Jump to content

BMW vs RATB


gbu

Recommended Posts

la noi 40km peste viteza 3 luni puscarie 1 an suspendare de permis, 60km peste limita 1 an puscarie carnet pierdut pe viatza.

 

La noi nu se mai pune radare din 1km in 1km, mai nou sau schimbat toate numerele de matriculare la masini cu placi noi, au perfectzionat aparatura de inregistrare a numerelor de inmatriculare din mers, au niste camere pe stalpi care itzi ia numaru, urmatoare camera itzi ia numarul din nou si calculeaza viteza medie dintre stalpi, te prins peste itzi trimite amenda acasa, tea rins peste o zi intreaga? de cate ori te prinde atatea amenzi primesti!

 

Chestia la noi care voi nu o stitzi si sincer e superba e urmatoarea

 

la 17ani jumate dai pentru permis sala, o iei si ai permis cu care ai voie sa conduci numai cu cineva care are permis de peste 2 ani langa tine, asta timp de 6 luni

 

la 18 ani dai pentru Provisional Licence, un test destul de greu, odata ce ai Provisional Licence e pe 3 ani, nu ai voie sa ai masina este anumitzi HP sau turbo etc. Ai pe carnet 3 puncte daca le pierzi ramai fara carnet, punctele tzile da inapoi dupa 2 ani de la data in care lai pierdut

 

dupa 21 ani potzi aplica pentru Open Licence, nu e nici un test dar tre sa ai 3 puncte pe Provisional Licence sau 2, depinde cum vor ei. Acum primesti 12 puncte si daca pierzi din ele tot la 2 ani le primesti napoi de la data in care lai pierdut

 

cea mai mica amenda este 80$ si 1punct

fara centura - 280$ si 3 puncte

vb la tel fara hands free 350$ si 3 puncte

viteza cu 6km/h mai mult dar mai putzin de 12km/h 180$ si 2 puncte

viteza peste 12km dar sub 24 380 si 3 puncte

viteza peste 24km/h 600$ si suspendat pe 3 luni/6 luni depinde cum vrea judecatorul

 

Daca ar fii asta in .ro mama ce bani de drumuri atzi avea :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In primul rand la unaccident rezultat din cerculete ca acelea nu are cum sa moara nimeni, doar daca al doile sofer vine cu viteza mare si nu vede marea de fum si poc la 80 Km/h. Sunt de ACORD cu amenda si suspendarea permisului, dar NU si cu PUSCARIA pt chestia asta. Cu puscaria nu sunt acord decat pt. omor din vina ta, nu si in cazul in care un betiv imbracat in negru merge noapte pe mislocul strazii.

Despre Cerculete nu ai nevoie de mult skill sa le faci, dar este o placere, cu riscurile ei (Cauciucuri, etc.) dar spuneti ca va plac cei care fac spectacule in echipe de 3, aia cum credeti ca au invatzat? s-au nascut cu cerculetele in sange? nu au facut treaba asta l;a care nu e nevoie de skill mult, dar au facut-o mult, pana au inteles cum se comporta o masina, apoi au facuto in echipa, s0-au lovit de o mie de ori, si nu a murit nimeni, apoi au devenit acei oameni cu mult skill. Eu cred ca din asta inveti sa conduci cu adevarat bine o masina. NU SUNT DE ACORD SA O FACI IN TRAFIC CA PERSOANA DIN FILM, dar nici cu puscaria nu sunt de acord.

In legatura cu amenzile, sper ca ai glumit, ca daca ar fi la noi am avea bani de strazi, eu cred ca daca ar baga amenzile astea am ramane o zecime din populatie, la noi salariul mediu este 200 Euro/luna, daca nu ai centura si nu ai salariu mediu lucrezi o luna degeaba, sau doua. nu e admisibil sa mori de foame ca nu ai avut centura.

 

Cred ca ma lupt cu morile de vant, pt ca stiti si voi si sunteti de acord cu ce zic eu dar vreti o lume mai buna, sau santeti toti posesori de BMW si usa de biserica pe sosea.

 

Numai bine!

 

@XR6 spui ca nu sunt radare la fiecare pom si stalp, dar zici de camere si de puscarii, aia e libertate?? sunt de acord intr-o masura destul de mare, dar daca merg si eu cu 160 pe autostrada nu cred ca merit puscarie, si nu cred ca e o viteza exorbitant de mare, nici nu merg asa tare constant nici cu BMW-ul, merg cu 140-150, dar tot nu cred ca e o viteza demna de puscarie

Link to comment
Share on other sites

acu am vazut filmul, mama ce idiot.

 

In opinea mea e un tzaran prost care sa se dea mare la cat mai multa lume pune cat mai mult lume la risc. In Australia that would be jail time in Ro bagsama ca e ceva normal.

 

Oricum se vede lipsa de cultura, si e pacat cand vezi cate unul fara minte ca conduce BMW, tipul e gen Becali, un incult cu bani.

 

Eram in locul aluia cu autobuzu, ma dadeaj jos si il capsam cu niste leviere apoi luam cu levierele masina de la cap la coada apoi il capsam e el din nou. Sincer sa fii fost la volan la autobuz nici nu ma opream, inca viram si ii pocneam una, nu punea pe nimeni in danger deoarece un autobuz Vs Bmw stim cine castiga

69139[/snapback]

 

ok........cum ne putem bucura de exprimarea libera,am sa fac si eu cateva comentarii.N-am sa ma leg de limbaju` elevat sau nu,de actualizarea legilor din Australia(`cause i don`t give a fuck).Am sa ma rezum strict la rationament.Spui "oricum se vede lipsa de cultura"........da`mi voie sa-ti spun ca esti ultimu` om care putea face afirmatia asta."Eram in locul aluia cu autobuzu, ma dadeaj jos si il capsam cu niste leviere apoi luam cu levierele masina de la cap la coada apoi il capsam e el din nou",ti-a trecut print mintea aia...occidentala.......ce presupune atacu` unei persoane si vandalizarea masinii?Cele doua aspecte nu pot fi comparate,atat din punct de vedere juridic cat etic.Ca sa nu spun ca mai ai si copii/nevasta acasa pe care-i privai de vasta ta ocrotire ceva ani din puscarie.NU spun ca este normal ce a facut DSD-u`si nu pentru ca nu stie ce face(pentru ca asta s-a vazut clar,omu` stie ce face),nu aprob,din cauza ca se va gasi un alt sofer,fara experienta,care va dori sa imite.......iar in cazu` lui nu stiu daca va avea acelasi final.

Acum,in incheiere,te sfatuiesc sa-ti masori afirmatiile,este un gest,general valabil peste tot.....CHIAR si in Australia.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand la unaccident rezultat din cerculete ca acelea nu are cum sa moara nimeni, doar daca al doile sofer vine cu viteza mare si nu vede marea de fum si poc la 80 Km/h. Sunt de ACORD cu amenda si suspendarea permisului, dar NU si cu PUSCARIA pt chestia asta. Cu puscaria nu sunt acord decat pt. omor din vina ta, nu si in cazul in care un betiv imbracat in negru merge noapte pe mislocul strazii.

Despre Cerculete nu ai nevoie de mult skill sa le faci, dar este o placere, cu riscurile ei (Cauciucuri, etc.) dar spuneti ca va plac cei care fac spectacule in echipe de 3, aia cum credeti ca au invatzat? s-au nascut cu cerculetele in sange? nu au facut treaba asta l;a care nu e nevoie de skill mult, dar au facut-o mult, pana au inteles cum se comporta o masina, apoi au facuto in echipa, s0-au lovit de o mie de ori, si nu a murit nimeni, apoi au devenit acei oameni cu mult skill. Eu cred ca din asta inveti sa conduci cu adevarat bine o masina. NU SUNT DE ACORD SA O FACI IN TRAFIC CA PERSOANA DIN FILM, dar nici cu puscaria nu sunt de acord.

In legatura cu amenzile, sper ca ai glumit, ca daca ar fi la noi am avea bani de strazi, eu cred ca daca ar baga amenzile astea am ramane o zecime din populatie, la noi salariul mediu este 200 Euro/luna, daca nu ai centura si nu ai salariu mediu lucrezi o luna degeaba, sau doua. nu e admisibil sa mori de foame ca nu ai avut centura.

 

Cred ca ma lupt cu morile de vant, pt ca stiti si voi si sunteti de acord cu ce zic eu dar vreti o lume mai buna, sau santeti toti posesori de BMW si usa de biserica pe sosea.

 

Numai bine!

 

@XR6 spui ca nu sunt radare la fiecare pom si stalp, dar zici de camere si de puscarii, aia e libertate?? sunt de acord intr-o masura destul de mare, dar daca merg si eu cu 160 pe autostrada nu cred ca merit puscarie, si nu cred ca e o viteza exorbitant de mare, nici nu merg asa tare constant nici cu BMW-ul, merg cu 140-150, dar tot nu cred ca e o viteza demna de puscarie

69186[/snapback]

 

Vezi, exact asta se intelege prin libertate prost inteleasa. Libertatea e sa faci ceva fara sa periclitezi pe cei din jur, pe un domeniu public.

 

In alta tari, nu se pune problema sa fi de vina daca lovesti un pieton care circula neregulamentar dar tu circulai cu viteza sub cea permisa legal.

 

Cat despre pedepse... Probabil ca daca ar fi si la noi ca si cum spune XR6 ca e in Australia, ar fi totul mai bine. Libertate nu inseamna sa incalci legea fie si 5 km/h mai mult decat e permis. Iar pedepsele nu sunt stabilite in functie de fapta, ci sunt masuri de prevenire. 3 luni de puscarie inseamna ceva, inseamna un risc mare nu doar pentru cei din jur pentru acea fapta, inseamna un risc semnificativ si pentru cel care nesocoteste legea. Daca si-l asuma, nicio problema... :blink:

Link to comment
Share on other sites

@romulus fie nu m-am facut inteles,fie am ascultat indrumarea unui moderator :blink:

 

in cazu` in care m-am exprimat gresit......reiterez:

 

-NU aprob ce a facut(cred ca am fost destul de clar din ce motiv nu aprob)

-NU aprob instigarea la violenta ce denota incultura de care facea uz rx(sau ce nick avea,no offence)

 

 

in alta oridine de idei,daca vrei sa respecti viteza legala....lamureste-ma si pe mine pentru ce ai achizitionat un 530.....ca sunt taaaare curios.(da-mi nr masinii sa`ti spun cate radere ai :))

Link to comment
Share on other sites

@romulus fie nu m-am facut inteles,fie am ascultat indrumarea unui moderator :blink:

 

in cazu` in care m-am exprimat gresit......reiterez:

 

-NU aprob ce a facut(cred ca am fost destul de clar din ce motiv nu aprob)

-NU aprob instigarea la violenta ce denota incultura de care facea uz rx(sau ce nick avea,no offence)

in alta oridine de idei,daca vrei sa respecti viteza legala....lamureste-ma si pe mine pentru ce ai achizitionat un 530.....ca sunt taaaare curios.(da-mi nr masinii sa`ti spun cate radere ai :))

69201[/snapback]

 

Am corectat. Nu iti raspundeam tie, ti-am dat si PM. Eu nu am probleme cu cei care nu respecta legea, cel putin nu pe primul loc. Am probleme cu legea permisiva si cu neaplicarea ei. Cei care nu respecta legea se vor tempera dupa ce primele doua premise sunt atinse.

Link to comment
Share on other sites

da vezi sa nu dai cu ranga in masina daca are prea multe OK? :) iubesc 530-urile :)

69203[/snapback]

 

Si eu.

 

:blink:

 

Si eu fac cerculete si nu ma dau ca ma pricep. Cat stiu, mi-e suficient. Duminica seara am facut in fata blocului cu o masina cu motor de 1.4 88 CP si tractiune fata. Cu frana de mana si m-am distrat de minune. Cu BMW-ul am facut in parcare la Metro de multe ori, cu permisiunea celor care o pazeau. Stiu ca nu aveau voie sa ma lase, dar le-a placut si au facut-o. La aproape fiecare curba pe zapada, chiar si prin oras, decuplez DSC si las doar DTC, doar pentru a ajuta un pic din acceleratie "virajul"... :) dar asta se intampla la 10 km/h si daca nimeni nu e atent, nu se vede, darmite sa incomodeze pe cineva.

 

Si da, eu am un copil si mi-e frica pentru viata lui. Fata mea, nu intelege nevoia de adrenalina sau ca trebuie sa nu se apropie de o masina care face asa ceva. Nu pricepe, si nici nu trebuie. Domeniul public e si pentru fetite de 4 ani si pentru batrani de 120 de ani. Nu toti inteleg, nevoia altora de a demonstra ceva, acolo unde nu e necesar.

 

Asta in US se cheama reckless driving si si acolo se face puscarie.

Link to comment
Share on other sites

dupa cate observ majoritatea oamenilor de pe forum sunt de acord ca ce a facut baietasul din film a fost frumos dar locul si ora alese sunt condamnabile si din punct de vedere civic si legal ce o sa-i faca legea asteptam si vedem noi restul nu putem decat sa-l dam exeplu perntru alti sa nu faca la fel si daca vor sa faca cerculete sa-si gaseasca locuti adegvate.

in legatura cu australia si legile lor nu putem sa ne comparam sub nicio forma , in primul rand acolo iesi din casa nergi 30 de metri si intri pe autostrada unde limita de viteza banuesc ca este peste 130Km/h daca nu o fi ca in germania unde nu este limita de viteza, decat portiuni limitate. atunci da sa-ti dea amenzile care le zicea XR6 dar la noi panu nu se face infrastructura sa avem autostrazi si srazi ca in australia ce spui tu fara suparare XR6 sunt aberatii cum sa ma bagi la puscarie ca depasesc cu 24Km/h viteza de 90Km/h asta inseamna 114Km/k daca nu ma insel pai 60% din soferi trebue sa fie la puscari scuze dar esti de acor ca e absurd

ideea e caq nu incape comparatie cu ce ii faceau australieni noi suntem in romania si se judeca dupa posibilitatea si legea de aici.

si nu mai compara cu australia ca nu se poate zine si nou ca poate nu sunt multi care stiu ce viteze legale aveti in australia si cati Km. de autostrazi si dupa mai vorbim.

Link to comment
Share on other sites

dupa cate observ majoritatea oamenilor de pe forum sunt de acord ca ce a facut baietasul din film a fost frumos dar locul si ora alese sunt condamnabile si din punct de vedere civic si legal ce o sa-i faca legea asteptam si vedem noi restul nu putem decat sa-l dam exeplu perntru alti sa nu faca la fel si daca vor sa faca cerculete sa-si gaseasca locuti adegvate.

in legatura cu australia si legile lor nu putem sa ne comparam sub nicio forma , in primul rand acolo iesi din casa nergi 30 de metri si intri pe autostrada unde limita de viteza banuesc ca este peste 130Km/h daca nu o fi ca in germania unde nu este limita de viteza, decat portiuni limitate. atunci da sa-ti dea amenzile care le zicea XR6 dar la noi panu nu se face infrastructura sa avem autostrazi si srazi ca in australia ce spui tu fara suparare XR6 sunt aberatii cum sa ma bagi la puscarie ca depasesc cu 24Km/h viteza de 90Km/h asta inseamna 114Km/k daca nu ma insel pai 60% din soferi trebue sa fie la puscari scuze dar esti de acor ca e absurd

ideea e caq nu incape comparatie cu ce ii faceau australieni noi suntem in romania si se judeca dupa posibilitatea si legea de aici.

si nu mai compara cu australia ca nu se poate zine si nou ca poate nu sunt multi care stiu ce viteze legale aveti in australia si cati Km. de autostrazi si dupa mai vorbim.

69209[/snapback]

 

 

Hai sa te intreb ceva, la noi in zonele de schoala cad elevi/studentzi intra in schoala si termina schoala sunt marcate si au limta de 40km/h, sa sunem ca tu vi cu 70km acolo si itzi iese un copil in fatza ce faci? daca chiar vrei sa aflii mai mult iatzi masina si pe drum uscat si bun cu DSC si ABS si tot fa un emergency stop de la 70km/h dupa un punct de reper pe sosea, apoi masoara distantza de la punctul de reper pana unde teai oprit, acum pune o jumate de secunda in plus care in un emergency brake se cheama reaction time sau timpul de reactzie si vezi la 70km/h catzi metri faci in jumate de secunda si adunal la catzi metri tzia luat tzie sa te opresti de la 70km/h. Asa se gandeste statul la noi si pentru noi si nu am nimic in potriva. Sunt sigur ca cu frane bune itzi ia cam 17metri. Intradevar ptzi vira dar unde in un stalp? sau pe sensul invers?

 

 

 

tipu din filmul ala la noi ar fii amendat pentru urmatoarele:

 

reckles driving

driving without due care and attention

dangerous driving

endangering life and property

crossing a double line

failure to signal

noise polution

 

si poate altele

 

autobuzul ala avea lume in el, itzi dai seama ce speriatzi au fost oamenii aia? mai ales femei in varsta. Stiu ca la multzi nu le pasa insa tre a ai putzina decentza in tine si sa gandesti inainte de a face ceva.

 

Sincer cerculetze am facut si inca fac dar nu pe strada, sunt parcari si locuri unde nu sunt oameni si nu pun pe nimeni la risc decat pe mine si demulte ori cand suntem in grup facem pe rand sau tozi deodata si vine politzia, niciodata nu nea amendat.

 

 

Noi nu suntem mai datzi dracului in Australia, viteza in oras la noi depinde de drumuri, unde sunt case e 60km/h, in zone de schoala maxim 60km/h inafara de orele in care intra si ies elevi/studentzi, pe drumurile unde nu sunt case, 70-80km/h, pe autostrada depinde de stat, la noi intre 100 si 120, in NT (Norten Territory) nu e limta, pe TOLL road la noi sunt cateva fara limita (drumuri unde platesti).

 

Faza cu amenzile nu mam referit la acelasi pretz si la voi, e in functzie de economie dar tre sa te usture la buzunar putzin numai asa invatza lumea.

 

Ce a facut tipul ala imbecil este poate ceva gen "erou" pentru copiii de 16-18 ani si dabea astepta sa ajunga si ei cu carnetu in mana sa faca la fel, e un exemplu perfect nu ?

 

 

Sunt multe alte legi la noi care in romania nu leam vazut dar in curand vor aparea, una e roadworthy la masina, exemplu daca nu trece peste un cans de coca cola (rasturnat) masina e prea joasa si tzio da jos de pe drum, la fel cu eshapamentele care te surzesc, la fel daca itzi iese fum dupa masina samd.

 

la noi sunt cursuri de Defensive Driving si apoi Advanced Driving, cluburi de autocross unde tinerii si noi :blink: putem mere in weekend si pentru un cost minim, catziva dolari, concurezi cu masina, faci cerculetze etc pana nu mai potzi, ba mai mult primesti si premii in bani etc. Mai sunt si stripuri de drag racing unde chiar masinile politziei vin sa concureze cu tine si sincer au masini serioasa Holden Monaro (da google) de 295kw. Asta doar sa le arate ca si gabori le place sa faca cerculetze si racing dar in un controlled environment unde nu daunezi pe nimeni inafara de tine.

 

Cred ca tineretul din .ro trebuie educat si facute locuri amenajate unde lumea sa poata sa faca chestiile astea fara sa dauneze pe nimeni. Insa pe strada cum a facut idiotul ala e ceva dezgustator.

Link to comment
Share on other sites

ai punctat frumos problemel si asa este dar diferenta este enorma numai la ideea care ai spuso mai sus limita de viteza in functie de ora da de acord si util si preventriv dar la noi dai cu tunu dupa un semn de limita in tot orasu dapai cu ore diferite eu unu nu cred ca exista asta am spus-o ca sa vezi ca sunt de acord cu ce spui treci pe topicul lui remulus pentru legi si alte treburi din astea pentru ca aici discutia a degenerat ideea e ca 90% sunt de acord ca ce a facut nu e bine, si nici un exempu de urmat, in cel mai bun caz de pus la rubrica "asa nu".
Link to comment
Share on other sites

@XR6, asa mai zic si eu legi, dar sa stii si tu ca 99% dintre noi, asa romani cum suntem noi, cred ca stim cand sa sarim acei 30 Km/h peste limita si cand sa nu sarim. In oras e mult sa sari 30 Km/h, bine nu chiar mult pe unele bulevarde, dar pe o straduta unde este o scoala chiar nu ai cum sa mergi cu 80 Km/h, nici daca e liber, Gropile nu pleaca nicaieri, oricat de liber ar fi. Si chiar daca nu ar fi, stim si noi, nu suntem maimute, sa mentinem o viteza de siguranta, chiar daca la noi limita e 50 Km/h oriunde in oras, Bulevard cu 8 benzi sau straduta unde abia incape un biciclist.
Link to comment
Share on other sites

@XR6, asa mai zic si eu legi, dar sa stii si tu ca 99% dintre noi, asa romani cum suntem noi, cred ca stim cand sa sarim acei 30 Km/h peste limita si cand sa nu sarim. In oras e mult sa sari 30 Km/h, bine nu chiar mult pe unele bulevarde, dar pe o straduta unde este o scoala chiar nu ai cum sa mergi cu 80 Km/h, nici daca e liber, Gropile nu pleaca nicaieri, oricat de liber ar fi. Si chiar daca nu ar fi, stim si noi, nu suntem maimute, sa mentinem o viteza de siguranta, chiar daca la noi limita e 50 Km/h oriunde in oras, Bulevard cu 8 benzi sau straduta unde abia incape un biciclist.

69291[/snapback]

 

Calculeaza distanta care iti ia sa opresti de la 140km/h in comparo cu de la 100km/h si vei fii extrem de surprins :blink:

 

Chiar e o tampenie 50Km/h limita in oras pe bune, sunt locuri unde 70km/h sau chiar 80km/h ar fii normal si in contra ar reduce accidentele pentru ca si eu asi fii destul de nervos daca pe o strada de 4 benzi merg 4 masini una langa alta cu 50km/h cad nu mai e nima in fata lor.

 

Dar faza stii care e ? ca nu suntetzi voi maimute sa nu mentinetzi o viteza de sigurantza insa din pacate sunt prea multe maimute pe strada :) unul chiar in cazul BMW Vs RATB :)

 

Itzi dai seama daca scapa ala pe stradutze pe langa scholi? sa se dea mai mare la studente de ce in stare? defapt in mintea lui sar da la eleve

 

In fine, tot ce vreau sa va datzi seama e ca sa opresti de la o viteza cu 40km/h in plus itzi ia o distanta enorma. Si asta e o oprire de la orice viteza. Nu ma credetzi facetzi calculu :)

 

Faza dura e ca la lume nu le pasa de altzi, am masina mare/tare si am casco, ma doare in fix, masina se repara ala in care dau nici nu imi pasa nu trebuia sa fie acolo si nu dadeam in el. Asta pana cand itzi bate cineva la usa si te anunta ca fiica ta sau baiatul tau de 12 ani etc. sunt in spital deoarece un autoturism a dat peste ei.

Edited by XR6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.