Jump to content

Restaurare bord


iulian518i

Recommended Posts

Batranului meu rechin a inceput sa i se vada ridurile varstei de 19 ani.... :) tocmai pe fata superioara a bordului. Stie cineva o metoda de a repara/astupa acele crapaturi sau o metoda de acoperire, estetica, a acelor defectiuni?

Eu as incerca cu diferite paste sa le umplu si sa le smirgheluiesc foarte fin la suprafata...dar vreau si alte opinii..poate varianta mea e total interzisa :blink: sau daca totusi e buna...ce fel de paste/chituri/siliconuri sa folosesc...a se lua in calcul si faptul ca acolo e o zona foarte fierbinte vara..desi eu pun parasolarul :) si iarna este expusa la inghet, deci trebuie o solutie foarte rezistenta la temperaturi extreme :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit decat tot cu defecte..

Trebuie sa existe o substanta care sa fie rezistenta si la temperaturi ridicate si la inghet...o spuma ceva... ca doar bordurile sunt facute din ceva...si au rezistat atatia ani...

Si apoi eu vreau o solutie temporara...pt ca in urmatorii 5 ani schimb anul de fabricatie al BMW-ului meu :) adica eu asa sper...

Si cat timp il mai am...vreau sa-l intretin cum trebuie, atat estetic cat si functional...pt ca in cei 6 ani de cand il am nu m-a lasat niciodata balta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Batranului meu rechin a inceput sa i se vada ridurile varstei de 19 ani.... :) tocmai pe fata superioara a bordului. Stie cineva o metoda de a repara/astupa acele crapaturi sau o metoda de acoperire, estetica, a acelor defectiuni?

Eu as incerca cu diferite paste sa le umplu si sa le smirgheluiesc foarte fin la suprafata...dar vreau si alte opinii..poate varianta mea e total interzisa :blink: sau daca totusi e buna...ce fel de paste/chituri/siliconuri sa folosesc...a se lua in calcul si faptul ca acolo e o zona foarte fierbinte vara..desi eu pun parasolarul :) si iarna este expusa la inghet, deci trebuie o solutie foarte rezistenta la temperaturi extreme :)

70662[/snapback]

 

 

daca chiar nu gasesti niciunde un bord klumea de rechinul tau eu m-as gandi sa-l imbrac in piele,arata bestial,eventual o piele mai deschisa la culoare care sa nu atraga asa de tare razele solare.Mergi la un magazin din asta de ''tapiterii auto'' asta tre sa fie in CT.

 

Daca ai putina rabdare o sa ma interesez aici in tm sa vad poate gasesc eu unul klumea.

Link to comment
Share on other sites

daca chiar nu gasesti niciunde un bord klumea de rechinul tau eu m-as gandi sa-l imbrac in piele,arata bestial,eventual o piele mai deschisa la culoare care sa nu atraga asa de tare razele solare.Mergi la un magazin din asta de ''tapiterii auto'' asta tre sa fie in CT.

 

Daca ai putina rabdare o sa ma interesez aici in tm sa vad poate gasesc eu unul klumea.

70699[/snapback]

Merci foarte mult...la o noua fata nu ma gandisem...oare trebuie demontat bordul?

Si cu rabdarea stau bine...dar de la Constanta pana-n Timisoara multi litri de combustibil sunt... :)

Daca stau sa ma gandesc bine...trebuie demontat ca nu are cum sa prinda meseriasul pielea spre parbriz....si trebuie dezasamblat de bord, consola centrala, aeratoare...si ce o mai fi... De fapt o sa urmez sfatul tau si ma voi duce la un atelier de tapiserii (sau la mai multe) si sa vad ei ce spun... :blink:

Cu pielea mai deschisa nu cred ca va merge pt ca se reflecta o pata deschisa la culoare pe parbriz cand ai soarele din partea frontala a masinii si incomodeaza la condus :)

Oricum, multumesc de idee :)

Link to comment
Share on other sites

De fapt o sa urmez sfatul tau si ma voi duce la un atelier de tapiserii (sau la mai multe) si sa vad ei ce spun... :blink:

70733[/snapback]

 

Vezi ca e pe strada Atelierelor un atelier care face tapiterii de piele. Lucreaza extraordinar. Am vazut un golf facut acolo, jurai ca e din fabrica asa.

Link to comment
Share on other sites

Merci foarte mult...la o noua fata nu ma gandisem...oare trebuie demontat bordul?

Si cu rabdarea stau bine...dar de la Constanta pana-n Timisoara multi litri de combustibil sunt... :)

Daca stau sa ma gandesc bine...trebuie demontat ca nu are cum sa prinda meseriasul pielea spre parbriz....si trebuie dezasamblat de bord, consola centrala, aeratoare...si ce o mai fi... De fapt o sa urmez sfatul tau si ma voi duce la un atelier de tapiserii (sau la mai multe) si sa vad ei ce spun... :blink:

Cu pielea mai deschisa nu cred ca va merge pt ca se reflecta o pata deschisa la culoare pe parbriz cand ai soarele din partea frontala a masinii si incomodeaza la condus :)

Oricum, multumesc de idee :)

70733[/snapback]

 

no problem,ma bucur ca am fost de folos. :)

trebuie demontat,intradevar dar aia ma gandesc ca oricum trebuia sa faci daca schimbai bordul,nu?

si nu poate sa-ti ia o gramada de bani ca practic pe tine te intereseaza doar partea de sus sa nu se mai vada...

iar cu toate porcariile de lipituri de la noi,arata ca porcu... :)

Link to comment
Share on other sites

pentru un bord cred ca te ajunge cam 200 EUR

70834[/snapback]

 

toata tapiteria la masina,adica vreo 12mp de piele,costa cam 350 euro,cu pieleea atelierului.deci la un bord sa zicem ca-ti trebe vreo 3mp,deci-->>>......

Link to comment
Share on other sites

toata tapiteria la masina,adica vreo 12mp de piele,costa cam 350 euro,cu pieleea atelierului.deci la un bord sa zicem ca-ti trebe vreo 3mp,deci-->>>......

70835[/snapback]

Cu pielea clientului cat o costa? :blink:

O sa merg pe Atelierelor sa vad care-i treaba...si mai stiam si pe Poporului, pe o straduta laterala...O sa dau o tura si postez rezultatele...poate mai sunt si alte BMW-uri din Constanta care merita refacute :)

Spun de BMW-uri din Constanta, pt ca nu vad cum ar veni cineva din Bucuresti sa-si refaca tapiseria aici, pe malul gripat al marii :)

Link to comment
Share on other sites

1150 euro a fost pentru un interior de E46. al meu.

70839[/snapback]

 

pai a costat atat pt ca si masina e mai scumpa ca un 5 er rechin,si bineiteles ti-au facut alt pret,astia-s romanii...(cand vad o masina mai de 2000-an deja au alt pret la tot)

poti si cu pielea ta,dar e mai greu de gasit;si te poti folosi de chestia asta-adica daca -ti pun cu pielea lor,pt o garantie mai mare.

eu zic sa cauti nu sa te arunci la primu iulian,bafta.

Link to comment
Share on other sites

daca faci o plimbare pana la ploiesti iti dau io bord frumos de pe un E28 dezmembrat. PM daca te intereseaza

70991[/snapback]

Daca nu o rezolv pana fac primul drum la munte...te PM-iesc. :blink:..ms.

Mai ai si alte chestii interesante? (electrice-motorase pt geamuri, motoras pt trapa..faruri... :) )

Link to comment
Share on other sites

Cel cu bordul din Ploiesti...ce alte piese mai ai??? M-ar interesa si pe mine bordul...k si al meu e crapat !

71586[/snapback]

Ba ce te bagi sa-mi sufli bordul...? eu am fost primul!

:)

No problem, mergi si ia-l tu ca eu s-ar putea sa schimb masina pana rezolv bordul :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca chiar nu gasesti niciunde un bord klumea de rechinul tau eu m-as gandi sa-l imbrac in piele,arata bestial,eventual o piele mai deschisa la culoare care sa nu atraga asa de tare razele solare.Mergi la un magazin din asta de ''tapiterii auto'' asta tre sa fie in CT.

 

Daca ai putina rabdare o sa ma interesez aici in tm sa vad poate gasesc eu unul klumea.

70699[/snapback]

da :) du-te la grecul de pe atelierelor ca e si ieftin=5 000 000 numai un volan de imbracat in piele.cred ca ptr bord iti vreo 500 de euro :blink: .sfatul meueu sa mergi la un vopsitor meserias.se umple cu chit dupa care iti da foarte fin un strat de vopsea mata nu lucioasa ca nu mai vezi nimic pe soare.si in final abia o sa vezi diferenta(si asta ptr ca stii ce s-a facut acolo)eu asa am auzit ca se face.

Link to comment
Share on other sites

da :) du-te la grecul de pe atelierelor ca e si ieftin=5 000 000 numai un volan de imbracat in piele.cred ca ptr bord iti vreo 500 de euro :) .sfatul meueu sa mergi la un vopsitor meserias.se umple cu chit dupa care iti da foarte fin un strat de vopsea mata nu lucioasa ca nu mai vezi nimic pe soare.si in final abia o sa vezi diferenta(si asta ptr ca stii ce s-a facut acolo)eu asa am auzit ca se face.

71759[/snapback]

Am facut niste foto la un BMW E34(pe care vroiam sa-l iau eu :) ) si s-au fotografiat si singurele crapaturi din bord :)...cum au ajuns in foto? nimeni nu stie... :)..deci am ajuns ieri acasa, am pus mana pe un tub de silicon transparent, am umplut crapaturile, azi o sa-i dau un smirghel f fin pe buzele crapaturilor...si apoi vin cu foto... :(

Si mai vb apoi de aceasta metoda la indemana tuturor...daca-mi reuseste sa nu se mai vada...deschid firma de restaurat borduri...pt membrii clubului nostru, discount 100%, pt ceilalti, adaos 100% :blink: ca asa se face in Ro... :o

Ne mai vedem cu niste foto dupa-amiaza :)

Deci, papu, ms inca o data pt sfaturile tale...cred ca gandim cam la fel :)

Link to comment
Share on other sites

Frate...sunt curios ce o sa-ti iasa....k si eu ma gandeam pt bordul meu tot la varianta cu siliconul si apoi sa-i dau o vopsea neagra. Asa k astept cu nerabdare pozele si parerile tale.

:)

71850[/snapback]

Pentru comparatie, am incercat sa fac foto sub acelasi unghi.....singura problema este ca snurul de silicon nu se lipeste de crapaturi si nu stiu cat de rezistent va fi la soarele de vara :blink:

Dar e un inceput....si nu trebuie sa scoti bordul...cred ca voi incerca si cu poxipol si cu alte materiale lipicioase care sa fie la culoare apropiata de cea a bordului... :)

Eu zic sa pui altceva in loc de silicon...si vezi ca vopseaua aia sa nu fie lucioasa...vezi ca se gasesc spray-uri cu vopsea negru-mat.. :)

Silicon am avut eu la indemana...si nu am dat cu smirghel pt uniformizare...poate incerci tu inaintea mea cu poxipoale...bizoane sau alte chestii...ca eu nu mai stiu cand voi mai gasi timp asa curand...pt ca sunt in cautarea unui E34 :)

post-752-1141493905_thumb.jpg

post-752-1141493934_thumb.jpg

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Frate...arata mai bine cu silicon decat cu fara :blink: . Si eu am gasit silicon negru...asa k o sa dau cu din ala si apoi o sa-l iau sa-l netezesc bine sa nu se vada mare diferenta.

Apropo...cat vrei sa dai pe e34 ???

Si inca ceva...cine ma poate ajuta si pe mine cu furtunul ala gros care pleaca din debitmetru si intra in galerie.....k al meu e rupt si trage aer fals.Sau...stie careva cat costa unul nou????

Edited by barqqsanu
Link to comment
Share on other sites

Frate...arata mai bine cu silicon decat cu fara :) . Si eu am gasit silicon negru...asa k o sa dau cu din ala si apoi o sa-l iau sa-l netezesc bine sa nu se vada mare diferenta.

Apropo...cat vrei sa dai pe e34 ???

Si inca ceva...cine ma poate ajuta si pe mine cu furtunul ala gros care pleaca din debitmetru si intra in galerie.....k al meu e rupt si trage aer fals.Sau...stie careva cat costa unul nou????

72070[/snapback]

Incearca cu altceva...eu sincer nu sunt multumit de cum s-a comportat siliconul... si presupun ca nici tu nu vei fi multumit :) dar incearca...

Iata procedura: dai cu silicon din abundenta si iei surplusul cu o cartela de telefon ... apoi, dupa ce s-a uscat, freci cu degetul pe langa crapaturi si iei si ce silicon s-a revarsat pe langa crapatura, pe restul bordului, astfel incat sa ramana silicon numai in crapatura propriu-zisa.

Succes cu varianta cu silicon :blink:

Pe un E34....hmmm eu dispun de 2000 euro si masina mea actuala (E28-518i)

Furtunul ala si la mine era rupt dar l-am rezolvat initial cu band-izoler lat de 5 cm si apoi in ruptura aia am montat o supapa ce mi-au dat-o astia de la GPL :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Iata ca au venit si primele calduri si siliconul de pe bord nu s-a degradat...inca. :blink: va tin la curent cu evolutia imbatranirii siliconului...si cu ce inlocuitori pun daca e sa-l schimb...:)...a mai incercat cineva reparatii made in home? Sau toti reparati pe la altii;) ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Daca nu o rezolv pana fac primul drum la munte...te PM-iesc. :blink:..ms.

Mai ai si alte chestii interesante? (electrice-motorase pt geamuri, motoras pt trapa..faruri... :) )

71199[/snapback]

 

ma bag si eu in seama cu o idee...poate sunt de ajutor:D...vezi ca sunt astia care refac bordurile cu airbag-urile sarite...am vazut lucratura de nici nu-ti dai seama...mi se pare ca au ceva material de umplere pt crapaturi, merita incercat

Si acum sa ma laud :) bordul E-12lui meu de 30 de ani arata impecabil, iarna vara, fara nici un parasolar...adevaru' e ca pe vremea aia puneau pret pe materiale de calitate mai mult decat pe profit...am bucsa la puntea spate din 1976 si nu am vazut crapatura pe ea....sorry pt offtpoic :)..poate ti-am fost de ajutor cu sfatu' de mai sus

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.