Jump to content

m3 Cabrio sau 335i M-Pack Cabrio


superalfi

Recommended Posts

pana la urma m-am hotarat: 335i DKG Cabrio la care voi adauga un pachet AC Schnitzer (motor management, evacuare) - valori dupa upgrade:

360 cp si 520Nm cuplu - performante in jur de 4,9-5,0s pana la 100km/h - masina va fi si delimitata la 285-290 km/h

 

Cat te costa acest "pachet" ? Iti pastrezi si garantia banuiesc , corect ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pachetul pe site-ul lui ACS in DE este de vreo 6300 euro fara TVA in care este inclus: motor management, evacuare race dubla, indicatoare bord pana la 320km/h - am pus aici in pret si fusta spate care se pune pentru a merge cu evacuarea

da - intr-adevar se pastreaza garantia

in DE mai in fiecare oras este un handler ACS care de fapt este unul din dealerii de BMW

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare!

 

Am in plan sa imi iau un cabrio si as avea urmatoarele variante:

 

M3 sau 335i cu pachet M - ambele in varianta cu cutie DKG. Intrebari:

 

1. nu am condus DKG-ul de la BMW asa ca niste pareri de la cei care au mers cu cutia ar fi bine venite

2. daca este cineva care a mers cu amandoua din variantele propuse de mine ar fi excelent sa imi spuna o parere

3. merita diferenta de pret dintre cele 2 variante? nu neaparat in materie de performante dar si cat ca feeling si placerea de a conduce

 

Masina o sa o folosesc numai in perioade in care se va putea merge cu un cabrio - pe timp frumos - in restul timpului am un Audi RS4 modelul B7 din 2006 pe care il voi utiliza.

Bineinteles ca in Bucuresti la reprezentanta la BMW nici nu se pune problema sa aiba un 335i de test dara-mite si cu cutie DKG - nu mai vorbesc de M3 de test ... :)

 

Orice parere constructiva si ajutor este binevenit!

 

 

:)

am m3 dkg- e senzationala cutia.are 5 moduri de functionare.pe cel mai mic functioneaza ca un tiptronic.pe ultimul e racheta.si apoi mai sunt padelele-f tare

Link to comment
Share on other sites

cred ca un m3 este ceva unic. asa cum spunea si fbdcnt e ceva dupa care intorci capul fara sa vrei. desigur 335 i arata aproximativ la fel si nici ca performante nu sta rau. oricum alegerea e subiectiva. da vad ca deja ai ales spre 335i. sa te bucuri de masina.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Uite aici un link despre 335i: http://www.edmunds.com/insideline/do/Drive...rticleId=117669

 

Dupa parerea celor de la Edmunds, 335-ul este mai rapid in practica decat pe hartie (producatorul a vrut sa protejeze M3-ul).

 

Eu am 335i si zic ca ai facut o alegere corecta, in situatia in care nu te dau banii afara din casa. Diferenta de pret de peste 20k dintre cele doua modele nu prea se justifica. Pe langa diferenta de pret, in avantajul 335-ului este si cuplul prezent pe o plaja foarte larga (1300-5000 rpm). Ca sa nu mai spun de consum...

 

pentru ca un M este o masina perfecta
Tare argumentul :) Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
in locul tau as vinde rs4 si mi-as lua M3 ul.. :) .oricum vei simti o diferenta de pe audi pe bmw

Ce e RS de la audi nu e de ici de colo....

rs6 de ex are 579 de cai.......si la interior..... UAU...3 clase peste bmw.

Si mai e si touring :)

Dar cum ai zis, bmw e bmw, si un M te va lasa sigur fara cuvinte :)

 

Doar un exemplu....

Link to comment
Share on other sites

ca o concluzie : daca vrei o masina OEM in care sa nu investesti bani ( sau doar niste mici mofturi ) automat M3 ramane cea mai buna varianta, binenteles ca la M ai cateva capricii pe care un 335i nu ti le ofera, daca te gandesti ca vrei sa mai investesti sa-ti modifici masina renteaza mai mult 335i-ul cum au mai ziso si altii cu 1500E ajungi fix la puterea M3-ului ...acum depinde de tine ce vrei o masina OEM si destul de rara sau o masina cu mult potential de tuning !

 

P.S daca as fi sa aleg cu inima as alege M3, daca as gandi cu capu as lua 335i ! oricum indiferent ce vei alege ...nu cred ca vei fi dezamagit sunt niste bomboane de masini !

Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

depinde de buzunar , daca as avea banii si nu m-ar deranja nimic sincer as lua M3 cu ochii inchisi , daca eziti , considera-te proprietarul unui 335i :) o masina exceptionala , un motor super reusit , cu ceva bani in plus ajungi la puterea M3-ului ... bine cu ceva retineri :)
Link to comment
Share on other sites

in locul tau as vinde rs4 si mi-as lua M3 ul.. :) .oricum vei simti o diferenta de pe audi pe bmw

 

 

nu ai citit cu atentie, omul si-a comandat 335i acum mai bine de o luna.

 

 

iar daca esti la capitolul bagare in seama aduc si eu niste completari

despre ce diferenta vorbim?

rs4, masina construita pe o platforma veche din 2001 pune probleme mari unui m3 cu o platforma tehnica din 2005 iar multi prefera rs4-le in fata m3-ului.

m3-ul a venit cu prea putin in plus si are suficiente in minus in fata unei masini de varsta a 3-a si nu reuseste sa se impuna ca un castigator clar. ce se va face m3-ul cand va aparea rs4 pe platofrma lui a4 din 2007?

va fi acceasi diferenta care a fost acum cativa ani intre rs4 -le ce-l huliti voi(b7) si m3-ul vechi(e46 parca se numeste) adica o diferenta astronomica.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

ideea era ca omu' doreste un 3 ar cu performante de M.ar fi mai indicat in umila mea parere de bagator in seama :) sa-si ia direct M3. Si daca esti fun audi ,no pb ,dar vezi ca ai gresit forumul ..

 

poate-mi scapa mie,dar nu am citit sa-si fi comandat inca.oricum 335i e superb

Edited by alexmr2004
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.