Jump to content

E60-on bord tricks


catalincfc30

Recommended Posts

Am descoperit citeva "smecherii" ,am facut si citeva poze cu telefonul,si in functie de cit de interesata va fi lumea (poate deja stiti ce am descoperit eu :) ) voi aprofunda.

Daca se tine apasat butonul de resetare al kilometrajului mic si apoi se pune contactul se intra intr-un meniu care are vreo douazeci si ceva de functii;testul 1 si testul 2 merg initial iar celelate exceptind 19 nu merg.La testul 19 trebuie bagat codul de deblokare al testerului (se pare ca trebuie bagat de fiecare data cind se taie contactul)Codul este un numar intre 00 si 45 parca,le-am luat la rind si cind am ajuns la 24 mi-a aparu "lock off"

Odata deblokat testerul avem acces la o gramada de informatii ca de exemplu temperatura exacta a motorului,cantitatea de combustibil in litri aflata in rezervor,cit incarca alternatorul,citi kilometrii se fac in medie pe saptamina,etc....

Atasez citeva poze,imi cer scuze pt calitatea lor :blink:

 

post-173-1135788125_thumb.jpg

 

Aici arata temperatura exacta a motorului 87 de grade,cel mai mult am avut 97 ( si ma plingeam ca nu am cum sa aflu temp la motor :) )

 

post-173-1135788457_thumb.jpg

 

LOCK OFF de la testul 19.00

 

post-173-1135788588_thumb.jpg

 

Cantitatea de combustibil din rezervor,observati ca am plinul la un rezervor de 70 de litri si testerul indica 69,4 (nu am facut plinul ochi,ochi)

 

post-173-1135788841_thumb.jpg

 

Acelasi test indica 13,7 litri,observati si sonda de la rezervor

Link to comment
Share on other sites

E cam acceasi chestie ca si la E34, E39. La E34 testele astea apareau pe OBC dupa ce tineai apasat pe 10 si 1000, iar la E39 tot cu contactul si unul din butoanele de la ceasuri. Singura noutate este temperatura motorului, nu tin minte sa fi putut fi afisata la astea mai vechi. Dar chestia cu cantitatea de benzina din rezervor, cu amperajul bateriei s.a.m.d, era si la E34 E39.
Link to comment
Share on other sites

E cam acceasi chestie ca si la E34, E39. La E34 testele astea apareau pe OBC dupa ce tineai apasat pe 10 si 1000, iar la E39 tot cu contactul si unul din butoanele de la ceasuri. Singura noutate este temperatura motorului, nu tin minte sa fi putut fi afisata la astea mai vechi. Dar chestia cu cantitatea de benzina din rezervor, cu amperajul bateriei s.a.m.d, era si la E34 E39.

61884[/snapback]

Da,stiam de la E34 -ul meu,si chiar ma ofticam crezind ca E60-ul nu are :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Va dati seama ca imediat ce am citit, am dat fuga la masina sa vad si eu daca se poate si la a mea(330xd/2003), dar nu am reusit. Am apasat butonul, am pus contactul si mi-a aparut test si inca ceva, daca apas in continuare apar si alte chestii cum ar fii ultimele 5 cifre din vin, etc...Spuneti-mi si mie va rog cum se face, daca se poate la e46...Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am descoperit citeva "smecherii" ,am facut si citeva poze cu telefonul,si in functie de cit de interesata va fi lumea (poate deja stiti ce am descoperit eu  :blink: ) voi aprofunda.

Daca se tine apasat butonul de resetare al kilometrajului mic si apoi se pune contactul se intra intr-un meniu care are vreo douazeci si ceva de functii;testul 1 si testul 2 merg initial iar celelate exceptind 19 nu merg.La testul 19 trebuie bagat codul de deblokare al testerului (se pare ca trebuie bagat de fiecare data cind se taie contactul)Codul este un numar intre 00 si 45 parca,le-am luat la rind si cind am ajuns la 24 mi-a aparu "lock off"

Odata deblokat testerul avem acces la o gramada de informatii ca de exemplu temperatura exacta a motorului,cantitatea de combustibil in litri aflata in rezervor,cit incarca alternatorul,citi kilometrii se fac in medie pe saptamina,etc....

 

61835[/snapback]

 

am facut si io azi si erau o gramada de chestii - cuvinte, litere si cifre - dar nu am inteles nimic... o sa fac poze si o sa intreb aici ce inseamna

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.