Jump to content

Placute de frana


tiberiuenache

Recommended Posts

nu exista decat un senzor/punte-adica unul fata,unul spate; placutele nu scartaie din cauza ca e prost materialul ci pt ca nu sunt montate corespunzator

 

Aici nu sunt de acord. Poate daca sunt montate gresit sa scartaie. Insa daca sunt proste, facute dintr-un material prost, pot scartai oricat de bine ar fi montate.

 

Eu de ex am placutele din fabrica. Au scartait prima data dupa 4000 de km, timp in care masina a fost doar la mine, nu a vazut service sau vulcanizare!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

conteaza compozitia ferodoului din placute cele care contin mult fier si mai putin cupru uzeaza discurile si scartaie <_< adica sant ieftine, incaltesc ,fluiera dar nu franeaza (made in romanica-turcisme-ungurisme etc)

NU cautati in bazar luati ORIGINAL mai eftin la final :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
nu exista decat un senzor/punte-adica unul fata,unul spate; placutele nu scartaie din cauza ca e prost materialul ci pt ca nu sunt montate corespunzator

 

cum se pot monta necorespunazor placutele?

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

conteaza compozitia ferodoului din placute cele care contin mult fier si mai putin cupru uzeaza discurile si scartaie :) adica sant ieftine, incaltesc ,fluiera dar nu franeaza (made in romanica-turcisme-ungurisme etc)

NU cautati in bazar luati ORIGINAL mai eftin la final :lol:

Eu am avut montate "originale" de cei de la Filaret si scartaiau de parca aveam dacia 1300 din '79...asa ca am pus RedStuff si am scapat de scartaiala!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Eu mi-am schimbat placutele pe fata acum 2 luni, cu tot cu discuri. Am luat EBC, greenstuff cu discuri standard, in ideea ca voi mai reduce negreata care o lasa le jante si ca vor tine mai mult, asa cum le lauda importatorii. Am deja vreo 1500 km si cred ca pot spune ca parca se simte o usoara reducere a prafului de pe jante si parca e mai fin, nu asa de nisipos ca cel de dinainte. In schimb este evident ca masina franeaza mult mai bine decat inainte, iar scartaitul, care la placutele de dinainte ma scotea din sarite, acum nici macar nu si-a facut simtita prezenta. Mai ramane de vazut cati km ma vor tine aceste placute.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut!

 

A venit timpul sa schimb placutele de frana la masinuta mea :p

 

Doresc sa stiu care este producatorul care e cel mai bun, calitate raportata la pret si anume: Ate, originale, Textar...etc

 

Mentionez ca masina e 535d 210kw.

 

Cele care le am acum, nu stiu ce firma sunt dar de la inceput nu mi-au placut pentru ca la viteze de peste 160km/h la franare incepeau sa vuiasca si sa nu mai aiba eficienta plus ca imi innegresc jantele ca naiba. Au fost schimbate in tara, dar nu mai stiu ce firma sunt.

 

Cei care au o propunere, pot sa imi dea un feedback.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Bosch sunt PUSCARIE de placute frana.Nu sunt produse de Bosch,ci doar ambalate de ei.

Placutele originale au un pret destul de deranjant,si singura optiune buna raman ATE.

De luat in calcul varianta Pagid cu un raport destul de bun calitate/pret.

Placute Bosch facute si ambalate la fabrica Roadhouse in Spania.

 

..

Link to comment
Share on other sites

ATE am pus si eu, asta si recomand. Dupa multiple experiente de-a lungul timpului.

 

Bosch sunt dezastru. Scartaie si nici nu au eficienta.

Spaniole/italiene, etc... nu recomand nicidecum. Mie mi s-a desprins ferodoul de pe metal. Simptomul: intr-o intersectie pedala s-a dus la fund. Nu doresc nimanui senzatia.

Link to comment
Share on other sites

Cred... De aceea am intrebat si eu, pt ca nici senzatia care o am acum cand merg cu peste 160km/h si pun frana si nu imi raspunde cum ar trebui nu e placuta. Si eu ma gandesc la ATE. Am tot auzit ca sunt bune, de aceea am si pus intrebari aici. Mai astept inca, poate apare o marca magica :)))))))
Link to comment
Share on other sites

ATE CERAMIC

NU pune ate ceramic..., ci ate standard.

Claudiu nu o lua personal, nu ma intelege gresit, am pus eu ate ceramic si am avut rabdare cu ele 4-5000 de km. Fac foarte mult zgomot la franare, si senzatia la viteza mare e ca franeaza fier pe fier, si nu te tin franele cum trebuie.

Pentru placute ceramice se pare ca trebuie sa pui discuri perforate/sport . Asta n-am incercat.

Pe langa ate poti sa mai incerci trw .

Link to comment
Share on other sites

NU pune ate ceramic..., ci ate standard.

Claudiu nu o lua personal, nu ma intelege gresit, am pus eu ate ceramic si am avut rabdare cu ele 4-5000 de km. Fac foarte mult zgomot la franare, si senzatia la viteza mare e ca franeaza fier pe fier, si nu te tin franele cum trebuie.

Pentru placute ceramice se pare ca trebuie sa pui discuri perforate/sport . Asta n-am incercat.

Pe langa ate poti sa mai incerci trw .

 

eu cui i-am dat ATE CERAMIC nu a avut priobelemele tale

e drept ca erau discuri sport parca

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu plĂŁcuțe ceramice pe discuri sport și nu m-au impresionat. Am avut și ATE normale, iar nimic deosebit. Acum am OEM. MĂŁcar nu fac zgomot, dar produc negrealĂŁ ceva de speriat.

 

PânĂŁ la urmĂŁ conteazĂŁ cum frânezi și ce pretenții ai ĂŽn general. Unii vor frâne bune cu orice preț, alții unele tĂŁcute, alții sĂŁ nu facĂŁ jantele tuci etc.

 

Fiecare o sĂŁ-ți spunĂŁ ce e bun pentru el, dar mai rar și motivul sĂŁ te poți raporta cât de cât la recomandare.

 

Acum unele care sĂŁ nu facĂŁ nici zgomot, nici praf, nici depuneri nu prea existĂŁ.

 

DacĂŁ mergi tare, eu aș uita de anumite chestii și m-aș orienta spre seriile sport. Probabil printre cele mai accesibile ar fi de la Pagid ĂŽn primul rând.

 

nu-i adevarat ! merg fara probleme si eficienta e chiar mai ridicata decat in cazul celor normale !

 

Mãnâncã repede discurile În schimb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.