Jump to content

Consum 320D E46/E90


Geme

Recommended Posts

  • 3 years later...

Va multumesc pt. informatii, chiar imi sunt de folos... Eu locuiesc in Timisoara, un oras mult mai lejer decat bucurestiul, din punct de vedere al traficului... la ce consum sa ma astept in Timisoara? :)

Eu am avut pe perioada cat a fost frig afara 9,5-10 media consumului in Tm.

Masina 320d e90lci

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

In mod normal consumul la un e46 320d este logic sa fie mai mare decat la e90 lci. Este alt motor si de regula tehnologia mai noua sugereaza si un consum mai bun. Cred ca e normal consum de 10 in aglomeratie. Probabil prietenul fabuleaza sau nu aveti acelasi stil. Cel mai simplu, ia masina lui 1 zi si vezi cum e.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vezi ca este topic separat pentru ce cauti tu , eu am 6.6 mediu cam 4.9 -5 ext max 120 -130 si 7.8 in oras in functie de cum o calc ... E oras de provincie mai linistit. e90 lci. Motoarele noi sunt efficient dynamics concept care are multe beneficii in privinta consumului si la care este implicata si aerodinamica imbunatatita a masinii. Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

... Nu imi explic cum e posibil ca 2 masini cu aceiasi motorizare, pe acelasi traseu, cu acelasi stil de mers sa scoata consumuri atat de diferite.

Filtrele de aer l-ati schimbat in acelasi timp!?

Km in bord aceiasi?

Injectoarele lucreaza la fel ?

Uleiul cum e consumat la fel la cele doua masini?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
AM luat un bmw e90 320D 163 din 2005 e adus din anglia era meniul facut in mile si din bc am reusit sa il dau in km , problema e ca consuma prea mult , unui prieten ii consuma maxim 6 in afara la mers normal mie cred ca imi ia 8% in bord imi arata ca in poza 12% care sa fie cauza acestui consum . Tin sa precizez ca merg cu ea linistit , in viteza 4 o tin la 2000 sau viteza 5 in 1800 pe pilot automat .... ce sa verific ? pe tester nu am errori la motor sub nici o forma .

post-77568-0-32444900-1462739289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La E90 163 de cai consum in afara orasului 6l/100 si in oras 10-11 litri/100 in BUCURESTI! AM avut si E46 si consuma cam la fel, nu e mare diferenta intre ele. Depinde de oras, stil de condus si distante si temperatura de afara. Multa variabile pt a calcula consumul. Daca vrei masina care sa nu consume, ia-ti smart si pune-l pe gaz, iti va lua 2%.
Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa il transform in l/km?

Nu m-am plans de consum ca bani , m-am plans ca masina prietenului meu consuma mult mai putin e92 177cp , m-am gandit ca e o problema cu motorul asta era temera mea ..... Stai linistit ca nu ma plang de bani pt 10 ron in plus .cauza pt diferenta de litri era intrebarea ....am avut audi a3 1.6 benzina consuma mult mai mult ;)

 

Burduful ala e o problema ca lipseste?un mecanic a zis ca nu e problema ....

Edited by sevrajvl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.