Jump to content

Vreau sa plec "afara" sa-mi iau un BMW


Flo_55

Recommended Posts

am vb cu matusa mea din germania (sta pe langa duusendorf) si a gasit un 520D limuzina din 2002 cu 183mii km (klima, cd, xenon fara piele, navi) cica 10800 pret de export. (e 11800 brut) dupa cate am inteles eu din ce mi-ati spus voi eu platesc mai mult de atat si imi dau ei tva-ul dupa aia, nu? inca ceva: dc masina e putin lovita pot sa o bag in tara? Edited by Flo_55
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mi-a dat un prieten o adresa de autohause de unde si-a adus el un audi A4. www.auto-gmbh.de m-am uitat pe acolo, am luat de pe site ofera in pdf, e in germana normal, adica nu prea inteleg mare lucru. mi-a spus costin ca poti recupera tva-ul numai de acolo unde scrie mwst. am intrat pe site-ul firmei...si scrie TVA certificabila (adica pot recupera tva-ul sau tva e deja inclus in pretul afisat)? :blink: va multumesc

oferta.pdf

Link to comment
Share on other sites

cum vine aia xenon fara piele?

 

Matusa mea e cam proasta, asta e :blink: se pricepe la masini cum ma pricep eu la submarine....am aflat cam tot ce vroiam sa stiu, va multumesc mult..sper ca in 2 luni sa pun poze cu masina :) . va salut

Link to comment
Share on other sites

eu am fost prima oara in viatzam ea sa cumpar o masina de afara.....nu m-am laut dupa nimeni....pur si simplu m-am uitat pe mobile.de am gasit masina dupa mai multe cautari...am rezervato ...am plecat dupa ea....la authous...era intr-un orasel mic....super de treaba oamenii....era parca in hala....langa masini de lux gen ferrari si porsche:) masina a fost super ok...mi-a si lasat ceva din pretz....deci chiar SUPER OK o fost.....nici o problema .... :blink:
Link to comment
Share on other sites

neamtu nu prea negociaza , doar sa-i gasesti tu defecte nesemnalizate d ei

77807[/snapback]

 

negociezi doar la telefon, la locu faptei nu prea ai sanse, doar tu esti ala care a facut 1500km pt masina, e clar ca pt 500 euro cat vrei tu sa negociezi nu ai sa te intorci inapoi cu mana goala.

un 500 euro poti negocia usor deobicei la telefon, le mai bagi si tu pe gat ca tu vii din romania, ca ai cheltuieli si de alea si sa iti lase un 500.

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe www.mobile.de si uitati ce am gasit

 

EUR 12.644

MwSt. ausweisbar

Daten:

Gebrauchtfahrzeug, 130.334 km

100 kW (136 PS), Diesel, Schaltgetriebe, Euro 3

Erstzulassung: 07/01,

Klimaautomatik, blau,

Netto Preis fĂźr Export Kunden 10.900 Euro. ..Finanz/ Inzahl/ MĂśgl. .

 

 

din ce ati scris voi pe aici...sa'nteleg ca dau tel...vb cu pers respectiva, imi rezerv masina, mai pot negocia la pret vreo 300E si plec sa o iau. dau vreo 200 pe drum pana acolo, vad masina, in 2ore imi face actele si in aceesi zi pot pleca cu ea acs. mai dau vreo 250E pe motorina si cu vreo 11.000E ajung cu masina in tara??? inca o data, dc scrie MwSt. ausweisbar cat platesc la autohaus, 12644E sau 10900?? va multumesc

post-1391-1144063596_thumb.jpg

post-1391-1144063603_thumb.jpg

post-1391-1144063612_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

dc scrie MwSt. ausweisbar cat platesc la autohaus, 12644E sau 10900?? va multumesc

77872[/snapback]

 

12644. Dupa care, trebuie sa faci dovada ca ai scos masina din Germania, si iti recuperezi de la ei diferenta pana la 10900.

Link to comment
Share on other sites

Vezi mare atentie ca daca ajungi acolo dupa 12 slabe sanse sa mai pleci in aceeasi zi cu actele de acolo...pt. vama trebuie sa primeasca aia un brief de la BMW in care specifica clar ca masina e EUR1 ..la mine de ex. au avut certificatul in original al masinii si aia de la vama n-au vrut sa imi dea EUR1 pina n-am adus fax de la BMW :blink: ..asa ca te sfatuiesc sa ajungi acolo cat mai devreme daca vrei sa termini actele intr-o zi. BAFTA...masina arata bine ..cea din poze adik.
Link to comment
Share on other sites

mah.....ati inebunit ficiorul asta cu briefuri cu tva cu vama cu mama lu proces verbal.....si dupa cum vedeti e tare in ceata omul.....haideti sa il indrumam sa gaseasca un amic care are habar ca .......povestea lui calin e frumoasa dar ......nu tot timpul se termina cu happy end!!!!!!

Gaseste frate pe unul care se pricepe care cat de cat vb germana si are habar de mecanica...... sa se uite la kikitze gen ...uzura discuri frana.....cat de uzat e volanul ...tapiteria.....bla bla bla

ca in fond si la urma urmei tu te incadrezi la limita cu banii si o sa cauti castane si de obicei castanele .......sunt greu de gasit

MULTA BAFTA!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe www.mobile.de si uitati ce am gasit

din ce ati scris voi pe aici...sa'nteleg ca dau tel...vb cu pers respectiva, imi rezerv masina, mai pot negocia la pret vreo 300E si plec sa o iau. dau vreo 200 pe drum pana acolo, vad masina, in 2ore imi face actele si in aceesi zi pot pleca cu ea acs. mai dau vreo 250E pe motorina si cu vreo 11.000E ajung cu masina in tara???  inca o data, dc scrie MwSt. ausweisbar cat platesc la autohaus, 12644E sau 10900?? va multumesc

77872[/snapback]

 

Cam multa superficialitate... Cauta pe cineva care sa te ajute cu transportul si care stie si germana si pleaca de aici astfel incat sa ajungi la locatia respectiva la 7-8 dimineata. Pretul la cursa nu ar trebuie sa sara de 150 de euro. Daca ai noroc poate termini actele pana la pranz. Vezi ca asigurarea si numerele costa cel putin 150 euro in functie de zona. Daca te intelegi cu vanzatorul poate platesti o mica garantie si nu iti opreste tot TVA-ul. 200 euro sunt suficienti pentru motorina la intoarcere. Sa ai vreo 2 mil pentru comisionarul vamal si euro marunti pentru vamesii unguri (prietenii stiu de ce).

Eu as zice sa cauti mai multe masini intr-o zona restransa pentru ca daca ajungi acolo si masina nu e ca in poze...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am mai cautat masina si pe mobile.de si pe site-urile pe care mi le-ati dat voi(thanks) si n-am prea gasit mare lucru. am vb cu matusa mea, acum nici ea nu are prea mult timp sa se ocpe de asta, a zis ca majoritatea is break...nu gasesc la banii astia ceva klumea. vreau sa va intreb altceva acum pe voi. m-am uitat la masini pe aici prin tara. si am gasit masini misto...sa va dau un exemplu (sper sa nu se supere proprietarul):

 

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 10 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; TRAPA; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

NAVIGATIE MARE,TV DVD,MAGAZIE 6CD ORIGINALA BMW,COMENZIVOLANM,SCHIMBATORM,INSERTII LEMN,ALARMA ORIGINALABMW,SENZORI PARCARE FATASPATE,CARTE SERVICE,3 CHEI+CHEIE SERVICE,ADUSA DE 4 LUNI,UNIC PROPRIETAR,IREPROSABILA in jur de 130mii km, pret 13mii euro

 

am pus si 2 poze luate tot de pe site-ul respectiv. masina asta e suuper, adica nu gasesc eu asa ceva afara nici dc caut 2 luni. dc ma duc cu tipu cu masina la BAVARIA si-i fac toate testele posibile si imposibile...o mai duc si la COMPUTEST....banuiesc ca asa o sa aflu toate surprizele pe care le-ar putea ascunde masina....voi ce ziceti....adica scap de tot chinul cu actele, drumu...poate nu gasesc masina....si oricum tipu care o aduca isi pune si el 1000E max la toata afecerea, da are pe cineva acolo care i-a gasit-o, a inmatriculat-o a adus-o in tara, sa zic ca m-ar duce cu 500E mai mult decat dc m-as duce eu sa o aduc, oricum nu gasesc eu asa masina si asa dotari la banii astia....asa o vad, ii fac toate testele si dc e buna, o iau. NU? va multumesc

post-1391-1145265180_thumb.jpg

post-1391-1145265188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hai ca daca vrei iti explic eu cum sta treaba: cumperi din germania o masina la 10 000 euro. daca masina apartine unei pesoane juridice in germania, adica daca o cumperi de la o firma atunci din pretul afisat de vanzator mai scazi 16 % din pret, asta daca deja nu e mentionat de catre vanzator ca pretul e pt export. in acest caz nu mai scazi aia 16 % in germania. Dupa ce o cumperi trebuie sa ii pui numere, sa faci asigurare, tot te mai duce undeva la 150 euro. La vama romana mai platesti comisionarul vamal undeva la 1500 000 2 milioane dupa cum te vede :blink: am vazut ca asa procedeaza baiteitii, . daca o iei pe firma in romaniaq mai recuperezi intimp si tva nostru. in mare asta ar fi.
Link to comment
Share on other sites

La vama romana mai platesti comisionarul vamal undeva la 1500 000 2 milioane dupa cum te vede :blink: am vazut ca asa procedeaza baiteitii, . daca o iei pe firma in romaniaq mai recuperezi intimp si tva nostru. in mare asta ar fi.

80800[/snapback]

 

Comisionaru vamal platesti daca e adusa pe firma. Daca o iei pe persoana fizica, nu mai are sens sa te duci la comisionar, doar iti faci tu actele de vama.

Eu am dat 1,4 milioane la comisonar. In principiu, se calculeaza un anumit procent din cate taxe platesti.

Link to comment
Share on other sites

Flo masina aia pare super iar pretul ce sa mai spun e mana cereasca ...nu stiu cum de o da nenea ala la pretul asta ..dar daca are si carte service e bun ...eu zic sa nu mai stai pe ganduri si s-o iei ..desigur inainte ii faci testele de care spuneai ...si cel mai important testul km real :blink: ...de curiozitate ia vezi cam cat costa o asemenea masina cu asemenea dotari in Germania ..eu zic ca sare de 13 mii acolo ...deci ori omu are nevoie super de bani ori e ceva putred deci mare mare atentie!!! sa nu fi fost busita sa aiba directia buna etc ...dar per ansambulu pretul e fenomenal ....aaaa uitam din ce an e masina aia ?????????????
Link to comment
Share on other sites

l-am sunat pe om, e din 2001, si a fost adusa din belgia :blink: .....si mie mi se pare suspect de ieftina, dar dc ii fac un test complet.....nu cred ca as gasi nik asemanator la banii astia in germania dc ma duc eu sa caut caini cu covrigi in coada...
Link to comment
Share on other sites

mi se pare mie sau nu are angel eyes ?daca nu are, atunci nu vad cum ar fi din 2001. 10 airbaguri cu siguranta nu are, 6 eventual. si ce motor e, 525d sau 520d sau benzina ?

daca e 520 atunci nu e ieftin deloc.

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Cea din poza are facelift si implicit AE.

80975[/snapback]

 

si ca tot venii vorba, un prieten de al meu a plecat in statele unite si mi-a lasat mie masina lui sa incerc sa io vand ( a lasat imputernicire pe sora lui ), voi pleca si eu pe 8 mai in US.

are un 525D E39, fabricata in 31 octombrie 2000, modelul face lift,shadowline.

are Radio CD,full electric,oglinzi rabatabile electric, climatronic, ASC, manuala

momentan eu umblu cu masina pana voi pleca si eu in state,daca nu o vand, o voi parca pur si simplu intr-un garaj

ce pot sa iti spun de masina este ca i-a skimbat placutele de frana acum 2 mii km si necesita urmatoarele reparatii.

discurile frana fata trebuiesc schimbate,4 bucsi au joc si trebuie schimbate si alea, burdufu de la un telescop e spart si trebuie schimbat.La viteze depeste 100km/h masina vibreaza mai ales la frana,tocmai din cauza discurilor de frana care is deformate. Eu zic ca in jur de 500 euro scapi sa-i schimbi cele mentionate mai in sus.

O oglinda(dreapta) are probleme cu motorasu de pliare,cateodata cand apesi pe buton sa se desfaca oglinzile, se desface doar jumate si trebuie sa le inchizi din nou si sa mai incerci o data,dar asta nu se intampla tot timpu.

masina are 178.000 km, jante pe 17",carte service pana la 150.000, a fost adusa in iarna 2005, in jur de 10.000 km rulati in tzara.

Pret fix: 11.800

Poze: http://www.autovit.ro/html/0/3/2/8/320328.php

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.