Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

frate la e 30 din 85 motor de 1,8 cum se poate reseta oil inspection?

258327[/snapback]

Salut, sunt Ionut din Galati.

Am un 3 E46 din '99 benzina , si am tot incercat sa resetez oil service-ul asa cum am vazut mai sus, insa imi apare ceva de genul: ...test.... ..01.. si mai departe daca apas intermitent pe butonul din stg. merge mai departe Am incercat sa-l tin 5 secunde insa nimic. Mai departe ..2.. , ..3... pana la pozitia ..10.. La pozitia 2 daca ma opresc si mai apas o data scurt din buton toate acele mi se dau la maximum si revin la locul lor. Nu am vazut in afara de "test" in partea din stanga a ecranului nimic altceva in tot acest rastimp.

Mentionez ca sunt deja la -2100 km si mai am si un ceas mic deasupra acestor km . Ce-o fi insemnand? Schimbul de ulei l-am facut la un service si baietii de acolo nu au putut dezlega misterul cu resetarea .....

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt Ionut din Galati.

Am un 3  E46 din '99 benzina , si am tot incercat sa resetez oil service-ul asa cum am vazut mai sus, insa imi apare ceva de genul: ...test....    ..01.. si mai departe daca apas intermitent pe butonul din stg. merge mai departe Am incercat sa-l tin 5 secunde insa nimic. Mai departe ..2.. , ..3... pana la pozitia ..10.. La pozitia 2 daca ma opresc si mai apas o data scurt din buton toate acele mi se dau la maximum si revin la locul lor. Nu am vazut in afara de "test" in partea din stanga a ecranului nimic altceva in tot acest rastimp.

Mentionez ca sunt deja la -2100 km si mai am si un ceas mic deasupra acestor km . Ce-o fi insemnand? Schimbul de ulei l-am facut la un service si baietii de acolo nu au putut dezlega misterul cu resetarea .....

299317[/snapback]

 

Ceasul acela mic cred ca e de la lichidul de frana, a trecut 1 an sau 2 de cand a fost schimbat. Eu asa stiu.

Link to comment
Share on other sites

- Faci contact la pini

- Cheie in contact [POZITIA 2] APOI apesi pe butonul din stanga.

 

Ideea este sa nu apesi pe butnul de reset inainte de contactul de la cheie...

 

Pe acest topic vad ca mai sunt si altii care au gresit. La toti le-a aparut testul. Daca vrei sa faci testul...apesi butonul, apoi cheie invartita la pozitia 2

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
tu nu ai treaba cu butonul de la bord,Pt E36 se face scurt intre pin 7 si - (masa) timp de 3 secunde pt oil service iar pt resetarea inspection service se tine in scurt pin 7 cu - timp de 12 sec.

spor la treaba cu cheia in contact pe pozitia 2

257931[/snapback]

cred ca am incercat la 5 bmw uri e36 nu am reusit la niciunu am bagat un fir in pinu 7 si la pus la masa cu contactul pus cum descrieti si degeaba nim i c unu nici macar navea pinul 7 :blink:

Link to comment
Share on other sites

cred ca am incercat la 5 bmw uri e36 nu am reusit la niciunu am bagat un fir in pinu 7 si la pus la masa cu contactul pus cum descrieti si degeaba nim i c          unu nici macar navea pinul 7 :blink:

308628[/snapback]

 

- baga o sarma izolata de 2m in orificiul :) de la pinul 7

- celalalt capat il atingi de balamaua [masa/minus] de la usa inainte sa invarti cheia in contact

- daca nu merge asa, fa contact intre sarma si balama chiar inainte de a ajunge cheia in pozitia 2 !

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

- baga o sarma izolata de 2m in orificiul :) de la pinul 7

- celalalt capat il atingi de balamaua [masa/minus] de la usa inainte sa invarti cheia in contact

- daca nu merge asa, fa contact intre sarma si balama chiar inainte de a ajunge cheia in pozitia 2 !

 

succes !

308856[/snapback]

o sa incerc :blink:

Link to comment
Share on other sites

ma intreb daca exista o astfel de resetare becului de airbag. cred ca 80% exista. am vazut ca se pot reseta multe chestii cand intri in meniul respectiv. cel putin la mine apar mai multe chestii.

273521[/snapback]

[/qu

pt chestia asta nu te poate ajuta decat un baiat care are tester,sa ti stearga eroarea,asta i singura modalitate...... sau scoti mufa de la bec :blink:

Link to comment
Share on other sites

LA MINE NU MERGE.E36 , 1991. AM SUBTIAT CHEIA IN CONTACT SI DEGEABA.TOTUL E OK PANA APARE MESAJUL CU OIL SERVICE , SE DUC TOATE INDICATOARELE DE BORD SPRE DREAPTA SI CAND REVIN LA POZITIA INITIALA ....GATA. ALTE VARIANTE ? LA MINE NU ESTE DECAT BUTONUL DIN STANGA.

235741[/snapback]

ai reusit? daca nu....... http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=4822&st=40

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Multumesc de raspuns, dar totusi exista vreo posinbilitate de a reseta oilservice-ul fara a trebui s-o pun pe tester?

 

pai exista ..este cea descrisa de cel care a deschis topicul ....E|u am reusit ... Daca esti din Buc ne putem intalni si-ti arat ..

 

 

E46 316i din 1999, am facut schimbul de ulei si nu au resetat, acum imi arata 100km, n-am reusit sa schimb... :blink:

Link to comment
Share on other sites

am incercat de n" ori dar tot degeaba,imi apare doar test 1 ;test 2; pana la test 9...si altceva nimic........in schimb cand ajung la test 2 si apas scurt pe butonul din stanga se aprind toate indicatoarele din bord.....STIE CAREVA CE INSEAMNA????? sad.gif

 

asa mi se intampla si mie... se mai invart si toate acele dus-intors

 

nici la mine la 316 nu mergea...si am incercat de "n" ori angry.gif

pana la urma am rezolvat-o la Dormag cu 10 RONI biggrin.gif

 

tocmai am schimbat uleiul la Dormag (fiind "langa casa"), acum o saptamana, cu programare, + altele. Cand sa faca, nu mai aveau filtre ("pai mergeti Dvs si cumparati" - puteau sa zica din timp ca tre sa avem la noi), au schimbat uleiul si nu au resetat intervalul afisat ... macar atata sa fi facut, credeam ca o sa fie tacamul complet ca la Filaret;

deci inca o vizita la Dormag, bine ca-s aproape.

Link to comment
Share on other sites

de ce nu sa incalzeste apa pana la jumatea ceasului.am impresia ca ceva nu e in regula.amun318is

:blink:

si oricum nu prea am inteles chestia cu resetu la e36 ca eu am incercat azi si nimic

Edited by herman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Apropos ,am incercat resetarea dupa modelul de mai sus si am descoperit si alte date.....care nu stiu ce reprezinta. Ceva de genu:

_79865...........1,5sau 4536..........1,2 etc.

stie cineva ce reprezinta? :blink: :)

_79865...........1,5 reprezinta ceva legat de seria de la caroserie

Restul ma intereseaza si pe mine...Poate ne zice cineva cu experienta :)

Link to comment
Share on other sites

Aveti idee cum se reseteaza Oil Service-ul la E34? Am schimbat uleiul si ash vrea sa sting ledurile roshii.

 

Parca e un scurt intre nishte pini din mufa de diagnoza, aveti idee care?

 

 

10x

 

La E34 este ca si la E36 la mufa de diagnoza cauti pinul cu numarul 7 si pui un fir la pinul 7 si unul la masa(-),dupa care pui contactul 15 sec si se va reseta.Bafta

Link to comment
Share on other sites

am incercat de n" ori dar tot degeaba,imi apare doar test 1 ;test 2; pana la test 9...si altceva nimic........in schimb cand ajung la test 2 si apas scurt pe butonul din stanga se aprind toate indicatoarele din bord.....STIE CAREVA CE INSEAMNA????? sad.gif

 

asa mi se intampla si mie... se mai invart si toate acele dus-intors

 

nici la mine la 316 nu mergea...si am incercat de "n" ori angry.gif

pana la urma am rezolvat-o la Dormag cu 10 RONI biggrin.gif

 

tocmai am schimbat uleiul la Dormag (fiind "langa casa"), acum o saptamana, cu programare, + altele. Cand sa faca, nu mai aveau filtre ("pai mergeti Dvs si cumparati" - puteau sa zica din timp ca tre sa avem la noi), au schimbat uleiul si nu au resetat intervalul afisat ... macar atata sa fi facut, credeam ca o sa fie tacamul complet ca la Filaret;

deci inca o vizita la Dormag, bine ca-s aproape.

 

Ai reusit pana la urma ?? Verifica daca ai mufa de diagnoza si langa baterie. Daca exista atunci nu mai apasa pe butoanele din bord ca nu merge asa....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.