Jump to content

Placute de frana


tiberiuenache

Recommended Posts

si tocmai datorita eficientei mai ridicate.... discurile daca sunt normale....se vor uza mai repede.

 

 

Exact. La franare este un compromis intre a frana bine si uzura. Fiecare dintre cele doua elemente, palcuta si disc, inluenteaza granita dintre ele. Mai intervine si franarea in functie de temperatura...

 

Practic orice placuta va frana. Conteaza insa cum si cat va frana :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca idee de pret... OE erau 800 de lei doar pentru spate (la reprezentanta).

ATE au fost 250 lei. Calitativ (din experienta proprie) eu as spune ca nu e nici o diferenta intre ATE si OE.

 

Da, pentru raceri probabil se justifica placute+discuri sport. Eu personal nu simt nevoia de frane mai bune. Sunt multe alte elemente ale sistemului de franare care functioneaza prost si dam vina pe placute.

Link to comment
Share on other sites

Mecanicul mi-a spus ca si TRW-urile sunt bune, dar tind sa cred ca placutele care le am acum sunt TRW si nu imi plac. Oricum, mi-a dat preturi imense la Ate si la cele Originale.

 

Legat de discuri, cat trebuie sa fie de uzat pt a fi schimbat? Eu de ex am o uzura de aprox 2mm si nu bat la franare deloc.

 

Totusi vad ca multa lume e pro Ate, in concluzie voi lua Ate :)

 

Merci mult!

Edited by geyer
Link to comment
Share on other sites

oem = original manufacturer equipment

 

oe = original equipment

 

Intre ceva produs pe producator si original, pot fi mari diferente. La cele OE trebuie trecute unele standarde de calitate.

 

La cele de producator nu este obligatoriu. Pot fi de aceiasi calitate insa nu este obligatoriu.

 

Lucrez la o firma care dupa ce se produc pe linia de productie niste echipamente elctronice, le verifica. Cele care nu se califica din diferite motive, sunt reprogramate si vandute ca piesa "pe producator". Amandoua sunt produse de aceiasi firma insa sunt diferite.

Link to comment
Share on other sites

Grosimea discului de frana fata la masina ta este de 36,0 mm,limita de uzura a discului de frana este de 34,4 mm,daca depaseste limita de uzura discul trebuie schimbat.

Paradoxal,pretul placutelor Ate este aproape identic cu pretul placutelor OM.

Pretul corect pentru Textar 270 lei,Brembo 360 lei

 

Buna informatia, chiar trebuie sa verific discurile.

 

Legat de preturi pt placute, ma intreb de ce furnizorii imi dau pt placutele Ate de ex, unul 1100lei iar altul 700... E ciudata diferenta asta de pret pt acelasi produs, iar Textar-ul are pret mic(270 lei) fata de Ate, dar la calitate nu cred ca sunt chiar asa de jos...nu? :) Ideea este sa imi franeze masina bine si la viteze mari.

Link to comment
Share on other sites

ce consideri tu prost la proiectarea sistemului de franare de la bmw (sau de la masina ta) ? cum ai vedea o imbunatatire a acestui sistem pentru o eficienta mai ridicata ?

Nu neaparat la masina mea si nici la BMW, ci la masini in general, indiferent de marca. Vorbim de masini folosite, nu de masini noi.

In timp am intalnit destule. Multi nu le vad/simt. Dar cand compari cu o masina noua, se simte.

Dau doar 2 exemple:

- tulumba de frana

- vacuum-ul din instalatie

Sunt 2 elemente aparent neimportante. In realitate de acestea depinde FOARTE mult calitatea franarii.

Prea putini dintre noi schimba o tulumba doar pentru ca nu isi face treaba ca una noua. Eventual cand se sparge membrana de tot.

 

Nu continui discutia pentru ca sunt offtopic aici.

Link to comment
Share on other sites

pe e60 530DA-ul meu luat de nou au fost TEXTAR,numai TEXTAR am folosit si voi folosi,nu scirtie frineaza f bine

 

Sunt curios: nu iti uruie cand se incalzesc si pui frana? Sau daca pui frana de la 200 la 100km/h nu isi pierd din eficienta sau nu ai sesizat asta?

Link to comment
Share on other sites

Pe masina actuala am trw si sunt foarte multumit de cum franeaza, zgomot nu prea fac, pe mine ma intereseaza sa franeze foarte bine, nimic altceva.

 

La bmw cand l-am avut am pus originale si mi s-au parut foarte bune, mult mai bune fata de ce erau inainte sa le schimb, dar nush ce firma erau.

La lancer cand l-am avut am pus roadhouse si am fost foarte multumit.

Ciudat la masina actuala am pus acum 1 an discuri brembo si placute tot roadhouse si in vara am schimbat discurile ca se avalizasera, placutele erau foarte tari faceau urat cand puneam frana, le-am aruncat si am pus acum discuri TRW cu placute TRW si sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios: nu iti uruie cand se incalzesc si pui frana? Sau daca pui frana de la 200 la 100km/h nu isi pierd din eficienta sau nu ai sesizat asta?

nu :)

am avut eu pe fata ferodo (asa am luat masina) la care se simtea chestia asta la viteze mari cum zici u , si le am schimbat fata spate cu textar si sunt foarte ok. nu am avut probleme cu ele ...

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios: nu iti uruie cand se incalzesc si pui frana? Sau daca pui frana de la 200 la 100km/h nu isi pierd din eficienta sau nu ai sesizat asta?

 

Nop,inca am discurile originale ale masinii (114.000 km),dar intradevar nu obisnuesc sa le abuzez,citeodata mers agresiv cu depasiri sa zicem 160-180 apoi reduceri puternice in 60-80 sa ma repliez ,totul ok, fara fadding.Intradevar daca mergi foarte agresiv probabil cel mai bine ar fi ceva sport

Link to comment
Share on other sites

Textar face parte din concernul TMD.Concernul respectiv face numai echipamente de franare premium si mai detin inca o firma Pagid.Ce este paradoxal la Textar,sunt preturile,spre exemplu la o masina oarecare(medie)preturile placutelor sunt destul de maricele,la o masina premium(Bmw-ul de fata,Mitsubishi 2010)pretul placutelor este destul de mic.Este o politica destul de ciudatica care le aduce clienti destul de multi.Eu pesonal am vazut placute de frana Textar ca echipare de original Bmw.

Poza cu placute de original E36 pisicar :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.