Jump to content

E60-ul meu


Bala

Recommended Posts

Eu mi-am facut singur niste chestii faine la ea avand crema de polish de la BMW.

 

Mi-am scos o lovitura de usa, o zgarietura de la o bicicleta. Si nu se mai vede nimic.

 

In prima faza (cand se va incalzi) voi incerca singur. Cu siguranta o parte din zgarieturi vor iesi. Ce nu iese, macar se imbunatateste si cu siguranta doar cineva care cauta zgarieturi sau urme le va observa.

 

Dar de vopsit in alta parte nu vreau. Am vazut bari vopsite perfect ca si nuanta insa dupa un an, doi se cojeau

 

Bala, am inteles bine? 1800 RON revopsire un element? Ai vreun motiv pentru care vrei in reprezentanta?

 

Mi-e teama sa nu se cojeasca in timp. Am vazut lucrari praf.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am vopsit spoiler-ul spate anul trecut la ei tot ca urmare a unei tamponari (RCA la Unica si lucrau direct cu BMW)si pretul era tot 1800 Ron.

Ca si lucrare nu am fost extrem de multumit acum se vad o gramada de imperfectiuni dupa 1 an (poate ca a mea e si culoare neagra de asta).

Eu zic ca daca prinzi un vopsitor bun iti face aceasi lucrare dar cu 200 - 300 ron daca vrei in "regie proprie".

Edited by Ovi_TM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cica spoilerele, capota si plafon costa atat. Elementele mai mici sunt mai ieftine. Vreo 1200 :rolleyes:

 

Incerc cand se va face cald sa o fac eu. Cred ca am sanse 50% sa nu se va mai observe nimic. Daca totusi mai raman urme poate merg cu ea la vopsit undeva.

 

Arata cam asa (ce are asta pe colt jos). cam in 2 locuri si alte 3-4 locuri cu urme mult mai mici.

 

http://www.protouch.co.za/wp-content/gallery/deep-scratch-removal-on-fiat-panda/2-Before-Back-Bumper-Scrape-with-Paint-Transfer-Small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca is superficiale ies binisor la polish. Sunt sanse chiar mari sa o scoti din polish bine de tot. Daca in schimb e zdrelit plasticul cam nu prea ai ce-i face. Eu as lasa-o asa daca nu ma deranjeaza tare. Sa nu dai in altele mai apoi mult mai suparatoare.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca totusi nu ar trebui sa ii lasi asa pe aia de la Euroins. Am (avem) colegi care chiar au reusit sa isi faca masinile cu Euroins aici in Tm. Au ei ceva service agreat unde se deconteaza direct.

Stiu ca tu vrei sa o faci cat mai ok si daca merge la reprezentanta dar eu as merge sa o fac acolo unde zic ei (euroins) si apoi ce nu iese OK sa retusez eu pe urma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La reprezentanta Skoda Bacau se referea colegul Andrei.

Eu unul am avut o bara vopsita la reprezentanta VW si n-am fost multumit deloc.Pe langa imperfectiuni,la o a 2a bubuiala a sarit aproape toata,semn ca lucrarea anterioara a fost de mantuiala.Le-am lasat masina fara sa-i grabesc,doar sa faca treaba buna -> NOT !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Masina a primit un lant nou de distributie (cel de sus) si un nou intinzator in urma recall-ului.

 

Am spalat-o de cateva ori si nu se mai vad urmele de pe bara din spate cu exceptia unui loc cat un cap de chibrit. Cu ala pot trai linistit.

 

Bine, am vazut in urma spalarii ca un colt al barii dreapta fata este atins. Cred ca iese si ala la polish. Noroc cu calitatea lacului

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut aripa spate de vopsit pe RCA-ul unuia cu euroins....am cautat service in Bucuresti carev sa lucreze cu ei pana mi-au venit spumele....si de reprezentante sunt satul, cand vine vorba de vopsit.

pana la urma am gasit un service cu decontare directa...avea review bun si am rezolvat fara dureri de cap.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Antigelul si uleiul sigur nu a fost schimbat. A fost desfacut ceva capac si pe acolo a fost efectuata operatiunea.

 

Ar fi durat o zi insa nu au avut nu stiu ce scula si din acest motiv a durat 2 zile.

 

Nu a costat nimic fiind recall si nefiind necesara demontarea motorului de pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Nu chiar. La recall intra doar un procent f mic. Pe forum suntem 2 cu recall la distributie desi suntem multi cu acest motor.

 

Ar fi de adaugat faptul ca recall-ul este doar pt motoarele intre 2007-2008. Probabil ca vor extinde recall-ul pe masura ce termina "stocul" actual.

Link to comment
Share on other sites

Nu chiar. La recall intra doar un procent f mic. Pe forum suntem 2 cu recall la distributie desi suntem multi cu acest motor.

 

Ar fi de adaugat faptul ca recall-ul este doar pt motoarele intre 2007-2008. Probabil ca vor extinde recall-ul pe masura ce termina "stocul" actual.

 

 

Si la noi la oradea, i-am spus unui prieten ca am vazut pe forum ca este recall la N47, a sunat si el , si l-au chemat sa verifice.

Si masina lui figura la ei in lista, si i-au schimbat doar intinzatorul, din cate mi-a spus el..

Masina fabricatie 2008..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.