Jump to content

Probleme peste probleme BMW 320 E90 diesel / 2005


Recommended Posts

din resturi nearse sau funingine rezulta fum maroniu, chiar negru,

 

PS: nu o sa vezi efectiv ca iese fum, mai ales sub masina, dar daca racordurile sunt negre, sau au pete negre pe ele, pe acolo sa fii sigur ca scapa gaze.

 

Baga plinu, si arde-l... daca dupa 1 plin de motorina mai da fum ingrijoreaza-te, eu zic ca e wins-ul nu s-a ars complet.. a mai ramas pe undeva, asa ca arde-l :)

Link to comment
Share on other sites

Azi cand am ridicat capota chiar iesea putin fum dinspre acolo...cred ca de la filtrul epurator ca de altundeva nu cred ca avea cum sa iasa, nu ?

 

Verifica racordul flexibil si suportii de motor.

 

Racordul flexibil si suportii la motor pentru a depista daca din aceasta cauza e mai zgomotos motorul in sarcina ? Fumul nu cred ca are de a face cu acestea doua, nu crezi ?

 

 

Ce spun eu si ce ma intrebi tu? Dar hai sa reformulez: Fum in compartimentul motor iti poate iesi (asa cum spui tu ca observi) din doua cauze: ori garnitura de galerie dusa (ceea ce ma indoiesc), ori racordul flexibil dus. Iar daca observi ca racordul este fisurat, cauza (in cele mai multe cazuri) este de la suportii de motor. Acum am fost clar?

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Daca intradevar iese putin fum din compartimentul motor tind sa cred ca e aceeasi problema pe care am avut-o eu . Cu toate ca al meu e pe benzina , am schimbat garnitura capacului de sus (culbutori ). Undeva mai spre spatele capacului pierdeam cate o picatura de ulei care cadea exact pe evacuare , aceasta fiind incinsa ,la contactul cu uleiul iesea fum si mirosea cum zici si tu.Da jos capacul de plastic si cu motorul rece ( sa nu te arzi ) pipaie de jur imprejurul capacului sa vezi daca nu cumva e aceeasi problema.
Link to comment
Share on other sites

Pai pictograma e de la filtrul polen.Poate nu ti-au resetat bine computerul.

filtrul de polen l-am schimbat singur, l-a dat jos si la revizie, dar ala nu merge resetat, sau cel putin nu a reusit.

o sa merg la service BMW sa intreb.

merci oricum.

ai incervat asta si nu ai reusit sa-l resetezi?eu am resetat vehicle check-ul singur dupa instructiunile astea.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=513264

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 7 years later...

Salut, îmi dă fum în partea pasagerului dinspre turbo, BMW e90 320D, turbo schimbat recent + garnituri galerie evacuare, garnitura turbo și garnitura DPF

Foarte probabil nu au reusit sa stranga (sau or fi rupt vreun surub de la spatele turbinei..) unul din suruburile de pe evacuare. s au colierul nu e strans cum trebuie pe gatul turbinei..

Nu vad de ce ar fi umblat la filtru epurator. Nu se umbla la el sa dai turbina jos.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.