alte manevre bruste de condus e mai mica!!!!Si,tot la capitolul "cat de bine a fost intretinuta masina condusa de o femeie",as spune ca o femeie duce masina la service la cel mai mic semn ca ceva e in neregula,nu merge cu ea pana incep sa curga dupa ea piesele,pe motivul ca...se teme sa nu ramana in trafic si sa aiba parte de "urarile de bine"ale automobilistilor din preajma :) Sper sa nu deranjeze remarcile mele,iar daca am deranjat,imi cer anticipat scuze!

Link to comment
Share on other sites

...am grija sa nu intru in groapa cu piciorul pe frana!Am inteles ca asta e daunator!

61145[/snapback]

 

Daca intri cu piciorul pe frana intr-o groapa, masina este aplecata pe fata din cauza fortelor de inertie si ai sanse mult mai mari sa lovesti ceva pe dedesupt. Din acest motiv, inainte de a ajunge in groapa, e bine sa lasi frana...

Link to comment
Share on other sites

cred ca - pentru e 39 cel putin - jantele pe 17 sunt putin prea mari.

am avut pe 16/55/225 si le-am schimbat cu 17/45/245. sta mult mai bine dar, o data la o luna indrept jantele si la 15.000 schimb bieletele antiruliu. In rest , totul e bine !:blink:

Link to comment
Share on other sites

cred ca - pentru e 39 cel putin - jantele pe 17 sunt putin prea mari.

am avut pe 16/55/225 si le-am schimbat cu 17/45/245. sta mult mai bine dar, o data la o luna indrept jantele si la 15.000 schimb bieletele antiruliu. In rest , totul e bine !:blink:

61246[/snapback]

Eu am 225/55/16 si le-am indreptat o singura data!(pune-le la loc pe alea vechi,macar iarna :) )

Link to comment
Share on other sites

Daca intri cu piciorul pe frana intr-o groapa, masina este aplecata pe fata din cauza fortelor de inertie si ai sanse mult mai mari sa lovesti ceva pe dedesupt. Din acest motiv, inainte de a ajunge in groapa, e bine sa lasi frana...

61168[/snapback]

 

eu l-am auzit o data pe mihai leu explicand chestia asta. el zicea ca nu-i bine sa fie frana apasata cand roata loveste pt ca tot ansamblul este prea rigid si exista sanse sa se strice multe.

Link to comment
Share on other sites

eu l-am auzit o data pe mihai leu explicand chestia asta. el zicea ca nu-i bine sa fie frana apasata cand roata loveste pt ca tot ansamblul este prea rigid si exista sanse sa se strice multe.

61344[/snapback]

 

ideea este ca la franare masina se lasa in fata si automat distanta de amortizare a suspensiei e mai mica asa incat daca groapa e uficient de adanca risti sa lovesti metal pe metal adica suspensia sa fie maxim comprimata si amortizoru intins de tot... asta inseamna o groaza de probleme la masina... in general daca nu poti frana in timp util mai bine accelerezi si botul se ridica putin suspensia avand un loc mai mare de joc... una peste alta, nu franatzi in gropi...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.