Jump to content

pro si contra bmw E90


marss

Recommended Posts

Este o parere! Consider ca este o masina de familie X5, are o forma mai "lumeasca" decat X6, este destul de mare si incapatoare si avantajul cel mai mare pt drumurile noastre il reprezinta garda de la sol destul de inalta. Poti merge la munte atat iarna cat si vara fara probleme, la mare, pe drumuri de tara,la picnic si daca esti impatimit chiar la vanatoare sau la pescuit in Delta, etc. Nu se pune in discutie pachetul m, pt ca daca mergem pe aceleasi considerente nici seria 5 "M' nu mai este o masina de familie. M-am referit la faptul ca x5 este o masina de familie strict prin faptul ca nu este o masina sezoniera si ca are acces pe orice fel de sector de drum in orice anotimp si in orice fel de conditii. Eu personal, dintre toate modelele BMW as alege fara sa clipesc modelul X5 ! Pana atunci insa, ma rasfat cu seria 3 E90 <_< - scuze pt off topic

 

era sa uit, un alt dezavantaj mare pe care il are atat seria 3 cat si seria 5 consta in faptul ca sunt masini sezoniere. Nici nu se pune problema de x-drive atat timp cat zapada este mai mare de 30 cm; asta pt cei care inteleg ca spoilerul fata, pragurile costa destul de mult pt a fi schimbate, nu intra in discutie podeaua masinii care matura sleaurile...

 

Uite ca mi-ai dat de gandit cu masina sezoniera. am de gand sa ma mut la Mogosoaia si e clar la drumurile si noroaiele de acolo iarna nu mai am cum sa ies cu ea.

 

Minusuri dpdv al meu sunt: butoanele comanda geamuri prea in fata, directia prea sensibila la a mea - orice denivelare, orice sina de tramvai trage volanul iar la o depasire in afara la viteza daca dai de o denivelare in sosea pe laterala stanga cum am patit eu trebuie sa tii tare de volan. La gropi intradevar merg f incet ca se zdruncina prea tare. In rest pana acum in cei 13.000 km de romania, 137.000 in total, eu nu am schimbat ceva.

 

Runflat-urile nu imi par zgomotoase dar nu am mai avut alt BMW ca sa compar. Chiar din contra sunt multumit ca m-au salvat la 2 drumuri mai lungi cand am facut pana si am avut de mers ceva km pana la prima vulcanizare. Si cum eu merg destul de frecvent la Chisinau...ar fi frumos daca as avea pana prin padurile alea noaptea cu E90. Probabil ca fiind mai grele imi consuma un pic mai mult decat cele normale.

 

Portbagajul are intrarea mica. Ca design totusi inca mai imi place un pic mai tare E46 insa a inceput sa mai treaca senzatia asta. Per ansamblu si neavand cu ce altceva sa compar din gama BMW (nu am mai avut si nu imi place sa conduc masinile altora) eu sunt f multumit. Sper sa ma auda si ea si sa nu faca vreo figura acum :)

 

 

topicul il consider ok. si chiar as fi curios cine si ce pb are la E90 ca sa fiu pregatit. si daca tot am vorbit-o de bine ma duc sa o spal ca a iesit soarele :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super masina nu am ce sa zic ,am avut E46 apoi E87 pe care-l am si acum si de 8 luni am luat un E90 .Ori sunt eu nebun dupa BMW ori nu stiu dar alta masina sincer nu as mai lua .Iar despre cauciucurile RSC sunt cea mai proasta idee la masina asta . Le-am schimbat si acum am roata de rezerva in portbagaj tot timpu.
Link to comment
Share on other sites

...revin iar din nou inca o data ! Lucrul care imi displace cel mai mult la BMW este sunetul scos de computerul centurilor de siguranta...nu exista un zgomot mai neprietenos decat acela. Probabil ca acesta este si motivul, dar cred ca as fi folosit mai des centura de siguranta aca o voce suava de femeie ma ruga insistent sa-mi pun centura...in rest totate cele bune
Link to comment
Share on other sites

Este o parere! Consider ca este o masina de familie X5, are o forma mai "lumeasca" decat X6, este destul de mare si incapatoare si avantajul cel mai mare pt drumurile noastre il reprezinta garda de la sol destul de inalta. Poti merge la munte atat iarna cat si vara fara probleme, la mare, pe drumuri de tara,la picnic si daca esti impatimit chiar la vanatoare sau la pescuit in Delta, etc. Nu se pune in discutie pachetul m, pt ca daca mergem pe aceleasi considerente nici seria 5 "M' nu mai este o masina de familie. M-am referit la faptul ca x5 este o masina de familie strict prin faptul ca nu este o masina sezoniera si ca are acces pe orice fel de sector de drum in orice anotimp si in orice fel de conditii. Eu personal, dintre toate modelele BMW as alege fara sa clipesc modelul X5 ! Pana atunci insa, ma rasfat cu seria 3 E90 <_< - scuze pt off topic

 

era sa uit, un alt dezavantaj mare pe care il are atat seria 3 cat si seria 5 consta in faptul ca sunt masini sezoniere. Nici nu se pune problema de x-drive atat timp cat zapada este mai mare de 30 cm; asta pt cei care inteleg ca spoilerul fata, pragurile costa destul de mult pt a fi schimbate, nu intra in discutie podeaua masinii care matura sleaurile...

 

Uite ca mi-ai dat de gandit cu masina sezoniera. am de gand sa ma mut la Mogosoaia si e clar la drumurile si noroaiele de acolo iarna nu mai am cum sa ies cu ea.

 

Minusuri dpdv al meu sunt: butoanele comanda geamuri prea in fata, directia prea sensibila la a mea - orice denivelare, orice sina de tramvai trage volanul iar la o depasire in afara la viteza daca dai de o denivelare in sosea pe laterala stanga cum am patit eu trebuie sa tii tare de volan. La gropi intradevar merg f incet ca se zdruncina prea tare. In rest pana acum in cei 13.000 km de romania, 137.000 in total, eu nu am schimbat ceva.

 

Runflat-urile nu imi par zgomotoase dar nu am mai avut alt BMW ca sa compar. Chiar din contra sunt multumit ca m-au salvat la 2 drumuri mai lungi cand am facut pana si am avut de mers ceva km pana la prima vulcanizare. Si cum eu merg destul de frecvent la Chisinau...ar fi frumos daca as avea pana prin padurile alea noaptea cu E90. Probabil ca fiind mai grele imi consuma un pic mai mult decat cele normale.

 

Portbagajul are intrarea mica. Ca design totusi inca mai imi place un pic mai tare E46 insa a inceput sa mai treaca senzatia asta. Per ansamblu si neavand cu ce altceva sa compar din gama BMW (nu am mai avut si nu imi place sa conduc masinile altora) eu sunt f multumit. Sper sa ma auda si ea si sa nu faca vreo figura acum :)

 

 

topicul il consider ok. si chiar as fi curios cine si ce pb are la E90 ca sa fiu pregatit. si daca tot am vorbit-o de bine ma duc sa o spal ca a iesit soarele :bashwall:

E o chestie obisnuita aceea de atrage volanul la denivelari, pe mine chiar ma enerveaza, parca zici ca nu este stabile, mentionez am 225/17/45 fata, 255/17/40 spate, runflat, am inteles ca e diferenta mare intre acestea si cele normale.

Link to comment
Share on other sites

Directia este foarte precisa si facuta sa simti soseaua buna,in special autobanda;insa foarte sensibila la denivelarile noastre pentru ca nu a fost conceputa pentru drumurile noastre proaste.La denivelari sau sine de tramvai trebuie sa tii bine volanul cu mainile ca altfel te trezesti pe alta traiectorie,pur si simplu iti sare volanul din maini.Foarte periculos chiar! Un lucru bun la o masina ce se vrea un "sport saloon" insa as puncta-o cu un minus pt. Romania.
Link to comment
Share on other sites

Run flaturile esec.Cei care au facut cauciucurile, normal.

Butonul pentru deschis geamul de la sofer este pozitionat foarte aiurea.

Blocajul electric de la volan-esec.

Chiulasa la motorul pe benzina-esec.

Softul de la cutia automata(benzina) are nevoie de imbunatatiri.Schimba ca dracu.

In rest este o super masina, peste E60.Asa o consider eu.

Am si eu o curiozitate.

Poti sa-mi spui si mie ceva plusuri fata de E60?

Link to comment
Share on other sites

Run flaturile esec.Cei care au facut cauciucurile, normal.

Butonul pentru deschis geamul de la sofer este pozitionat foarte aiurea.

Blocajul electric de la volan-esec.

Chiulasa la motorul pe benzina-esec.

Softul de la cutia automata(benzina) are nevoie de imbunatatiri.Schimba ca dracu.

In rest este o super masina, peste E60.Asa o consider eu.

Am si eu o curiozitate.

Poti sa-mi spui si mie ceva plusuri fata de E60?

 

 

Pai este un pic mai fiabila, asta ar fi un plus.

Link to comment
Share on other sites

Directia este foarte precisa si facuta sa simti soseaua buna,in special autobanda;insa foarte sensibila la denivelarile noastre pentru ca nu a fost conceputa pentru drumurile noastre proaste.La denivelari sau sine de tramvai trebuie sa tii bine volanul cu mainile ca altfel te trezesti pe alta traiectorie,pur si simplu iti sare volanul din maini.Foarte periculos chiar! Un lucru bun la o masina ce se vrea un "sport saloon" insa as puncta-o cu un minus pt. Romania.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Este o parere! Consider ca este o masina de familie X5, are o forma mai "lumeasca" decat X6, este destul de mare si incapatoare si avantajul cel mai mare pt drumurile noastre il reprezinta garda de la sol destul de inalta.

 

ÂŞi X6 este la fel de ĂŽncĂŁpĂŁtor.

 

DeÂşi are o formĂŁ mai atipicĂŁ, am stat ĂŽn spate perfect Âşi am 1.84 ĂŽnĂŁlĂžime.

Link to comment
Share on other sites

Chiar uitasem.Mare porcarie cu suportii aia.Se strica imediat si cafeaua curge tot timpul pe jos.Mai bine erau pozitionati la E46.

eu n-am avut niciodata probleme cu suportii si ii consider ideal pozitionati.si n-am avut probleme de scurgeri <_< nu stiu cum sunt la E46, sunt la frana de mana cumva?

Link to comment
Share on other sites

Chiar uitasem.Mare porcarie cu suportii aia.Se strica imediat si cafeaua curge tot timpul pe jos.Mai bine erau pozitionati la E46.

eu n-am avut niciodata probleme cu suportii si ii consider ideal pozitionati.si n-am avut probleme de scurgeri <_< nu stiu cum sunt la E46, sunt la frana de mana cumva?

 

 

si eu ii am din fabrica si nu am nici o plangere momentan... sunt mai indreapta cat de cat dar e OK...

Link to comment
Share on other sites

Chiar uitasem.Mare porcarie cu suportii aia.Se strica imediat si cafeaua curge tot timpul pe jos.Mai bine erau pozitionati la E46.

eu n-am avut niciodata probleme cu suportii si ii consider ideal pozitionati.si n-am avut probleme de scurgeri <_< nu stiu cum sunt la E46, sunt la frana de mana cumva?

 

Din paharele astea in care se vinde cafeaua curge tot timpul, mai ales cand sunt pline.Cel mai rau, curge peste panoul de clima, peste radio.De fapt este prima oara cand aud pe cineva ca nu se plange de asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic dar azi am fost la AB sa rezolv cu navi prof, din pacate am un virus in DVD si pastila nu citeste niciun DVD inclusiv cel de navi, problema se poate rezolva cica cu 3000 lei, si cred asta ptr ca am fost la cineva cunoscut care mi-a trecut si comenzile vocale in engleza, cd-ul din bord transformat in mp3 si softul nou ptr motor, urca mai repede in ture, da impresia de cuplu mai mare dar este acelasi. Multumit de lucrare dar nemultumit de problema cu navi, o sa mai incerc la niste baieti iar dupa aceea incerc sa gasesc un dvd SH. Sper ca aceasta sa fie singura problema.
Link to comment
Share on other sites

Chiar uitasem.Mare porcarie cu suportii aia.Se strica imediat si cafeaua curge tot timpul pe jos.Mai bine erau pozitionati la E46.

eu n-am avut niciodata probleme cu suportii si ii consider ideal pozitionati.si n-am avut probleme de scurgeri <_< nu stiu cum sunt la E46, sunt la frana de mana cumva?

 

Din paharele astea in care se vinde cafeaua curge tot timpul, mai ales cand sunt pline.Cel mai rau, curge peste panoul de clima, peste radio.De fapt este prima oara cand aud pe cineva ca nu se plange de asta. :)

de fapt ai dat de unul care nu prea e bautor de cafea :bashwall: si cand mai e cazul la drumuri lungi imi iau cafea (capuccino) la doza (cutie). n-am avut pana acum pahare sau ceva deschis la gura, am avut doar sucuri, ape si doze. s-ar putea sa ai dreptate in privinta paharelor pline, n-am incercat.

dar bine ca mi-ai zis, n-am sa las pe cineva vreodata cu paharul plin in suport :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Chiar uitasem.Mare porcarie cu suportii aia.Se strica imediat si cafeaua curge tot timpul pe jos.Mai bine erau pozitionati la E46.

eu n-am avut niciodata probleme cu suportii si ii consider ideal pozitionati.si n-am avut probleme de scurgeri :) nu stiu cum sunt la E46, sunt la frana de mana cumva?

 

Din paharele astea in care se vinde cafeaua curge tot timpul, mai ales cand sunt pline.Cel mai rau, curge peste panoul de clima, peste radio.De fapt este prima oara cand aud pe cineva ca nu se plange de asta. :bashwall:

de fapt ai dat de unul care nu prea e bautor de cafea :unsure: si cand mai e cazul la drumuri lungi imi iau cafea (capuccino) la doza (cutie). n-am avut pana acum pahare sau ceva deschis la gura, am avut doar sucuri, ape si doze. s-ar putea sa ai dreptate in privinta paharelor pline, n-am incercat.

dar bine ca mi-ai zis, n-am sa las pe cineva vreodata cu paharul plin in suport :blink:

 

Si eu am suporti din fabrica... dar sunt pentru cutii/sticle/pahare cu capac. Cafeaua curge din cauza drumurilor din RO, cum sa pui pahar plin fara capac???? <_<

Link to comment
Share on other sites

Si eu am suporti din fabrica... dar sunt pentru cutii/sticle/pahare cu capac. Cafeaua curge din cauza drumurilor din RO, cum sa pui pahar plin fara capac???? <_<

 

Pai au capac, dar exista gaurica aia pe unde bei. :)

 

Poze pentru exemplificare.

post-66-1236201608_thumb.jpg

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Si eu am suporti din fabrica... dar sunt pentru cutii/sticle/pahare cu capac. Cafeaua curge din cauza drumurilor din RO, cum sa pui pahar plin fara capac???? <_<

 

Pai au capac, dar exista gaurica aia pe unde bei. :unsure:

 

Poze pentru exemplificare.

 

Da, corect exista si cu gaura si fara :)

 

In cazul in care are gaura, ghinion, nu avem ce face, tre' sa oprim cand vrem sa bem cafea :bashwall:

 

Oricum cafeaua e buna calda, nu dupa 2 ore...

 

On topic: mie imi plac toate la masina, acum nu-mi vine in cap nimic care ma deranjeaza...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.