Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
mie nu mi sa aprins niciodata oil inspectionu.. (am 20mii km facuti de cind o am) oare e din cauza ca schimb prea repede uleiul sau e stricat ceva? il schimb pe la 7-10 mii km.. dar service inspectionu ma scoate din sarite, a ajuns la -6000 km si nu merge nici un reset, nici din pini, nici din nimic..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am frunzarit paginile dar nu am gasit... a reusit cineva sa modifice intervalul stabilit default la 25.000 ?

teoretic(si practic la mine) ar trebui sa mearga cu aceleasi instructiuni ca si la oil service pt k acolo iti apare si reset inspection, daca nu, o faci la tester. Tot 25000 mi-a aparut si mie dupa oil service reset, e46 318i 2001, fara facelift, cred k asta e intervalul de service, bineinteles este stiut faptul k acesti km nu scad matematic ci in functie de modul in care conduci.

Link to comment
Share on other sites

Merge!! :twoup:

l-am resetat si acum a inceput de la 30.000km

 

ce am observat la secventa de resetare:

"3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

"4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el"

la punctul 4 trebuie apasat butonul in timpul cat clipeste mesajul "RESET" (la mine a clipit de 3 ori - cca 3 sec)

daca apasati dupa ce nu mai clipeste nu se reseteaza (m-am prins la a 4-a incercare :twoup: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Am incercat si eu sa resetez oil inspection si nu merge.Am un e 46 diesel din 98.Daca stiti careva nsa imi spuneti si mie va rog.Multumesc.

 

la tine este metoda cu scurtcircuitare pinilor...ca la e36 sau pisicuta.... :twoup: (ai o mufa rotunda pe langa motor parca)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

MA NENE LA MINE NU MERGE AM INCERCAT!AM UN E 46 DIN 99 (316I)IMI APARE O CHESTIE CU TEST SI SE APRIND TOATE BECURILE IN BORD SI TOATA ACELE SE DUC LA CAPAT!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.