Jump to content

M3-E46 sau 335i-E92...


tiberiuenache

  

657 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Stiu pe cineva din Iasi care a ales 335XI dintre un m3 model 2008 si s-a gandit ca ar putea intrece pe 400m m3 cu mici modificari aduse , acesta a realizate ceva upgrad-uri consistente,dar chiar dupa 2 zile de la upgrade a avut ghinionul unui taximetrist neatent care ia taiat calea si deacum in februarie vedem abia pe dyno ce timpi scoate si ce o sa faca cand o sa se dea cu un m3 ca are cu cine , cu asta nu am vrut decat sa evidentziez ca nu incape loc de discutzii pentru hotararea carui tip sa'l achiziotionezi si daca tot alegi 335 sa incerci X ca este exceptzional , are si un preten si chiar e formidabil , bafta

 

Nu stiam ca exista 335xi si daca exista, xdrive-ul pe asemenea masina nu face decat sa taie din performante si din placerea de a conduce un 335i.

Link to comment
Share on other sites

Ei da uitati-va la asta de aici cred ca se inteleg multe :)

 

 

si faza cu aaa pierdut startu ala cu m6-le nu tine...

Cum adica nu tine ? masinile din clip sunt despartite de fix 201hp. Or fi pus vreun handicapat cu permis de doua ore sa conduca M6-le, ca sa vada naivii pe youtube cum ca ar fi mai in vena 335-ul.

306hp sa intreaca una de 507hp???? :) :) :) Deci e de rasul curcilor cine crede asa ceva pe acest forum, oricat de pasionat ai fi de 335i.

 

cititi si comentariile alora ....

Link to comment
Share on other sites

Nu stiam ca exista 335xi si daca exista, xdrive-ul pe asemenea masina nu face decat sa taie din performante si din placerea de a conduce un 335i.

Total gresit dupa parerea mea!

 

335xi cu integrala, este mult, mult peste 335i normal..............( daca ar avea si x-drive) fireste! :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu pe cineva din Iasi care a ales 335XI dintre un m3 model 2008 si s-a gandit ca ar putea intrece pe 400m m3 cu mici modificari aduse , acesta a realizate ceva upgrad-uri consistente,dar chiar dupa 2 zile de la upgrade a avut ghinionul unui taximetrist neatent care ia taiat calea si deacum in februarie vedem abia pe dyno ce timpi scoate si ce o sa faca cand o sa se dea cu un m3 ca are cu cine , cu asta nu am vrut decat sa evidentziez ca nu incape loc de discutzii pentru hotararea carui tip sa'l achiziotionezi si daca tot alegi 335 sa incerci X ca este exceptzional , are si un preten si chiar e formidabil , bafta

este membru pe acest forum, stim povestea

 

 

qumatru

Link to comment
Share on other sites

 

Si asta probabil pierde startul.....

 

 

Da ala cu bugatti da a pierdut startul...noroc ca nu e nici mare diferenta intre ele.. 580 de cai ...pfff iti dai seama... o nimik toata...

Ai ales si tu diferenta minima intre masini...

 

@Tien

Sincer eu consider ca un 335i face un 335xi stoc...cu 2 soferi la fel de experimentati la volan...

Link to comment
Share on other sites

@Tien

Sincer eu consider ca un 335i face un 335xi stoc...cu 2 soferi la fel de experimentati la volan...

Citeste aici putin!

 

Vezi timpul 0-100 km/h la 335xi si la 335i.....

 

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/3ser...ngine_data.html

 

 

Da desigur, adica xi are cu 110kg mai mult... amandoua au acelasi motor, Nm, top speed la fel, si acolo zic ca xi-ul ia cu 0,1 secunda mai putin suta...si tu ii crezi? ....

 

eu am vazut diferenta intre 2 golfuri 1,9 tdi 150cp pe viu...unu avea 4motion si unu nu... si ala cu 4 motion a plecat mai repede dar pe urma a cam ramas in urma...

 

Eu tot imi sustin parerea...

Link to comment
Share on other sites

@Tien

Sincer eu consider ca un 335i face un 335xi stoc...cu 2 soferi la fel de experimentati la volan...

Citeste aici putin!

 

Vezi timpul 0-100 km/h la 335xi si la 335i.....

 

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/3ser...ngine_data.html

 

 

Da desigur, adica xi are cu 110kg mai mult... amandoua au acelasi motor, Nm, top speed la fel, si acolo zic ca xi-ul ia cu 0,1 secunda mai putin suta...si tu ii crezi? ....

 

eu am vazut diferenta intre 2 golfuri 1,9 tdi 150cp pe viu...unu avea 4motion si unu nu... si ala cu 4 motion a plecat mai repede dar pe urma a cam ramas in urma...

 

Eu tot imi sustin parerea...

 

Haha, esti tare!

 

Pai de ce sa ii credem, ca e NUMAI site-ul oficial BMW! Ce stiu nemtii astia?

 

Tractiunea 4 x 4 conteaza enorm la liniute! De aceea Veyronul ( cu n-spe tone ale sale) atinge suta la fel de repede ca un monopost de Formula 1......

Link to comment
Share on other sites

Hai sa lasam asta cu de ce sa ii credem pe nemti ca la fel zic si despre consum si se pare ca e calculat la un trafic de acum 30 de ani...cand se mergea pe jos...si asta o stim cu totii pe pielea noastra...

 

Stiu ca virgula conteaza mult...dar nu e totusi cam dubios? masini egale una e mai grea si totusi ajunge acolo mai repede? da-mi o explicatie barem sa inteleg si eu ...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa lasam asta cu de ce sa ii credem pe nemti ca la fel zic si despre consum si se pare ca e calculat la un trafic de acum 30 de ani...cand se mergea pe jos...si asta o stim cu totii pe pielea noastra...

 

Stiu ca virgula conteaza mult...dar nu e totusi cam dubios? masini egale una e mai grea si totusi ajunge acolo mai repede? da-mi o explicatie barem sa inteleg si eu ...

Tocmai ti-am dat: tractiunea 4 x 4.

 

 

Si sa stii ca consumul e real....insa trebuie sa stii sa mergi cu masina in asa fel...... eu unul am reusit odata ( tot la un bmw dar si M) sa scot un consum mediu mai mic decat cel oficial......

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

Hai sa lasam asta cu de ce sa ii credem pe nemti ca la fel zic si despre consum si se pare ca e calculat la un trafic de acum 30 de ani...cand se mergea pe jos...si asta o stim cu totii pe pielea noastra...

 

Stiu ca virgula conteaza mult...dar nu e totusi cam dubios? masini egale una e mai grea si totusi ajunge acolo mai repede? da-mi o explicatie barem sa inteleg si eu ...

Tocmai ti-am dat: tractiunea 4 x 4.

 

 

Si sa stii ca consumul e real....insa trebuie sa stii sa mergi cu masina in asa fel...... eu unul am reusit odata ( tot la un bmw dar si M) sa scot un consum mediu mai mic decat cel oficial......

 

 

Pai da dar este acelasi cuplu numai ca la una se imparte pe 2 roti la alta pe 4...

Link to comment
Share on other sites

Pai da dar este acelasi cuplu numai ca la una se imparte pe 2 roti la alta pe 4...

Deci mai multa aderenta........ si putere mai mare transmisa la sol.....

 

 

Aderenta inteleg ...adica tractiune nu aderenta ca toate au aderenta ...aici e vba de tractiune ...

Dar putere mai mare transmisa la sol cum ...se mareste cuplu la patru roti? nu au amandoua aceiasi Nm si aceiasi cai?

Link to comment
Share on other sites

Pai da dar este acelasi cuplu numai ca la una se imparte pe 2 roti la alta pe 4...

Deci mai multa aderenta........ si putere mai mare transmisa la sol.....

 

 

Aderenta inteleg ...adica tractiune nu aderenta ca toate au aderenta ...aici e vba de tractiune ...

Dar putere mai mare transmisa la sol cum ...se mareste cuplu la patru roti? nu au amandoua aceiasi Nm si aceiasi cai?

Bine , hai sa o luam altcumva: Cine alearga mai repede: 2 picioare sau 4 picioare( la forta egala ma refer)?

Link to comment
Share on other sites

Pai da dar este acelasi cuplu numai ca la una se imparte pe 2 roti la alta pe 4...

Deci mai multa aderenta........ si putere mai mare transmisa la sol.....

 

 

Aderenta inteleg ...adica tractiune nu aderenta ca toate au aderenta ...aici e vba de tractiune ...

Dar putere mai mare transmisa la sol cum ...se mareste cuplu la patru roti? nu au amandoua aceiasi Nm si aceiasi cai?

Bine , hai sa o luam altcumva: Cine alearga mai repede: 2 picioare sau 4 picioare( la forta egala ma refer)?

 

Pai sincer din cate stiu eu un strut care are mai putin kg ca un cal alearga mai repede ca el..si nu are aceeasi forta.....

Sau poate nu stiu eu anatomie???!!!

Link to comment
Share on other sites

@Tien

Sincer eu consider ca un 335i face un 335xi stoc...cu 2 soferi la fel de experimentati la volan...

Citeste aici putin!

 

Vezi timpul 0-100 km/h la 335xi si la 335i.....

 

La liniutele care te pasioneaza pe tine, e mai bun xi, la o repriza 80-120 e mai bun i-ul cu 0.6-0.8 secunde.
Link to comment
Share on other sites

Pai sincer din cate stiu eu un strut care are mai putin kg ca un cal alearga mai repede ca el..si nu are aceeasi forta.....

Sau poate nu stiu eu anatomie???!!!

Ce treaba are strutul cu calul in discutia asta?

Link to comment
Share on other sites

Pai sincer din cate stiu eu un strut care are mai putin kg ca un cal alearga mai repede ca el..si nu are aceeasi forta.....

Sau poate nu stiu eu anatomie???!!!

Ce treaba are strutul cu calul in discutia asta?

 

Citeste si tu tot .... a zis ca ce alearga mai repede 2 picioare sau 4 si eu i-am dat exemplu.....

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea as fi de acord cu asta! De fapt...parerea mea este ca aderenta castigata pe rotile din fata la xi va fi anulata de greutatea in plus fata de i ! Cu alte cuvinte in conditii ideale identice cele doua masini vor fi cam egale!

Mda, insa nu e asa! Site-ul bmw o spune clar!

Link to comment
Share on other sites

Am citit tot. Una e greutatea si puterea strutului, si alta a calului. Vorbeam de 2 masina aproape identice, cu aceeasi cp, diferenta fiind de greutate, si tractiunea 2x4 sau 4x4.

Mi se pare normal ca tractiunea integrala sa aiba un mic avantaj la demaraj.

Link to comment
Share on other sites

Pai sincer din cate stiu eu un strut care are mai putin kg ca un cal alearga mai repede ca el..si nu are aceeasi forta.....

Sau poate nu stiu eu anatomie???!!!

Nu stiu, cauta si tu pe Google.......insa nu cred ca e asa..... evolutia a permis celor cu 4 picioare sa fuga repede , aiar celor cu 2 sa fie mai destepti, in detrimentul vitezei....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.