Jump to content

Placute de frana


tiberiuenache

Recommended Posts

Vreau sa schimb placutele de frana cu unele EBC Redstuff...insa nu stiu de unde pot cumpara asa ceva? Aveti idee?

 

PS: Daca stiti si alte modele de placute care sa fie de calitate si sa nu faca mizeria aia enervanta pe jante, ar fi excelent...poate si sa-mi spuneti de unde sa le iau? MOmentan am textar BMW si sunt execrabile, scartaie de nebune si fac o mizerie de nedescris...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vezi www.performancezone.ro ,is tipi cu driftu in Ro.

intra in contact cu ei...te rezolva cu placere si sunt de treaba oamenii

http://www.performancezone.ro/index.php?pa...1de2f943a392b31

 

eu am ate..multumit de ele cat de cat. Fac mizerie!

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult! Astea Textar pe care le am nu numai ca fac mizerie dar si scartaie...se pare ca senzorul este facut dintr-un material mai de kko si din aceasta cauza...Cel putin asa mi s-a spus...

 

Imi pare rau ca nu am fost atent ce placute avea cand am luat-o din DE pt ca alea erau f bune si nu faceau mizerie aproape deloc...

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are senzorul cu scartaitul ? cand senzorul face contact cu discu, se taie firul si se aprinde in bord atentionarea, in rest senzorul nu are nici o treaba.

 

PS: ca sa nu ramana jegu pe jante, jantele trebuie ingrijite ca masina, cum dai pe parbriz cu solutie sa nu ramana apa pe parbriz, tot asa speli jantele si dai cu sprei special... e un izolant sa-i zic asa, nu ramane apa si jegu pe ele :).

 

post-6684-1227182194_thumb.jpg vreo 30 de lei

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, asa mi-au spus la service...cica ori senzorul e dintr-un material mai prost, ori sunt placutele "prajite", din cauza ca le-am folosit intens !!!! Cred ca de fapt e din cauza ca sunt de proasta calitate placutele...

 

Am sa incerc si cu spray din ala sa vad ce se intampla, oricum jegul se pune dupa doar o zi de mers... :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult! Astea Textar pe care le am nu numai ca fac mizerie dar si scartaie...se pare ca senzorul este facut dintr-un material mai de kko si din aceasta cauza...Cel putin asa mi s-a spus...

 

Imi pare rau ca nu am fost atent ce placute avea cand am luat-o din DE pt ca alea erau f bune si nu faceau mizerie aproape deloc...

 

la Elite (b-dul Iuliu Maniu) au placute (si discuri) Brembo, daca esti interesat de asa ceva

Link to comment
Share on other sites

cu spreiu da pe jante, la placute .. asta este... cu scartaitu e de la materialu din care sunt facute, daca sunt noi placutele.. o sa treaca scartaitu cu timpu, daca nu sunt noi :) o sa treaca cand le schimbi..

 

Au scartait cam la 1000km dupa ce le-am montat...acu deja trebuie sa le schimb...chiar daca ma mai tin 3-4000km...nu-mi place cum fac!

 

@Bill: Merci, am sa trec si pe la ei sa vad, daca nu pot face rost de EBC...

Link to comment
Share on other sites

la Elite (b-dul Iuliu Maniu) au placute (si discuri) Brembo, daca esti interesat de asa ceva

 

Ai avut plĂŁcuĂže Brembo pe maÂşinĂŁ?

 

Ai fost mulĂžumit de ele?

 

sincer, nu am avut dar stiu ca Brembo e nr. 1 cand vine vb. de frane,

de ce nu sunt bune?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Salut. Aceeasi problema o am si eu...nu stiu ce placute sa-mi pun pe masina, unii zic ca Textar sunt cele mai tari, voi am vazut ca le huliti. <_< Cred ca pana la urma am s-o urc pe elevator sa vad ce-a avut din fabrica, desi la categoria mizerie pe jante am stat super bine cu astea. Ma seaca service-ul de la Bavaria pentru ca niciodata nu da informatii despre ce i-ar trebui unei masini (la consumabile ma refer) si in plus sunt niste hoti. Am terminat-o cu ei. D-aia ma agit acum sa gasesc un raspuns la intrebarea mea: ce placute de frana ar trebui sa pun pe un 520D, asta desigur pana fac magaria cu elevatorul, sperand ca pe actualele placute o fi vreun hint. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Si unde le gasesc? La service-ul la care am fost eu mi-au dat un pret de 580 de lei pentru ele, e bine? Sa caut la nenea aia gen Dijital?

 

Mie imi recomandase cineva ZVAD sau ceva de genul ca n-am retinut exact. Prea multe optiuni si prea putine cunostinte in ceea ce ma priveste. <_<

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu BMW vine echipat cu ATE. Eu am pe masina ATE si merg super bine fara nici un fel de zgomote dubioase.

 

Unele BMW-uri vin si cu alte marci de placute si discuri. Eu de ex am pe fata JURID si pe spate TEXTAR. Sau invers... <_>

 

In fine... Eu sunt extrem de nemultumit de placute. Scartaie cateodata la fiecare franare. Apoi o perioada nu mai scartaie dupa care isi "revin".

 

Am acum 31.000km si cica as mai putea merge vreo 15-20k km. Deci viata lunga au, masina franeaza bine dar face ca un autobuz cand pun frana...

Link to comment
Share on other sites

Ale mele scartaie mai ceva ca Dafu'...mi-e si rusine la stop cand se uita toti la mine. <_< Si nu le-am schimbat pana acum, sunt cele din fabrica. Abia astept sa le schimb sa vad ce minuni mai pun bavarezii pe masini.

Si mai am o intrebare: de ce ATE vin fara senzor? N-ar fi normal sa vina cu tot ce le trebe? De ce trebuie sa iei senzoru' separat? D-aia am optat de data asta pentru unele care au de toate. :) Sper numai sa ma tina macar 20k km sau sa nu-mi nenoroceasca discu'.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrei sa ai surprize ia ATE, eu prima data am luat alte porcarii si le-am dat jos ca parca omoram pisici la stop, in halul ala scheunau. 580 este pret OK

 

ATE am pus si eu (de la userul grozadan) si nu scartaie deloc. Cat despre praful ala... la cat de mult a plouat masina e mai tot timpul curata, la fel si jentile. Dar nu am observat sa faca depuneri exagerate pe jante. Adevarul e ca folosesc frana putin si cu simt. In schimb, stiu persoane la care jentile pe fata sunt negre (nu stiu daca din cauza placutelor slabe sau a stilului de condus).

Link to comment
Share on other sites

Si eu am pus tot ATE, tot de la @grozadan...nu scartie si franeaza ok... au costat 540 RON pe fata si 230 pe spate, asta pentru 535d, pentru motorizari mai mici cred ca sunt mai ieftine, e in functie de marimea discurilor...Nu innegresc jantele, sau nu exagerat....
Link to comment
Share on other sites

unele placutele vin cu senzori separati, pt ca daca schimbi placutele inainte de a se uza senzorul, at tre schimbate doar placutele si raman senzorii vechi... senzorii am inteles ca, costa 150 lei buc.. x4...!!!

 

astia de la AB le schimba oricum pe toate...ca sa ia banii...eu am schimbat la AB si nu am probleme...nu schelalae...nu nimic...doar niste mizerie pe jante, dar am solutie si le curat...deh...o vrei curat...tre sa freci <_< e normal totusi sa scoata mizerie...doar rostul lor este sa se uzeze...dc nu se uzeaza corespunzator, at incep sa uzeze discurile...alta belea!

dc scataie, atunci insemna ca placutele sunt de proasta calitate...ca au bucati de material mai tare in componenta...

Cost AB schimbare placute fata 1200lei...

 

ah, in cei 1200 lei intra si schimbul lichidului de frana...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.