Jump to content

Pareri - culoare BMW E 60


duca

Recommended Posts

Buna!

 

In fiecare zi citesc ceea ce scrieti! Ma bucur enorm ca m-am alaturat voua!Dupa cum vati dat, probabil, si seama sunt nou pe acest forum. Sper ca in maxim o luna ma voi alatura voua si in ceea ce priveste masina pe care o conduc (pana acum 2 zile am avut un AUDI A6, 2003, dar oare ce imi voi cumpara in maxim o luna : BMW E60). Acum jumatate de an am facut un drum pana la Bucuresti (din Suceava) cu un E60, si m-a impresionat. Sunt cele mai tari masini. As putea continua cu laude la adresa BMW -ului inca cateva zile, dar v-as plictisi cu siguranta. Ieri mi-am vandut masina cu 12.000 EUR si eu mai am 8.000. Cred, din ceea ce am vazut pe mobile.de si din ceea ce am vb cu niste detinatori de BMW(voi cunoasteti mult mai bine decat mine), ca pot gasimla 20.000 un 525 D bun. Obligatoriu vreau navigatie mare si clima automata.

 

Dar am 2 mari dileme, si v-as fi foarte recunoscator daca ati vrea sa ma ajutati :

 

1. - sa mai scot ceva bani din buzunar si sa imi cumpar in mod obligatoriu cu piele, sau arata bine si cu stofa?

2. - nu stiu la ce culoare sa ma decid negru sau orice nuanta de gri inchis (nu argintiu).

 

As fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde la aceste doua intrebari.

 

Merci si astept parerile voastre.

Salut ! In aceeasi situatie am fost si eu ! Faci o alegere excelenta si o sa vezi o mare diferenta ! Am vandut Audi si am luat BMW 525d E60 din 2004, e alta masina, mult mai performanta si dotari de nu le mai stiu numarul !Nu te grabi ca sunt masini gramezi, eu am asteptat 2 luni pina am gasit ce-am vrut ! Fi foarte atent la detalii si optiunile pe care le are masina si cauta sa o iei cu maximum de dotari, in felul asta vei fi si satisfacut mai tarziu cand vei mai vedea si altele pe net la vanzare care sa aibe cel mult dotarile tale si te va ajuta si la revanzare. Dupa ce o cumperi daca vei vedea altele cu dotari mai multe si la bani mai putini o sa regreti ca nu ai mai asteptat ! Eu am gasit cu greu o masina cu aproape tot ce am vrut sa aibe pe ea, mai putin scaunele (la vremea aia) dar acum imi plac si scaunele ! Am vrut scaunele imbracate partial in piele si am gasit, dar nu avea trapa sau navi professional ! Asa ca am optat pt. scaune sport full piele incalzite si reglabile electric, trapa, xenon adaptiv (trebuie sa scrie pe inelul din jurul lupei farului " DYNAMIC XENON", daca nu scrie nu e adaptiv) , dublu climatronic (e cu rotite nu cu robinetii ca la masinile standard), perdea actionata electric pe spate,navi profesional, parktronic fata-spate (foarte important), sistemul audio PRO LOGIC 7, etc... multe alte chestii care vin standard ! Nu-ti lua scaune cu tapiserie textila ca se murdaresc si-ti dai stres singur ! Culoarea eu cred ca tine de preferintele fiecaruia,unora le place altora nu indiferent ce culoare ti-ai lua, tocmai d-aia ia ce culoare iti place tie si tine cont si de aspectul practic ! De exemplu culorile inchise arata foarte bine dar vei fi stresat permanent de orice ciupitura sau mizerie care se accentueaza pe culori inchise, in special pe negru ! Eu am vrut foarte mult gri sobolan (titan grau 2) si asta am si luat, e o culoare super si tine si la tavaleala ! Acum depinde si cat vrei sa cheltuiesti, oricum cu aprox. 22-24 mii euro gasesti una full si eu zic ca merita ! Iti urez bafta si sa gasesti exact ce-ti doresti !

Edited by ady23
Link to comment
Share on other sites

Merci mult ca ati avut timpul necesar de a-mi raspunde si de a-mi clarifica un pic gandurile. Acum imi dau seama in ce familie grozava am intrat : in cea a BMW - ului. In linii mari, m-am cam hotarat cu privire la ceea ce vreau sa caut : va fi un gri inchis, cu piele, si voi incerca , avand in vedere bugetul de care dispun sa imi iau ceva cu cat mai multe optiuni. Tare astept sa vina ziua in care sa scriu urmatorul topic : Mi-am cumparat BMW si nu am cuvinte de bucurie. Veti sti ca sunt eu.
Link to comment
Share on other sites

Duca, si eu sunt nou pe aici si cred ca o sa devenim frati de situatie in ceva timp. Daca ai da mi id ul tau de messenger privat sau cum vrei sa mai vb si sper sa ma inteleg bine cu toti. Nu ma pricep cine stie ce in domeniul masinilor dar trebuie sa mi iau si eu un BMW in scurt timp (cel putin imi doresc) si n o voi face fara parerile si sfaturile voastre. Cam atat pt inceput.

V SALUT !

Link to comment
Share on other sites

Dar in situatia in care as cumpara una fara piele, multi carcotasi (care detin LOGAN, Dacia 1310, Vento din 94, Golf din 1999 si alte rable de masini), in momentul in care o vor vedea ar spune in felul urmator : e super masina, dar daca avea piele ar fi fost beton. Ca asa e omul carcotas, iar cam snobi din fire, cum suntem noi romanii (inclusiv eu) pe noi ne intereseaza mai mult parerea celorlalti.

 

Nu prea ai sanse mari sa epatezi cu E60-ul.Mai ales daca stai la bloc, nu este bine deloc.Daca vrei sa se simti bine si lumea sa aiba o parere pozitiva, iti trebuie un Ferrari.Atunci se schimba treaba, nu mai conteaza daca apari la TV, toti vecinii te invidiaza, amaratii aia din LOGAN nu mai au ce spune,...\

Oricum, daca iti cumperi totusi un E60, trebuie NEAPARAT piele, altfel nu stiu cum mai dai ochii cu vecinii de la bloc sau cu vecinul din vila alaturata, care are elicopter. :).

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

In linii mari imi doresc un gri mai inchis sau orice nuanta de gri, dar nu argintiu. In Suceava, mai toate E60 - urile (sunt cam 15 - 20 ) sunt negre.Alegand un gri as face o nota discordanta cu ceea ce exisata in prezent in oras.

 

Chiar contează?

 

Ca asa e omul carcotas, iar cam snobi din fire, cum suntem noi romanii (inclusiv eu) pe noi ne intereseaza mai mult parerea celorlalti.

 

Cred că ai fi mai fericit dacă nu te-ar interesa părerea celorlalţi.

 

E60 arată foarte bine pe alb şi gri şobolan.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Dar in situatia in care as cumpara una fara piele, multi carcotasi (care detin LOGAN, Dacia 1310, Vento din 94, Golf din 1999 si alte rable de masini), in momentul in care o vor vedea ar spune in felul urmator : e super masina, dar daca avea piele ar fi fost beton. Ca asa e omul carcotas, iar cam snobi din fire, cum suntem noi romanii (inclusiv eu) pe noi ne intereseaza mai mult parerea celorlalti.

 

Nu prea ai sanse mari sa epatezi cu E60-ul.Mai ales daca stai la bloc, nu este bine deloc.Daca vrei sa se simti bine si lumea sa aiba o parere pozitiva, iti trebuie un Ferrari.Atunci se schimba treaba, nu mai conteaza daca apari la TV, toti vecinii te invidiaza, amaratii aia din LOGAN nu mai au ce spune,...\

Oricum, daca iti cumperi totusi un E60, trebuie NEAPARAT piele, altfel nu stiu cum mai dai ochii cu vecinii de la bloc sau cu vecinul din vila alaturata, care are elicopter. ;).

... :) :) :) .... Deci sa inteleg ca:

- trebuie sa stai la casa (de chirpici macar) pt a epata cu un E60...

- tre sa ai piele ...si folie neagra pe toate geamurile...in caz ca te vad vecinii...

 

Fck...tre sa-mi schimb masina neaparat ca-i cam "fumata"... :)

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa mine pt. ca un BMW sa arate a BMW trebuie sa aiba una dintre culorile alb,negru sau gri metalizat. :)

 

Celelalte culori merg bine pe Fiat Albea. :)

 

 

Nu vreau sa jignesc ceilalti posesori de BMW care au alte culori dar pur si simplu cand vad un BMW verde sau rosu nu mai are farmecul acela deosebit pe care il are BMW-ul .Cele 3 culori enumerate de mine mi se pare ca evidentiaza cel mai bine liniile agresive ale marci BMW.

 

Cat despre Gri Sobolan a fost o adevarata psihoza cu aceasta culoare cand a scos dacia modelul cu bord de CN. :) Pur si simplu daca iti luai o dacie si avea bord de CN trebuia musai sa aiba culoarea soarecelui. :)

 

Deci parerea mea -ALB

-NEGRU

-GRI METALIZAT

Link to comment
Share on other sites

Eu acum un an cand mi-am luat E60-ul am tot studiat cum arata in diverse combinatii si am ajuns la urmatoarele concluzii:

 

- rosu, albastru, verde etc. nu sunt bune pt un E60 simplu - poate pe M6, X6 sau seria 1

- negrul face masina sa para mai mica iar in plus ce nu mi-a placut pe final: nu prea se vad detaliile masiniii (curbe, linii, reflexii)

- gri prea deschis e banal si nu arata fain la soare

- a mai ramas space grey si platinum grey.

 

Ca sa fie mai multe detalii inafara am ales M packet si culoarea space grey. Arata absolut SUPERB! Decizia finala am laut-o in curte la Banat Car unde era E60 cu space grey dar si platinum grey si le-am vazut una langa alta.

 

In interior am vrut piele. Ce este necesar, este incalzirea in scaune. La -10 grade cand te urci in ea este dramatic dupa un minut doua. In plus la drum lung, senzatia este chiar placuta sa ai caldura iarna la prima treapta. Un mare plus este ca face bine la ovare pt prietena/ sotie :)

Am ales pielea neagra Dakota pt ca imi place. Nappa poate ar fi mai faina dar mi-a depasit bugetul. Cea deshisa la culoare nu imi place.

Vara nu este problema mare sa te urci daca ai parasolarul pus in geam.

 

Un detaliu care imi place mult: pielea neagra si trimurile de pe bord si nu numai cu finisaj de aluminiu. Este senzational aluminiul ala impreuna cu negru. Imi place enorm de mult.

 

Ca minusuri:

pielea pe scaunul meu a facut la sezut 2-3 cute in primele saptamani. Deci nu e ok la capitolul asta.

s-a urcat prietena in dreapta cu blugi cu tinte si mi-a lasat ceva urme pe sezutul din dreapta :)

 

Asta este acum dar nu regret nimic. Masina este superba cum arata. Prietenii si colegii de la servici rad de mine cum tot stau si imi admir masina...

Link to comment
Share on other sites

adevaru ca s multe e60.. o gramada!am si eu de ceva timp si pot sa zic ca nu mai e o masina asa speciala...e f buna intradevar si e super ok !dar la cate sunt pe la noi prin cta.. cred ca s mai dese ca loganurile :)

 

Aaa....pai atunci e super...Inseamna ca gagicutele de pe strada "salivau" de fapt la mine si nu la masina :) ....

Link to comment
Share on other sites

adevaru ca s multe e60.. o gramada!am si eu de ceva timp si pot sa zic ca nu mai e o masina asa speciala...e f buna intradevar si e super ok !dar la cate sunt pe la noi prin cta.. cred ca s mai dese ca loganurile :)

 

Cred ca e60 e o masina speciala si atrage atentia imediat ce vezi una. De aici si impresia ca sunt foarte multe. Oare cate loganuri trec zinlnic si nu le observi? Daca ar fi mai multe bmw-uri ca si dacii am trai si noi ca in Elvetia ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.