Jump to content

Primele cerculetze cu E60


catalincfc30

Recommended Posts

Am asteptat seara sa fie circulatia lejera si m-am avintat curajos cu 530dA ul cauciucuri de vara pe derdelusul de afara;DSCul masini sa facut simtit si totul parea o joaca,absolut nici o problema(demarajul mai slab ca al celorlalte masini AWD sau FWD datorita interventiei DSC-ului).Pe drum la un semafor ajung un ursuletz,in spatele meu opreste o pisicutza...la plecare fiecare incepe sa se joace cu derapaje mici controlate..un DELICIU..decuplez total DSC-ul si o pun pe DS(DriveSport) ...oooo..masina devine o bestie aproape incontrolabila,dar compensez prin skill :) de 9 ani de cind ma jok cu BMWuri pe zapada...ma intilnesc cu un prieten cu un ursuletz 318i echipat cu cauciucuri de iarna si urcam in fata Salii Polivalente (miezul noptii)..se jucau pe acolo citeva masini care sau dat respectuos la o parte si au devenit spectatoare la show-ul oferit de BMWuri :) ...ursuletzul nu comentez o tinea numai in cerculetze..se da la o parte si intru eu sa vad cum e cu E60ul asta la asa ceva...decuplez DSC complet si ii dau bice....ma invirt ce ma invirt si dau in DS...OOOOOOO.....am zburat zapada si gheata si tot,masina se invirtea nebuneste intr-un cerc foarte strins,vitezometrul era in 160km/h+ si deja scoteam fum de cauciucuri incinse !!!SUPERB!!!M-am oprit mai apoi dupa "n" cerculetze ca ametisem de tot!Spectatorii adhoc afla uluiti de la prietenul meu ca ma invirt cu un DIESEL!!!!... "cum frate ala e diesel?!?!dar nu se aude nu scote fum nimik de diesel!!!" :blink: he he he....ma opresc putin sa se linisteasca masina...la fix pt ca apare politia...coborim jos la palatul copiiilor...acolo prietenul meu cu ursuletul provoaca la liniutza prin zapada un Audi A3 si o Toyota Avensis amindoua cu cauciucuri de iarna si banuesc ca stiti FWD,tractiune fata...sau dat cite doi si ursuletzul cistiga cu 3 runde din 4!!!!HAHAHHAHAHA au plecat acasa rapid...ce noapte ce distractie!!!!sper sa fie vreme sa mai incerc si miine seara.Oricum in concluzie :nu luati frate BMWuri ca au tractiune spate si nu faceti nimik iarna cu ele :) :) nu le luati c`a sa le luam noi!!!si poate si mai ieftine (SHandurile)....hahahha cind aud "cum te descurci frate cu bestia aia iarna, e RWD,nici nu ai cauciucuri,e si automata.."eu ii zic "E BMW e deajuns!" :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

Am asteptat seara sa fie circulatia lejera si m-am avintat curajos cu 530dA ul cauciucuri de vara pe derdelusul de afara;DSCul masini sa facut simtit si totul parea o joaca,absolut nici o problema(demarajul mai slab ca al celorlalte masini AWD sau FWD datorita interventiei DSC-ului).Pe drum la un semafor ajung un ursuletz,in spatele meu opreste o pisicutza...la plecare fiecare incepe sa se joace cu derapaje mici controlate..un DELICIU..decuplez total DSC-ul si o pun pe DS(DriveSport) ...oooo..masina devine o bestie aproape incontrolabila,dar compensez prin skill :)  de 9 ani de cind ma jok cu BMWuri pe zapada...ma intilnesc cu un prieten cu un ursuletz 318i echipat cu cauciucuri de iarna si urcam in fata Salii Polivalente (miezul noptii)..se jucau pe acolo citeva masini care sau dat respectuos la o parte si au devenit spectatoare la show-ul oferit de BMWuri :D ...ursuletzul nu comentez o tinea numai in cerculetze..se da la o parte si intru eu sa vad cum e cu E60ul asta la asa ceva...decuplez DSC complet si ii dau bice....ma invirt ce ma invirt si dau in DS...OOOOOOO.....am zburat zapada si gheata si tot,masina se invirtea nebuneste intr-un cerc foarte strins,vitezometrul era in 160km/h+ si deja scoteam fum de cauciucuri incinse !!!SUPERB!!!M-am oprit mai apoi dupa "n" cerculetze ca ametisem de tot!Spectatorii adhoc afla uluiti de la prietenul meu ca ma invirt cu  un DIESEL!!!!... "cum frate ala e diesel?!?!dar nu se aude nu scote fum nimik de diesel!!!" :blink:  he he he....ma opresc putin sa se linisteasca masina...la fix pt ca apare politia...coborim jos la palatul copiiilor...acolo prietenul meu cu ursuletul provoaca la liniutza prin zapada un Audi A3 si o Toyota Avensis amindoua cu cauciucuri de iarna si banuesc ca stiti FWD,tractiune fata...sau dat cite doi si ursuletzul cistiga cu 3 runde din 4!!!!HAHAHHAHAHA au plecat acasa rapid...ce noapte ce distractie!!!!sper sa fie vreme sa mai incerc si miine seara.Oricum in concluzie :nu luati frate BMWuri ca au tractiune spate si nu faceti nimik iarna cu ele :)  :) nu le luati c`a sa le luam noi!!!si poate si mai ieftine (SHandurile)....hahahha cind aud "cum te descurci frate cu bestia aia iarna, e RWD,nici nu ai cauciucuri,e si automata.."eu ii zic "E BMW e deajuns!" :)  :)  :)

67371[/snapback]

:) :w00t:
Link to comment
Share on other sites

eu am venit cu un x5 cu pachet sport de la bran prin campulung-pitesti si am mers destul de prost. masina e grea, rotile late, nu prea aveam frana iar la peste 90/h se producea un soi de acvaplanare pe stratul subtire de zapada. trebuie cauciucuri de iarna. am venit odata de la viena pe viscol cu un 5-ar cu anvelope de vara. eram 5 in masina, rotile destul de inguste, ne-am descurcat. cerculete si prostii poti face cu orice nu e problema, treaba e ca pe sosea daca vrei sa circuli sigur trebuie anvelope de iarna.
Link to comment
Share on other sites

..se da la o parte si intru eu sa vad cum e cu E60ul asta la asa ceva...decuplez DSC complet si ii dau bice....ma invirt ce ma invirt si dau in DS...OOOOOOO.....am zburat zapada si gheata si tot,masina se invirtea nebuneste intr-un cerc foarte strins,vitezometrul era in 160km/h+ si deja scoteam fum de cauciucuri incinse !!!SUPERB!!!

67371[/snapback]

cea mai aiurea chestie dupa asa ceva este ca ziua urmatoare, dupa ce iti revii si vrei din nou sa fii om normal, te scoate din minti computerul de bord care zice ca mai ai autonomie de... ooops!... 80 de km (cind e de fapt jumatate rezervorul).... :blink:

Link to comment
Share on other sites

he he he....ma opresc putin sa se linisteasca masina...la fix pt ca apare politia...

am colindat aseara prin tot orasul sa gasesc un loc unde nu erau politisti :blink: cred ca n-am vazut toata iarna atatea masini de politie prin oras. m-am dat si eu in rond la casa poporului cam 3 minute si noroc ca am plecat la o tigara, ca tusti si gaborii repede. :) i-au prins pe unii cu un opel astra care se uitasera la noi si incercau si ei ( din greu) sa se dea :)

Link to comment
Share on other sites

Eu de cate ori am avut ocazia, am incercat in parcarile de la metro. Cu aplauze de la paznici... :) Cand intrebam: "sper ca nu v-ati suparat pe mine ca am dat ture in parcare..." mi-au raspuns invariabil: "NUUUUU... Mai vrem!!"...

 

:)

67440[/snapback]

am fost la 2 metro aseara, si amandoua aveau portile inchise. :) poate n-am nimerit eu un metro disponibil :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu incerc, cum se duc 275-urile de pe spate. Inainte de a le schimba, le fac ferfenita. Sper sa ajung inapoi cu ele acasa.

68959[/snapback]

 

am bagat si eu vreo 2 intoarceri in seara asta. am parcarea mea preferata (cu dale bineinteles...). culmea este ca de fiecare data cand plec de acolo ma intalnesc cu cate o masina de politie in primii 50m. :blink:

Link to comment
Share on other sites

De ce sant politistii nemultumiti de cerculete ? De ce dau amenzile  ?

Bine, nu ma refer la cerculete facute pe strada. Dar daca fac cerculete intr-o parcare de exemplu, ce ar avea cu mine ?

A luat cineva de aici amenda pentru cerculete ?

68989[/snapback]

am scapat eu ca prin urechile acului data trecuta, adica oprisem sa fumez o tigara exact cand au venit dumnealor. amenda am inteles ca iti dau pentru tulburarea ordinii si linisti publice, ca nu scrie niciunde, din cate stiu eu, " e interzis sa faci cerculete in parcare cand ninge". La tembelizor am auzit ca amenda ar fi intre 5 si 10 mil :blink: ....scump, doamna, scump!

Link to comment
Share on other sites

am fost aseara mai multi la cerculetze si va zic ca masina lui catalin dupa 2 cerculetze arunca pietre din asfalt deci cu siguranta face fata si pe teren uscat :blink:

69017[/snapback]

Nu fi asa sigur. Crede-ma ca stiu despre ce vb. Nu ies cerculetele cum ar trebuii pt ca schimba a 2-a destul de rpd, si imediat ce se intampla asta s-a cam terminat cu distractia. Merge drift pe uscat, merge slide la viteza mare, dar cerculete mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.