Jump to content

E36 full sau e46 chel?


Guest mar33

Ce ati alege ?  

263 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cum sa fac ca sa intelegi? Hai, spune-mi, chiar vreau sa te ajut.

 

Am spus doar ca, pentru mine, e36 nu este cu nimic mai interesant la interior decat un banal cielo. Poti sa consideri ca n-am nicio (apropo, "nicio" nu "nici o") treaba cu masinile, nu ma intereseaza. N-am afirmat chestia aia din punctul de vedere al unui mare mecanic sau pilot, pentru ca nu sunt nici una nici alta. Am spus-o din punctul meu de vedere, de om obisnuit.

 

Nu trebuie sa te superi ca tu ai e36 si eu am spus chestiile astea. Nu ti-ai luat masina ca sa-mi faci mie pe plac, nu? Te felicit pentru alegerea ta, atat timp cat pentru tine e36 este o masina care iti ofera tot ce ai nevoie.

Pui o poza cu interiorul masinii tale te rog?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 290
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este vreun capitol la care e36 este mai bun?

 

Eu nu gasesc mai atragator un model mai vechi de masina. Nu mi s-a intamplat sa intorc capul vreodata dupa un e36. Parerea mea este ca e36 nu este o masina deosebit de frumoasa. La interior nu este cu nimic mai interesanta decat un cielo. Eu as alege clar e46 (de fapt asta am si facut, cand am fost in aceeasi situatie <_<).

 

O trapa si un BC se numesc OPTIONALE. BAZA este masina. E ilogic sa alegi intre doua modele (intre care exista clar o diferenta: mai bun, mai prost) pe baza optionalelor, si nu pe baza masinii in sine.

Hai ca ai zis-o... Inseamna ca e36 e caruta, pentru ca tu ai e46. Daca aveai e36 pun pariu ca o ridicai in slavi acum.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca ai zis-o... Inseamna ca e36 e caruta, pentru ca tu ai e46. Daca aveai e36 pun pariu ca o ridicai in slavi acum.

 

Pai sigur ca daca aveam e36 o laudam. Stii de ce? Pentru ca daca as fi avut e36 inseamna ca aceea ar fi fost masina care-mi place foarte mult, nu? Altfel n-o luam. Dar eu mi-am luat e46, pentru ca p-asta o consider foarte buna pentru mine, si, evident, o laud.

 

E aiurea ce zici tu, ca "ce ai aia lauzi". Pai nu-i firesc? Ca doar nu-ti iei o masina fortat de circumstante, nu? Ca apoi sa nu fii multumit de ea. Cel putin eu n-as face asta. Cauti, vezi ce-ti place cel mai mult, o iei, si apoi poti sa spui in cunostinta de cauza (pentru ca ai studiat multe masini inainte sa o iei) ca e o masina buna

Link to comment
Share on other sites

Nu intelegi.. daca tu ai E46 asta nu inseamna ca toate masinile sunt praf, au interioare de 2 lei, etc..

 

Aici era vorba de un E36 aproape full si un E46 chel, din ani apropiati.

Nu stiu ce interior ai tu la E46 (m-as mira sa ai mai mult de 1-2 dotari), de ti se pare un interior de E36 destul de dotat asemanator cu cel de Cielo..

 

Te intreb din curiozitate.. te-ai urcat vreodata intr-un E36 mai dotat?

Link to comment
Share on other sites

N-are rost conflictul asta dus la extrem,a mea e mai buna...ba nu,a mea !

 

Cert e ca,la cat au avansat automobilele in ziua de azi raportat la ultimele modele E36 & E46 sunt depasite total,si totusi trebuie acceptata evolutia cine spune ca un interior de e46 e mai urat ca unul de e36,sau unul de e36 mai urat ca unul de e30 e strict obiectiv,nu accepta evolutia fireasca a lucrurilor !

 

Iar legat de faptul ca Cielo ar avea un interior mai frumos in viziunea user-ului ce a postat mai sus acest lucru,e strict parerea lui si trebuie respectata..nu trebuie sa urmam drumul turmei,fiecare are propriile viziuni asupra unor lucruri, daca asta e parerea lui trebuie respectata !

 

Mie spre exemplu mi se pare ca E28 arata ca moartea-n vacanta,are vreo relevanta pentru cineva lucrul asta? evident nu,e strict parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

E46 este mai bun.

 

Serios?Ce este mai bun la E46?

 

Este vreun capitol la care e36 este mai bun?

 

Eu nu gasesc mai atragator un model mai vechi de masina. Nu mi s-a intamplat sa intorc capul vreodata dupa un e36. Parerea mea este ca e36 nu este o masina deosebit de frumoasa. La interior nu este cu nimic mai interesanta decat un cielo. Eu as alege clar e46 (de fapt asta am si facut, cand am fost in aceeasi situatie <_<).

 

O trapa si un BC se numesc OPTIONALE. BAZA este masina. E ilogic sa alegi intre doua modele (intre care exista clar o diferenta: mai bun, mai prost) pe baza optionalelor, si nu pe baza masinii in sine.

sa nu uiti si aspecrul pieselor, e46 este aproape dublu

 

E46 este mai bun.

 

Serios?Ce este mai bun la E46?

 

Este vreun capitol la care e36 este mai bun?

 

Eu nu gasesc mai atragator un model mai vechi de masina. Nu mi s-a intamplat sa intorc capul vreodata dupa un e36. Parerea mea este ca e36 nu este o masina deosebit de frumoasa. La interior nu este cu nimic mai interesanta decat un cielo. Eu as alege clar e46 (de fapt asta am si facut, cand am fost in aceeasi situatie :)).

 

O trapa si un BC se numesc OPTIONALE. BAZA este masina. E ilogic sa alegi intre doua modele (intre care exista clar o diferenta: mai bun, mai prost) pe baza optionalelor, si nu pe baza masinii in sine.

sa nu uiti si aspecrul pieselor, e46 este aproape dublu si diferenta notabila nu este, pursi simplu este un model mai nou

Link to comment
Share on other sites

Hai sa lamurim problema aspectului interior...BMW E36 are un aspect minunat la interior...si ca sa va dau exemplu concret, cei de la audi l-au pus pe AUDI R8 ...MAI EXACT PRIVITI IN POZA!!!
Link to comment
Share on other sites

E46 este mai bun.

 

Serios?Ce este mai bun la E46?

 

Este vreun capitol la care e36 este mai bun?

 

 

Nu ai inteles, cineva a spus ca E46 este mai bun.Am intrebat:"la ce este mai bun"?

Poate imi spui tu.Eu am avut ambele modele si nu am gasit nimic mai bun la E46.

Ca este mai nou si teoretic este mai bun, nu ma intereseaza, ceva concret daca exista.

Link to comment
Share on other sites

@chriss: Ămi pare rĂŁu dar ai dat cu bâta-n baltĂŁ cu afirmaĂžia asta. <_<

 

Orice interior de maºinã chelioasã este urât, indiferent dacã este de E46, E39, E38 sau E36.

 

Probabil ai vĂŁzut multe E36-uri chelioase Âşi din cauza asta ai aceastĂŁ pĂŁrere ĂŽnsĂŁ nu este una corectĂŁ.

 

http://img21.imageshack.us/img21/3673/51interior9336469.jpg

 

http://img5.imageshack.us/img5/1314/interior9629943.jpg

 

Nu crezi acum cĂŁ interioarele sunt la fel de frumoase dacĂŁ maÂşinile ĂŽn cauzĂŁ sunt dotate?

 

Uite cum aratĂŁ un E46 cu un interior chelios:

 

http://img7.imageshack.us/img7/7805/131412500059711475.jpg

 

Ăi se pare frumos?

 

Nu ai inteles, cineva a spus ca E46 este mai bun.Am intrebat:"la ce este mai bun"?

Poate imi spui tu.Eu am avut ambele modele si nu am gasit nimic mai bun la E46.

Ca este mai nou si teoretic este mai bun, nu ma intereseaza, ceva concret daca exista.

 

Motoarele sunt un pic mai performante.

 

Cred cã E46 este În primul rând mai confortabil, existã mai multe opÞiuni care nu existã pe E36, mai ales opÞiuni de confort.

 

Consider cã E36 este o maºinã mult subevaluatã datoritã numãrului mare de maºini În stare proastã care circulã prin România.

Link to comment
Share on other sites

@chriss: Ămi pare rău dar ai dat cu bâta-n baltă cu afirmaţia asta. <_<

 

Orice interior de maşină chelioasă este urât, indiferent dacă este de E46, E39, E38 sau E36.

 

Probabil ai văzut multe E36-uri chelioase şi din cauza asta ai această părere ĂŽnsă nu este una corectă.

Cred ca pe de o parte ai dreptate. Cred ca am vazut multe interioare de e36 neingrijite. Ce imi arati tu acolo in poza pare un interior de e36 modificat, totusi..

Dar la partea cu dotarile, am un pic alta parere. Daca aveam 2 masini, sa zicem e46, dar una este cheala iar cealalta are trapa, scaune incalzite, BC, senzori de toate felurile, etc eu nu cred ca o face o masina mai frumoasa la interior. Ar fi vreo 2-3 optionale care ar imbunatati interiorul (clima automata, pielea), dar nu multe.

 

Cand am spus ca nu-mi place interiorul de e36 m-am gandit in primul rand la bordul care pare din plastic, si care are un design invechit (forma patratoasa), la volanul foarte "subtire", etc. Dar, din nou, poate ca aceasta imagine de e36 mi-a ramas in minte din cauza starii in care se aflau cele pe care eu le`am vazut si a mancatorilor de seminte care erau pe langa ele.

 

Nu spun ca e36 nu a fost o masina grozava la vremea ei. Dar timpul a trecut. Parere mea este ca intre e36 si e46 nu exista dubii care-i mai frumoasa. Cel putin nu asa cum exista intre e46 si e90.

 

Imi cer scuze fata de cei care s-au simtit jigniti de afirmatiile mele, dar asta este parerea mea, asta simt eu cand ma gandesc la e36. Inca o data imi cer scuze fata de cei care au o masina care mie, personal, nu-mi place.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Este un interior stock.

 

Pe E36 au existat o grĂŁmadĂŁ de opĂžiuni, chiar Âşi dublu climatronic, opĂžiune inexistentĂŁ pe E46.

 

Aici nu trebuie sĂŁ alegem cea mai frumoasĂŁ maÂşinĂŁ dintre E36 Âşi E46 ci maÂşina cea mai potrivitĂŁ la suma de 6000 €.

 

Cu alte cuvinte, poĂži avea un E36 dotat, ĂŽntreĂžinut, cu dotĂŁri multe sau un E46 chelios, uzat, fĂŁrĂŁ opĂžiuni, care va impresiona doar vecinii prin faptul cĂŁ este mai nou Âşi pare mai scump.

Link to comment
Share on other sites

Ce imi arati tu acolo in poza pare un interior de e36 modificat, totusi..

 

Exact cum banuiam.. habar n-ai cum arata un interior de E36 cu niste optiuni.

Cica modificat.. :) E un interior cat se poate de stock de E36. Singura modificare este footrestul si pedalele.

 

Cand am spus ca nu-mi place interiorul de e36 m-am gandit in primul rand la bordul care pare din plastic, si care are un design invechit (forma patratoasa), la volanul foarte "subtire", etc.

 

Dar la E46 din ce e bordul? Din lemn? Tot plastic e.. ce-i drept putin mai placut la atingere..

Forma patratoasa? <_< Mie nu mi se pare deloc..

Volan subtire? Ai vazut volanele de M? La E46 volanele normale nu sunt tot subtiri, iar cele de M mai groase?

Link to comment
Share on other sites

Eu am E46 si pot sa zic ca sunt ceva optionale pe masina, dar pana la echiparea premium ar mai fi multe. Ma uit la interiorul de E36 si imi face cu ochiul daca gaseam asa ceva in Germania renuntam E46 din simplul motiv ca as fi pastrat ceva bani deoparte.

 

Dar eu un lucru nu inteleg si asta zau ca ma intriga de ce la E36 e dublu climatronic si la e 46 e simpla?

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...noi romanii am avut prea mult timp partid unic. Nu stim sa purtam polemici (ma includ si pe mine aici). Cred ca intr-o discutie, singurul lucru care este de necombatut este ca toti au parerea si gusturile lor. Important e sa nu ne certam/jignim pt niste lucruri care nu sunt atat de importante la urma urmei. Eu am E36, prima mea masina si imi place. Si E46 imi place, dar pt moment sunt f multumit de ceea ce am. Si e lucru mare sa fii multumit cu ce ai! Cand o sa am garaj si bani mai multi, iar soselele noastre vor fi ca cele din Ungaria (va dati seama ce rau am ajuns??) imi voi lua E90. In concluzie, bucurati-va de masina pe care o aveti si mai ales, aveti grija de ea!

PS

Nu uitati ca subiectul topicului e despre racolarea unui nou membru in BMWCLUB!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Io, ca si altii, zic sa-ti iei oricare model vrei din cele doua, dar nu cu motoarele alea. Pentru mine fiecare masina a fost un upgrade la CP, si dupa juma de an mers cu 150 CP as vrea sa am ceva mai mare. Sau macar o treapta in plus la cutia de pe 320i E36, care fie vorba intre noi, e ceva mai prost etajata decit cea de pe Omega B care l-am avut inainte. Iar ca limita inferioara, pot spune ca tot ce e sub 115 CP e slab rau de tot, chiar daca nu mergi decit de 4-5 ori pe an cu 200 km/h.

 

Si ca m-a nedumerit o chestie, io nu vad folosul trapei atunci cind ai clima la masina. Asta pentru ca trapa era amintita pe-aici ca un optional de luat in seama.

Link to comment
Share on other sites

E clar, daca e vorba de 6000 Euro, nu il dau banii afara din casa.

La banii aia sa iti iei E46 e ca si aia care isi iau E36 la 1500-2000, adica niste cazaturi de masini. Un E46 din anul ala va manca foarte multi bani, sa nu vorbim de cat de complicat este motorul, de cati senzori are, de ce preturi are la piese, faptul ca nu schimbi bucsi [50-80lei]sau pivoti[90-130lei] ci brat complet[600-900lei].. si multe altele. In schimb la 6000 iti gasesti un E36 bijuterie, care cred ca e o masina mult mai accesibila pentru cine are buget limitat. Avantajele ar fi ca o iei foarte buna, iar preturile la piese si intretinere sunt mult mai decente. Iar unul cu dotari multe arata foarte bine si ofera satisfactii mari.

 

E adevarat, E46 e evolutia lui si e mai confortabila, cu mai multe sisteme, dar astea sunt lucruri care trebuie sa ti le permiti, apoi sa le iei in calcul. La 6000 de euro omul va fi mai multumit cu un E36 frumos care va fi apreciat de multa lume, decat un E46 care va papa o groaza de bani si cu care se va chinui mult.

Link to comment
Share on other sites

E clar, daca e vorba de 6000 Euro, nu il dau banii afara din casa.

La banii aia sa iti iei E46 e ca si aia care isi iau E36 la 1500-2000, adica niste cazaturi de masini. Un E46 din anul ala va manca foarte multi bani, sa nu vorbim de cat de complicat este motorul, de cati senzori are, de ce preturi are la piese, faptul ca nu schimbi bucsi [50-80lei]sau pivoti[90-130lei] ci brat complet[600-900lei].. si multe altele. In schimb la 6000 iti gasesti un E36 bijuterie, care cred ca e o masina mult mai accesibila pentru cine are buget limitat. Avantajele ar fi ca o iei foarte buna, iar preturile la piese si intretinere sunt mult mai decente. Iar unul cu dotari multe arata foarte bine si ofera satisfactii mari.

 

E adevarat, E46 e evolutia lui si e mai confortabila, cu mai multe sisteme, dar astea sunt lucruri care trebuie sa ti le permiti, apoi sa le iei in calcul. La 6000 de euro omul va fi mai multumit cu un E36 frumos care va fi apreciat de multa lume, decat un E46 care va papa o groaza de bani si cu care se va chinui mult.

 

Ashe mah!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Hai baietii...votati e36...ca omu' se ia dupa parerile voastre si eu vreau sa-l sfatuiesc sa-si ia e36 full...poate oferi mult mai mult confort decat un e46 chel..in care sa mai bage bani <_< Maine e ziua decisiva....dupa-masa voi posta rezultatul voturilor voastre :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.