Jump to content

BMW vs Porsche


Andrei92

Recommended Posts

Am primit azi un mail de la AutoBlog....printre care se vorbea si despre "BMW seria 1 vs Porsche Cayman".

Am dat click, si m-a indreptat catre video-ul de mai jos.

 

Este un episod in Fifth Gear, in care se compara cele doua masini, la 3 probe : slalom printre jaloane pe 200 metri, in paralel, primul ajuns la finish castiga, concurs de drift, si ultima si decisiva este o tura pe circuit (nu in paralel), iar cel scoate timpul mai scurt castiga.

 

Pe mine m-a impresionat aceasta masinuta, si ce poate face ea :)

Castigatorul ? :)

 

Va las sa va uitati :

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mda, oricum testele nu au fost facute corect, nu a fost acelasi sofer, BMWul a fost pilotat de un pilot de curse si tot asa.

 

Si chiar daca ar fi mai bun, tot Porsche as lua. Se mai zice ca e mai scump Porsche. Nu cred ca daca ai de ales intre BMW si Porsche(ma refer la cele doua) privesti din prisma banilor.

 

Si cum zicea cineva, Porsche e in alta liga :) (si eu am BMW, nu sariti)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a impresionat aceasta masinuta, si ce poate face ea :)

Castigatorul ? :)

 

probabil stii ca de banii unei bucati 320i iti cumperi doua bucati de renault megane f1 si atunci ai sa spui ca esti impresionat de ce poate un renault megane(de doua ori mai ieftin)

corect era sa se compare cayman S cu bmw 135i si atunci nu mai aveau pt ce sa faca cei de la top gear emisiunea. pe caymann aveai motor la fel de capabil insa aveai numeroase altele in plus. se punea problema daca se merita diferenta de pret platita pe un caymann. oare se merita diferenta de pret platita pe un 320i in fata unui megane f1?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

si eu zic ca Porsche este undeva peste BMW, dar este vorba de doua masini care zic ca sunt diferite. Porsche este o masina 100% sport, iar BMW este o masina de zi cu zi cu valente sport.

cat despre comparatia 5th gear, de multe ori cred ca sunt deseori subiectivi si inclina balanta intr-o parte, in functie de "bugetul promotional".

cum zicea lumea, fiecare se viseaza intr-un Porsche.

Link to comment
Share on other sites

suntem pe un fanclub bmw, dar hai sa nu facem ca vulpea cu strugurii... am mers cu 944turbo , cayman S ( automat ) si cu "marele" SUV porsche tot in versiunea S ( MODEL 2008 ) ...nu are nici o treaba cu bmw....decat M -urile.... la calitate sunt pe acolo ( bineinteles ca nu comparam un seria 1 chel cu un turbo cu nappa si alte OZN )...

 

comparatia nu e corecta ...cred ca au facut-o mai mult din prisma financiara un entry level porsche cu un bmw "cam" la aceeasi bani ( la gama vasta pe care o are porsche nu prea au avut mult de ales )...

 

plus ca daca cautati un pic , veti descoperi peste tot ca de fapt cayman-ul este un model foarte bun , un sasiu excelent , chiar limitat , ca sa nu intre peste 911 ( ca pret, performante ... unii stiu la ce ma refer... )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.