Jump to content

E36 full sau e46 chel?


Guest mar33

Ce ati alege ?  

263 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

tind sa cred datele din manual, nu de pe carfolio sau taloanele romanesti.

Este din manulul de E36 pt SUA, din cauza asta nu e 316 pt ca nu s-a comercializat acolo, dar ocum nu are cum sa fie diferenta asa mare fata de 318.

Nu stiu care e adevarul, asa e scris in carte. As cantari-o, dar nu am unde <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 290
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alo...oameni buni...sa nu ne abatem de la subiect. 36 FULL SAU 46 CHEL..asta vrem sa aflam.

eu zic sa isi ia e46 ca daca investeste in el iese o masina misto si isi scoate banii..e36 scade la pret pe zi ce trece si macar de era o motorizare mare sa zici ca se da cu ea..

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un e46 316i, si l-am dat si am luat un e36 320i coupe, sunt mai multumit de e36 per total, e46 e mai silentios daca inchizi usile nu prea auzi zgomote din exterior, dar se va plictisi repede si de e36 si de e46 au putini cai, nu stiu daca se merita sa iei o masina cu un motor micut, dupa ce te obisnuiesti cu masina si cu puterea motorului o sa iti para putini cei 105 cai. Daca vrei masina sa te duca din punctul A in punctul B si nu vrei cine stie ce performante si mai ales ca ambele masini sunt 316, eu zic sa ia un E46 motorul are 1885 cm3 si cred ca are mai mult cuplu decat un e36.
Link to comment
Share on other sites

cuplu la e36 316 e 150nm la 3900 ture, e46 316 165nm la 2500 ture

 

Cred ca cel care vrea sa cumpere una din cele 2 masini ar trebui sa ne spuna de ce vrea tocmai 316, din considerente financiare sau din necunoastere, iar pe urma putem noi sa sarim care ce si cum

Link to comment
Share on other sites

cuplu la e36 316 e 150nm la 3900 ture, e46 316 165nm la 2500 ture

 

Cred ca cel care vrea sa cumpere una din cele 2 masini ar trebui sa ne spuna de ce vrea tocmai 316, din considerente financiare sau din necunoastere, iar pe urma putem noi sa sarim care ce si cum

 

Si nu ti se pare ca e o diferenta de cuplu? 15 nm la 1400 de ture mai jos inseamna ceva. Si vrea sa cumpere un 316i probabil asa cum am luat si eu masina, am zis ca e ok 316i are 105 cai si nu sunt 70 de cai si e ok, dupa 6 luni nu a fost ok am vrut mai mult de la masina si mi-am luat un e36 cu motor de 2000 acum regret ca nu mi-am luat cu motor de 2500. Un e 46 e mai silentios e mai mare la interior, dar mie totusi imi place e36. Daca ar fi sa iau un e46 as lua un E46 330 touring.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

cuplu la e36 316 e 150nm la 3900 ture, e46 316 165nm la 2500 ture

 

Cred ca cel care vrea sa cumpere una din cele 2 masini ar trebui sa ne spuna de ce vrea tocmai 316, din considerente financiare sau din necunoastere, iar pe urma putem noi sa sarim care ce si cum

 

Da...intr-adevar..e bine de mentionat ce vrea omul.Omul vrea o masina care sa arate bine, sa nu consume mult adica 15 -18%, el a zis ca 10..11...12 in oras e ok, si nu il intereseaza 325 sa aibe 200 de cai...pentru ca nu are ce face cu ei in Bucuresti..si la curse nu se baga in nici un caz..vrea o masina sa arate bine, sa fie utila, si sa se poata duce la servici, la munte, la mare..etc. El nu este pasionat de bmw ca mine, dar a mers in bmw-urille mele, 520i din 1997, 318d din 2003 si acum in pisica mea din 1997 316i si i-au placut bmw-urile cel mai mult din cate a mers cu mine ( am avut si opel, si volvo si passat). Deci motorul de 105 cai ii este suficient...

Acum sa va spun ce mi-a zis el astazi, i-am aratat discutiile voastre si a tras urmatoarea concluzie: "Daca imi iau un e46 , e generatie mai noua, dar o sa fie la fel cu alte cateva sute..adica geamuri , oglinzi si jante! Nimic deosebit. Pe cand un e36 din 97, intretinut si full options, cu dubluclimatronic, rosu, piele neagra, volan sport, trapa,computer , etc etc..atrage multe priviri si arata a o masina deosebita! In schimb, daca iau e46...sa pun pe el tot ce are asta..ma costa inca o masina"

 

Deocamdata asta a inteles el din dicutiile voastre..iar noi va multumim pentru sfaturi! Asteptam si alte parere..sa ajutam omu sa intre in clubul nostru cu inima impacata! <_<

Link to comment
Share on other sites

E46 este mai bun.

 

Serios?Ce este mai bun la E46?

 

Este vreun capitol la care e36 este mai bun?

 

Eu nu gasesc mai atragator un model mai vechi de masina. Nu mi s-a intamplat sa intorc capul vreodata dupa un e36. Parerea mea este ca e36 nu este o masina deosebit de frumoasa. La interior nu este cu nimic mai interesanta decat un cielo. Eu as alege clar e46 (de fapt asta am si facut, cand am fost in aceeasi situatie <_<).

 

O trapa si un BC se numesc OPTIONALE. BAZA este masina. E ilogic sa alegi intre doua modele (intre care exista clar o diferenta: mai bun, mai prost) pe baza optionalelor, si nu pe baza masinii in sine.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

La interior nu este cu nimic mai interesanta decat un cielo.

 

sincer, tu ai vazut vreodata un interior de E36 sau vorbesti asa sa te afli in treaba? <_<

 

Nici un E36 chel-chel nu se compara cu un cielo (am avut cielo).

 

Ai cateva linkuri mai jos sa vezi si tu un interior..

http://pic.mukerji.co.uk/2004-07-26/interior_new.jpg

http://www.7blueoceans.com/1999M3interior2.jpg

http://www.bmwheritage.com/wp-content/uplo...36_interior.jpg

 

Eu as alege cu ochii inchisi un E36 "full" din ultimii ani (cu motor mai mare ce-i drept.. 328 de ex :) ), decat un E46 316i chel din primii ani.

Link to comment
Share on other sites

De ce te ataci? <_<

Am spus clar ca este parerea mea. Nu te-am fortat sa spui ca nu-ti place interiorul de e36. Nu am incercat sa te fac sa gandesti ca mine. Nu era nevoie sa te obosesti cu link-urile alea. Pentru mine arata a vechi, a plasticos si nu-mi place. P-aici pe forum trebuie sa gandim toti la fel? Nu esti capabil sa accepti o parere diferita de a ta? Asta e problema ta, nu te mai exterioriza asa..

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fac ca sa intelegi? Hai, spune-mi, chiar vreau sa te ajut.

 

Am spus doar ca, pentru mine, e36 nu este cu nimic mai interesant la interior decat un banal cielo. Poti sa consideri ca n-am nicio (apropo, "nicio" nu "nici o") treaba cu masinile, nu ma intereseaza. N-am afirmat chestia aia din punctul de vedere al unui mare mecanic sau pilot, pentru ca nu sunt nici una nici alta. Am spus-o din punctul meu de vedere, de om obisnuit.

 

Nu trebuie sa te superi ca tu ai e36 si eu am spus chestiile astea. Nu ti-ai luat masina ca sa-mi faci mie pe plac, nu? Te felicit pentru alegerea ta, atat timp cat pentru tine e36 este o masina care iti ofera tot ce ai nevoie.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.