Jump to content

E60-ul meu


Bala

Recommended Posts

Ca tot am vorbit de vopsit. M-a lovit un coleg in parcare.

 

spoilerul spate + aripa spate vor trebui vopsite iar stopul din dreapta inlocuit.

 

Asta avea o toyota al carei s-a indoit. Cica parca cu spatele. Nu prea inteleg ce viteza poate atinge toyota aia cu spatele...

 

Are asigurare la Allianz. Sper macar sa ma lase sa o fac inreprezentanta ca nu am nervi de tot felul de bolovani "vopsitori"

Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu pentru tine, numai necazuri.

Acum ca sã glumim, Încã mai ai timp sã mergi pânã la Iaºi la Sfânta Paraschieva sã te rogi la moaºtele ei,ca sã nu mai ai parte de tot felul de evenimente nedorite.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ieri am luat masina de la service.

 

Culoarea a iesit OK insa lacul are un usor efect de portocala. M-am intors la ei si mi-au spus ca vor aplica un polish in zona aia si ca va dispare efectul. Deci mai trebuie sa mai fac un drum :pinch:

 

Ca si ultima data, am reparat masina in doua episoade pt ca au uitat sa verifice daca se retrage capacul spalatorului de far. Servicii premium :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Ieri am luat masina de la service.

 

Culoarea a iesit OK insa lacul are un usor efect de portocala. M-am intors la ei si mi-au spus ca vor aplica un polish in zona aia si ca va dispare efectul. Deci mai trebuie sa mai fac un drum :pinch:

 

Ca si ultima data, am reparat masina in doua episoade pt ca au uitat sa verifice daca se retrage capacul spalatorului de far. Servicii premium :ermm:

 

La cine ai fost? Presupun ca prin TM...!?!?! Vreau sa merg si eu ca sa-mi revopsesc capota si un prag si sa stiu dinainte pe cine trebuie sa evit!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Culoarea a iesit OK insa lacul are un usor efect de portocala. M-am intors la ei si mi-au spus ca vor aplica un polish in zona aia si ca va dispare efectul.

E normal sa aiba portocala. Atentie sa nu dispara de tot pentru ca si din fabrica mai ramane putin.

Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 - Am fost la reprezentanta.

 

Am fost de 3 ori pt vopsit parti si de fiecare data au iesit OK mai putin acum. Poate si pentru ca inainte au vopsit complet elementul iar acum au facut o reegalizare sau asa ceva (vopsit partial elementul).

 

Astazi, cu f putin praf pe ea, nu se mai vede aproape deloc portocala. Mai mult se observa pt nu e aceiasi textura pe toata suprafata aripii spate.

 

Voi trece totusi pentru un usor polish sau mai astept pana la primul drum pana acolo.

Link to comment
Share on other sites

Da. Asa a cerut cel de la allianz iar cei de la reprezentanta au executat.

 

Probabil ca daca vopseau elementul complet, nu se vedea nimic :aww:

 

Se poate face(daca esti bun vopsitor) dupa care se face polish pe intregul element.Spun asta in cunostinta de cauza(am pierdut un pariu pe tema asta)happy.png

Link to comment
Share on other sites

Stiu si eu ca se poate. Dar daca ai ochiul format, se vede trecerea.

Ideea era insa... ca s-a ajuns la asta tocmai prin asigurare. Unde se spune ca aduci bunul la starea lui initiala. Iar daca eu vad urmele, nu mai e starea initiala.

Link to comment
Share on other sites

Coaja de portocala nu e lac scurs. E un fenomen normal la orice vopsire. Cel putin la vopsirea manuala e mai vizibil.

Iese complet la polish, in functie de preferinte, abrazivele folosite si de grosimea sau numarul straturilor de lac.

Link to comment
Share on other sites

la noil polite Alianz ai 15% reducere din prima asig daca renunti la reprezentanta in caz de accident . Deci ....foame cronica .

 

Asta se practica si in Germania de mult timp myx-ule...si e ok dpmdv sa accepti sa platesti mai putin la asigurare, cu conditia sa nu repari in reprezentanta unde e mai scumpa manopera de obicei.

 

Diferenta majora vine din faptul ca in Germania chiar si service-urile multi marca "de cartier" trebuie sa respecte anumite norme, sa aiba oamenii calificati, sa ofere garantie pe lucrare, etc. Iar piese originale se pot folosi la reparatie si la un service extern.

 

Nu sunt foarte sigur daca la aceste service-uri 3rd party se urmeaza fix aceleasi procese de reparatie indicate de producator. De exemplu schimbarea proactiva a anumitor piese, impreuna cu cele defecte, conform manualelor de reparatii oficiale bla bla.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca aveai Audi nu putea sa-ti fure nimic? :)

 

Glumesc...sunt convins ca s-au acumulat multe chestii negative legate de marca asta, care din pacate nu prea mai e ce-a fost.

 

But then again, nici in curtea vecinilor din acelasi segment lucrurile nu arata mai roz, stii asta. Doar daca planuiesti sa treci la un nivel mai sus :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost si m-am mai uitat odata. De data asta a fost foarte foarte curata operatiunea. Nu e nimic atins.

 

In trecut cand mi le-au luat au folosit ceva surubelnite si au lasat zgarieturi. Sau rupt cleme. Acum nimic.

 

Fie s-au specializat fie au avut tot timpul sa lucreze linistiti :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.