Jump to content

E60-ul meu


Bala

Recommended Posts

A inceput sa faca zgomot de vreo 2-3mii de km si face tot mai des. Initial facea doar la motorul semicald. Acum face si la motorul rece.

 

Nu ma duc la banatcar. Ma duc la bucuresti si schimb doar distributia.

 

La banatcar schimbau si vibrochen + motor dat jos. Prea scump si mi-am pierdut increderea in ei. Mi-e sa nu am probleme dupa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A inceput sa faca zgomot de vreo 2-3mii de km si face tot mai des. Initial facea doar la motorul semicald. Acum face si la motorul rece.

 

Nu ma duc la banatcar. Ma duc la bucuresti si schimb doar distributia.

 

La banatcar schimbau si vibrochen + motor dat jos. Prea scump si mi-am pierdut increderea in ei. Mi-e sa nu am probleme dupa.

 

 

La cati km se schimba distributia?

 

Sunt fan BMW,am al5-lea bmw, mereu ma cert cu colegii ca bmw e mai bun decat Audi. Dar imi dau seama ca nu e chiar asa, mai bine sa schimbi cureaua de distributie la 180000km la un audi decat sa schimbi mai des lantul la un bmw. Modelele vechi de bmw nu prea aveau probleme cu lantul,nu stiu ce se intampla cu astea mai noi: 2008-> .

In ianuarie anul acesta mi-am luat un 320dAutomat(stie cineva la cati km se schimba uleiul in cutie?),atunci avea 21000km,acum are 50000km,masina are freeservice pana in oct 2015 sau pana la 80000km,dar astia de la bmw ii schimba uleiul numa la 30000km, dar eu sunt mecanic auto si ii schimb uleiul si filtrele la fiecare 10000km. Cumnatul meu are un 318d 2008 si i s-a rupt lantul la 100 si ceva de mii,si bineinteles supape indoite si alte chestii. Daca si al meu face scheme de astea nu mai vreau bmw. dar ce sa-mi iau? KIA? ca are 7 ani garantie si e la jumate pret decat bmw...

 

A inceput sa faca zgomot de vreo 2-3mii de km si face tot mai des. Initial facea doar la motorul semicald. Acum face si la motorul rece.

 

Nu ma duc la banatcar. Ma duc la bucuresti si schimb doar distributia.

 

La banatcar schimbau si vibrochen + motor dat jos. Prea scump si mi-am pierdut increderea in ei. Mi-e sa nu am probleme dupa.

 

Din cate stiu eu e bine sa schimbi si vibrochenul deoarece se uzeaza pinionul de pe el care e turnat si nu merge schimbat fara vibrochen.

 

Dc noile moatoare de bmw au distributia la cutie? mi se pare o prostie..

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

La cati km se schimba distributia?

 

Ar trebui sa dureze cat motorul. Eu le schimb si din cauza zgomotului de lant dar si pentru ca nouile lanturi, patine si intinzatoare sper sa tina mai mult fiind regandite. O iau ca pe un upgrade :download:

 

Din cate stiu eu e bine sa schimbi si vibrochenul deoarece se uzeaza pinionul de pe el care e turnat si nu merge schimbat fara vibrochen.

 

Era o recomandare de la BMW pt ca pinionul pe care sta lantul era banuit ca principal vinovat pt uzura. S-a dovedit ca nu e asa. Si dupa 2009 se rup distributii deci cauza e alta.

 

Unele reprezentante de pe afara nu mai schimba vibrochenul. Verifica ceva tolerante si daca e in parametrii nu il mai schimba. Asta citisem de pe ceva forumuri de afara cu pataniile lor in reprezentante.

 

Ma rog, daca ma tine noua distributie 150k km ma declar multumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ca sa fie un inceput de an minunat, o dom'soara m-a pocnit in spate. Era gheata si evident, nu se astepta sa alunece...

 

Ca totul sa fie la inaltime, are RCA la euroins :pinch:

 

Nici nu stiu ce sa fac. Eu am casco la Generali. Sa merg direct pe regres sau cum se zice? STiu ca se considera dauna pt mine insa macar nu imi fac un car de nervi

 

Ca si dauna, pare spoilerul zgariat si cam atat. Nu stiu ce o fi sub pt ca masina ei, un citroen, are ambele faruri sarite de la locul lor, spoiler varza, capota varza. Un far i se deplasase un lat de palma.

Link to comment
Share on other sites

daca este ia vinovata mai bine iti repari masina pe casco si dupa generali isi recupereaza bani de la euroins,eu am avut masina btita in parcare cora cand iesea un nene cu super nova si el era de vina ca nu sa asigurat cand a iesit din parcare si mia bagat dosarul la frauda a zis ca e suspect accidentul bmw cu super nova si asiguratorul euroins mia dat ciuciu din octombrie pana acum,mi am reparat masina pe banii mei neavand casco,toata distractia 3500 ron ,bara, far, carenaj ,suport far+vopsit bara :( euroins de rahat ,daca era invers imediat despagubea
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie un inceput de an minunat, o dom'soara m-a pocnit in spate. Era gheata si evident, nu se astepta sa alunece...

 

Ca totul sa fie la inaltime, are RCA la euroins :pinch:

 

Nici nu stiu ce sa fac. Eu am casco la Generali. Sa merg direct pe regres sau cum se zice? STiu ca se considera dauna pt mine insa macar nu imi fac un car de nervi

 

Ca si dauna, pare spoilerul zgariat si cam atat. Nu stiu ce o fi sub pt ca masina ei, un citroen, are ambele faruri sarite de la locul lor, spoiler varza, capota varza. Un far i se deplasase un lat de palma.

 

Nu toate companiile considera vina ta daca faci cu regres. Trebuie sa verifici ce fel de polita ai, si sa incerci sa rezolvi pe asigurarea vinovalutui. Daca nu e spart spoilerul si ai probleme cu euroins, in cel mai rau caz platesti doar vopsitorie. Eu n-as deschide dosar casco pentru o dauna atat de mica.

Edited by mcliviu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi la reconstatare ce zic baieti, daca este doar spoilerul zgariat nu are rost sa apelezi la casco(pt regres). Cel mai bine este sa incerci sa o faci pe asigurarea ei.

Sunt patit iarna cu lovitul in spate de catre femei...(cu tel in mana, neatente sau ca nu se asteptau sa nu se opreasca masina), acuma cum da putina zapada scot carligul de remorcare(nu este estetic dar ajuta la pastrarea distantei).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu una dinasta pe 9 decembrie (a intrat cineva in mine cand eram oprit la semafor - dauna: bara spate sparta, intaritura bara sparta, 2 senzori distrusi) avea RCA la Omniasig, au fost ok au dat inlocuire la absolut tot, m-am dus la Bavaria si mi-au comandat piese, dar nu m-au mai chemat nici pana azi (ceva de genul nu vine vinovatul sa isi dea si el declaratia la dosar), am full casco la Generali si zilele astea ma duc sa fac regres :) (ma oftic ca nu am facut din prima pe casco, le dau 1200euro pe an sa stau 1 luna cu masina busita)
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie un inceput de an minunat, o dom'soara m-a pocnit in spate. Era gheata si evident, nu se astepta sa alunece...

 

Ca totul sa fie la inaltime, are RCA la euroins :pinch:

 

Nici nu stiu ce sa fac. Eu am casco la Generali. Sa merg direct pe regres sau cum se zice? STiu ca se considera dauna pt mine insa macar nu imi fac un car de nervi

 

Ca si dauna, pare spoilerul zgariat si cam atat. Nu stiu ce o fi sub pt ca masina ei, un citroen, are ambele faruri sarite de la locul lor, spoiler varza, capota varza. Un far i se deplasase un lat de palma.

Incearca cu Euroins prima data.Ca sa stai mai linistit sa nu faci amiabila,du-te la politie.

Asta cu lovitul vine cam asa: Am magnet la prosti!

Link to comment
Share on other sites

casco cu regres 100% . lasa-i pe ei sa se certe etc . Parca la regres nici nu trebuie sa platesti fransiza, asta daca ai .

Chiar daca nu are fransiza,la inchieierea unui nou contract casco ii va creste.

Si vorba aia"sa platesti bani pe prostia altuia" parca nu-ti vine.

In fine poate o rezolva cu Euroins.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la euroins. Groaznic. Au in TM un centru de daune in curtea unui remat. Inauntru am inghetat acolo de abia mai puteam scrie.

 

Ma rog, mergem la masina sa faca poze. Ii spun ca vreau la reprezentanta iar omul a zis OK si a scris revopsire.

 

Iau hartia si ajung la reprezentanta: euroinssss. Pai noi nu lucram cu ei :pinch:

 

Solutii:

 

1. pe banii mei (18 mil vopsitul)

2. regres (cam tot pe banii si timpul meu)

 

Pana la urma urma s-a facut o cerere catre aia si poate, poate o vor accepta undeva pana in vara sau la anul. Cica au la service plati si de un an neefectuate de aia.

 

Partea buna e ca am spalat masina. Sunt vreo 5-6 zgarieturi care poate cu exceptia a unei sau 2 ies la polish. Celalalte 2 s-ar putea sa iasa si ele si scap de o revopsire.

 

Deci da. Nu m-am prins cum dreaq se poate ca intr-o tara normala sa se intample asa ceva. Eu mai patisem cu cityinsurance sa-mi recuperez niste bani si a durat 6 luni. Doar cu plangere la CSA am reusit.

Link to comment
Share on other sites

Sucks...si eu stau cu 6.000eur prins la Aegon din august 2014, pana io verificat la ala polita o durat 1 luna, pana mi-o dat acceptul de plata 2 luni, pana o facut factura inca 1 luna, acuma dupa 1 luna o facut "urgentare" care se pare, cica, ca se poate face numai dupa 30 zile...acuma liniste ...toti asiguratorii is niste rahatei cu ochi... Edited by MscleMike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la euroins. Groaznic. Au in TM un centru de daune in curtea unui remat. Inauntru am inghetat acolo de abia mai puteam scrie.

 

Ma rog, mergem la masina sa faca poze. Ii spun ca vreau la reprezentanta iar omul a zis OK si a scris revopsire.

 

Iau hartia si ajung la reprezentanta: euroinssss. Pai noi nu lucram cu ei :pinch:

 

Solutii:

 

1. pe banii mei (18 mil vopsitul)

2. regres (cam tot pe banii si timpul meu)

 

Pana la urma urma s-a facut o cerere catre aia si poate, poate o vor accepta undeva pana in vara sau la anul. Cica au la service plati si de un an neefectuate de aia.

 

Partea buna e ca am spalat masina. Sunt vreo 5-6 zgarieturi care poate cu exceptia a unei sau 2 ies la polish. Celalalte 2 s-ar putea sa iasa si ele si scap de o revopsire.

 

Deci da. Nu m-am prins cum dreaq se poate ca intr-o tara normala sa se intample asa ceva. Eu mai patisem cu cityinsurance sa-mi recuperez niste bani si a durat 6 luni. Doar cu plangere la CSA am reusit.

 

Din pacate am avut dreptate.Imi pare rau.Daca nu vrei sa-ti "strici" casco,incearca o cotatie pt reparatie in regie proprie,evident cu vopsire in alta parte decat reprezentanta.

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.