Jump to content

Cat consuma un 318d, 320d?


Crysssz

Recommended Posts

cat va consuma voua 318d(E46) sau 320d(E46) in oras?dupa calculele mele imi consuma un 10-12 in oras, ceea ce mi se pare cam mult. ma refer la condus in oras aglomerat cu multe semafoare unde se foloseste tr1 si tr2 mult, gen cluj...
Link to comment
Share on other sites

318 d-ul meu, consuma cam 9-10 in oras si 6 in afara. E normal avand in vedere ca in toate orasele s-au aglomerat strazile, nu e cazul numai in Bucuresti. De exemplu, aici in Pitesti sunt zile in care se merge bara la bara peste tot, noroc ca nu sunt distantele asa mari.

Mers super atent si cuminte , am reusit si-un 8 pe oras la ultimul plin.

Link to comment
Share on other sites

la mine consumul este de 8.6 ultimul full. Inainte consuma 8.0, 8.2, dar am consumat si 7. Numai ca la mine sunt si ceva Km Exterior, zilnic. Dar si aia destul de chinuiti, deci tot urban se cheama. Si eu visam la 7.5 urban si 5 afara, dar afara imi consuma 6-6.3, Asta e, am BMW? am, asa ca suport consecintele. Macar ma simt bine din clipa in care vad masina, pana cand cobor si dispare din raza vizuala.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

eu am reusit cu e46 320d cam 6.8 cu clima exterior cu toate ca computerul de bord arata 4,6...cam mare diferenta pt o marca premium zic eu.la nici o marca din ceam mai condus n-a fost o asa de mare diferenta..max 0,6 litri intre real si cat arata comp de bord

din ce an e e46-le tau si din ce an era masina care ai condus'o si nu era asa de mare diferenta...?

Link to comment
Share on other sites

cam mult pentru cluj in constanta eu nu trec de 10 sa zicem cu indulcenta 11

Confirm consumul in oras, pe distante scurte , semafoare si putina talpa.

Dar pe extraurban, e alta treaba, m-am intors din Grecia cu un full - 1100 km , pe bord consum 6.5%

Link to comment
Share on other sites

e46 al meu e din 2004.de condus am condus mai multe masini si la niciuna na fost o diferenta asa de mare.am avut un volvo s40 la care diferenta era cam de 0,2 l o honda civic la care era fix cel real cu cel indicat de computerul de bord,la un citroen c5 diferenta era de 0,6 l chiar si la un logan mcv diferenta fost de 0,7l.nam crezut sincer ca la bmw o marca cu asa renume pot fi asa erori mari.f dezamagit de masina.si mai sunt si alte probl la ea un singur exemplu ar fi zgomote la interior,scaunul soferului scartaie,prin bord la fel,fetele de usi asemenea...as mai putea continua
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

e46 al meu e din 2004.de condus am condus mai multe masini si la niciuna na fost o diferenta asa de mare.am avut un volvo s40 la care diferenta era cam de 0,2 l o honda civic la care era fix cel real cu cel indicat de computerul de bord,la un citroen c5 diferenta era de 0,6 l chiar si la un logan mcv diferenta fost de 0,7l.nam crezut sincer ca la bmw o marca cu asa renume pot fi asa erori mari.f dezamagit de masina.si mai sunt si alte probl la ea un singur exemplu ar fi zgomote la interior,scaunul soferului scartaie,prin bord la fel,fetele de usi asemenea...as mai putea continua

 

Ti-am spus eu si pe celalalt topic , te vad intr-un Fiat cu consumul real pe bord , si chiar am auzit ca in alea nu se aude nici un scartait , binenteles daca o duci pe o platforma ! Ce cauti frate pe forumul asta ?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Florine cine stie ce rasturnata ai luat, facuta din mai multe masini.

Imi place BMW tocmai pt ca e singura masina in care nu ai greierasi sau alte zgomote suspecte...

Daca tu iti iei masina sa stai cu ochii pe consum nu stiu ce sa zic..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vineri am facut un traseu de la Timisoara la Bucuresti ( ...Deva-Sibiu-Brasov-Ploiesti-Bucuresti ) consum 6.3L pe bord, in realitate 6.4L

 

Luni m-am intors pe alta parte, de la Bucuresti la Timisoara ( ...Pitesti-Craiova-Severin-Timisoara ) consum 6.0L pe bord, in realitate 6.1l/100km

 

Mers normal, 130-140 km/h unde s-a putut, viteza medie ~ 76km/h

 

100ml diferenta, e destul de bine calibrat, nu stiu de ce la unii arata diferentele astea asa mari intre pompa si BC.

 

In oras, imi ia cam 10.5L vara, asta iarna am vazut si 11.5-12L

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca CB-ul calculeaza consumul dupa ceva date de la injectoare. Am inteles ca in timp injectoarele isi creeaza o anumita abatere si de asta nu mai poate fi afisat corect consumul. Nu sunt insa foarte sigur de aceasta cauza, dar poate fi una plauzibila din moment ce la unii afiseaza corect la altii nu, si vorbim de acelasi tip de masina si motorizare.

 

Niste baieti din uk vorbesc de o calibrare a bc-ului aici:

http://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?f=4&t=66190

E drept, vorbesc de e90.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca pe forumul acesta daca nu esti un aplaudac al marcii nu esti binevenit... :goodjob: Vorbesti de parca ai avea cateva procente din companie..La mai multe :drinks:

 

Nu mi-am luat e46 sa stau cu ochii pe consum.Pur si simplu verificam functiile masinii,cum am facut si la masinile precedente.

Am fost surprins sa constat diferenta de care vorbeam,pt ca nu ma asteptam la asa ceva.

Cum nu ma asteptam sa aud nici "greierasii"

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca as fi urat bmw sigur n-as fi cumparat unul.As fi putut sa-mi cumpar si unul mai nou dar n-am vrut, pt ca din discutii am aflat ca e46 ar fi cel mai reusit model al marcii.

Din pacate se pare ca am dat peste o masina care a fost extrem de prost intretinuta

 

Se pare ca il avem pe George Pruteanu printre noi...

Link to comment
Share on other sites

Conteaza foarte mult la ce ore de varf se merge cu masina.

 

Eu cu 318d m47n nu am vazut mai mult de (verificat de la plin la plin si imi arata aproape exact Bc-ul):

 

5.5 vara si 6.5 iarna -extraurban

 

8.5 vara si 9.5 iarna - urban

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

mie imi arata bine consumul pe BC la 318i FL,l-am resetat de multe ori inainte sa plec pe distante mai lungi de ex cand l-am adus din germania 7,6 la 140-160km/h, dar asa se face consumul la distante mai lungi ca daca il resetezi dimineata cand pleci la lucru si a doua zi faci la fel nu o sa iti dai seama de consumul real al masinii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.