Jump to content

Dura Lube-merita sau nu


alex230ro

Folositi/recomandati un aditiv de ulei?  

419 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 352
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o intrebare pentru cunoscatorii de 525d E 39 din 2002.Se poate pune aditiv la motor.Ma refer la duralube..din astea.5-ul meu are cam 200.000 de km.si ma intrebam daca pot sa ii pun aditiv sa ii protejez motorul ca am un condus mai sportiv.

 

 

Daca ii pui ulei Castrol (de care recomanda BMW ,scrie si pe capacul (busonul) de ulei) nu trebuie sa pui aditiv in ulei ,deoarece Castrol are deja aditiv in el si daca mai pui inca unul or sa reactioneze aiurea intre ele :blink:

 

pai nu ii pun Costrol ii pun mobil 1 ca il iau gratis de la un preten.

daca il iei gratis , vinde-l si cumperi Castrol :)

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare pentru cunoscatorii de 525d E 39 din 2002.Se poate pune aditiv la motor.Ma refer la duralube..din astea.5-ul meu are cam 200.000 de km.si ma intrebam daca pot sa ii pun aditiv sa ii protejez motorul ca am un condus mai sportiv.

 

Am mutat aici posturile, ar fi bine sa citesti topicul pentru a-ti face o idee clara.

 

Nu merita sa pui aditivi, uleiul este deja aditivat plus ca Metabond si Dura Lube mai mult strica, stiu mai multe cazuri de segmentari dupa utilizarea de Dura Lube.

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare pentru cunoscatorii de 525d E 39 din 2002.Se poate pune aditiv la motor.Ma refer la duralube..din astea.5-ul meu are cam 200.000 de km.si ma intrebam daca pot sa ii pun aditiv sa ii protejez motorul ca am un condus mai sportiv.

 

Am mutat aici posturile, ar fi bine sa citesti topicul pentru a-ti face o idee clara.

 

Nu merita sa pui aditivi, uleiul este deja aditivat plus ca Metabond si Dura Lube mai mult strica, stiu mai multe cazuri de segmentari dupa utilizarea de Dura Lube.

 

 

Ai vazut vreun caz in care Metabond sa strice?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu intuiesc.

 

Eu spun ca am vazut 4 motoare stricate de Dura Lube insa am auzit si de motoare stricate de Metabond.

 

Aditivii de genul acesta strica in general, uita-te pe carbibles de exemplu si documenteaza-te.

 

Fiecare risca pe pielea lui, daca producatorul nu recoamanda aditivi, e clar ca nu sunt buni.

 

Daca ar fi nevoie de aditivi, chiar BMW ar fi comercializat. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa lamurim situatia: In momentul in care schimbul de ulei se face cu ulei original BMW, nu este nevoie de aditivi.

Atata timp cat schimbul de ulei se achizitioneaza de la un magazin de piese auto oarecare, nimeni nu-ti garanteaza ca acel ulei este original, deci ar tb. imbunatatit. Problema este ca nu stii ce achizitionezi de aici si riscul de a termina un motor.

 

Dura-lube, metabond sau orice alt tratament de motor nu este indicat pt. nici un tip de motor. Rezultatele sunt de moment, sa zicem max. 10000km.

Pentru cei ce au o reprezentanta BMW in oras, este un caz fericit. Pentru ceilalti, cum e norocul.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi nevoie de aditivi, chiar BMW ar fi comercializat. :blink:

 

Si BMW comercializeaza aditivi, doar ca nu stii tu. :)

Cat despre ce recomanda producatorul, unii nu prea asculta.De exemplu tu spui ca uleiul la cutia automata se schimba, desi producatorul nu recomanda acest lucru.

La fel si altii considera ca pot pune aditivi in motor, ceea ce uneori poate nu ar strica. :)

Link to comment
Share on other sites

Dura Lube nu merita pus in nici un motor. De BMW nici nu mai vorbesc.

Subscriu. Pentru mai multe detalii, cititi aici.

 

Eu nu mai sunt de aceeasi parere, din 2004 pana acum am mai studiat, am mai aflat lucruri interesante despre motoare si aditivi. :blink:

Era vorba de DuraLube. Alti aditivi, gen Castrol Magnatec pot fi OK (din cit am citit, e tehnologie serioasa in spate, e o firma serioasa in spate si in plus nici reclama facuta la ce iti ofera prodsul nu-i absurd de optimista - e plauzibil sa fie bun). Insa eu nu pot sa imi dau cu parerea despre asa ceva, caci nu am suficienta experienta. Motor facut praf cu DuraLube insa am vazut.

 

LE. Chiar si-au oprit productia la chestia asta cei de la Castrol? Ce chestie, oare de ce?

Edited by test225
Link to comment
Share on other sites

Cat despre ce recomanda producatorul, unii nu prea asculta.De exemplu tu spui ca uleiul la cutia automata se schimba, desi producatorul nu recomanda acest lucru.

La fel si altii considera ca pot pune aditivi in motor, ceea ce uneori poate nu ar strica. :blink:

 

Diferenta este ca un motor de BMW merge foarte bine chiar si 500 000 km sau chiar mai mult daca uleiul folosit a fost de calitate si schimbat la timp.

 

Cu ce ma ajuta pe mine ca producatorul nu recomanda schimbarea uleiului de la cutie din moment ce cutiile steptronic pica in draci?

 

 

Unii aditivi da, insa nu Dura Lube.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc ulei castrol long life 04 ( cel garantat 60 000 km cu norma numai de bmw ) si il schimb la 20 ca sa ii fie bine motorului...asa a venit masina din germania la aprox 90 000km, asa a fost intretinuta in RO vreo 70.000km si asa fac si eu...nu intentionez sa pun nici duralube si nici metabond,desi am prieteni care au pus duralube in dacie ( da, ma rog ) si a fost ok, si cativa care si-au pus in vr6 sau sfi-uri ( de la opel ) si au fost f multumiti....eu personal nu o sa incerc... Edited by alex sabin
Link to comment
Share on other sites

\

 

Cu ce ma ajuta pe mine ca producatorul nu recomanda schimbarea uleiului de la cutie din moment ce cutiile steptronic pica in draci?

 

 

\

 

Rar am auzit sa pice o cutie steptronic si asta pe la 300-400.000km. :)

 

Inseamna ca toate cutiile steptronic stricate pe care mecanicul meu le are in curte sunt o iluzie optica, multumesc, m-am linistit :blink:

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca toate cutiile steptronic stricate pe care mecanicul meu le are in curte sunt o iluzie optica, multumesc, m-am linistit :blink:

 

Este relevant intr-adevar, ca tu ai vazut cateva cutii steptronic stricate, la mecanicul tau in curte :)

Ma bucur ca ti-am adus linistea.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca toate cutiile steptronic stricate pe care mecanicul meu le are in curte sunt o iluzie optica, multumesc, m-am linistit blush.gif

 

Este relevant intr-adevar, ca tu ai vazut cateva cutii steptronic stricate, la mecanicul tau in curte blush.gif

Ma bucur ca ti-am adus linistea.

 

 

El repara cutii steptronic :blink:

 

Cam una pe saptamana, eu zic ca este destul de mult avand in vedere ca nu este un service foarte cunoscut.

 

Multumesc din nou!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.