Jump to content

Ce consum aveti la E36?


nailbombmax

Recommended Posts

  • Replies 561
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe scurt:

 

Diferenţial lung: viteză maximă mai mare, demaraj mai slab.

Diferenţial scurt: viteză maximă mai mică, demaraj mai bun.

 

Din câte ştiu, diferenţialele de diesel sunt mai lungi decât diferenţialele de maşini pe benzină.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt:

 

DiferenĂžial lung: vitezĂŁ maximĂŁ mai mare, demaraj mai slab.

DiferenĂžial scurt: vitezĂŁ maximĂŁ mai micĂŁ, demaraj mai bun.

 

Din câte ºtiu, diferenÞialele de diesel sunt mai lungi decât diferenÞialele de maºini pe benzinã.

 

Ca si consum de carburant cum se traduce? E36 cu ce diferentiale e dotat?

Link to comment
Share on other sites

E36 318is : cum imi place sa intru in detalii, precizez : (aaaa..si fara A.C.)

in oras: mediu in jur de 12.5% ....mai cu jar 15-16% ...iar blana 20% - nu am reusit sa sar de 20% chiar si cu 4 persoane si numai intre 4500-7000 rpm

extraurban : mers pimp 6.2% , mers normal 7.3% , mai spre graba 8.5%, forja pe A1, 5 persoane - peste 180km/h 14%

Link to comment
Share on other sites

E uite asta da raspuns la Cobrelu acu mai vi de-acasa...sa te auda si oamenii care zic ca is-ul consuma mai putin ca 20...

 

@ciupanezu

 

Exista doar doua tipuri...lung si scurt? mediu nu exista? ca ma gandesc ca ala mediu ar fi perfect...consum mai mic decat scurtu si sprint mai mare decat lungu...

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt:

 

DiferenĂžial lung: vitezĂŁ maximĂŁ mai mare, demaraj mai slab.

DiferenĂžial scurt: vitezĂŁ maximĂŁ mai micĂŁ, demaraj mai bun.

 

Din câte ºtiu, diferenÞialele de diesel sunt mai lungi decât diferenÞialele de maºini pe benzinã.

 

Ca si consum de carburant cum se traduce? E36 cu ce diferentiale e dotat?

 

pai la drum lung cu un diferential mai lung o sa consume mai putin pt ca nu merge asa turata.

e dotat cu mai multe :)

Dieselurile au diferentiale mai lungi ca sa conpenseze plaja de turatii mai mica.

 

@ciupanezu

 

Exista doar doua tipuri...lung si scurt? mediu nu exista? ca ma gandesc ca ala mediu ar fi perfect...consum mai mic decat scurtu si sprint mai mare decat lungu...

 

sunt mai multe.. masina vine din fabrica cu cel mai bun raport performante/consum.

 

cu un diferential lung e mult mai lenesa la demaraj, dar consuma destul de bine. Eu am cel mai lung diferential care s-a pus pe E36 (de 325td) si scot consum mai bun in afara decat un 320i si daca merg incet chair cat un 316. (am avut si 6% cosnumul mediu in afara).

La demaraj intradevar nu mai trage cum o facea cu cel original, dar merge.. Trebuie sa te obisnuiesti cu treptele..la depasiri din scurt de pana in 100km/h merg doar cu a 2-a, iar pana spre 150-160 a 3-a..

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt:

 

Diferenţial lung: viteză maximă mai mare, demaraj mai slab.

Diferenţial scurt: viteză maximă mai mică, demaraj mai bun.

 

Din câte ştiu, diferenţialele de diesel sunt mai lungi decât diferenţialele de maşini pe benzină.

 

Ca si consum de carburant cum se traduce? E36 cu ce diferentiale e dotat?

 

pai la drum lung cu un diferential mai lung o sa consume mai putin pt ca nu merge asa turata.

e dotat cu mai multe :)

Dieselurile au diferentiale mai lungi ca sa conpenseze plaja de turatii mai mica.

 

@ciupanezu

 

Exista doar doua tipuri...lung si scurt? mediu nu exista? ca ma gandesc ca ala mediu ar fi perfect...consum mai mic decat scurtu si sprint mai mare decat lungu...

 

sunt mai multe.. masina vine din fabrica cu cel mai bun raport performante/consum.

 

cu un diferential lung e mult mai lenesa la demaraj, dar consuma destul de bine. Eu am cel mai lung diferential care s-a pus pe E36 (de 325td) si scot consum mai bun in afara decat un 320i si daca merg incet chair cat un 316. (am avut si 6% cosnumul mediu in afara).

La demaraj intradevar nu mai trage cum o facea cu cel original, dar merge.. Trebuie sa te obisnuiesti cu treptele..la depasiri din scurt de pana in 100km/h merg doar cu a 2-a, iar pana spre 150-160 a 3-a..

 

 

Nu inteleg.

Pai in topicul unde ai prezentat masina, ai pus si un video cu 220km/h in viteza a 4-a.

In ala prinzi 90km/h cu a 1-a.

faci 0-100km/h in juru a 5.5-6 secunde, ceea ce e cu 2 secunde sub ce scoate un 325i cu diferential original.

Cum mai e ?

Ori nu indica bine ala, ori ai alt motor la acel video. nu se poate sa iei 0-100 cam cat ia un e36 m3...

Cu chip sau fara

la benzinare nu e atata diferenta, si eu am chip.

Tu spui ca nu mai trage asa, dar defapt ai un demaraj pana la 140-160 de te invidiaza m3. sau pe acolo.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

ia cam 70 cu a 1-a :)

sute o face cam in 7 secunde cu diferentialul asta lung, nu 5-6sec (as vrea eu).

se simte si chipul ala.. faci cu aproape 1sec mai putin pana la suta.

 

5 secunde ar fi prea bine, la fel ca un M3 E46.

Pai daca ne luam dupa video din prezentare, scoate sub 6

Cel putin din mom in care se ridica acu de la vitezometru pana la 100km/h pe ceas.

Am calculat cu stopwatch...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic.. eu am cronometrat dupa timpul filmului.

Iti zic sigur ca in ~7 ia suta :)

 

Ce cip ai la ea? iti regleaza consumu? sau doar iti da 10 cp in plus..plus consumu...

 

nu stiu ce cip e. E pus de fostul proprietar.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

e ala lung.. se vede ca se duce mult in fiecare treapta.

cu ala normal lua cu ~20km/h mai putin in fiecare treapta.

Cu ala stiu ca se ducea mai bine :)

 

 

Uhm...poi si nu poti afla ce cip a pus pe ea? De dragul nostru .... Te rugam frumos...ca sunt tare curios daca iti da putere si iti regleaza si consumu e ideal...dar pentru mine e ideal si doar daca imi regleaza consumu :)

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.